Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 7891011>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

ΛΟΚ soldier Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 11/Σεπτεμβρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση ΛΟΚ soldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΜΑΚ vs Πεζοναύτες
    Αποστολή: 09/Αυγούστου/2010 ώρα 14:37
Εγώ θα πώ κάτι που είπα και άλλη φορά: Ο καθέ ένας απο τις ειδικές δυνάμεις είτε ορεινός (όπως εγώ), είτε αμφίβιος, είτε πεζονάυτης, είτε αλεξιπτωτιστής ειδικέυεται στο αντικείμενο του. Η σύγκριση για μενα είναι ανούσια. Στον πόλεμο όλοι είναι σημαντικοί.
Επιστροφή στην κορυφή
dimitris mak Δες τη Λίστα
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Ανεπιθύμητο μέλος

Μέλος από: 21/Αυγούστου/2009
  Παράθεση dimitris mak Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2010 ώρα 15:43
Συμφωνο λοκ σολτζιερ! Ολοι ειναι σημαντικοι στον πολεμο αλλα οχι να εκμεταλευομαστε και καποιους...
Επιστροφή στην κορυφή
greekmarine32 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 14/Ιουνίου/2009
  Παράθεση greekmarine32 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2010 ώρα 21:20
Αρχικά αποστάλθηκε από ΛΟΚ soldier

Εγώ θα πώ κάτι που είπα και άλλη φορά: Ο καθέ ένας απο τις ειδικές δυνάμεις είτε ορεινός (όπως εγώ), είτε αμφίβιος, είτε πεζονάυτης, είτε αλεξιπτωτιστής ειδικέυεται στο αντικείμενο του. Η σύγκριση για μενα είναι ανούσια. Στον πόλεμο όλοι είναι σημαντικοί.

Επιστροφή στην κορυφή
amfiviosraf Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 22/Αυγούστου/2010
  Παράθεση amfiviosraf Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Αυγούστου/2010 ώρα 18:52
Οι αμφιβιοι
κανουν πιο σκληρη εκπαιδευση.
και οι παιζοναυτες τωρα μπηκανε στις ειδικες δυναμεις παλια δεν ητανε.
Επιστροφή στην κορυφή
71st AIRBORNE DIV. Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 25/Αυγούστου/2010
  Παράθεση 71st AIRBORNE DIV. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Αυγούστου/2010 ώρα 19:32
Αρχικά αποστάλθηκε από amfiviosraf

Οι αμφιβιοι
κανουν πιο σκληρη εκπαιδευση.
και οι παιζοναυτες τωρα μπηκανε στις ειδικες δυναμεις παλια δεν ητανε.

Δεν έχεις δίκιο... Καταρχήν οι πεζοναυτες ήταν στις ειδικές δυνάμεις... Κατόπιν βγηκαν απο αυτες και προσφατα ξαναενταχθηκαν σε αυτες. Δευτερον η εκπαιδευση ειναι κατι σχετικό... Δεν μπορεις να πεις οτι οι αμφίβιοι εχουν δυσκολότερη εκπαίδευση σε σχεση με τους πεζοναυτες καθώς τα αντικειμενα τους ειναι διαφορετικά. Ο καθένας ετοιμαζεται για αυτα που θα χρειαστει να κανει...

Οι ειδικές δυνάμεις κανουν σκληρή εκπαιδευση (παλαιότερα ακόμα πιο δυσκολα τα πραγματα) για να ανταπεξέλθουν στις ανορθόδοξες πρακτικές που χρησιμοποιούν... Χρειάζεται να εισαι λυκος για να πολεμησεις λυκους...
Επιστροφή στην κορυφή
kampf Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 07/Αυγούστου/2009
  Παράθεση kampf Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Αυγούστου/2010 ώρα 19:37
Οι ΕΠΟΠ ειδικα πιστευω θα σκισουν κανα καλσον.
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
Επιστροφή στην κορυφή
71st AIRBORNE DIV. Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 25/Αυγούστου/2010
  Παράθεση 71st AIRBORNE DIV. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Αυγούστου/2010 ώρα 19:43
Αρχικά αποστάλθηκε από kampf

Οι ΕΠΟΠ ειδικα πιστευω θα σκισουν κανα καλσον.

Η αληθεια ειναι οτι υπάρχουν πολλοί που δεν ανταποκρινονται και το παιζουν κιολας. Δυστυχώς κακούς θα βρεις παντου.
Επιστροφή στην κορυφή
johny.xmarks Δες τη Λίστα

Μέλος από: 14/Ιουνίου/2010
  Παράθεση johny.xmarks Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Αυγούστου/2010 ώρα 07:15
Αν και μπαίνω τον Νοέμβρη στρατό, έχω να πω τα εξής, χωρίς κακίες, απλώς σαν παρατηρήσεις και σκέψεις. Σίγουρα οι Πεζοναύτες και οι Αμφίβιοι έχουν διαφορετικές αποστολές, αλλά μια σύγκριση δεν είναι και παράλογη. Αν ήταν έτσι, το thread έπρεπε να είχε κλείσει προ πολλού. Δεν έχει κλείσει, άρα η συζήτηση επί του θέματος συνεχίζεται.

Σίγουρα είναι άσκοπο να συγκρίνεις ΛΟΚ/ΜΑΚ/ΜΑΛ, μιας και οι μόνες διαφορές είναι στα μέσα που χρησιμοποιούν. Όμως ΜΑΚ - ΠΖΝ δεν μου φαίνεται και τόσο παράλογο. Όπως και ΜΑΚ - Πεζικό δεν μου φαίνεται παράλογο, αλλά εδώ όλοι συμφωνούν.

Λοιπόν, εμένα οι Πεζοναύτες μου θυμίζουν τους Marines και οι Αμφίβιοι τους Μarine Recon της Αμερικής, αλλά όχι απόλυτα. Ως ένα μεγάλο βαθμό όμως, ναι. Ψάξτε στο net και θα καταλάβετε τη διαφορά τους.

Όπως το βλέπω εγώ λοιπόν, ναι αυτοί που θα ανοίξουν το δρόμο στους Πεζοναύτες ΠΡΕΠΕΙ να είναι πιο μάχιμοι. Θα αγωνιστούν σε μικρούς αριθμούς, ενώ οι Πεζοναύτες μαζικά. Επίσης οι ΜΑΚ θα αγωνιστούν σε εχθρικό έδαφος, ΠΡΩΤΟΙ. Οι πεζοναύτες θα κάνουν απόβαση ΑΦΟΥ ξεκαθαρίσουν την περιοχή οι ΜΥΚ/ΜΑΚ. Οι ΜΑΚ θα κληθούν να απαντήσουν αμέσως και αιφνιδιαστικά, όχι προμελετημένα όπως οι Πεζοναύτες.

Οπότε η ψήφος μου πάει με τους Αμφίβιους. Παράλογο; Δεν νομίζω.
Επιστροφή στην κορυφή
297ΙΜΑΚ Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 28/Ιουνίου/2010
  Παράθεση 297ΙΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 14:52
Αρχικά αποστάλθηκε από johny.xmarks

Όπως και ΜΑΚ - Πεζικό δεν μου φαίνεται παράλογο
Δεν σου φαινεται παραλογο;
Οπα φιλαρακι, προσβαλεις τον μπερε μας, τη θητεια μας, τον ιδρωτα, τα ξενυχτια και τα χιλιομετρα που περπατησαμε, και τα κιλα που κουβαλησαμε... ανακαλεις εδω.

Λοιπόν, εμένα οι Πεζοναύτες μου θυμίζουν τους Marines και οι Αμφίβιοι τους Μarine Recon της Αμερικής, αλλά όχι απόλυτα.
Μην μπλεκεις τον Αμερικανικο με τον Ελληνικο στρατο. Οι Αμερικανοι εχουν κοσμο και μπορουν να φτιαξουν Ενα καρο ειδικες μοναδες. Εκτος απο τα κλασσικα Νavy Seals Marines που ψαρωνετε ολοι, υπαρχουν oi green berrets,air cavalry,rangers,delta force,airborne infantry και πολλα αλλα. Καθε μια δε εχει και πιο εξειδικευμενες υπομοναδες. Τωρα ιστορκια οι Πεζοναυτες ειναι συνεχεια των Ευζονικων Ταγματων ενω οι Καταδρομεις ειναι νεωτερο φρουτο.
Επιστροφή στην κορυφή

Παράθεση johny.xmarks Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 16:59
Αρχικά αποστάλθηκε από 297ΙΜΑΚ

Όπως και ΜΑΚ - Πεζικό δεν μου φαίνεται παράλογο
Δεν σου φαινεται παραλογο;
Οπα φιλαρακι, προσβαλεις τον μπερε μας, τη θητεια μας, τον ιδρωτα, τα ξενυχτια και τα χιλιομετρα που περπατησαμε, και τα κιλα που κουβαλησαμε... ανακαλεις εδω.

Λοιπόν, εμένα οι Πεζοναύτες μου θυμίζουν τους Marines και οι Αμφίβιοι τους Μarine Recon της Αμερικής, αλλά όχι απόλυτα.
Μην μπλεκεις τον Αμερικανικο με τον Ελληνικο στρατο. Οι Αμερικανοι εχουν κοσμο και μπορουν να φτιαξουν Ενα καρο ειδικες μοναδες. Εκτος απο τα κλασσικα Νavy Seals Marines που ψαρωνετε ολοι, υπαρχουν oi green berrets,air cavalry,rangers,delta force,airborne infantry και πολλα αλλα. Καθε μια δε εχει και πιο εξειδικευμενες υπομοναδες. Τωρα ιστορκια οι Πεζοναυτες ειναι συνεχεια των Ευζονικων Ταγματων ενω οι Καταδρομεις ειναι νεωτερο φρουτο.

Δεν κατάλαβες τι εννοώ! Προς θεού, δεν τα εξισώνω! Εννοώ ότι μια σύγκριση ανάμεσα σε ΜΑΚ και Πεζικό είναι εύκολη και αυτονόητη και όλοι ξέρουμε το αποτέλεσμα!

Όπως ακριβώς οι ΜΑΚ και το πεζικό λοιπόν έχουν διαφορά, λόγω εκπαίδευσης και ρόλου, έτσι ακριβώς έχουν και οι ΜΑΚ με ΠΖΝ, αν όχι στην εκπαίδευση (που απ'οτι κατάλαβα στο forum οι μισοί λένε ότι έχουν ελαφρύτερη εκπαίδευση από ειδικές δυνάμεις, ενώ οι άλλοι μισοί ίδια - εγώ θεωρώ ότι έχουν την ίδια), τότε σίγουρα στο ρόλο!

Πολύ απλά, δεν μπορεί κάποιος να συγκρίνει (όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα) μια μονάδα με λίγα άτομα, που θα κληθεί να ενεργήσει άμεσα και αιφνιδιαστικά,με μια μάζα που θα κατέβει από τα ΑΒΑΚ ή τα αποβατικά πλοία πιθανώς με υποστήριξη τεθωρακισμένων, μετά από μελετημένο σχέδιο και φυσικά καθαρό τόπο απόβασης λόγω ΜΥΚ/ΜΑΚ. Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε.

Δεν υποτιμώ κανέναν φυσικά. Απλώς οι επιχειρησιακοί ρόλοι της κάθε δύναμης θέτουν και τα standard της. Και για μένα οι ΜΑΚ έχουν πιο ψηλά τον πήχη, επιχειρησιακά τουλάχιστον.

Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 17:09
Οι ΜΑΚ αγαπητέ είναι οι "απόγονοι"των Βρετανικών amphibious raiders (εξ'ού και το "Αμφίβιοι Καταδρομείς").
Επιστροφή στην κορυφή

Παράθεση johny.xmarks Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 17:19
Ωραία η πληροφορία, αλλά τι σημασία έχει?
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 17:32
Οι Αμερικανοί Πεζοναύτες ανήκουν στο Πολεμικό Ναυτικό των ΗΠΑ, έχουν δικά τους πλωτά και εναέρια μέσα, πολλές διαφορετικές υπομονάδες κλπ. Κλπ.

Οι FORCE RECON από τα λίγα που διάβασα είναι κάπου ανάμεσα στο ΕΤΑ και στη ΜΥΚ.

Επιστροφή στην κορυφή

Παράθεση johny.xmarks Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 17:39
Εξαίρεσε τα ΕΤΑ βγάλε και κάτι από ΜΥΚ, και voila. Ειδικά με τους ανιχνευτές των ΜΑΚ δεν έχουν μεγάλη διαφορά.
Επιστροφή στην κορυφή
297ΙΜΑΚ Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Παράθεση 297ΙΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 17:41
Αρχικά αποστάλθηκε από Nassos

Οι Αμερικανοί Πεζοναύτες ανήκουν στο Πολεμικό Ναυτικό των ΗΠΑ, έχουν δικά τους πλωτά και εναέρια μέσα, πολλές διαφορετικές υπομονάδες κλπ. Κλπ.
Οι Αμερικανοι Πεζοναυτες δεν ανηκουν πουθενα. Ειναι τοσο ξεχωριστοι οσο το Ναυτικο και η Αεροπορια.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 17:46
Επιστροφή στην κορυφή
297ΙΜΑΚ Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Παράθεση 297ΙΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 17:47

Οι ΜΑΚ αγαπητέ είναι οι "απόγονοι"των Βρετανικών amphibious raiders (εξ'ού και το "Αμφίβιοι Καταδρομείς").

Εγω νομιζω οτι ειναι των SBS (Special Boat Service) οπως οι αλεξιπτωτιστες απο τους πρωημους SAS (Special Air Service).

... Και φυσικά καθαρό τόπο απόβασης λόγω ΜΥΚ/ΜΑΚ...

Μην κοβεις το κεφαλι σου

Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 17:50
Αρχικά αποστάλθηκε από 297ΙΜΑΚ

Εγω νομιζω οτι ειναι των SBS (Special Boat Service) οπως οι αλεξιπτωτιστες απο τους πρωημους SAS (Special Air Service).

Όχι τόσο σαν τους SBS. Άσχετα αν ο Ιερός Λόχος εκπαιδεύτηκε από αυτούς. Οι SBS είναι σαν τους δικούς μας της ΔΥΚ.

Οι Αλεξιπτωτιστές είναι οι αντίστοιχοι PARAS.

Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 7891011>