Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Επιτροπή Απαλλαγών

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 111213
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

George Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση George Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Επιτροπή Απαλλαγών
    Αποστολή: 13/Μαρτίου/2020 ώρα 00:55
Καλησπερα σας. Ηρθε το χαρτι επιτροπη εξεταση σωματικης ικανοτητας.

παρολο που εχω γνωματευση και με παρακολουθουσε γιατρος μπορουν αν τους πω να μην με βγαλουν κατι λιγοτερο απο Ι2;

θελω αναβολη απλα για 6 μηνες η ενα ετος
Επιστροφή στην κορυφή
κιτρινος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση κιτρινος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Μαρτίου/2020 ώρα 11:23
Φίλοι έχω ερώτηση, όποιος ξέρει:
Μετά από 24μήνες αναβολής για ψυχολογικούς λόγους και ενώ στο φρουραρχείο υπήρχε ένδειξη Ι5, πάω στην επιτροπή απαλλαγών και με βγάζουν Ι4. Πιστεύω ότι έπρεπε να βγω Ι5.

Μετά μου λένε ότι θα μου έρθει καινούριο φύλλο κατάταξης. Από κει και πέρα έχει κανείς ιδέα τι ακολουθεί; Μπορώ να ξαναπώ στο φρουραχείο και μετά τι; Πρέπει οπωσδήποτε να καταταγώ για να επανεξεταστώ;

ευχαριστώ για το χρόνο σας
Επιστροφή στην κορυφή
Johnny Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Johnny Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Μαρτίου/2020 ώρα 14:16
Σε ποια περιοχη αν επιτρεπεται;
Επιστροφή στην κορυφή
pro777 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 04/Σεπτεμβρίου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση pro777 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Μαρτίου/2020 ώρα 15:44
Παιδιά όποιος ξερεις ασ απάντησει. Δνε θέλω να αφήσω τη γνωματευση του γιατρού την πρωτότυπη θέλω να τους πάω μόνο φωτοτυπιες γίνεται; Σε όλη την διαδικασία αναφέρομαι
Επιστροφή στην κορυφή
Ra090 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 19/Μαρτίου/2020
  Παράθεση Ra090 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Μαρτίου/2020 ώρα 13:34
Καλημέρα παιδια, έχω κάποιες ερωτήσεις, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

Υπάρχει κάποιος που να πέρασε από επιτροπή απαλλαγών 424 πρόφατα; Πως ήταν η διαδικασία; Εγώ ολοκλήρωσα την διαδικασίαν μέσω φρουραρχείου και παρέλαβα το χαρτί για την επιτροπή απαλλαγών.

Παίρνω τηλέφωνο για να κλείσω ραντεβού και μου κάνουν την εξής ερώτηση: Πέρασες από εξωτερικά ιατρεία; Η απάντηση μου ήταν όχι. Μου λέει την ημέρα που θα έρθεις για το ραντεβού θα περάσεις πρώτα από τα εξωτερικά της αντίστοιχης κλινικής για την πάθηση που έχεις.

Έχω τις εξής ερωτήσεις:

1) Όταν κάποιος πήγε στην επιτροπή απαλλαγών πέρασε πρώτα από τα εξωτερικά; Και αν ναί ποιά ήταν η εξέταση εκεί;

2) Γιατί να περάσω από τα εξωτερικά ενώ έχω περάσει από γιατρό στο φρουραρχείο και αυτός έγραψε την γνωμάτευσή του; Το χαρτί παραπομπής στην επιτροπή γράφει μόνο για αυτοπρόσωπη παρουσία στην επιτροπή. Δεν αναφέρει κάτι για εξωτερικά ιατρεία. Όπως και στο φρουραρχείο μου είπαν ότι πάω κατ' ευθείαν στην επιτροπή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
Pope Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Pope Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Μαρτίου/2020 ώρα 20:23
Πέρασα την διαδικασία στο Φρουραρχείο της Αθήνας, αλλά ο γιατρός του φρουραρχείου στην ουσία αντικαθιστούσε την εξέταση στα εξωτερικά ιατρεία.

Αν πρόσεξες τα χαρτιά που σου δώσανε από το φρουραρχείο και κατέθεσες στην Στρατολογία, στο παραπεμπτικό έγραφε οτι πχ "... Μετά απο γνωμάτευση των εξωτερικών ιατρείων... Δυναται να παρουσιαστεί στην Επιτροπή Απαλλαγών".

Κατά 99% δεν θα χρειαστεί να πας κάπου αλλού.

Μετά από πόσο καιρό σου ήρθε ειδοποίηση; Έχουν περάσει 15 μέρες και δεν έχει έρθει κάτι σε μένα...
Επιστροφή στην κορυφή
qwerty Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση qwerty Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Μαρτίου/2020 ώρα 22:27
Μου ήρθε και εμένα χαρτί για την επιτροπή και αργοπορημένα λόγο της κατάστασης που επικρατεί με τον ιιό. Ανήκω στις ευπαθείς ομάδες λόγο χαμηλού ανοσοποιητικού και με φοβίζει η ιδέα να βρεθώ, ειδικά, σε νοσοκομείο. Μπορώ να πάρω παράταση;
Επιστροφή στην κορυφή
Pope Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Pope Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Μαρτίου/2020 ώρα 23:03
qWerty πάρε τηλέφωνο την Στρατολογία να ρωτήσεις τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση
Επιστροφή στην κορυφή
Ra090 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Ra090 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαρτίου/2020 ώρα 00:48
Το γνωρίζω και μάλιστα το επεσήμανα στον κύριο που μίλησα στο τηλέφωνο για το ραντεβού. Του είπα ότι με έχει εξετάσει ο γιατρός του φρουραρχείου, γιατί να περάσω από τα εξωτερικά ιατρεία; Εκείνη την στιγμή ρωτάει κάποια συνάδελφό του και μου απαντάει ότι πριν το ραντεβού περνάς πρώτα από τα εξωτερικά ιατρεία που αφορούν την πάθηση σου και μετά πας στην επιτροπή (την ίδια μέρα εννοούσε). Εντωμεταξύ πριν λίγες ώρες διαβάζω την ανακοίνωση ότι από 23 Μαρτίου μέχρι και 30 Απριλίου ακυρώνονται όλα τα ραντεβού στα εξωτερικά του 424 και δεν δύναται να κλείσουν άλλα νέα ραντεβού την παραπάνω χρονική περίοδο. Και ρωτάω υπάρχει κάποιος που να πέρασε πρόσφατα από την επιτροπή του 424 και να συνάντησε το ίδιο θέμα με εξωτερικά ιατρεία;
Επιστροφή στην κορυφή
Ra090 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Ra090 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαρτίου/2020 ώρα 00:50
Παρέλαβα την ειδοποίηση σε λιγότερο από μία βδομάδα από την ολοκλήρωση της διαδικασίας του φρουραρχείου.
Επιστροφή στην κορυφή
Samios Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 21/Μαρτίου/2020
  Παράθεση Samios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Μαρτίου/2020 ώρα 23:54
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 23 ετών και το καλοκαίρι αποφοίτησα από το πανεπιστήμιο.2 μέρες μετά την ορκωμοσία μου έχασα τον πατέρα μου και πλέον έχω μείνει εγώ με την αδερφή μου (επίσης 23 - σπουδάζει ακόμα) και τη μητέρα μας (συνταξιούχος). Την οικογενειακή επιχείρηση για βιοποριστικούς λόγους έχω κληθεί να την αναλάβω εγώ και αυτό κάνω. Το ερώτημα μου είναι όταν θα με καλέσουν στο στρατό τι θα κάνω δεδομένης της κατάστασης ότι από αυτή την επιχείρηση ζούμε και αν την κλείσω για 9 μήνες θα χάσω όλο το πελατολόγιο μου και εκ των πραγμάτων θα αντιμετωπίσω απίστευτο πρόβλημα. Έχετε κάποια σκέψη τι μπορώ να κάνω ; Και πάλι σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
SifuJ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση SifuJ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαρτίου/2020 ώρα 11:47
Αρχικά αποστάλθηκε από κιτρινος

Φίλοι έχω ερώτηση, όποιος ξέρει:
Μετά από 24μήνες αναβολής για ψυχολογικούς λόγους και ενώ στο φρουραρχείο υπήρχε ένδειξη Ι5, πάω στην επιτροπή απαλλαγών και με βγάζουν Ι4. Πιστεύω ότι έπρεπε να βγω Ι5.

Μετά μου λένε ότι θα μου έρθει καινούριο φύλλο κατάταξης. Από κει και πέρα έχει κανείς ιδέα τι ακολουθεί; Μπορώ να ξαναπώ στο φρουραχείο και μετά τι; Πρέπει οπωσδήποτε να καταταγώ για να επανεξεταστώ;

ευχαριστώ για το χρόνο σας

Σε ποια πολη συνέβει αυτό αν επιτρέπεται; Τελικά τι θα κάνεις;
Επιστροφή στην κορυφή
kitrinos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση kitrinos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαρτίου/2020 ώρα 15:14
Στην αθήνα έγινε... Τι να κάνω. Αυτοί ξέρουν
Επιστροφή στην κορυφή
SifuJ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση SifuJ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαρτίου/2020 ώρα 18:43
Είχες κανονικά τα χαρτιά απο τον γιατρό σου κλπ; Παίρνεις κάποια φάρμακα; Δεν σε ρώτησαν τίποτα εκει; Έγινε τίποτα στην επιτροπή και άλλαξαν την απόφαση; Τώρα απλά περιμένεις δλδ χαρτί κατάταξης με την επόμενη ΕΣΣΟ; Μου κάνει εντύπωση η ερώτηση σου γιατί δεν έχω ξανακούσει κάτι αντίστοιχο.
Επιστροφή στην κορυφή
yellow Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση yellow Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: Από χθες ώρα 15:02
Αρχικά αποστάλθηκε από SifuJ

Είχες κανονικά τα χαρτιά απο τον γιατρό σου κλπ; Παίρνεις κάποια φάρμακα; Δεν σε ρώτησαν τίποτα εκει; Έγινε τίποτα στην επιτροπή και άλλαξαν την απόφαση; Τώρα απλά περιμένεις δλδ χαρτί κατάταξης με την επόμενη ΕΣΣΟ; Μου κάνει εντύπωση η ερώτηση σου γιατί δεν έχω ξανακούσει κάτι αντίστοιχο.

Ναι είμαι υπό αγώγή. Από αυτά που με ρώτησαν μάλλον, δεν ξέρω γιατί άλλαξαν απόφαση
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 111213
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.