Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 7879808182 111>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Kleomenis1 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 21/Απριλίου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Kleomenis1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 08/Μαΐου/2020 ώρα 11:12
Δεν ήταν ακριβείς, κάποιο έγγραφο που να γράφει ότι μένω εδώ, το οποίο δεν έχω διότι δεν μένω εδώ... Ίσως κάνω μία πρώτη αίτηση χωρίς το έγγραφο καθώς αν παίρνει 5 μέρες ίσως υπάρχει χρόνος για δεύτερη αίτηση σε περίπτωση μη αποδοχής της πρώτης.
Επιστροφή στην κορυφή
Liapunov13 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 07/Μαΐου/2020
  Παράθεση Liapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2020 ώρα 11:39
Αρχικά αποστάλθηκε από Kleomenis1

Δεν ήταν ακριβείς, κάποιο έγγραφο που να γράφει ότι μένω εδώ, το οποίο δεν έχω διότι δεν μένω εδώ... Ίσως κάνω μία πρώτη αίτηση χωρίς το έγγραφο καθώς αν παίρνει 5 μέρες ίσως υπάρχει χρόνος για δεύτερη αίτηση σε περίπτωση μη αποδοχής της πρώτης.

Αυτο θα κανω κ εγω απλη αιτηση για τους προφανεις λογους "δεν υπαρχουν πτησεις για ελλαδα". Αν ζητησουν χαρτι απο πρεσβεια θα τους παραπεμψω σε λινκ που λεει οτι η πρεσβεια ειναι κλειστη μεχρι νεοτερας στον τοπο διαμονης.

Σου εχω στειλει προσωπικο μυνημα
Επιστροφή στην κορυφή
zeno Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση zeno Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2020 ώρα 12:10
Καλησπέρα παιδιά, εμένα μου είπαν από τη στρατολογία ότι δεν έχουν τέτοια ενημέρωση, ότι σε περίπτωση που δε μπορούμε να έρθουμε πρέπει να κάνουμε αίτηση για κοινωικούς λόγους. Αντιθέτως, μου είπαν ότι πρέπει να συνενοηθούμε με την πρεσβεία και να κανονίσουν αυτοί μέσω στρατολογίας για να πάρουμε αναστολή.
Έβγαλε κανένας άκρη; Φυσικά η πρεσβεία δεν απαντάει στα τηλέφωνα.
Επιστροφή στην κορυφή
Prodromoss Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Απριλίου/2020
  Παράθεση Prodromoss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2020 ώρα 14:37
Δεν λέει πουθενά ότι θέλει πρόσφατο χαρτί στο φρουραρχείο έχω διαβήτη κ το χαρτί ποτέ χω είναι από τότε που Μου το βρήκαν μικρος
Επιστροφή στην κορυφή
elareto Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση elareto Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2020 ώρα 16:04
Αρχικά αποστάλθηκε από Kleomenis1

Φίλε Liapunov13 με ποια στρατολογία μίλησες; Γιατί εμένα μου είπαν τηλεφωνικά από την στρατολογική υπηρεσία Αττικής ότι χρειάζεται και κάποιο χαρτί από το προξενείο.

Εδώ γελάμε, εδώ τις κανονικές εποχές και ήταν αδύνατο να κλείσεις ραντεβού, τώρα που το έχουν κλείσει το μαγαζί απορώ πως αναμένουν να αποκτήσουμε ένα τέτοιο χαρτί... Επίσης δεν είμαστε όλοι στο εξωτερικό 7+ χρόνια ώστε να έχουμε δυνατότητα να αποκτήσουμε βεβαίωση μόνιμο κατοίκου όπως την εννοεί η στρατολογία...
Επιστροφή στην κορυφή
Kleomenis1 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 21/Απριλίου/2020
  Παράθεση Kleomenis1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2020 ώρα 16:09
Εγώ έχω μιλήσει με πρεσβεία και το μόνο που ξέρουν είναι οι γνωστές διαδικασίες που ισχύουν για τους Έλληνες του εξωτερικού, για ανυπότακτους εξωτερικού κτλ. Δεν ξέρουν κάτι συγκεκριμένο.
Επιστροφή στην κορυφή
avsnikos Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 08/Μαΐου/2020
  Παράθεση avsnikos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2020 ώρα 17:49
Καλησπέρα σας, είμαι καινούριος στο forum και δεν έχω ιδέα που θα έπρεπε να γράψω για να ρωτήσω μερικά πράγματα.
Αρχικά, είμαι 17 ετών μαθητής Β λυκείου και θα ήθελα να μάθω αν του χρόνου που θα κλείσω τα 18 θα είναι εφικτή η κατάταξη μου.
Θα ήθελα επίσης να μάθω, πως γίνεται να καταταχθω στους καταδρομείς και τι απαιτείται για αυτό και τέλος, αν είναι δυνατόν μετά το πέρας της θητείας μου να μείνω ως ΕΠΟΠ.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή
Ατμός Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ατμός Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2020 ώρα 17:52
Καλησπέρα,
Με έχουν καλέσει να παρουσιαστώ 2 Ιουνίου στο ΚΕΠΒ, Θήβα. Έίχα 2ετη αναβολή για ψυχολογικούς λόγους η αποία και έληξε, αλλά η κατάσταση μου παραμένει επίφοβη. Τώρα, ευελπιστώντας ίσως για απαλλαγή ... Πρέπει να παρουσιαστώ στην μονάδα την ημέρα εκείνη και ώστε να εξεταστώ ή μέσω φρουραρχείου Αθηνών;
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
giorikas Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 23/Απριλίου/2020
  Παράθεση giorikas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2020 ώρα 18:20
Μπορείς 5 μέρες πριν έως και την ημέρα που παρουσιάζεσαι, να κάνεις τη διαδικασία απαλλαγής μέσω φρουραρχείου. Αλλιώς στο στρατόπεδο όταν παρουσιάζεσαι. Αν πας μόνος, λογικά θα μείνεις 1 ημέρα μέσα, με συνοδό θα φύγεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Ατμός Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ατμός Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2020 ώρα 18:42
Ευχαριστώ και πάλι!
Συνοδός θα υπάρχει, γονέας.
Η Θήβα βρίσκεται σχετικα πιο κοντά στην πόλη μας, θα την προτιμήσουμε λογικά. Θέλω να πιστεύω πως δεν θα μας τρέξουν για τις απαραίτητες εξετάσεις στο στρατιωτικό νοσοκομείο της Αθήνας...
Επιστροφή στην κορυφή
supermario91 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Μαΐου/2020
  Παράθεση supermario91 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαΐου/2020 ώρα 16:32
Καλησπέρα, είχα διετή αναβολή για λόγους υγείας και τώρα πρέπει να παρουσιαστώ στις 5 Ιουνίου και θέλω να το πάω για απαλλαγή το θέμα. Έχω γνωμάτευση από ιδιωτικό ψυχολόγο από τον Μάρτιο, πρέπει να ξαναπάρω μία πιο φρέσκια; Έχω ακούσει ότι δεν δέχονται γνωματεύσεις ιδιωτικών ψυχολόγων, ισχύει κάτι τέτοιο; Αν παρουσιαστώ μόνος μου στο στρατόπεδο θα με κρατήσουν σίγουρα ένα βράδυ ή υπάρχει περίπτωση να ξεμπερδέψω επί τόπου;
Επιστροφή στην κορυφή
giorikas Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση giorikas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαΐου/2020 ώρα 17:10
Λογικά θα σε κρατήσουν ένα βράδυ γιατί δεν θα προλάβουν να σε πάνε νοσοκομείο για εξέταση. Δεν μπορείς φρουραρχείο να κάνεις τη διαδικασία;

Επίσης, μπορείς να πάρεις χαρτί από ψυχίατρο; Θα βοηθήσει πολύ περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Γιώργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιώργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαΐου/2020 ώρα 17:46
Δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο από πού είναι, λένε ότι του δημοσίου συνήθως είναι πιο ισχυρό αλλά και αυτό μη το δένεις κόμπο.
Επιστροφή στην κορυφή
pgbe Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 31/Μαρτίου/2020
  Παράθεση pgbe Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαΐου/2020 ώρα 21:13
Αρχικά αποστάλθηκε από avsnikos

Καλησπέρα σας, είμαι καινούριος στο forum και δεν έχω ιδέα που θα έπρεπε να γράψω για να ρωτήσω μερικά πράγματα.
Αρχικά, είμαι 17 ετών μαθητής Β λυκείου και θα ήθελα να μάθω αν του χρόνου που θα κλείσω τα 18 θα είναι εφικτή η κατάταξη μου.
Θα ήθελα επίσης να μάθω, πως γίνεται να καταταχθω στους καταδρομείς και τι απαιτείται για αυτό και τέλος, αν είναι δυνατόν μετά το πέρας της θητείας μου να μείνω ως ΕΠΟΠ.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Συμπληρώνοντας τα 18 σου έτη μπορείς να αιτηθείς την κατάταξή σου στις Ειδικές Δυνάμεις ως πρότακτος μέσω ΚΕΠ ή καλύτερα μέσω της Στρατολογικής Υπηρεσίας που ανήκεις και στη συνέχεια περιμένεις τη σχετική ειδοποίηση για να παρουσιαστείς στο ΚΕΕΔ. Τώρα για το δεύτερο σκέλος της ερώτησής σου η απάντηση είναι όχι.Η διαδικασία πρόσληψης Επαγγελματιών οπλιτών γίνεται ύστερα από προκύρηξη πλήρωσης θέσεων από τον Υπουργό Εθνικής Άμυνας μετά από εισήγηση του Γενικού επιτελείου των Ενόπλων Δυνάμεων. Με την προκύρηξη θα καθοριστούν και τα δικαιολογητικά και ο χρόνος υποβολής τους και ότι άλλο εν πάση περιπτώσει σχετικό...
Επιστροφή στην κορυφή
dimitris90 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 23/Ιανουαρίου/2018
  Παράθεση dimitris90 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαΐου/2020 ώρα 23:28
Γεια σας και παλι. Παρακαλω θελω τα φωτα σας Εχω παρει 2ετη αναβολη λογω ψυχολογικου θεματος απ ευθειας και παρουσιαζομαι θηβα με την Γ εσσο.

Εχω διπολικη διαταραχη με αγχωδη διαταραχη και ψυχωτικα συμπτωματα
Περνω αγωγη με 2 αντιψυχωτικα 1 αντικαταθλιπτηκο και 2 ηρεμιστικα

Θελω να κανω την διαδικασια του φρουραρχειου. Επειδη εχω υπερβολικο αγχος μηπως καποιος μπορει να μου πει αν υπαρχει περιπτωση να με βαλουν ως Ι-4; Επειδη η παθηση μου υπαρχει και ως Ι-4 αν ειναι σε υφεση.

Επεισης υπαρχει περιπτωση αν με κοψουν μεσω φρουραρχειου και παω στρατοπεδο μηπως πουν οτι κριση σωματικης ικανοτητας δεν ξανα βγαινει; Καποιο παιδι εδω ειπε οτι αν φας ακυρο πας με κινηση ξανα και ξανα, γινεται αυτο;

Υ. Γ πασχω στα αληθεια απο αυτες τις παθησεις και εχω προσφατο χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο
Επιστροφή στην κορυφή
Αντώνης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αντώνης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2020 ώρα 00:09
Αρχικά αποστάλθηκε από dimitris90

Γεια σας και παλι. Παρακαλω θελω τα φωτα σας Εχω παρει 2ετη αναβολη λογω ψυχολογικου θεματος απ ευθειας και παρουσιαζομαι θηβα με την Γ εσσο.

Θελω να κανω την διαδικασια του φρουραρχειου. Επειδη εχω υπερβολικο αγχος μηπως καποιος μπορει να μου πει αν υπαρχει περιπτωση να με βαλουν ως Ι-4; Επειδη η παθηση μου υπαρχει και ως Ι-4 αν ειναι σε υφεση.

Επεισης υπαρχει περιπτωση αν με κοψουν μεσω φρουραρχειου και παω στρατοπεδο μηπως πουν οτι κριση σωματικης ικανοτητας δεν ξανα βγαινει; Καποιο παιδι εδω ειπε οτι αν φας ακυρο πας με κινηση ξανα και ξανα, γινεται αυτο;

Υ. Γ πασχω στα αληθεια απο αυτες τις παθησεις και εχω προσφατο χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο

Φίλε όλοι κάτι έχουμε όσοι ζητήσαμε/ζητάμε αναβολή/απαλλαγή. Εντάξει υπάρχουν κάποιοι που βαριούνται ή έχουν δουλειές κλπ ή άλλος που το κάνει προσωρινά για να πάει του χρόνου πχ, αλλά, αμα έχει άγχος και πρόβλημα στρατό δεν πας αστους να λένε ότι θέλουν, ακόμα και μέσα στο στρατόπεδο να μπεις αμα δε μπορείς πως θα σε κρατήσουν πες μου; Δεν είναι ανάγκη να σου δώσουν όπλο, δεν είναι το όπλο το θέμα υπάρχουν πολλά προβλήματα.Προσπάθησε να ηρεμήσεις και όλα θα πάνε καλά, δε χρειάζεται να ανησυχείς τόσο.
Επιστροφή στην κορυφή
giorikas Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση giorikas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2020 ώρα 00:45
ΔΕΝ θα σε κόψουν. Τελειώνει εκεί η συζήτηση :)
Επιστροφή στην κορυφή
Liapunov13 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 07/Μαΐου/2020
  Παράθεση Liapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2020 ώρα 00:50
Αρχικά αποστάλθηκε από dimitris90

Γεια σου φιλε, με την παθηση που εχεις θα παρεις οριστικη απαλλαγη χωρις κανενα προβλημα. Μην αγχωνεσαι αδικα.
Καλος πολιτης κ σιδερενιος
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 7879808182 111>