Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Άμεση κατάταξη με την επόμενη ΕΣΣΟ

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 3456>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

gimitrop Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 21/Φεβρουαρίου/2016
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση gimitrop Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Άμεση κατάταξη με την επόμενη ΕΣΣΟ
    Αποστολή: 10/Αυγούστου/2017 ώρα 21:20
Αρχικά αποστάλθηκε από Χρήστος

Γεια σας,
Πήγα στην στρατολογική Υπηρεσία για να κόψω την αναβολή μου και είχε γεμίσει η ΕΣΣΟ (Νοέμβριος). Αν κάνω ην αίτησή για την άμεση κατάταξη για την ίδια ΕΣΣΟ για οικονομικούς λόγους (διότι έχω άδεια εξάσκησης επαγγέλματος και οι εργοδότες θέλουν να έχεις εκπληρώσει την στρατιωτική σου θητεία). Υπάρχει πιθανότητα να εγκριθεί η αίτηση μου ;
Ευχαριστώ.

Για οικονομικούς λόγους, μπορείς να πάρεις αναβολή. Το να ζητήσεις να μπεις με την ΕΣΣΟ που θες μου ακούγεται δύσκολο. Αν έχεις μέσο, κάτι γίνεται
Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Επιστροφή στην κορυφή
JimA Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 29/Ιουνίου/2018
  Παράθεση JimA Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2018 ώρα 10:59
Καλημερα παιδια. Θελω να ρωτησω αν γινεται τωρα που θα γινω αρχες αυγουστου 18 χρονων να δηλωσω να παω στρατο με την ΕΣΣΟ Νοεμβριου. Εφικτο; Επισης γνωριζει κανεις τι πρεπει να κανω ωστε να παω αλεξιπτωτα εκει που προηγουμενως ειχα δηλωσει ορεινους στην απογραφη μου?
Επιστροφή στην κορυφή
JimA Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση JimA Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2018 ώρα 11:48
Παιδια με λιγο ψαξιμο απαντηθηκαν τα ερωτηματα μου. Συγγνωμη και εαν δεν ειναι κοπος ας διαγραφουν τα μηνυματα μου απο τη διαχειρηση. Εχουν απαντηθει σχεδον ολα αυτο το φορουμ ειναι εγχειριδιο.
Επιστροφή στην κορυφή
tolis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση tolis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2018 ώρα 13:20
Το χαρτι κατάταξης θα σου έρθει του χρόνου τέτοιο καιρό.
Επιστροφή στην κορυφή
JimA Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση JimA Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2018 ώρα 15:46
Μαλιστα οποτε για προτακτο με κοβω. Ευχαριστω πολυ Αποστόλη.
Επιστροφή στην κορυφή
Ντινος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ντινος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 05:57
Παιδιά αν κάνω μέχρι το τέλος του μήνα αίτημα για άμεση κατάταξη με την ΕΣΣΟ του Νοεμβρίου έχω καμία πιθανότητα λέτε;

Και αν δεν με πάρουν φαντάζομαι είναι 100% σίγουρο ότι θα με πάρουν τον Ιανουάριο σωστά;
Επιστροφή στην κορυφή
Αντρεας61 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αντρεας61 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 20:28
Φιλε εκανα σημερα αιτηση για να μπω νοεμβριο ενω με εχουν καταταξει ιανουαριο.
Ευχομαι να γινει δεκτη γιατι αλλιως παει το μεταπτυχιακο
Κλ δυναμη και κανε αιτηση
Επιστροφή στην κορυφή
Ντινος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ντινος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 00:46
Μήπως αναφέρθηκαν καθόλου στο αν υπάρχουν θέσεις ή όχι;

Γιατί είχα διαβάσει σε αυτό το φόρουμ ότι ένα παιδί του είπαν ότι η "Χ" ΕΣΣΟ ήταν γεμάτη και δεν θα τον παίρνανε σίγουρο. Τέλος πάντων, αύριο λογικά πάω και εγώ στην στρατολογία να κάνω αίτηση και ελπίζω να γίνει δεκτή, αλλιώς άντε να περιμένεις μέχρι τον Ιανουάριο.

Εύχομαι να γίνει δεκτή η αίτηση σου
Επιστροφή στην κορυφή
Αντρεας61 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αντρεας61 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 20:18
Δεν μου ειπε τιποτα.
Εγω θα τους ξαναπαω ενα εγγραφο που εχω κι ισως με βοηθησει.
Αν μπορεις να βρεις κατι σημαντικο που να μπορεις να αναφερεις τοτε ισως το περασουν.

Καλη τυχη φιλε μου!
Επιστροφή στην κορυφή
Κώστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κώστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2019 ώρα 22:18
Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά σας εύχομαι. Θέλω να σας κάνω μια επείγουσα ερώτηση για όποιον γνωρίζει αλλά δεν βρίσκω το συγκεκριμένο φόρουμ να την κάνω οπότε θα την κάνω εδώ (συγγνώμη που είμαι εκτός θέματος). Με βάση τον απροειδοποίητο επανακαθορισμό των εσσο που τις κάνανε στον στρατό ξηράς σε τέσσερις θα ήθελα να μου απαντήσετε,αν γίνεται να κάνω αίτημα για την εισαγωγή μου στην Α ΕΣΣΟ που μπαίνει τόσο τον Ιανουάριο όσο και τον Φεβρουάριο τώρα με τις αλλαγές, διότι εγώ είμαι στην Β ΕΣΣΟ όπου ήταν να μπει τον Μάρτιο, και ξαφνικά με τις απροειδοποίητες αλλαγές είναι να μπει τον Μάιο! Αν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος διότι σταμάτησα να δουλεύω εξαιτίας του ότι ήταν να μπω σε 1,5 μήνα, και τώρα στην ουσία αφήνομαι ξεκρέμαστος εξαιτίας αυτού του γεγονότος, και θα ζημιωθώ σε μεγάλο βαθμό τόσο οικονομικά όσο και επαγγελματικά.
Επιστροφή στην κορυφή
JohnTehGreek Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 05/Δεκεμβρίου/2015
  Παράθεση JohnTehGreek Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2019 ώρα 02:35
Δοκίμασε το, δεν έχεις να χάσεις κάτι έτσι και αλλιώς, στην χειρότερη δεν θα γίνει δεκτό το αίτημα και πας κανονικά όπως σε έχουν προγραμματίσει.

Πάντως η Α ΕΣΣΟ παρουσιάζεται σε μερικές εβδομάδες και θεωρώ ότι έχεις αργήσει αρκετά.

Φρόντισε απλά να πας να κάνεις άμεσα την αίτηση άμεσης κατάταξης, δεν σε παίρνει να περνάνε και άλλες μέρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Κώστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κώστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2019 ώρα 12:35
Αρχικά αποστάλθηκε από JohnTehGreek

Δοκίμασε το, δεν έχεις να χάσεις κάτι έτσι και αλλιώς, στην χειρότερη δεν θα γίνει δεκτό το αίτημα και πας κανονικά όπως σε έχουν προγραμματίσει.

Πάντως η Α ΕΣΣΟ παρουσιάζεται σε μερικές εβδομάδες και θεωρώ ότι έχεις αργήσει αρκετά.

Φρόντισε απλά να πας να κάνεις άμεσα την αίτηση άμεσης κατάταξης, δεν σε παίρνει να περνάνε και άλλες μέρες.

Καλημέρα σε ευχαριστώ για την απάντηση. Πήγα σήμερα και έκανα την αίτηση για την ένταξη μου στην Α εσσο. Σε ένα μηνα μπαίνει μου ειπαν. Βισματικά μπορω να καταφέρω κάτι πιστεύεις τώρα που έκανα και το αίτημα για τον Φεβρουάριο;

Σε ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
Λοχαγός
Λοχαγός

Παράθεση JohnTehGreek Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2019 ώρα 21:48
Βυσματικά δεν ξέρω, αλλά το θεωρώ δύσκολο.

Οι θέσεις είναι συγκεκριμένες και δεν φαντάζομαι να διώξουν κάποιον για να πάρουν εσένα τελευταία στιγμή.

Παρόλα αυτά, αν έχεις κάποιον στο μυαλό σου πάρε τηλέφωνο και ρώτησε τον, θα ξέρει καλύτερα άλλωστε.

Για Φεβρουάριο όπως είπα το θεωρώ δύσκολο μιας και σε 3 εβδομάδες περίπου παρουσιάζετε η Α ΕΣΣΟ 19.

Αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Ελπίζω να σε πάρουν πάντως να γλυτώσεις την ταλαιπωρία.

Γενικά μάμησαν κοσμάκι με τις αλλαγές των ΕΣΣΟ από 6 σε 4.
Επιστροφή στην κορυφή
Κώστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κώστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιανουαρίου/2019 ώρα 13:51
Αρχικά αποστάλθηκε από JohnTehGreek

Βυσματικά δεν ξέρω, αλλά το θεωρώ δύσκολο.

Οι θέσεις είναι συγκεκριμένες και δεν φαντάζομαι να διώξουν κάποιον για να πάρουν εσένα τελευταία στιγμή.

Παρόλα αυτά, αν έχεις κάποιον στο μυαλό σου πάρε τηλέφωνο και ρώτησε τον, θα ξέρει καλύτερα άλλωστε.

Για Φεβρουάριο όπως είπα το θεωρώ δύσκολο μιας και σε 3 εβδομάδες περίπου παρουσιάζετε η Α ΕΣΣΟ 19.

Αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Ελπίζω να σε πάρουν πάντως να γλυτώσεις την ταλαιπωρία.

Γενικά μάμησαν κοσμάκι με τις αλλαγές των ΕΣΣΟ από 6 σε 4.

Καλά ναι είναι δύσκολο αλλά δεν έμενε να κάνω κάτι άλλο. Φίλε άστο αρκετό κόσμο μην το συζητάς, και μου κάνει εντύπωση διότι στον στρατό είναι μεγάλες οι ανάγκες και αυτοί μειώσαν τις εσσο. Έχω 1-2 πρόσωπα μέσα, γι αυτό σε ρώτησα κιόλας, ελπίζω να περάσουν την αίτηση "κάτω από το τραπέζι" με κάποιο τρόπο και να μπω τώρα.
Επιστροφή στην κορυφή
Νίκος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νίκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιανουαρίου/2019 ώρα 17:33
Παίδες καλησπερα! Και εμένα μου ρθε σαμ ταβανοπροκα λίγο οτι αντι για Μάρτιο μπαίνω Μάιο παρότι εγω φταιω που δε πήγα από αρχές Οκτώβρη που γυρισα ελλαδα και το άφησα για μετα. Το ερώτημα μου ειναι, για ποιο λόγο εγινε αυτος ο επανακαθορισμός, μηπως γινει η θητεια 12μηνη οπως λέγανε ή καμία σχεση; Ευχαριστώ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Κώστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κώστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιανουαρίου/2019 ώρα 13:26
Αρχικά αποστάλθηκε από Νίκος

Παίδες καλησπερα! Και εμένα μου ρθε σαμ ταβανοπροκα λίγο οτι αντι για Μάρτιο μπαίνω Μάιο παρότι εγω φταιω που δε πήγα από αρχές Οκτώβρη που γυρισα ελλαδα και το άφησα για μετα. Το ερώτημα μου ειναι, για ποιο λόγο εγινε αυτος ο επανακαθορισμός, μηπως γινει η θητεια 12μηνη οπως λέγανε ή καμία σχεση; Ευχαριστώ!!!

Καλησπέρα Νίκο. Και εγώ για Μάιο Β ΕΣΣΟ ήταν να μπω, αλλά έκανα αίτηση για να μπω τωρα Φλεβάρη και την δεχτηκαν!!! Οποτε θα σου ελεγα να πας να κάνεις αίτηση μπας και προλάβεις να μπεις τώρα. Αλλα να το κάνεις όσο πιο αμεσα γινεται γιατι περνανε οι μερες.
Επιστροφή στην κορυφή
Λοχαγός
Λοχαγός

Παράθεση JohnTehGreek Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιανουαρίου/2019 ώρα 22:42
Αρχικά αποστάλθηκε από Νίκος

Παίδες καλησπερα! Και εμένα μου ρθε σαμ ταβανοπροκα λίγο οτι αντι για Μάρτιο μπαίνω Μάιο παρότι εγω φταιω που δε πήγα από αρχές Οκτώβρη που γυρισα ελλαδα και το άφησα για μετα. Το ερώτημα μου ειναι, για ποιο λόγο εγινε αυτος ο επανακαθορισμός, μηπως γινει η θητεια 12μηνη οπως λέγανε ή καμία σχεση; Ευχαριστώ!

Θεωρούν απλά ότι είναι καλύτερο να γίνουν οι ΕΣΣΟ από 6 σε 4. Γινότανε και στο παρελθόν αυτό δεν σημαίνει ότι η θητεία θα γίνει 12 μήνες.

Αυτά είναι τα γνωστά παραμύθια που ακούγονται συνεχώς.

Επιστροφή στην κορυφή
Νικος 92 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικος 92 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιανουαρίου/2019 ώρα 21:28
Εγω εκανα 15 Ιανουαρίου αίτηση για άμεση καταταξη υπάρχει πιθανότητα να μπω τωρα
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 3456>