Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
maraki904 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 27/Μαρτίου/2013
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση maraki904 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών
    Αποστολή: 27/Μαρτίου/2013 ώρα 14:38
ΚΑλημερα πηρα την πρωτοβουλια να σας στειλω μηνυμα μετα απο καποια πραγματα που διαβασα με σκοπο να με βοηθησετε εφοσον μπορειτε. Ειμαι 21 ετων και ηθελα παντα αστυνομια ειμαι πολυτεκνη και μπορουσα με το βαθμο να περασω απλα ειχα ενα θεμα μικρο με το υψος ημουν 1.69 και γι αυτο αποφασισα να μπω στην κοινωνιολογια παντειου με ειδικοτητα εγκληματολογια δεν ξερω αν εκανα καλα αλλα ειναι κατι που το θελω παρα πολυ. Μπορω να κανω κατι απο αυτην τη σχολη μπορω να μπω στην αστυνομια με καποιο τροπο και αν ναι πως αλλιως τι αλλο μπορω να κανω
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαρτίου/2013 ώρα 21:26
Έχει απαντηθεί το ερώτημα σε προηγούμενες αναρτήσεις, δεν θα παίζουμε.
Επιστροφή στην κορυφή
εya Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 03/Δεκεμβρίου/2014
  Παράθεση εya Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 16:11
Από χημικό μηχανικό μπορώ να έχω ελπίδες για μία θέση στα εγκληματολογικά εργαστήρια; Υπάρχει περίπτωση με Α. Σ. Ε. Π.(αν γίνει) να μπορώ να κάνω χημικές αναλύσεις στα εργαστήρια της αστυνομίας; Θα ήθελα να ξέρω έτσι ώστε αν δε γίνεται να κάνω 10% για χημικό σκέτο... Από χημικό μετά θα μπορώ (Πάλι με Α. Σ. Ε. Π) ; Ευχαριστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 18:37
Αρχικά αποστάλθηκε από εya

Από χημικό μηχανικό μπορώ να έχω ελπίδες για μία θέση στα εγκληματολογικά εργαστήρια; Υπάρχει περίπτωση με Α. Σ. Ε. Π.(αν γίνει) να μπορώ να κάνω χημικές αναλύσεις στα εργαστήρια της αστυνομίας; Θα ήθελα να ξέρω έτσι ώστε αν δε γίνεται να κάνω 10% για χημικό σκέτο... Από χημικό μετά θα μπορώ (Πάλι με Α. Σ. Ε. Π) ; Ευχαριστώ πολύ!

Η ΕΛ. ΑΣ κατά διαστήματα (όχι συχνά βέβαια) διορίζει ειδικό επιστημονικό προσωπικό μέσω διαγωνισμού που διενεργείται υπό την εποπτεία του ΑΣΕΠ ναι και φυσικά κατά το παρελθόν έχει διορίσει και Χημικούς / Χημικούς Μηχανικούς. Οι θέσεις όμως είναι λίγες όπως καταλαβαίνεις και ειδικά τα τελευταία χρόνια μάλιστα οι προκηρύξεις αφορούν σε προσλήψεις ορισμένου χρόνου (με σύμβαση) για την κάλυψη παροδικών αναγκών.

Αν θες την γνώμη μου ναι να έχεις το νου σου, αλλά καλύτερα να στραφείς σε άλλες πιο σίγουρες επαγγελματικές διεξόδους (αν φυσικά υπάρχουν και αυτές).
Επιστροφή στην κορυφή
ntinaκι31 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 25/Μαΐου/2015
  Παράθεση ntinaκι31 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2015 ώρα 11:42
Θέλω να μπω στο εγκληματολογικό αλλά δε ξέρω από ποια κατεύθυνση πρέπει να πάω. Πείτε μου αν υπάρχει τρόπος να πάω από θεωρητική δε το έχω καθόλου με μαθηματικά και φυσκή.
Επιστροφή στην κορυφή
glock Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 30/Ιανουαρίου/2015
  Παράθεση glock Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2015 ώρα 14:17
Γινε πρωτα αστυνομικος κ μετα...
Επιστροφή στην κορυφή
thtsiv Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 13/Οκτωβρίου/2015
  Παράθεση thtsiv Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Οκτωβρίου/2015 ώρα 00:08
Καλησπέρα σας, είμαι μια απόφοιτος του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας του πανεπιστημίου Θεσσαλίας και θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό ή κάποια συγκεκριμένη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω, έτσι ώστε να μπορέσω να απορροφηθώ στη συνέχεια από το εγκληματολογικό τμήμα σας; Οποιαδήποτε συμβουλή θα μπορούσατε να μου δώσετε θα μου ήταν πολύ χρήσιμη! Ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
marsupilami Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 26/Σεπτεμβρίου/2015
  Παράθεση marsupilami Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Οκτωβρίου/2015 ώρα 00:30
Καλησπέρα και σε εσένα φίλε μου. Για να απορροφηθεις στο εγκληματολογικο της ελας πρέπει να βγει προκήρυξη για αστυνομικους ειδικών καθηκόντων Και να κάνεις τα χαρτιά σου. Διαφορετικά εάν δεν υπερβαίνεις το επιτρεπτό όριο ηλικίας μπορείς να δώσεις πανελλήνιες για την αστυνομική ακαδημία
Επιστροφή στην κορυφή
johnny13 Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 13/Αυγούστου/2016
  Παράθεση johnny13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Αυγούστου/2016 ώρα 17:19
Ειναι βυσματικη υπηρεσια?
Επιστροφή στην κορυφή
Assassin00 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 13/Ιουλίου/2016
  Παράθεση Assassin00 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Αυγούστου/2016 ώρα 15:58
Όχι δεν χρειάζεται βύσμα εδώ μπενουνε αστυνομικοί οι οποίοι μπήκαν στην αστυνομία με ειδικότητες όπως βιολογία χημικοί κτλ
Η ΣΗΜΑΊΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΏ ΈΧΕΙ ΈΝΑΝ ΛΕΥΚΌ ΣΤΑΎΡΟ
Επιστροφή στην κορυφή
Caveira Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 02/Μαρτίου/2015
  Παράθεση Caveira Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Σεπτεμβρίου/2016 ώρα 16:50
Αν μπεις ως ειδικων καθηκοντων για να στελεχωσεις τα εργαστηρια θα μπεις με πτυχιο διαγωνισμο κλπ. Αν εισαι αστυνομικος γενικων καθηκοντων που θα παρεις το κομματι εξερευνηση κλπ θελεις παρα πολυ μεσο.
Επιστροφή στην κορυφή
ioanna3674 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 07/Ιουνίου/2019
  Παράθεση ioanna3674 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιουνίου/2019 ώρα 10:04
Συγγνώμηη που γράφω από την απάντηση απλά δεν ξέρω πως μπορώ να κάνω μια ερώτηση είμαι καινούργια στο φόρουμ... Καταρχάς θέλω να σπουδάσω ψυχολογία στο Παντειο και έχω ακούσει πως μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στην εγκληματολογια. Στόχος μου είναι μια μέρα να δουλέψω στην ΔΕΕ. Θα μπορούσα να το κάνω χωρίς να δώσω ξανά πανελληνιες για αστυφύλακων ή αστυνομία γιατι
Επιστροφή στην κορυφή
ioanna3674 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση ioanna3674 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιουνίου/2019 ώρα 10:10
Γιατί δεν υπάρχει καμία περίπτωση να με δεχτούν σε τέτοια σχολή γιατί είμαι κοντή οπότε θα με κόψουν κατευθείαν. Απλααα επειδή η εγκληματολογια χωρίζετε σε πολλούς κλάδους όπως νομική, στατιστική, ψυχιατρική, κοινωνιολογια, ανθρωπιστική ιατρό δικαστική και μέσα σε αυτούς είναι και η ψυχολογία για αυτό σας ρωτάω αν γίνεται να μπουν απόφοιτοι ψυχολογίας με μεταπτυχιακό στην εγκληματολογια... Επίσης δεν ξέρω να χειρίζομαι το φόρουμ και για κάποιο λόγο με βγάζει στρατιώτη πολίτης ειμαι σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!
Επιστροφή στην κορυφή
marsupilami Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 26/Σεπτεμβρίου/2015
  Παράθεση marsupilami Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιουνίου/2019 ώρα 00:38
Καλως ορισες στο φορουμ! λοιπον ως πτυχιουχος ψυχολογος μπορεις να εισαχθεις στο σωμα της ελας μονο με καποια σχετικη προκυρηξη που να ζητα ψυχολογους. εφοσον εισαχθεις δεν σημαινει πως θα υπηρετησεις απευθειας στην Δ. Ε. Ε το πιθανοτερο ειναι ως ψυχολογος-συμβουλος σε καποια αστυνομικη διευθυνση. Ακομη και μεταπτυχιακο να εχεις στην εγκληματολογια αυτο δεν σημαινει πως θα πας στην ΔΕΕ. το αντικειμενο της υπηρεσιας ειναι διαφορετικο και οχι απολυτα συνυφασμενο με το προγραμμα σπουδων του μεταπτυχιακου, που εχει περισσοτερο θεωρητικο χαρακτηρα. Για να μπορεσει καποιος ως ιδιωτης να υπηρετησει στη ΔΕΕ θα πρεπει να ειναι πτυχιουχος βιολογιας η χημειας αυτοι θα μπουν στα εργαστηρια της υπηρεσιας. Δεν θελω να σε απογοητευσω απλα η ΔΕΕ εχει διαφορετικο αντικειμενο απο αυτο που οι περισσοτεροι πιστευουν οτι ειναι η εγκληματολογια. Δεν λεω πως δεν μπορεις να εχεις ρολο στο σωμα απλα ισως ειναι διαφορετικος απο αυτο που φανταζεσαι. οπως και να εχει καλη επιτυχια ο, τι κι αν αποφασισεις
Επιστροφή στην κορυφή
ioanna3674 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση ioanna3674 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2019 ώρα 17:06
Καλώς σας βρήκα σας ευχαριστώ πάρα πολυυ για την ενημέρωση!! Να φανταστώ ούτε από νομική περνάς.. Μόνο από χημεία και βιολογία; Αλλά δεν έχει καμία σχέση η σχολή αστυφυλακων;
Επιστροφή στην κορυφή
Caveira Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 02/Μαρτίου/2015
  Παράθεση Caveira Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουλίου/2019 ώρα 03:33
Στην ΔΕΕ μπορεις να υπηρετησεις απο αστυφυλακων η αξιωματικων σε διαφορες θεσεις. Ως αξιωματικος ειδικων καθηκοντων μπορεις μονο σε θεσεις χημικων κλπ ωστε να στελεχωσεις τα εργαστηρια. Η ΔΕΕ δεν ειναι υπηρεσια που ερευνα υποθεσεις κλπ οπως λανθασμενα δειχνουν καποιες σειρες οπως CSI αλλα αποτελει την επιστημονικη συνδρομη στον ανακριτικο υπαλληλο που ερευνα την υποθεση και μονο.
Αρα ως ψυχολογος δεν μπορεις να εργαστεις στην ΔΕΕ γιατι δεν υπαρχει θεση ουτε απο νομικη.
Επιστροφή στην κορυφή
ioanna3674 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση ioanna3674 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2019 ώρα 12:27
Βασικά από τα βιντεακια που έβγαλε η ελληνική αστυνομία για την διεύθυνση εγκληματικων ερευνών... Τέλος πάντων να είστε καλά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12