Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 6263646566 111>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

George908 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 03/Μαρτίου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση George908 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 04/Μαρτίου/2020 ώρα 10:37
Περασαα αλλα μερικοι είχαν και γνωμάτευση απο δικους τους γιατρούς γ αυτο με αγχώσαν!
Επιστροφή στην κορυφή
George908 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση George908 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαρτίου/2020 ώρα 10:43
Επισης μ. ειπαν μετα απο 10 μερες περνάω από επιτροπη τι ακριβώς κάνουν ρωτανε πραγματα η είναι χαλαροι; ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Kaizoku Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 29/Μαΐου/2019
  Παράθεση Kaizoku Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαρτίου/2020 ώρα 11:28
Παιδια περναω κατευθείαν από επιτροπή με χαρτι από ιδιωτη ιατρο. Δεν με εστειλαν ποτε σε δικο τους ιατρο ο οποιος θα προτεινε και την αναβολη. Γιατι εγινε αλλιως η διαδικασια; Τωρα εχω μονο ένα χαρτι από ιδιωτη ιατρο και θα παρουσιαστω στην επιτροπή με αυτό. Διαβασα ότι αλλοι εχουν και χαρτι από στρατιωτικο ιατρο ο οποιος προτεινει την διαρκεια αναβολης. Τωρα λογικα θα είναι πιο αυστηροι σε μενα.
Επιστροφή στην κορυφή
Γιαννης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιαννης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαρτίου/2020 ώρα 12:03
Εκανα την διαδικασια απο το φρουραρχειο και μου ειπαν απο τα ρουφ θα περιμενω χαρτι σπιτι για την επιτροπη.
Μου πηραν το σημειωμα καταταξης τι γνωματευσεις και τα παντα στο ρουφ.

Ακομα οταν μπαινω εκει που λεει που παρουσιαζεσαι γραφει την ημερομηνια; Τι γινεται με αυτο; Μπορει να βγει καποιος λιποτακτης; Χαρτι καταταξης δεν εχω επειδη το πηρε το ρουφ.

εχω αγχωθει.

Επιστροφή στην κορυφή
Kaizoku Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Kaizoku Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαρτίου/2020 ώρα 12:20
Αρχικά αποστάλθηκε από Γιαννης

Εκανα την διαδικασια απο το φρουραρχειο και μου ειπαν απο τα ρουφ θα περιμενω χαρτι σπιτι για την επιτροπη.
Ακομα οταν μπαινω εκει που λεει που παρουσιαζεσαι γραφει την ημερομηνια; Τι γινεται με αυτο; Μπορει να βγει καποιος λιποτακτης; Χαρτι καταταξης δεν εχω επειδη το πηρε το ρουφ.
εχω αγχωθει.
και μενα το κρατησαν οποτε φανταζομαι ειμαστε μια χαρα. ειχες χαρτι από δημοσιο ιατρο στο φρουραρχειο?
Επιστροφή στην κορυφή
berek91 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 28/Φεβρουαρίου/2020
  Παράθεση berek91 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαρτίου/2020 ώρα 14:45
Μου εγραψε και μενα σημερα ο γιατρος μου χαρτι για αναβολη (ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή με χαπια). Αυριο θα παω στο φρουραρχειο της περιοχης μου να τα κατθεσω. Ξερει κανεις ποση αναβολη παιζει να παρω τελικα;
Εχω ηδη παρει τηλ στο φουραρχειο και μου ειπαν να περασω από κει με τα χαρτια μου να τα καταθεσω και ότι πρεπει να περασω και από την υγιειονομικη υπηρεσια/επιτροπή (δεν θυμαμαι ποια λεξη χρησιμοποιησε) τους. Αυτό σημαινει δικο τους γιατρο; Ξερει καποιος;
Επιστροφή στην κορυφή
Γιαννης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιαννης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαρτίου/2020 ώρα 16:30
Ειχα χαρτι απο ιδιωτη γιατρο και με αυτο πηγα στο φρουραρχειο
Επιστροφή στην κορυφή
socratis1000 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 16/Ιανουαρίου/2020
  Παράθεση socratis1000 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαρτίου/2020 ώρα 16:41
Αρχικά αποστάλθηκε από berek91

Μου εγραψε και μενα σημερα ο γιατρος μου χαρτι για αναβολη (ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή με χαπια). Αυριο θα παω στο φρουραρχειο της περιοχης μου να τα κατθεσω. Ξερει κανεις ποση αναβολη παιζει να παρω τελικα;
Εχω ηδη παρει τηλ στο φουραρχειο και μου ειπαν να περασω από κει με τα χαρτια μου να τα καταθεσω και ότι πρεπει να περασω και από την υγιειονομικη υπηρεσια/επιτροπή (δεν θυμαμαι ποια λεξη χρησιμοποιησε) τους. Αυτό σημαινει δικο τους γιατρο; Ξερει καποιος;
Θα πας στο φρουραρχειο και θα σε στειλουν σε δικο τους γιατρο [401], εκει δειχνεις τα χαρτια του γιατρου σου, μιλας με τον στρατιωτικο γιατρο και σου λεει ποσο και αν θελει να σου δωσει αναβολη[λογικα ναι dont worry], πας ξανα πισω στα υπογραφουν και τα κοιταζουν οτι ολα ειναι καλα και σε στελνουν ρουφ να τα καταθεσεις και περιμενεις επιτροπη
Επιστροφή στην κορυφή
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση socratis1000 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαρτίου/2020 ώρα 16:41
Αρχικά αποστάλθηκε από Γιαννης

εχω αγχωθει.

Περιμενεις την επιτροπη, δεν παρουσιαζεσαι μην ανησυχεις
Αληθεια ρε παιδια ομως, αφου πατε που πατε γιατι δεν τους ρωτατε τι και πως; Τι φοβαστε μην σας δαγκωσουν; Ολοι πολυ εξυπηρετικοι ειναι οι ανθρωποι
Επιστροφή στην κορυφή
Kaizoku Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Kaizoku Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαρτίου/2020 ώρα 17:07
Αρχικά αποστάλθηκε από socratis1000

Αρχικά αποστάλθηκε από berek91

Θα πας στο φρουραρχειο και θα σε στειλουν σε δικο τους γιατρο [401], εκει δειχνεις τα χαρτια του γιατρου σου, μιλας με τον στρατιωτικο γιατρο και σου λεει ποσο και αν θελει να σου δωσει αναβολη[λογικα ναι dont worry], πας ξανα πισω στα υπογραφουν και τα κοιταζουν οτι ολα ειναι καλα και σε στελνουν ρουφ να τα καταθεσεις και περιμενεις επιτροπη
εγω που κανα την διαδικασια σε άλλη πολη, γιατι δεν με εστειλαν στο 424; Εχω μονο χαρτι από ιδιωτη και τα κατεθεσα στο φρουαρχειο και παω για επιτροπή σε λιγες μερες. Δεν μου δωσαν παραπεμπτικο για να παω σε δικο τους ιατρο. Γιατι αυτό; Επισης δεν εχω χαρτι που να γραφει χρονο αναβολης ο ιατρος.
Επιστροφή στην κορυφή
berek91 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 28/Φεβρουαρίου/2020
  Παράθεση berek91 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαρτίου/2020 ώρα 17:43
Θα παω φρουραρχειο Χιου, οποτε θα ενημερωσω ποια είναι η διαδικασια αυριο που θα την κανω. Μου κανει εντυπωση που αλλους τους εξεταζουν και αλλους όχι. Τι παιζει μ αυτό;
Επιστροφή στην κορυφή
Alex57 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 04/Μαρτίου/2020
  Παράθεση Alex57 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαρτίου/2020 ώρα 17:57
Αρχικά αποστάλθηκε από Kaizoku

Παιδια περναω κατευθείαν από επιτροπή με χαρτι από ιδιωτη ιατρο. Δεν με εστειλαν ποτε σε δικο τους ιατρο ο οποιος θα προτεινε και την αναβολη. Γιατι εγινε αλλιως η διαδικασια; Τωρα εχω μονο ένα χαρτι από ιδιωτη ιατρο και θα παρουσιαστω στην επιτροπή με αυτό. Διαβασα ότι αλλοι εχουν και χαρτι από στρατιωτικο ιατρο ο οποιος προτεινει την διαρκεια αναβολης. Τωρα λογικα θα είναι πιο αυστηροι σε μενα.

Μπορείς να αναφέρεις με περισσότερες λεπτομέρειες την διαδικασία που ακολούθησες; Απλά έδωσες το χαρτί κατάταξης και του ιδιώτη γιατρού στο φρουραρχείο;

Επιστροφή στην κορυφή
Kaizoku Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Kaizoku Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαρτίου/2020 ώρα 18:19
Αρχικά αποστάλθηκε από Alex57

Αρχικά αποστάλθηκε από Kaizoku

Μπορείς να αναφέρεις με περισσότερες λεπτομέρειες την διαδικασία που ακολούθησες; Απλά έδωσες το χαρτί κατάταξης και του ιδιώτη γιατρού στο φρουραρχείο;

πρωτα πηγα σε ένα κτιριο που μοιαζε με ιατρειο διπλα από το φρουαρχειο οπου ενας πολύ νεος στρατιώτης στο γραφειο (δεν ξερω αν ηταν ιατρος) απλα συμπληρωσε κατι στοιχεια σε χαρτι χωρις να με ρωτησει τιποτα και στο τελος του χαρτιου ηταν σημειωμενο κατι τυπου ότι είμαι ικανος για να παω να με ελεγξει η επιτροπή απαλλαγων. Δεν εγραφε τιποτα για χρονο αναβολης. μετα πηγα φρουαρχειο και μετα στρατολογια.
Επιστροφή στην κορυφή
George908 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση George908 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαρτίου/2020 ώρα 19:37
Παιδια εφοσον έχεις χαρτί απο στρατιοτικο γιατρό πνσ δινει αναβολή Υπάρχει περίπτωση να μν στο εγκρίνει η Επιτροπή και να μν παρεις αναβολη;
Επιστροφή στην κορυφή
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση socratis1000 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαρτίου/2020 ώρα 10:05
Ερωτηση για οσους ξερουν
προχθες περασα εξετασεις στος 401, πηγα φρουραρχειο παλι και με εστειλαν ρουφ. Πηγα την επομενη μερφα στο ρουφ να τα καταθεσω, ολα πηγαν μια χαρα εκει. Μου ειπαν οτι θα σου ερθει χαρτι σε λιγες μερες
Σημερα το πρωι ξυπνησα ομως και μου ηρθε μηνυμα στο κινητο
Σας επινθυμιζουμε οτι εχετε υποχρεωση να καταθεσετε δικαιολογητικα για τον ελεγχο αναβολης εως 9 μαρτιου 2020
Τι παιζει; Μηπως ειναι απο το φρουραρχιο και εχθες στο ρουφ που τα πηγα δεν τα εχουν στειλει ακομα;
Επιστροφή στην κορυφή
Αλέξανδρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αλέξανδρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαρτίου/2020 ώρα 13:01
Στο χαρτί κατάταξης, στη παράγραφο 5, γράφει ότι μέχρι και 5 μέρες πριν τη κατάταξη θα πρέπει να πάω στην επιτροπή. Αν πάω αργότερα δε θα με δεχτούν; Επειδή έχω κάτι χαρτιά από νοσοκομεία που είχαν κρατήσει στο ΙΚΑ και λένε μπορούν να μου τα δώσουν το λιγότερο στις 9/3 και η κατάταξη είναι στις 11/3.
Επιστροφή στην κορυφή
Pope Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Pope Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαρτίου/2020 ώρα 13:15
Καλησπέρα, πέρασα την διαδικασία χτες οπότε γράφω την διαδικασία για τους υπόλοιπους.

Πήγα στις 7 παρά το πρωί και είχε ήδη μια τεράστια ουρά που έκανε κύκλο έξω από το Φρουραρχείο. Κατά τις 7.30 νομίζω μας έβαλαν μέσα και αυτοί που ήθελαν να δουν ψυχίατρο κάναμε μια ουρά έξω από τα προκάτ. Ο γιατρός κράταγε κάθε ενδιαφερόμενο περίπου ένα λεπτό και η ουρά προχωρούσε γρήγορα. Οι αξιωματικοί και οι στρατιώτες στο Φρουραρχείο ήταν ευγενέστατοι και κατατοπιστικοί. Στις 9.30 τελείωσα αφού ο γιατρός αφού είδε την γνωμάτευση από ιδιώτη γιατρό που είχα, και το μονο που με ρώτησε ήταν αν θέλω 6 μήνες ή 1 χρόνο αναβολή και αν ειναι η πρώτη φορά που ζητάω αναβολή. Πήρα τις υπογραφές και έφυγα για Στρατολογία.

Εκεί είχε μια μικρότερη ουρά, κατέθεσα τα χαρτιά αφού υπέγραψα και μια υπέυθυνη δήλωση οτι αν δεν παρουσιαστώ στην Επιτροπή Απαλλαγών θεωρούμαι ανυπότακτος κτλ (κάτι που η ανθυπολοχαγός της στρατολογίας μου το ανέφερε με υφάκι 2 φορές - ήθελα τόσο να της πω οτι, ξέρω να διαβάζω τι υπογράφω κοπέλα μου, το έχετε με bold και κεφαλαία, αλλα δεν έδωσα σημασία, γενικά κάθε φορά που έχω πάει στην Στρατολογία μου έχουν βγάλει το λάδι, νοιώθω οτι χάνουν την επαφή με την κοινή λογική.

Τέλος πάντων κατέθεσα όλα τα χαρτιά μου εκεί, μαζί με το σημείωμα κατάταξης και μου είπαν οτι περιμένω χαρτί για να παρουσιαστώ στην Επιτροπή.

Δεν πήρα τίποτα που να αποδεικνύει οτι ολοκλήρωσα την διαδικασία βέβαια, κάτι που με ανησυχεί στην περίπτωση που χαθεί κάτι.

Τώρα στην Επιτροπή Απαλλαγών δεν ξέρω πόσο δύσκολα θα είναι τα πράγματα, παντως στο Φρουραρχείο η διαδικασία είναι απλή.
Επιστροφή στην κορυφή
Kaizoku Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Kaizoku Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαρτίου/2020 ώρα 13:41
Αρχικά αποστάλθηκε από Pope

Καλησπέρα, πέρασα την διαδικασία χτες οπότε γράφω την διαδικασία για τους υπόλοιπους.
Πήγα στις 7 παρά το πρωί και είχε ήδη μια τεράστια ουρά που έκανε κύκλο έξω από το Φρουραρχείο. Κατά τις 7.30 νομίζω μας έβαλαν μέσα και αυτοί που ήθελαν να δουν ψυχίατρο κάναμε μια ουρά έξω από τα προκάτ. Ο γιατρός κράταγε κάθε ενδιαφερόμενο περίπου ένα λεπτό και η ουρά προχωρούσε γρήγορα. Οι αξιωματικοί και οι στρατιώτες στο Φρουραρχείο ήταν ευγενέστατοι και κατατοπιστικοί. Στις 9.30 τελείωσα αφού ο γιατρός αφού είδε την γνωμάτευση από ιδιώτη γιατρό που είχα, και το μονο που με ρώτησε ήταν αν θέλω 6 μήνες ή 1 χρόνο αναβολή και αν ειναι η πρώτη φορά που ζητάω αναβολή. Πήρα τις υπογραφές και έφυγα για Στρατολογία.
Εκεί είχε μια μικρότερη ουρά, κατέθεσα τα χαρτιά αφού υπέγραψα και μια υπέυθυνη δήλωση οτι αν δεν παρουσιαστώ στην Επιτροπή Απαλλαγών θεωρούμαι ανυπότακτος κτλ (κάτι που η ανθυπολοχαγός της στρατολογίας μου το ανέφερε με υφάκι 2 φορές - ήθελα τόσο να της πω οτι, ξέρω να διαβάζω τι υπογράφω κοπέλα μου, το έχετε με bold και κεφαλαία, αλλα δεν έδωσα σημασία, γενικά κάθε φορά που έχω πάει στην Στρατολογία μου έχουν βγάλει το λάδι, νοιώθω οτι χάνουν την επαφή με την κοινή λογική.
Τέλος πάντων κατέθεσα όλα τα χαρτιά μου εκεί, μαζί με το σημείωμα κατάταξης και μου είπαν οτι περιμένω χαρτί για να παρουσιαστώ στην Επιτροπή.
Δεν πήρα τίποτα που να αποδεικνύει οτι ολοκλήρωσα την διαδικασία βέβαια, κάτι που με ανησυχεί στην περίπτωση που χαθεί κάτι.
Τώρα στην Επιτροπή Απαλλαγών δεν ξέρω πόσο δύσκολα θα είναι τα πράγματα, παντως στο Φρουραρχείο η διαδικασία είναι απλή.
μια χαρα εισαι. Εμενα με στελνουν κατευθείαν επιτροπή χωρις να εχω περασει από στρατιωτικο ιατρο που να προτεινει χρονο αναβολης. Μονο με το χαρτι του ιδιωτη.
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 6263646566 111>