Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 11>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

288 MARINE Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση 288 MARINE Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΜΑΚ vs Πεζοναύτες
    Αποστολή: 14/Μαρτίου/2008 ώρα 18:12
και που να δεισ 10ημερο στο βολο. ενα παλληκαρι εφαγε σε 5 λεπτα 25 μερεσ φυλακη
Επιστροφή στην κορυφή
pontikaki Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 17/Μαρτίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση pontikaki Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαρτίου/2008 ώρα 00:36

288 RAMBO!FANIKE POSO GAMATOI ISASTAN TORA POY SAS BGALANE APO TIS EIDIKES DYNAMEIS!OSES ANAKATALIPSEIS EXO KANEI EGO ESY THELEIS 5 THEITEIES GIA NA ME FTASEIS PROLOGIAZEIS KAI TOYS NEOYS!!!NEROKOTA

Επιστροφή στην κορυφή
288 MARINE Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση 288 MARINE Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαρτίου/2008 ώρα 15:12
και μονο απ το ονομα μου κανεισ για μπαλαρινα ποντικακι. αποβασεισ που κανεισ; στη μπανιερα σου ψαρα;

Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαρτίου/2008 ώρα 15:38
Ηρεμία, τάξη και ασφάλεια παιδιά.

Μήπως μπορεί να αναφέρει ο καθένας την εκπαίδευσή του για να δούμε και εμείς τις διαφορές;

Θα ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον.
Επιστροφή στην κορυφή
I'M.A.K. Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 09/Μαρτίου/2008
  Παράθεση I'M.A.K. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαρτίου/2008 ώρα 00:30
288 oloi oi pezonaytes isastan I eytixia apo oti mas leei kai to parelthon oi askiseis milan apo mones toys meinete tora sto peziko kai kopeite kai apo ekei giotades.stratarxi esi poy ypiretises; aston nerokota na paramilaei spazetai poy imaste maximia
Επιστροφή στην κορυφή
kotsos Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 18/Δεκεμβρίου/2007
  Παράθεση kotsos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαρτίου/2008 ώρα 02:20
Τσακωνεστε για τους πιο ανουσιους λογους!!! πφφφφ μαχιμοτητες εκπαιδευση κ βλακειες!!! ανουσιοι καβγαδες
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαρτίου/2008 ώρα 18:53
Ι Ι ΖΩΗ ΚΑΙ ΚΟΤΑ ΑΡΟΥΡΙ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΖΟΝΑΥΤΕΣ ΝΕΟΜΠΙΔΗ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΗΜΟΥΝΑ ΚΑΙ ΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΘΑ ΡΘΕΙΣ
Επιστροφή στην κορυφή
Χρηστος-Πατρα Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Χρηστος-Πατρα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Μαρτίου/2008 ώρα 04:02
Παιδια εγω ειμουν στο Βολο. Σειρα 291. Ημουν στο Λ. Υ. Τ πολυβολητης(α ρε MAG) . Οι συναδελφοι πεζοναυτες ξερουν τι περναγαμε... Η μια ασκηση μετα την αλλη... Αυτην την Σκοπελο την ειχαμε λιωσει... Μια ομως ειναι η ουσια-ψηλα, ψηλα τα πρασινα μπερε!!
Επιστροφή στην κορυφή
Ηλυσιακός-ΙΜΑΚ Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 17/Απριλίου/2008
  Παράθεση Ηλυσιακός-ΙΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Απριλίου/2008 ώρα 13:51
Καλημέρα. Πρίν 6 μήνες απολύθηκα από την Ι ΜΑΚ ή 5ο ΕΤΕΘ (Κως), μονάδα που αγάπησα πολύ. Θέλω να γράψω την αλήθεια για την εκπαίδευση. Η εκπαίδευση όπως σε όλες τις μοίρες των εδ είναι αρκετά καλή και ρεαλιστική. Δεν είναι όμως απάνθρωπη όπως πολλοί νομίζουνε. με λίγη θέληση όλοι την βγάζουνε. Καλό είναι όμως να μην γράφουμε για αυτά τα πράγματα γιατί είναι απόρητα. Πάνω κάτω όλες οι μονάδες των εδ τα ίδια κάνουν. Οι πεζοναύτες κάνουν και απόβαση μαζική με τα Αβακ, ενώ οι αλεξιπτωτιστές και άλματα. Οι πεζοναύτες στην Χαλκίδα απ ότι ξέρω έχουν δύσκολη 50άρα και τρώνε και αρκετή εμπλοκή όπως έφαγα κι εγώ(35 μέρες μέσα). Εμείς είχαμε και τη φύλαξη του Φαρνησίου με πολύ τρέξιμο για τους λαθρστες και τους κάφρους τους Τούρκους στα λίγα χλμ.
Είναι λυπηρό να βλέπω καταδρομέα να τσακώνετε με πεζοναύτη. Παντού υπάρχουν παλικάρια και παντού γιωτάδες. Η Ι ΜΑΚ όπως και το 575 είναι από τις δυσκολότερες μονάδες του στρατού. Η ΙΜΑΚ είναι πιο ψυχοπλακωτική καθώς βρίσκεται στην μέση του πουθενά με την Τουρκία για φώντο.
Όλοι, πεζοναύτες-αμφίβιοι-ορεινοί ενωμένοι σαν μία γροθιά! Σκόπια-Τούρκοι θα πεθάνετε. Μπρός στη γαλανόλευκη θα γονατίσετε!
Επιστροφή στην κορυφή
288 ΜΑRINE Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση 288 ΜΑRINE Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Απριλίου/2008 ώρα 17:51
τουσ αλβανουσ ξεχασεσ
Επιστροφή στην κορυφή
... Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ... Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Απριλίου/2008 ώρα 03:07
Ξεκολλατε ρε μαχιμια ολοι σας!!! Ολοι θητεια καναμε στις Ειδικες, αλλοι πιο
ευκολη, αλλη πιο δυσκολη. Αλλα πραγματα προοριζονται να κανουν οι πεζοναυτες και αλλα οι αμφιβιοι. Το να εχεις τσιμπησει 100.000 καμψεις
παραπανω δεν σε κανει απο μονο του καλυτερο καταδρομεα, ουτε εαν εχεις φαει περισσοτερο καψωνι απο καποιον αλλο, απλα σε κανει
καλυτερο στις καμψεις και πιο σκληραγωγημενο κατι που ειναι θεμιτο μεν αλλα οχι μονο αυτο εαν θες να πεις οτι ησουν καλος καταδρομεας. Εαν μιλατε για την θητεια του αλλου και τις ασκησεις του να το κανετε μονο εαν ξερετε τι περασε αυτος και η σειρα του και οχι πετωντας μλκς στον αερα του στυλ "νεροκοτες" κτλ.

Ψηλα τα πρασινα μπερε, αλλωστε να σας πω κατι; Μην κρινετε τον αλλο απο αυτα που περασε(μονο)αλλα απο την ευθυνη που εχει σε περιπτωση που συμβει οτιδηποτε. Εαν π. χ. μια αμφιβια μοιρα ψωλαρει, ναι μπορει να μην ειναι κομμανταραιοι αλλα αμα γινει τπτ αυτοι θα τρεξουν. Και ειναι ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ. Μην λετε πραγματα λοιπον που ντροπιαζουν το πνευμα των
καταδρομων γιατι στην τελικη εκει υπηρετησαμε και ειμαστε περηφανοι για αυτο και δεν εχουμε να αποδειξουμε τπτ σε κανεναν. Το ποσο μεγαλη την εχουμε δεν φαινεται απο αυτες τις μαλακιουλες αλλα απο το αισθημα ευθυνης και καθηκοντος που εχουμε ολοι μας. Απο το να πας σε μια ασκηση εθελοντικα και με προβλημα υγειας, απο το να τρως ανελεητο καψωνι χωρις να σπαζεσαι μεχρι και το να αλλαζεις στην ωρα του στην σκοπια τον συναδελφο σου. Το να εισαι καταδρομεας ειναι τροπος ζωης και οχι κατι που το αποποιουμαστε βγαζοντας τον πρασινο μπερε με τα λογια η τις πραξεις μας...
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Απριλίου/2008 ώρα 15:48
Συμφωνώ απολύτως με το παλικάρι.
ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΚΟΜΑΝΤΟ ΕΛΛΑΣ, Ι ΜΑΚ
Επιστροφή στην κορυφή
H4nnibal Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 16/Απριλίου/2008
  Παράθεση H4nnibal Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Απριλίου/2008 ώρα 13:03
Δεν διάβασα τις προηγούμενες απαντήσεις γιατί ήταν πολλές, οπότε μπορεί να σου το έχουν ξαναπεί. Ήμουν πρόσφατα στους αμφίβιους, και έχω να σου πω καταρχήν πως, οι Πεζοναύτες ΔΕΝ υπάγονται στις ειδικές δυνάμεις, και οτι η φύση των ασκήσεων των πεζοναυτών είναι πιό μαζική απο των ειδικών δυνάμεων. Εμείς οι καταδρομείς, εκπαιδευόμαστε πάνω σε ειδικές επιχειρήσεις, και δεν εμπλεκόμαστε άμεσα με τα μέτωπα του εχθρού. Δικιά μας δουλειά είναι να καταστρέψουμε ένα εχθρικό ραντάρ π. χ. να εμποδίσουμε τον ανεφοδιασμό κάποιου εχθρικού στρατοπέδου, να καταστρέψουμε μία γέφυρα και το πιό συνήθες και πάγιο για εμάς τους αμφίβιους, να ανακαταλάβουμε μία βραχονησίδα που έχει στρατοπεδεύσει ο εχθρός και η οποία καθίσταται και απο τις πιο επικίνδυνες όλων των αποστολών.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Απριλίου/2008 ώρα 20:59
Αυτα φιλε μου μπορουν να τα κανουν και οι πεζοναυτες(με εξαιρεση ισως την καταληψη βραχονησιδας). Τουλαχιστον αυτα καναμε οταν ειμουν εγω φανταρος(2005-2006). Μεχρι και στο ΚΕΟΑΧ ειχε παει κλιμακιο του ταγματος για ειδικη ορεινη εκπαιδευση. Και για να σε προλαβω οι πιο πολλοι του κλιμακιου αυτου, ηταν φανταροι. Συμφωνω μαζι σου, στο οτι οι αποβασεις ειναι μια πιο ''μαζικη''ενεργεια, αλλα μην ξεχνας οτι για να εχει μια αποβαση επιτυχια, απαιτειται απολυτος συντονισμος και πειθαρχια, κατι το οποιο μονο στις ειδικες δυναμεις υπαρχει, επι το πλειστον βεβαια.
Επιστροφή στην κορυφή
H4nnibal Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 16/Απριλίου/2008
  Παράθεση H4nnibal Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαΐου/2008 ώρα 00:15
Σιγα ρε. Πηγανε ΚΕΟΑΧ και χεστηκε η φοραδα στ'αλώνι. Ποιός ξέρει, καμμιά επιθεώρηση θα είχανε και θα τους μαζέψανε να κάνουνε αγκαρία. Εγω ένα ξέρω. Εκπαίδευση κάνουν μόνο οι μόνιμοι, και σ'αυτό επιμένουν και οι αξιωματικοί, οτι και καλα σε περίπτωση εκτακτης ανάγκης θα πάνε οι ΕΠΟΠ και οι ΕΠΥ. Εμείς (οι κληρωτοί γενικότερα) μόνο τα βασικά κάνουμε, και αν είσαι και τυχερός και έχεις κανα καλό επιλοχία (όπως τον δικό μου) μαθαίνεις και κατι τις παραπάνω. Ποιός μαλάκας ΕΠΟΠ θα πάει στον πόλεμο να ρισκάρει το ζωή του για 1000 ευρώ ρεεεεεεεε! Ξυπνάτε! Το μέλλον της άμυνας της χώρας μας, μπορεί να προστατευθεί μόνο απο ανθρώπους που αγαπάνε την πατρίδα, και όχι το χρήμα που τους δίνουν. Γιαυτό σας λέω, μάθετε όσα πιό πολλα μπορείτε όταν είστε φανταροι και αν σας λενε στρατόκαυλους γραψτε τους στα αρχίδια σας. Όταν έρθει η ώρα, γιατί θα έρθει και θα γίνει μόνο μία φορά, αυτοί θα τρέχουν στα γραφειάκια τους και θα το παίζουν μυξιάρικα και εσείς θα πολεμάτε για χάρη της πατρίδος σας, και αν πεθάνετε θα σας θυμούνται για πάντα και θα τργουδάνε για αυτά που κάνατε.
Με επιασε Ντελίριο τώρα ξέρω, σα τον παππού μου κάνω...
Επιστροφή στην κορυφή
Λχιας Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 06/Μαΐου/2008
  Παράθεση Λχιας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαΐου/2008 ώρα 23:40
Καλησπέρα παιδιά, είμαι νέος στο Forum αλλά απ ότι φαίνεται ο ποιο παλιός Καταδρομέας απ όλους. Απολύθηκα από την Γ ΜΑΚ Λαγκάδα Χίου το 2000. Όσο για την διαφορά σας νομίζω ο καθένας ξέρει μέσα του πόσο ειδικοδυναμίτης είναι. Ότι και νε λέμε, για ασκήσεις, πορείες βολής, αντάρτιδες κλπ, είναι περιττά. Ο καθένας ξέρει τί έκανε και τί κάνει καθημερινά στην προσωπική του ζωή ακόμα και σήμερα μέρα με την μέρα.
Δεν πεθαίνει το πνεύμα ποτέ.
Επιστροφή στην κορυφή
Legion Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 24/Ιανουαρίου/2008
  Παράθεση Legion Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2008 ώρα 02:52
Αρχικά αποστάλθηκε από H4nnibal

Σιγα ρε. Πηγανε ΚΕΟΑΧ και χεστηκε η φοραδα στ'αλώνι. Ποιός ξέρει, καμμιά επιθεώρηση θα είχανε και θα τους μαζέψανε να κάνουνε αγκαρία. Εγω ένα ξέρω. Εκπαίδευση κάνουν μόνο οι μόνιμοι, και σ'αυτό επιμένουν και οι αξιωματικοί, οτι και καλα σε περίπτωση εκτακτης ανάγκης θα πάνε οι ΕΠΟΠ και οι ΕΠΥ. Εμείς (οι κληρωτοί γενικότερα) μόνο τα βασικά κάνουμε, και αν είσαι και τυχερός και έχεις κανα καλό επιλοχία (όπως τον δικό μου) μαθαίνεις και κατι τις παραπάνω. Ποιός μαλάκας ΕΠΟΠ θα πάει στον πόλεμο να ρισκάρει το ζωή του για 1000 ευρώ ρεεεεεεεε! Ξυπνάτε! Το μέλλον της άμυνας της χώρας μας, μπορεί να προστατευθεί μόνο απο ανθρώπους που αγαπάνε την πατρίδα, και όχι το χρήμα που τους δίνουν. Γιαυτό σας λέω, μάθετε όσα πιό πολλα μπορείτε όταν είστε φανταροι και αν σας λενε στρατόκαυλους γραψτε τους στα αρχίδια σας. Όταν έρθει η ώρα, γιατί θα έρθει και θα γίνει μόνο μία φορά, αυτοί θα τρέχουν στα γραφειάκια τους και θα το παίζουν μυξιάρικα και εσείς θα πολεμάτε για χάρη της πατρίδος σας, και αν πεθάνετε θα σας θυμούνται για πάντα και θα τργουδάνε για αυτά που κάνατε.

Με επιασε Ντελίριο τώρα ξέρω, σα τον παππού μου κάνω...

καλα το πας συνεχισε...
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Μαΐου/2008 ώρα 03:30
To 575 είναι στην Χαλκίδα. Τι εννοείς ρε φίλε; Κάντο πιο λιανό. Τί εννοείς ότι μετά την παρέλαση για την ορκομωσία φοράνε αθλητικά;
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 11>