Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 5859606162 72>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

johnn Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση johnn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 18/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 21:10
Ευχαριστω παιδες
Επιστροφή στην κορυφή
ArmyLifeGr Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ArmyLifeGr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 21:29
Γειά σας κύριοι.
Γνωρίζει κάποιος αν η αναβολή από το το φρουραχειο διακόπτεται για κατάταξη της επόμενης εσσο;

Έχει φίλος για λόγους υγείας και νιώθει πλέον καλύτερα την περίοδο της άνοιξης ενώ έχει μέχρι τέλος του έτους.

Επιστροφή στην κορυφή
Jay27 Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Απενεργοποιημένο μέλος

Μέλος από: 20/Οκτωβρίου/2018
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Jay27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 22:56
Αρχικά αποστάλθηκε από ArmyLifeGr

Γειά σας κύριοι.
Γνωρίζει κάποιος αν η αναβολή από το το φρουραχειο διακόπτεται για κατάταξη της επόμενης εσσο;

Έχει φίλος για λόγους υγείας και νιώθει πλέον καλύτερα την περίοδο της άνοιξης ενώ έχει μέχρι τέλος του έτους.

Γεια σου φίλε. Δυστυχώς δεν γίνεται τόσο γρήγορα. Πρέπει να περάσει ένα 6μηνο και μετά να κάνει την επανεξέταση.
Επιστροφή στην κορυφή
antreas606 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 04/Ιανουαρίου/2020
  Παράθεση antreas606 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 19:20
Καλησπέρα. Έχω ξαναγράψει αλλά θα ήθελα να ρωτήσω μια τελευταία φορά για να μου φύγει το άγχος, τι πρέπει να κάνω : Λένε πρέπει να μπω Αλεξανδρούπολη με Β' ΕΣΣΟ στις 12 Μαρτίου. Εγώ είμαι από τα Ιωάννινα, και πηγαίνω σε ψυχίατρο, θα πάρω γνωμάτευση και θέλω να βγω Ι5. Δεν ξέρω τι εστί φρουραρχείο, δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω επομένως θα παραθέσω όσο πιο οργανωμένα τις ερωτήσεις μου εδώ και σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων αν μπορείτε να με βοηθήσετε:

- Το πρώτο μέρος που πρέπει να πάω για να πάρω την αναβολή που είναι; Στα Γιάννενα δεν ξέρω καν εαν υπάρχει φρουραρχείο ή εάν πρέπει να πάω στην στρατολογία. Η μήπως πρέπει να πάω στην πόλη που παρουσιάζομαι;

-Επίσης, πότε να πάω με την γνωμάτευση του γιατρού;5 με 1 μέρα πριν την ημέρα κατάταξης;

-Απ'ότι έχω καταλάβει μετά θα με παραπέμψουν στο κοντινότερο στρατιωτικό νοσοκομείο; Εκεί πότε πρέπει να πάω; Πας με ραντεβού;

Ευχαριστώ και πάλι! Συγγνώμη, είμαι πολύ αγχωμένος
Επιστροφή στην κορυφή
Νικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 03:55
Καλησπέρα σας! Αν και έχω διαβάσει τις διαδικασίες και θα το κάνω μέσω Φρουραρχείου, η ετήσια αναβολή μου για λόγους υγείας (έκανα διακοπή θητείας κα ι πήρα αναβολή) λήγει 9 Ιουλίου, θεωρείτε ότι άνετα θα μου στείλουν χαρτί για την Εσσο του Ιούλη ή θα με πάει Σεπτέμβριο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Επιστροφή στην κορυφή
mboxre Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 13/Νοεμβρίου/2019
  Παράθεση mboxre Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 11:13
Αρχικά αποστάλθηκε από Νικος

Καλησπέρα σας! Αν και έχω διαβάσει τις διαδικασίες και θα το κάνω μέσω Φρουραρχείου, η ετήσια αναβολή μου για λόγους υγείας (έκανα διακοπή θητείας κα ι πήρα αναβολή) λήγει 9 Ιουλίου, θεωρείτε ότι άνετα θα μου στείλουν χαρτί για την Εσσο του Ιούλη ή θα με πάει Σεπτέμβριο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Στην επόμενη ΕΣΣΟ θα πας, θα το μάθεις από εδώ https://www.stratologia.gr/el/katataksi
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 16/Μαρτίου/2018
  Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 16:04
Αρχικά αποστάλθηκε από Νικος

9 Ιουλιου λήγει η αναβολη άρα θα σε βαλουν στην ΕΣΣΟ του Σεπτεμβριου. Οποτε ληγει η αναβολη παντα γινεται καταταξη με την επομενη ΕΣΣΟ
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 17:10
Αρχικά αποστάλθηκε από antreas606

Καλησπέρα. Έχω ξαναγράψει αλλά θα ήθελα να ρωτήσω μια τελευταία φορά για να μου φύγει το άγχος, τι πρέπει να κάνω : Λένε πρέπει να μπω Αλεξανδρούπολη με Β' ΕΣΣΟ στις 12 Μαρτίου. Εγώ είμαι από τα Ιωάννινα, και πηγαίνω σε ψυχίατρο, θα πάρω γνωμάτευση και θέλω να βγω Ι5. Δεν ξέρω τι εστί φρουραρχείο, δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω επομένως θα παραθέσω όσο πιο οργανωμένα τις ερωτήσεις μου εδώ και σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων αν μπορείτε να με βοηθήσετε:

- Το πρώτο μέρος που πρέπει να πάω για να πάρω την αναβολή που είναι; Στα Γιάννενα δεν ξέρω καν εαν υπάρχει φρουραρχείο ή εάν πρέπει να πάω στην στρατολογία. Η μήπως πρέπει να πάω στην πόλη που παρουσιάζομαι;

-Επίσης, πότε να πάω με την γνωμάτευση του γιατρού;5 με 1 μέρα πριν την ημέρα κατάταξης;

-Απ'ότι έχω καταλάβει μετά θα με παραπέμψουν στο κοντινότερο στρατιωτικό νοσοκομείο; Εκεί πότε πρέπει να πάω; Πας με ραντεβού;

Ευχαριστώ και πάλι! Συγγνώμη, είμαι πολύ αγχωμένος

1. Πρέπει να ρωτήσεις στην Στρατολογία που ανήκεις για το τι να κάνεις. Εφόσον είσαι από Ιωάννινα πρέπει να ρωτήσεις στην Στρατολογική Υπηρεσία Ηπείρου:
Από 25 Ιουλίου 2011 θα λειτουργεί η νέα Στρατολογική Υπηρεσία Ηπείρου με έδρα τα Ιωάννινα (Λεωφόρος Δωδώνης 39, ΤΚ 45221 Ιωάννινα τηλ.2651360600,2651360612 FAX:2651068341), η οποία θα παρακολουθεί στρατολογικά τους γραμμένους στα μητρώα αρρένων των περιφερειακών ενοτήτων Ιωαννίνων – Θεσπρωτίας – Άρτας και Πρέβεζας. Η εξυπηρέτηση του κοινού θα γίνεται μέσω των κατά τόπους Κέντρων Εξυπηρέτησης Πολιτών.

2. Μπορείς να κάνεις διαδικασία φρουραρχείου μέχρι και 5 εργάσιμες πριν την ημερομηνία κατάταξης. Ακόμα και την ημέρα κατάταξης μπορείς να κάνεις διαδικασία για φρουραρχείο.

3. Στο φρουραρχείο στην Αθήνα έχουν ψυχολόγο για να μην χρειάζεται να πανε στο ψυχιατρικο νοσοκομειο για οσους θελουν αναβολη/απαλλαγη για ψυχολογικους λογους. Με την γνωματευση απο τον γιατρό γίνεται η διαδικασία για επιτροπή απαλλαγών. Εκεί που μένεις δεν ξέρω πως ακριβώς το έχουν και αν ισχύει το ίδιο ή οχι οπότε δεν θελω να σου πω κατι που δεν είναι σιγουρο και να βγει λαθος μετα. Οποτε ρώτησε για αρχη στην στρατολογια που ανηκεις και θα σου πουν αυτοι τι ακριβως να κανεις.

Υ. Γ. Μην αγχώνεσαι... Δεν υπάρχει λόγος. Ακόμα και να μην προλαβεις στην χειροτερη περιπτωση και παρουσιασθεις κανονικα, θα εχεις καποιον συνοδο μαζι σου μαζι με την γνωματευση του γιατρου και θα παρεις αναβολη/απαλλαγη, λογικα απο το στρατοπεδο θα σε παραπεμψουν στην επιτροπη απαλλαγων οπως και απο το φρουραρχειο, Απλα λογω γραφειοκρατιας θα φας ολη σου την μερα στο στρατοπεδο. Μια μερα ειναι θα περασει... Αλλα καλου κακου ρωτα πρωτα απ'ολα στην Στρατολογικη Υπηρεσια και θα σου πουν...
Επιστροφή στην κορυφή
Markos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Markos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 00:06
Καλησπερα παιδια μια ερωτηση.
Εφοσον παρω αναβολη για ψυχολογικους λογους παραδειγμα 1 χρονο και μετα θελω να παρουσιαστω κανονικα μπορω να εχω Ι1;

Με την 1η αναβολη παντρευομαι κατι αλλο εκτος του Ι1 η δεν εχει σημασια;
Προφανως νομιζω οχι γιατι μετα θα υπηρετησω κανονικα οποτε θα με ξαναεξεταζαν στην καταταξη αλλα θελω να ξερω σιγουρα για σωματα ασφαλειας στο μελλον.

Επιστροφή στην κορυφή
nikosk94 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 24/Φεβρουαρίου/2020
  Παράθεση nikosk94 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 14:05
Παιδια καλησπερα, θελω την βοηθεια σας παρακαλω, με καλουν στρατο 15 μαρτιου και εχω τρελαθει, δεν μπορω να παω στρατο τωρα καθως εχω προβλημα με τα οικονομικα μου και εχω κλεισει δουλεια για τους επομενους μηνες, υπαρχουν καποια σοβαρα προσωπικα προβληματα αυτον τον καιρο και το τελευταιο πραγμα που μπορω να κανω ειναι να παω στον στρατο, θελω να παρω αναβολη για ψυχολογικους λογους, να παω σε ψυχιατρο και να του πω τι; Θα μου βγαλει αμεσως ενα χαρτι που να λεει οτι δεν μπορω να υπηρετησω αυτην την στιγμη; Να παω σε Ψυχιατρο-στρατιωτικο ιατρο η να παω σε απλο ψυχιατρο; Ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή
nikosk94 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση nikosk94 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 15:12
Ξερει κανεις καποιο ψυχιατρο στην αθηνα; Διαβασα πανω που ενα παιδι εγραψε οτι του ζητησε 200 ευρω για την γνωματευση, δυστηχως δεν εχω τωρα τοσα χρηματα να δωσω για μια γνωματευση, εχω αναγκη να μιλισω με ενα ψυχιατρο γιατι πραγματικα εχω χασει τον υπνο μου, αλλα δεν ξερω σε τι ψυχιατρο να παω και τι να του πω
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 21:04
Αρχικά αποστάλθηκε από nikosk94

Παιδια καλησπερα, θελω την βοηθεια σας παρακαλω, με καλουν στρατο 15 μαρτιου και εχω τρελαθει, δεν μπορω να παω στρατο τωρα καθως εχω προβλημα με τα οικονομικα μου και εχω κλεισει δουλεια για τους επομενους μηνες, υπαρχουν καποια σοβαρα προσωπικα προβληματα αυτον τον καιρο και το τελευταιο πραγμα που μπορω να κανω ειναι να παω στον στρατο, θελω να παρω αναβολη για ψυχολογικους λογους, να παω σε ψυχιατρο και να του πω τι; Θα μου βγαλει αμεσως ενα χαρτι που να λεει οτι δεν μπορω να υπηρετησω αυτην την στιγμη; Να παω σε Ψυχιατρο-στρατιωτικο ιατρο η να παω σε απλο ψυχιατρο; Ευχαριστω.

Καλησπέρα. Μπορεις να πας σε καποιον ψυχιατρο, να του εξηγησεις την κατασταση σου, θα σου κανει και αυτος ερωτησεις και θα σε καθοδηγησει και θα του πεις οτι δεν μπορεις να πας στρατο για τον ταδε λογο (π. Χ. Εντονο αγχος στρες κλπ) και να σου βγαλει καποια γνωματευση. Μολις την παρεις θα κανεις διαδικασια μεσω φρουραρχειου αμα δεν θες να κανεις καταταξη στο στρατοπεδο. Απο τις 15 Μαρτιου και έως και 5 εργασιμες μερες πριν την ημερομηνια καταταξης (δηλαδη 9-13 Μαρτιου) πρεπει να πας στο φρουραρχειο με την γνωματευση το σημειωμα καταταξης και την ταυτοτητα σου, και να κανεις διαδικασια για να παρεις αναβολη και να περασεις απο την επιτροπη απαλλαγων. Οταν πας εκει θα σε καθοδηγησουν... Μολις τελειωσεις Απο εκει πρεπει θα σου δωσουν χαρτια για να τα πας στην στρατολογια που ανηκεις (συνηθως το λεει πανω στο σημειωμα καταταξης). Και θα περιμενεις να σου ερθει χαρτι για να περασεις απο επιτροπη απαλλαγων, αλλα καλου κακου παιρνε και τηλεφωνο στο εκει μια εβδομαδα μετα την στρατολογια (ρωτα και στην στρατολογια και θα σε καθοδηγησουν). Και ετσι δεν θα χρειαστει να κανεις καταταξη και να μπεις σε αγχωδη διαδικασια οπως η καταταξη στο στρατοπεδο...
Επιστροφή στην κορυφή
Jay27 Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Απενεργοποιημένο μέλος

Παράθεση Jay27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 21:13
Αρχικά αποστάλθηκε από nikosk94

Γεια σου φίλε. Πρέπει να βρεις ψυχίατρο και να κλείσεις ραντεβού. Θα του αναφέρεις το θέμα του στρατού ότι καλείσαι να μπεις και θα του εξηγήσεις του λόγους που δεν μπορείς να μπεις. Προφανώς μπορείς να συνδυάσεις τα οικονομικά και προσωπικά σου προβλήματα με το άγχος που σου προκαλούν αλλά και ότι η ίδια η θητεία σου προκαλεί άγχος συνδύασέ τα και θα σου δώσει γνωμάτευση. Καλή επιτυχία.
Επιστροφή στην κορυφή
nikosk94 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση nikosk94 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 21:26
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια, θα κλεισω ραντεβου με εναν ψυχιατρο και μετα θα ακολουθησω την διαδικασια μεσω φρουραρχειου.
Επιστροφή στην κορυφή
Inner Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Inner Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 11:17
Γεια σας, κάποιος που θέλει αναβολή για ψυχολογικούς λόγους και πάει 5 μέρες νωρίτερα στο φρουραρχείο, αλλά δεν έχει μαζί του γνωμάτευση γιατρού, τι διαδικασία ακολουθεί σε σχέση με αυτούς που έχουν γνωμάτευση γιατρού;
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Jay27 Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Απενεργοποιημένο μέλος

Παράθεση Jay27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 14:28
Αρχικά αποστάλθηκε από Inner

Γεια σας, κάποιος που θέλει αναβολή για ψυχολογικούς λόγους και πάει 5 μέρες νωρίτερα στο φρουραρχείο, αλλά δεν έχει μαζί του γνωμάτευση γιατρού, τι διαδικασία ακολουθεί σε σχέση με αυτούς που έχουν γνωμάτευση γιατρού;
Ευχαριστώ.
Την ίδια διαδικασία με αυτούς που έχουν γνωμάτευση. Απλά εσύ θα χρειαστεί να πείσεις τον ψυχίατρο για την αναβολή που πρέπει να πάρεις και πιθανόν να είναι μικρότερης διάρκειας.
Επιστροφή στην κορυφή
Andr Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 24/Δεκεμβρίου/2019
  Παράθεση Andr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 17:49
Παιδιά καλησπέρα, εγώ έκανα αναβολή λόγω φοίτησης σε ΑΕΙ, την έκοψα και τώρα θέλω να ξαναπάρω αναβολή γιατί με στέλνουν Εβρο. Μπορεί με βεβαίωση σπουδών να την ξανά διακόψω την αναβολή;
Επιστροφή στην κορυφή
Jay27 Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Απενεργοποιημένο μέλος

Παράθεση Jay27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 18:10
Αρχικά αποστάλθηκε από Andr

Παιδιά καλησπέρα, εγώ έκανα αναβολή λόγω φοίτησης σε ΑΕΙ, την έκοψα και τώρα θέλω να ξαναπάρω αναβολή γιατί με στέλνουν Εβρο. Μπορεί με βεβαίωση σπουδών να την ξανά διακόψω την αναβολή;

Μπορείς να κάνεις ανάκληση της διακοπής της αναβολής σου μέχρι και 1 μέρα πριν την κατάταξη. Το θέμα είναι όταν θα κληθείς να παρουσιαστείς από χρόνια πάλι μακριά θα σε στείλουν. Το θέμα είναι αν θες να εκπληρώσεις την θητεία σου ή όχι.
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 5859606162 72>