Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 4849505152 53>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Αντώνης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αντώνης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 21/Ιουλίου/2019 ώρα 00:42
Αρχικά αποστάλθηκε από takis94

Καλησπέρα! Γνωρίζει κάποιος για το τι Ι παίρνει κάποιος με αφαίρεση όρχι με κακοήθεια (καρκίνος) και δυο μήνες χημειοθεραπείες; Επίσης έχω κάνει άλλα δυο χειρουργεία στον εναπομείναντα όρχι. Εάν γνωρίζει κάποιος με σώζει γιατί έχω ψάξει παντού και δεν έχω βρει κάτι και στο ΦΕΚ δεν λέει ακριβώς για καρκίνο όρχεως τι Ι βγάζει κάποιος.
Περαστικά σου καταρχήν φίλε.
Δεν είμαι σίγουρος νομίζω ι5 παθολογικό απαλλαγή
Επιστροφή στην κορυφή
takis94 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 24/Ιουνίου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση takis94 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουλίου/2019 ώρα 14:51
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση απλά ήλπιζα μήπως κάποιος έχει εμπειρία ο ίδιος ή από γνωστό του με αυτό το πρόβλημα. Και πάλι ευχαριστώ πάντως!
Επιστροφή στην κορυφή
Fsasa Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Fsasa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιουλίου/2019 ώρα 09:02
Όχι φίλε δεν υπηρετείς.
Επιστροφή στην κορυφή
takis94 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 24/Ιουνίου/2019
  Παράθεση takis94 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιουλίου/2019 ώρα 22:09
Το γνωρίζεις σίγουρα έχεις κάποιον γνωστό με αυτό το θέμα ή το υποθέτεις; Συγνώμη εάν γίνομαι κουραστικός!
Επιστροφή στην κορυφή
xristoforos9119 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση xristoforos9119 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουλίου/2019 ώρα 14:31
Αρχικά αποστάλθηκε από Chiki

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ σας,

Έχω 3 ερωτήσεις.

1. Υπάρχει δυνατότητα 3μηνης αναβολής λόγω υγείας;

2. Αν στο παραπεμπτικο ο γιατρός γράψει 3μηνη αναβολή υπάρχει περίπτωση στην επιτροπή να μου την κάνουν 6μηνη;

3. Σε περίπτωση που δεν περάσω επιτροπή μπαίνω με την επόμενη ΕΣΣΟ ή σύντομα;

Σας ευχαριστώ.
Καλησπέρα.
1) Δεν υπάρχει 3μηνη αναβολή για λόγους υγείας. Για λόγους υγείας από όσο ξέρω πάνε 6-12-24, με κάθε επιφύλαξη. Για 3 μηνες, παίρνεις αναβολή για κοινωνικούς λόγους, η οποία ουσιαστικά είναι ότι μπαίνεις με την επόμενη ΕΣΣΟ.
2) Από ό, τι μου έχουν πει κι μένα, ό, τι γράψει ο γιατρός, αυτό κάνει και η επιτροπή. Ξανά, με κάθε επιφύλαξη για την επιτροπή.
3) Τι εννοείς αν δε περάσεις επιτροπή;
Επιστροφή στην κορυφή
Guest Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guest Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουλίου/2019 ώρα 18:20
Καλήσπερα σας,

Εχω δυο ερωτηματα

1. Υπάρχει ψυχίατρος στο φρουραρχείο Αθηνών ή πρέπει να παω στο ψυχιατρικό νοσοκομείο;
2. Μπορώ να παω στο αντι στο ρουφ για να καταθέσω τα χαρτιά για την αναβολή για λόγους υγείας;

Ευχαριστώ

Επιστροφή στην κορυφή
Chiki Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 16/Ιουλίου/2019
  Παράθεση Chiki Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Ιουλίου/2019 ώρα 22:37
Ευχαριστώ πολύ xristofore απλά στο παραπεμπτικο μου γράφει ότι συστήνεται 3μηνη αναστολή κατάταξης γι αυτό ρώτησα και θέλω να δω αν θα μπω με την επόμενη ΕΣΣΟ ή όχι.
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 16/Μαρτίου/2018
  Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουλίου/2019 ώρα 11:07
Γεια σας. Περασα σημερα 29/7 Απο την Επιτροπη Απαλλαγων.6 μηνες μου εδωσαν. Το χαρτι της αναβολης απο που θα το παρω ; Θα μου ερθει με ταχυδρομειο ή θα πρεπει να το παρω εγω απο το ρουφ ;
Επιστροφή στην κορυφή
Νίκος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νίκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουλίου/2019 ώρα 23:22
Αν μπορείς πες μας τι σε ρώτησαν, αν σε ψαρωσαν κλπ
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση xristoforos9119 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουλίου/2019 ώρα 13:11
Καλησπέρα σε όλους. Μου ήρθε πριν λίγες μέρες το χαρτί για να κλείσω ραντεβού στην Επιτροπή Απαλλαγών. Μου είπανε ότι εντός 30 ημερών από την μέρα που βγήκε το χαρτί πρέπει να περάσω από την Επιτροπή. Ισχύει κάτι τέτοιο;30 μέρες έχω;
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουλίου/2019 ώρα 16:57
Αρχικά αποστάλθηκε από Νίκος

Αν μπορείς πες μας τι σε ρώτησαν, αν σε ψαρωσαν κλπ

Καθολου δεν με ψαρωσαν. Απλα με ρωτησε αυτος τι προβλημα υπαρχει, του λεω συνοπτικα οτι εχω προβλημα αγχους κλπ του εδωσα και την γνωματευση που ειχα του γιατρου. Τον ρωταω οτι μπορει μονο 6 μηνες να μου δωσει καθως εχω 18 μηνες αναβολη εως τωρα και μου λεει ναι δεν γινεται βαση νομου, οταν τελειωσει το 6μηνο το συζηταμε... Απλα μου ειπε αλλαξε και η κυβερνηση και ειναι καπως πιο αυστηρα με την προηγουμενη ηταν πιο χαλαρα. Αλλα την αναβολη/απαλλαγη την δινουν το ιδιο ευκολα. Απλά δεν ξέρω πως θα πάρω το χαρτί της αναβολής.
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουλίου/2019 ώρα 19:06
Αρχικά αποστάλθηκε από xristoforos9119

Καλησπέρα σε όλους. Μου ήρθε πριν λίγες μέρες το χαρτί για να κλείσω ραντεβού στην Επιτροπή Απαλλαγών. Μου είπανε ότι εντός 30 ημερών από την μέρα που βγήκε το χαρτί πρέπει να περάσω από την Επιτροπή. Ισχύει κάτι τέτοιο;30 μέρες έχω;

Συνήθως επειδή αργούν να πάνε τα χαρτιά απο την στρατολογία στην επιτροπή μπορεις να πας 4-5 μερες πριν απο καταληκτικη ημερομηνια που σου λεει το χαρτι οτι μεχρι τοτε μπορεις να περασεις απο επιτροπη. Καλού κακού όμως εσυ για πιο σιγουρα παρε ενα τηλεφωνο στα τηλεφωνα που σου εχει το χαρτι για να συννενοηθεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Νικόλας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικόλας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Ιουλίου/2019 ώρα 02:54
Α μάλιστα, οπότε και επιτροπή και στρατιωτικός γιατρός ήταν νορμάλ. Καλά αυτό με τις κυβερνήσεις κλασικά κάθε φορά τα ίδια λένε, και όταν ήταν ο Καμμένος κλπ, αλλά όπως έχουμε πει με το ζόρι δε σε πάει κανείς στρατό. Τεσπα εύχομαι να πάρεις αρκετά εύκολα και την απαλλαγή φίλε
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση xristoforos9119 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Ιουλίου/2019 ώρα 17:26
Αρχικά αποστάλθηκε από xristos1925

Αρχικά αποστάλθηκε από xristoforos9119

Συνήθως επειδή αργούν να πάνε τα χαρτιά απο την στρατολογία στην επιτροπή μπορεις να πας 4-5 μερες πριν απο καταληκτικη ημερομηνια που σου λεει το χαρτι οτι μεχρι τοτε μπορεις να περασεις απο επιτροπη. Καλού κακού όμως εσυ για πιο σιγουρα παρε ενα τηλεφωνο στα τηλεφωνα που σου εχει το χαρτι για να συννενοηθεις.
Ναι, θα πάρω να συνεννοηθώ. Αλλά ισχύει αυτό, έχω περιθώριο δηλαδή.
Κι ελπίζω, με αυτά που είπες πιο πριν φίλε Χρήστο, να είναι όντως ευκολα να πάρει κανείς αναβολή. Είναι η πρώτη που θα πάρω, αν πάρω και έχω λίγο άγχος.
Επιστροφή στην κορυφή
Νικολας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικολας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Αυγούστου/2019 ώρα 15:25
Καλησπέρα παίδες και καλό μήνα.

Λοιπόν, το θέμα μου έχει ως εξής, διέκοψα τη θητεία μου πρόσφατα στην ΕΛΔΥΚ για λόγους υγειας, δε την παλευα μου φύγε η όρεξη, μη τα πολυλογω οι άνθρωποι επειδή το κατάλαβαν αμέσως μου δώσανε ένα χρόνο αναβολή λόγω διαταραχής προσαρμογής και όπως καταλαβαίνετε θα το πάω μέσω Ι5, διότι βρήκα και μια καλή δουλειά και δε θέλω να την αφήσω.

Όταν γύρισα από ΕΛΔΥΚ πήγα μια μέρα Θήβα να πάρω την αναβολή-προσωρινο απολυτήριο. Ωστοσο όταν παρέδωσα τη στρατιωτική μου ταυτότητα, μου είπαν και από τη στρατολογία και παιδιά της πυροβολαρχίας ότι θα μου ρθει με συστημένο η πολιτική ταυτότητα σπίτι για να τη πάρω το αμέσως χρονικό διάστημα.

Έχουν περάσει 15 μέρες από τότε και τίποτα, λέτε να κάνω ένα τηλέφωνο στη στρατολογια; Γνωρίζω ότι καλοκαιριατικα οι δημόσιες υπηρεσίες υπολειτουργούν. Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση xristoforos9119 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Αυγούστου/2019 ώρα 16:43
Αρχικά αποστάλθηκε από Νικολας

Καλησπέρα παίδες και καλό μήνα.

Λοιπόν, το θέμα μου έχει ως εξής, διέκοψα τη θητεία μου πρόσφατα στην ΕΛΔΥΚ για λόγους υγειας, δε την παλευα μου φύγε η όρεξη, μη τα πολυλογω οι άνθρωποι επειδή το κατάλαβαν αμέσως μου δώσανε ένα χρόνο αναβολή λόγω διαταραχής προσαρμογής και όπως καταλαβαίνετε θα το πάω μέσω Ι5, διότι βρήκα και μια καλή δουλειά και δε θέλω να την αφήσω.

Όταν γύρισα από ΕΛΔΥΚ πήγα μια μέρα Θήβα να πάρω την αναβολή-προσωρινο απολυτήριο. Ωστοσο όταν παρέδωσα τη στρατιωτική μου ταυτότητα, μου είπαν και από τη στρατολογία και παιδιά της πυροβολαρχίας ότι θα μου ρθει με συστημένο η πολιτική ταυτότητα σπίτι για να τη πάρω το αμέσως χρονικό διάστημα.

Έχουν περάσει 15 μέρες από τότε και τίποτα, λέτε να κάνω ένα τηλέφωνο στη στρατολογια; Γνωρίζω ότι καλοκαιριατικα οι δημόσιες υπηρεσίες υπολειτουργούν. Ευχαριστώ!
Καλό μήνα φίλε μου.
Πιθανώς να έχει κολλήσει λόγω καλοκαιριού, δε θα μου έκανε καμία εντύπωση. Πάρε ένα τηλ, δε χάνεις κάτι.
Μπράβο για την αναβολή που πήρες. Θέλω να σε ρωτήσω, στη δουλειά που βρήκες, σε ρωτήσανε αν έχεις εκπληρωμένες τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις και σου ζήτησαν κάποιο αποδεικτικό; Δεν τους πείραξε που ακόμα δεν έχεις ξεμπερδέψει από τον στρατό δηλαδή;

Επιστροφή στην κορυφή
Νικόλας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικόλας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Αυγούστου/2019 ώρα 17:43
Καλησπέρα, τελικά πήρα τηλέφωνο σήμερα στη στρατολογία και μου είπαν ότι ακόμα δεν έχει καταφθάσει ο φάκελος μου, ίσως έρθει την επόμενη βδομάδα αν και θα ξαναπάρω τηλέφωνο βέβαια την άλλη Παρασκευή. Όχι δεν με επηρέασε πουθενά, στη δουλειά που βρήκα πολύ απλά στο ερωτηματολόγιο έγραψα εκπλήρωμενες στρατιωτικές υποχρεώσεις (παρότι υπήρχε και η επιλογή Μη υπόχρεος,) δε ρώτησανκάτι άλλο, δεν επιμένει κανείς. Γενικά δε φαίνεται πουθενά η αναβολή ή η απαλλαγή μόνο άμα θες να διοριστεις σε σώματα ασφαλείας, το απολυτήριο που παίρνουν όλοι παίρνεις και εσύ.
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση xristoforos9119 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Αυγούστου/2019 ώρα 18:53
Αρχικά αποστάλθηκε από Νικόλας

Καλησπέρα, τελικά πήρα τηλέφωνο σήμερα στη στρατολογία και μου είπαν ότι ακόμα δεν έχει καταφθάσει ο φάκελος μου, ίσως έρθει την επόμενη βδομάδα αν και θα ξαναπάρω τηλέφωνο βέβαια την άλλη Παρασκευή. Όχι δεν με επηρέασε πουθενά, στη δουλειά που βρήκα πολύ απλά στο ερωτηματολόγιο έγραψα εκπλήρωμενες στρατιωτικές υποχρεώσεις (παρότι υπήρχε και η επιλογή Μη υπόχρεος,) δε ρώτησανκάτι άλλο, δεν επιμένει κανείς. Γενικά δε φαίνεται πουθενά η αναβολή ή η απαλλαγή μόνο άμα θες να διοριστεις σε σώματα ασφαλείας, το απολυτήριο που παίρνουν όλοι παίρνεις και εσύ.
Καλησπέρα. Εσύ έγραψες εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις αλλά δεν είναι ακόμα εκπληρωμένες, γι αυτό ρώτησα. Θέλω να πω, εσύ σκοπεύεις να πάρεις απαλλαγή ι5 και πήρες αναβολή ενός χρόνου, αλλά δεν τελείωσες με τον στρατό οριστικά, άσχετα που εκείνοι δε το ξέρουν. Σκέφτομαι απλά μήπως αντιμετωπίσω θέματα ενώ βρίσκομαι στις ετήσιες αναβολές, καθώς αν κάποιος μου ζητήσει απολυτήριο στρατού για να με πάρει σε μία δουλειά, δε θα έχω να του δείξω κάτι εφόσον θα είμαι σε αναβολή ακόμα κι όχι απαλλαγή.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 4849505152 53>