Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη; (Ναυτικό)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Navyvk Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 30/Σεπτεμβρίου/2011
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Navyvk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη; (Ναυτικό)
    Αποστολή: 04/Οκτωβρίου/2011 ώρα 08:17
Καλησπερα, εχω καταταγει ναυτικο. Να παρω ασπρες φανελες μαζι μου; Τι αλλο χρειαζεται ενας ναυτης;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Οκτωβρίου/2011 ώρα 12:55
Αυτή είναι η λίστα των χορηγηθέντων υλικών στο Πολεμικό Ναυτικό. Μπορεί να έχουν γίνει αλλαγές βέβαια:

1 μακρυ λουκανικο και μια μικρη τσαντα μπλε χρωματος που περιειχαν:

2 ζευγαρια ημιαρβυλα.
2 ζευγαρια κανονικες αρβυλες.
2 ζευγαρια παντοφλες.
2 πηλισκους
2 τζοκει και ξεχωριστα 2 εθνοσημα
2 χειμερινες (blue-black) και 2 καλοκαιρινες (ασπρες) στολες επιθεωρησεως του ναυτη με ολα τα κομφορ, φανελες, λυκαδουρες, κολαρινες κτλ.
2 στολες αγγαρειας (μπλε τζιν και πουκαμισο)
2 βαμβακερες μαυρες μπλουζες.
1 χοντρο παλτο (επενδυτης)
2 κοντα μπλε παντελονακια και 2 ασπρα.
1 κουβερτα.
1 μπλε μαγιο
Αρχαια μαχαιροπιρουνα (!), πολλες φορες με σταμπα του βασιλικου ναυτικου (!)

Φανελακια, σωβρακα, ξυραφακια, βερνικι για αρβυλα και σαπουνοθηκη!
Αυτά που θα αγοράσεις στην ουσία είναι αντίστοιχα του Στρατού Ξηράς. Απλά μάλλον πιο εύκολα τα βρίσκεις σε καταστήματα με είδη Πολεμικού Ναυτικού.
Επιστροφή στην κορυφή
Navyvk Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 30/Σεπτεμβρίου/2011
  Παράθεση Navyvk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Οκτωβρίου/2011 ώρα 16:56
Νassos σε ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή
ναυτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ναυτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2011 ώρα 16:20

τα ειδη πολεμικου ναυτικου δεν ειναι τα εβερεστ, να εχει ενα σε καθε μετρο, που θα τα βρουμε;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2011 ώρα 19:06
Μπορείς να βρείς και στα καταστήματα με Στρατιωτικά είδη, συνήθως βέβαια έχουν στολές για τις Ομάδες Υποβρυχίων Καταστροφών.

Στον Πειραιά σίγουρα υπάρχουν. Όπως εδώ

http://www.filindra.gr/
Επιστροφή στην κορυφή
giannis__!! Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 19/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση giannis__!! Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Φεβρουαρίου/2013 ώρα 16:32
Γεια σας παιδια... Θα ηθελα Να κανω μια ερωτιση εμαθα οτι παρουσιαζομαι 20 μαρτιου στην τριπολη στο ναυτικο. Και θελω να ρωτισω τι χρειαζεται να εχω μαζι μου και αν ξερει καποιος τι ωρα πρεπει να ειμαι εκει;

ζητω συγνωμη αν το θεμα υπαρχει και αλλου αλλα δεν βρηκα κατι...
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Φεβρουαρίου/2013 ώρα 16:37
Αρχικά αποστάλθηκε από giannis__!

Γεια σας παιδια... Θα ηθελα Να κανω μια ερωτιση εμαθα οτι παρουσιαζομαι 20 μαρτιου στην τριπολη στο ναυτικο. Και θελω να ρωτισω τι χρειαζεται να εχω μαζι μου και αν ξερει καποιος τι ωρα πρεπει να ειμαι εκει;

ζητω συγνωμη αν το θεμα υπαρχει και αλλου αλλα δεν βρηκα κατι...

Γεια σου και εσένα Γιάννη! Επειδή είσαι καιρό μέλος, φαντάζομαι δεν θα χρειάζεσαι την βοήθεια μας για τον τρόπο που θα αναζητήσεις το θέμα που σε ενδιαφέρει.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
giannis__!! Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση giannis__!! Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Φεβρουαρίου/2013 ώρα 16:52
Γεια σου και εσένα Γιάννη! Επειδή είσαι καιρό μέλος, φαντάζομαι δεν θα χρειάζεσαι την βοήθεια μας για τον τρόπο που θα αναζητήσεις το θέμα που σε ενδιαφέρει.
[/QUOTE]

αυτα τα ειχα βρει και εγω απλα επιδη ειναι απο το 2011 λεω μηπως εχουν αλλαξει τα πραγματα;
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Φεβρουαρίου/2013 ώρα 17:00
Αρχικά αποστάλθηκε από giannis__!

αυτα τα ειχα βρει και εγω απλα επιδη ειναι απο το 2011 λεω μηπως εχουν αλλαξει τα πραγματα;

Πάρε εσύ αυτά, άλλωστε στο κέντρο επειδή πλέον παρουσιάζεστε σε διακλαδικά ΚΕΝ και επειδή οι μέρες μέχρι την Ορκωμοσία σας δεν είναι πολλές, θα μάθεις όσο είσαι νεοσύλλεκτος, και με την άδεια ορκωμοσίας αν τυχόν χρειαστεί κάτι επιπρόσθετο, το παίρνεις, αν και η προσωπική μου αίσθηση με μικρή απόκλιση λάθους είναι ότι δεν έχει αλλάξει κάτι στα είδη που πρέπει να πάρεις για την κατάταξη σου στο ΠΝ.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
giannis__!! Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση giannis__!! Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Φεβρουαρίου/2013 ώρα 17:14
Πάρε εσύ αυτά, άλλωστε στο κέντρο επειδή πλέον παρουσιάζεστε σε διακλαδικά ΚΕΝ και επειδή οι μέρες μέχρι την Ορκωμοσία σας δεν είναι πολλές, θα μάθεις όσο είσαι νεοσύλλεκτος, και με την άδεια ορκωμοσίας αν τυχόν χρειαστεί κάτι επιπρόσθετο, το παίρνεις, αν και η προσωπική μου αίσθηση με μικρή απόκλιση λάθους είναι ότι δεν έχει αλλάξει κάτι στα είδη που πρέπει να πάρεις για την κατάταξη σου στο ΠΝ.
[/QUOTE]

οκ σε ευχαριστω... !
Επιστροφή στην κορυφή
Fragias Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Fragias Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαρτίου/2013 ώρα 19:40
Μια ερώτηση εδώ (αυτος που σε ρώτησε παει πολεμικό ναυτικό κι εγω το ιδιο) γράφεις για 10 φανελάκια παραλαγής εχουν αυτα σχεσή με το πολεμικό ναυτικό; Ρωτάω γιατί δεν γνωρίζω! Πρεπει να αγοράσουμε;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαρτίου/2013 ώρα 20:18
Αρχικά αποστάλθηκε από Fragias

Μια ερώτηση εδώ (αυτος που σε ρώτησε παει πολεμικό ναυτικό κι εγω το ιδιο) γράφεις για 10 φανελάκια παραλαγής εχουν αυτα σχεσή με το πολεμικό ναυτικό; Ρωτάω γιατί δεν γνωρίζω! Πρεπει να αγοράσουμε;

Όχι αυτά δεν είναι για το πολεμικό ναυτικό, θα πάρεις 10 φανελάκια άσπρα με μανίκι και 3-5 ζευγάρια κάλτσες σκούρο μπλε χρώμα, τα άλλα για εσώρουχα, χαρτιά υγείας κτλπ είναι κοινά.
Επιστροφή στην κορυφή
Kostakis00 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 28/Οκτωβρίου/2013
  Παράθεση Kostakis00 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Οκτωβρίου/2013 ώρα 21:11
Καλησπέρα και από εμένα... ! Παρουσιάζομαι 12/11/2013 στην Τρίπολη (Πολεμικό Ναυτικό) και θα ήθελα τις γνώσεις σας όσο αναφορά τον ρουχισμό, τι χρώμα φανέλες, τι χρώμα κάλτσες, να αγοράσω φανέλα Ν/Δ; Υπνόσακο να πάρω ή απαγορεύεται; Ευχαριστώ προκαταβολικά... !
Επιστροφή στην κορυφή
GIANNIS1995GR Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 29/Μαΐου/2017
  Παράθεση GIANNIS1995GR Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2017 ώρα 16:38
Γεια σας,
δηλαδη χρειαζονται φανελακια παραλλαγης (χακι) και για το ΠΝ;
Επιστροφή στην κορυφή
GIANNIS1995GR Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 29/Μαΐου/2017
  Παράθεση GIANNIS1995GR Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Αυγούστου/2017 ώρα 00:22
Μαλλον οχι..
Επιστροφή στην κορυφή
Ναύτης Διαχειριστής Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ναύτης Διαχειριστής Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Μαρτίου/2020 ώρα 22:17
Καλησπέρα παιδιά! Επειδή τα πράγματα για το Πολεμικό Ναυτικό είναι λίγο θολά και δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες, εγώ παιδεύτηκα να βρω τι ακριβώς να πάρω μαζί μου στην κατάταξη. Έτσι, είπα να γράψω μια λίστα με το τι χρειάζεστε και τι όχι συγκεκριμένα στο ΠΝ και πιο συγκεκριμένα στον Πόρο (πρώτον για να μην ψάχνετε άδικα και δεύτερον για να μην κουβαλάτε πράγματα που είτε δεν θα σας χρειαστούν, είτε θα σας τα κρατήσουν την μέρα που παρουσιάζεστε). Να ξεκαθαρίσω ότι μπήκα με την Α' ΕΣΣΟ 2020 (δηλ. Φεβρουάριος του 20), οπότε είναι η πιο πρόσφατη λίστα για το ΠΝ που θα βρείτε αυτή τη στιγμή.

Σάκος (οτιδήποτε, ακόμα και βαλίτσα με ροδάκια) :
- 15 t-shirt μαύρα ή σκούρα μπλε (μη πάρεις άσπρα γιατί σε κάποιες υπηρεσίες μετά την προπαίδευση δεν τα επιτρέπουν)
- 15 ζευγάρια κάλτσες μαύρες ή σκούρες μπλε ψηλές (ας γράφουν και μάρκα)
- 15 βρακιά/μποξεράκια
- 1 σορτσάκι ή φόρμα (αν ντρέπεσαι να κοιμάσαι με τον μποξεράκι)
- 1 πετσέτα σώματος και 1 κεφαλιού (ότι χρώμα να'ναι)
- 1 σεντόνι και μια μαξιλαροθήκη ουδέτερου χρωματος (αν δεν θες να κοιμάσαι στου στρατού)
- 1 sleeping bag (οχι χειμερινό)
- χαρτομάντιλα
- καλλύματα τουαλέτας (αν τα βρουν τα κρατάνε)
- υγρά μαντηλάκια χεριών
- 4-5 σακούλες μεγάλες (εκεί θα βάλεις άπλυτα, τις πετσέτες και τα σαμπουάν όταν κάνεις μπάνιο και γενικά οτιδήποτε δεν θες να ακουμπάει τοίχους και πατώματα)
- γάντια μιας χρήσης (για τις αγγαρειες. Αυτά που σου δίνουν είναι μούφα και σκίζονται πανεύκολα)
- χαρτι υγειας δίνουν εκει αλλα ειναι σαν γυαλοχαρτο, οποτε παρε μαζι σου 5 ρολλα που σε βολεύουν
- γυαλιστικο για τις αρβυλες (αυτό που δίνουν πρώτον δεν θα φτάσει, δεύτερον είναι μούφα)
- 1 ή 2 πάτους παπουτσιων όχι gel (αν παρεις τις αρβυλες μεγαλυτερο νουμερο τοτε παρε 2)
- 1 μικρό φακό

Νεσεσερ:
- αποσμητικό (μονο roll-on, τα spray δεν περνάνε)
- σαμπουάν/αφρόλουτρο
- ξυραφάκι (αυτά που πουλάνε μεσα ειναι χάλια)
- ξυριστική μηχανή (αν μπεις με μούσι)
- μπατονέτες
- οδοντόκρεμα/οδοντόβουρτσα
- dettol σαπούνι για τα χέρια
- αντισηπτικά gel
- νυχοκόπτη (χωρις μαχαιράκι)
- hansaplast + compeet (ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!)

Αλλα:
- Λουκέτα (1 μικρό με μακρύ λαιμό για τις αρβύλες,1 μικρό για το λουκάνικο και όσα χρειάζεται για να κλειδώσεις τον σάκο σου)
- κινητό χωρίς κάμερα + φορτιστή

Δεν περνάνε:
- μωρομαντηλα
- κινητο με καμερα
- powerbank (σε άλλους το άφησαν, σε άλλους όχι)
- οτιδηποτε κοβει ή καρφωνει (πχ ψαλιδακι νυχιων, σουγιαδακι, ραφτικά, νυχοκοπτης με μαχαιρακι κλπ)
- πολυμπριζο
- καλλυματα τουαλετας
- οτιδηποτε ειναι σε spray (πχ αποσμητικο, αφρος ξυρισματος, σπρευ για κοριους)
- after shave (εκτος και αν ειναι κρεμα)
- οινόπνευμα

Τέλος, να ξεκαθαρίσω ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχετε φοριαμό ή, αν έχετε, δεν θα χωράνε τα πράγματα σας μέσα, οπότε οι τσάντες σας θα είναι κάτω από τις κουκέτες σας. Αν ακολουθήσετε αυτή τη λίστα, δεν θα πάρετε τίποτα που δεν σας χρειάζεται και στο επισκεπτήριο θα δώσετε στους δικούς σας μόνο τα άπλυτα σας, τα πολιτικά σας ρούχα και παπούτσια και άντε την καλοκαιρνή στολή.

Καλή θητεία και καλή υπομονή!

Επιστροφή στην κορυφή
Ναύτης Διαχειριστής Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ναύτης Διαχειριστής Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2020 ώρα 19:04
Αρχικά αποστάλθηκε από Ναύτης Διαχειριστής

Αν ακολουθήσετε αυτή τη λίστα, δεν θα πάρετε τίποτα που δεν σας χρειάζεται και στο επισκεπτήριο θα δώσετε στους δικούς σας μόνο τα άπλυτα σας, τα πολιτικά σας ρούχα και παπούτσια και άντε την καλοκαιρνή στολή.
Να διευκρυνήσω ότι από 4 Μαϊου 2020 και μεχρι το Φθινοπωρο φοράμε την ΚΑΛΟΚΑΙΡΝΗ στολή (Ασπρη), οποτε στους δικους σας θα δώσετε την χειμερίνη. Αρα όσοι μπαίνετε Β’ και Γ’ ΕΣΣΟ θα ορκιστείτε με την καλοκαιιρινή στολή. Και ενα τιπ για να γλυτώσετε χρήματα αν χρειάζονται μεταποιηση οι στολες σας: Φτιαξτε τες ολες μαζι με την μια για να σας χρεωσουν σαν πακετο. Ουτως ή αλλως καποια στιγμη θα τυχει να τις φορεσετε. Και μην αγορασετε σηματα ναυτη με ειδικότητα (αυτα που θα σας δωσουν στο Κεντρο δεν φτανουν για ολες τις στολες), αν δεν πατε πρωτα στην μοναδα σας, γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα σας δωσουν εκει τσαμπα.
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.