Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 4647484950 74>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

xristoforos9119 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση xristoforos9119 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 27/Ιουνίου/2019 ώρα 13:58
Σε ευχαριστώ. Και για να μην είμαι εκτός θέματος, επειδή θέλω κι εγώ να πάρω αναβολή για λόγους υγείας μέσω φρουραρχείου. Υπάρχει περίπτωση ποτέ ο γιατρός του φρουραρχείου να δώσει αμέσως 2 χρόνια κι κατ΄επέκταση να το επικυρώσει και η επιτροπή στην οποία θα πάω μετά?
Επιστροφή στην κορυφή
Κανένας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κανένας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουνίου/2019 ώρα 17:34
Ναι (το έχω δεί σε φίλο), αλλά χλωμό, αν μιλάμε για τα ψυχιατρικά. Αγχώδεις διαταραχές κλπ (αν θυμάμαι καλά το 340 και το 341 στο ΦΕΚ που είναι και τα πιο συνηθισμένα) συνήθως πάνε 1+1 και μετά απαλλαγή.

Ίσως πρέπει να αρχίσει να γράφει τραβηγμένα πράγματα στη γνωμάτευση ο δικός σου γιατρός για τη 2ετη, αλλά δε θα πόνταρα σε αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή
Dimitris Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Dimitris Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουνίου/2019 ώρα 18:30
Καλησπέρα και από μένα,

Μπορώ σίγουρα να πάω 5 εργάσιμες πριν στο φρουραρχείο για αναβολή/απαλλαγή; Γιατί ένας γνωστός μου που πήγε στην προηγούμενη ΕΣΣΟ (Μαΐου) τους έδιωχναν, λέγοντάς τους να προσέλθουν την ημέρα κατάταξης...

Εγώ για 2 αναβολές που έχω πάει μέχρι τώρα δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο.
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση xristoforos9119 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιουνίου/2019 ώρα 19:39
Αρχικά αποστάλθηκε από Κανένας

Ναι (το έχω δεί σε φίλο), αλλά χλωμό, αν μιλάμε για τα ψυχιατρικά. Αγχώδεις διαταραχές κλπ (αν θυμάμαι καλά το 340 και το 341 στο ΦΕΚ που είναι και τα πιο συνηθισμένα) συνήθως πάνε 1+1 και μετά απαλλαγή.

Ίσως πρέπει να αρχίσει να γράφει τραβηγμένα πράγματα στη γνωμάτευση ο δικός σου γιατρός για τη 2ετη, αλλά δε θα πόνταρα σε αυτό.
Α, μάλιστα. Στο ΦΕΚ που κοιτάω για τα 340/341 που λες, παρ΄όλα αυτά, αναφέρει ΔΑ = Διετής Αναβολή. Είναι πιο πολύ οδηγίες για το πώς να κινηθούν οι γιατροί ή απλά δεν τα ακολουθούν κατά γράμμα; Κάτι ακόμα, επειδή το συνάντησα και σε άλλα σχόλια. Οι γιατροί αυτοί ρωτάνε πόσο χρόνο θέλουμε; Το ρωτάω καθώς συνάντησα μερικά άτομα να μου έχουν πει ότι τους ρώτησαν (!) για το πόσο θέλουν.

Ευχαριστώ και πάλι.

Επιστροφή στην κορυφή
Κανένας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κανένας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιουνίου/2019 ώρα 21:08
Αρχικά αποστάλθηκε από xristoforos9119

Α, μάλιστα. Στο ΦΕΚ που κοιτάω για τα 340/341 που λες, παρ΄όλα αυτά, αναφέρει ΔΑ = Διετής Αναβολή. Είναι πιο πολύ οδηγίες για το πώς να κινηθούν οι γιατροί ή απλά δεν τα ακολουθούν κατά γράμμα; Κάτι ακόμα, επειδή το συνάντησα και σε άλλα σχόλια. Οι γιατροί αυτοί ρωτάνε πόσο χρόνο θέλουμε; Το ρωτάω καθώς συνάντησα μερικά άτομα να μου έχουν πει ότι τους ρώτησαν (!) για το πόσο θέλουν.

Ευχαριστώ και πάλι.

Ξεκινώντας από το τέλος, εξαρτάται από το γιατρό και πως θα τον πετύχεις. Εμένα πχ η ερώτηση ήταν "αν ένας χρόνος είναι καλά". Μη θέλοντας να προκαλέσω τη τύχη μου, απάνητσα ναι την πρώτη φορά. Ε, τη δεύτερη δε γινόταν ούτως ή άλλως να πάει προς τα πάνω, μόνο προς τα κάτω. Άλλοι δε θα πουν τίποτα και θα γράψουν κατευθείαν τους ΦΧΨ μήνες, άλλοι θα ρωτήσουν. Δεν υπάρχει κανόνας.

Για το ΔΑ, δείχνει ότι όντως υπάρχει η δυνατότητα για να γίνει 2ετής η αναβολή. Αυτό όμως δεν είναι υποχρεωτικό. Στο ΦΕΚ λέει "αναφέρεται ενδεικτικά η προβλεπόμενη για την αντίστοιχη πάθηση αναβολή".

Παρακαλώ.
Επιστροφή στην κορυφή
ronaldo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ronaldo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2019 ώρα 14:40
Καλησπερα ηρθε χαρτι να μπω 16 ιουλιου θελω αναβολη για ψυχολογικους λογους, που παω ψυχολογο οι ψυχιατρο;
Επιστροφή στην κορυφή
kostas888 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 20/Οκτωβρίου/2018
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση kostas888 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2019 ώρα 18:54
Ronaldo θέλεις χαρτί ψυχιάτρου με την γνωμάτευση του και ποια τυχόν φαρμακευτική αγωγή ακολουθείς.

Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση xristoforos9119 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουνίου/2019 ώρα 15:07

Ξεκινώντας από το τέλος, εξαρτάται από το γιατρό και πως θα τον πετύχεις. Εμένα πχ η ερώτηση ήταν "αν ένας χρόνος είναι καλά". Μη θέλοντας να προκαλέσω τη τύχη μου, απάνητσα ναι την πρώτη φορά. Ε, τη δεύτερη δε γινόταν ούτως ή άλλως να πάει προς τα πάνω, μόνο προς τα κάτω. Άλλοι δε θα πουν τίποτα και θα γράψουν κατευθείαν τους ΦΧΨ μήνες, άλλοι θα ρωτήσουν. Δεν υπάρχει κανόνας.

Για το ΔΑ, δείχνει ότι όντως υπάρχει η δυνατότητα για να γίνει 2ετής η αναβολή. Αυτό όμως δεν είναι υποχρεωτικό. Στο ΦΕΚ λέει "αναφέρεται ενδεικτικά η προβλεπόμενη για την αντίστοιχη πάθηση αναβολή".

Παρακαλώ.
Και κάτι τελευταίο αδερφέ, συγγνώμη για τις ερωτήσεις, αλλά το άγχος το άτιμο... Θυμάσαι περίπου τι σου είχε γράψει ο ιδιωτικός γιατρός σου; Υποθέτω πάνω κάτω ό, τι αναφέρουν τα 340/341 του ΦΕΚ; Μαζί με μία τάδε φαρμακευτική αγωγή; Ρωτάω για να δω πόσο ρόλο παίζει το τι θα γράψει ή/και αν χρειάζεται να φαίνεται ότι έχω φαρμακευτική αγωγή.
Επιστροφή στην κορυφή
Κανένας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κανένας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουλίου/2019 ώρα 13:00
Είναι ψιλόστάνταρ αυτά που γράφουν οι γιατροί και οι ίδιοι ξέρουν τι να γράψουν. Το τελευταίο που θα έπρεπε να σε αγχώνει είναι αυτό.
Και βασικά τίποτα δεν θα έπρεπε να σε αγχώνει, από τη στιγμή που έχεις διάγνωση. Η μισή δουλειά έχει γίνει. Ξέρω είναι δύσκολο (και εγώ τράβαγα ζόρι ενώ είχα περάσει τη διαδικασία και ήξερα πόσο δύσκολη ΔΕΝ είναι) αλλά θα το καταλάβεις μετά. Σπάνια να ασχοληθούν πάνω από 2 λεπτά ΣΥΝΟΛΙΚΑ ο γιατρός και η επιτροπή.
Επιστροφή στην κορυφή
Πολύφημος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Πολύφημος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουλίου/2019 ώρα 23:55
Παιδιά καλησπέρα,

Παρουσιάζομαι 17 Ιουλίου στην Κω. Έχω προμηθευτεί χαρτί ψυχιάτρου κι όπως καταλαβαίνετε πάω για αναβολή. Τη διαδικασία θα την κάνω στο στρατόπεδο καθώς ζω στο εξωτερικό και αν πήγαινα μέσω φρουραρχείου θα έπρεπε να ξαναέρχομαι Ελλάδα σε ένα μήνα (ή όποτε με καλούσαν, έναν φίλο μου που έκανε αυτή τη διαδικασία τον Μάιο τον κάλεσαν στην επιτροπή 2 μίνες μετά, πήγε δηλαδή μόλις την προηγούμενη εβδομάδα!) Τέλος πάντων, έχοντας μιλήσει και με την στρατολογία και οι ίδιοι με συμβούλεψαν να πάω στο στρατόπεδο για να ξεμπερδέψω σε 1 το πολύ 2 μέρες όπως μου είπαν. Παρόλα αυτά είμαι κάπως προβληματισμένος μην τυχών πάρει παραπάνω (πρέπει να υπολογίσω πότε θα κλείσω τα εισιτήρια επιστροφής) ενώ παράλληλα αγχώνομαι και με το θέμα του συνοδού καθώς δεν θα ήθελα να μείνω στο στρατόπεδο επ'ουδενί. Γνωρίζω πως μάντης δεν είναι κανείς αλλά θεωρείτε πώς υπάρχει περίπτωση να διαρκέσει παραπάνω η διαδικασία; Επίσης παίζει κανένα ρόλο το γεγονός ότι θα πάω μόνος;
Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Απλος πολιτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Απλος πολιτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2019 ώρα 08:10
Για απλη αναβολη υγειας πανε στο φρουραρχειο και κανε την διαδικασια μεσω φρουραρχειου θα παρεις παραπεμπτικο απο το φρουραρχειο και θα σε πουν απο το φρουραρχειο τι θα κανεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση xristoforos9119 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2019 ώρα 12:52

Είναι ψιλόστάνταρ αυτά που γράφουν οι γιατροί και οι ίδιοι ξέρουν τι να γράψουν. Το τελευταίο που θα έπρεπε να σε αγχώνει είναι αυτό.
Και βασικά τίποτα δεν θα έπρεπε να σε αγχώνει, από τη στιγμή που έχεις διάγνωση. Η μισή δουλειά έχει γίνει. Ξέρω είναι δύσκολο (και εγώ τράβαγα ζόρι ενώ είχα περάσει τη διαδικασία και ήξερα πόσο δύσκολη ΔΕΝ είναι) αλλά θα το καταλάβεις μετά. Σπάνια να ασχοληθούν πάνω από 2 λεπτά ΣΥΝΟΛΙΚΑ ο γιατρός και η επιτροπή.
Μάλιστα. Θα πάω να πάρω το χαρτί μέσα στις επόμενες μέρες για να μην το καθυστερώ. Εγώ ζω Πάτρα βέβαια, οπότε θα ταλαιπωρηθώ λίγο ξανά πηγαίνοντας Τρίπολη, όπως μου είπανε από την στρατολογία. Αλλά οκ, χαλάλι.
Σε ευχαριστώ για όλα φίλε. Δεν θα τη παλέψω καθόλου στο στρατόπεδο, γι αυτό θέλω να κάνω όλη την διαδικασία.
Επιστροφή στην κορυφή
paul081 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση paul081 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2019 ώρα 15:23
Χαιρετε κι απο μενα! Κι ευχαριστουμε για ολα μεχρι στιγμης! Ειστε κατατοπιστικοτατοι.

Μια πρακτική απορία έχω και θα ημουν ευγνωμων αν μου τη λυνατε:

Αφου τελειωσει ο γολγοθάς του φρουραρχείου και ερθει γραμμα που θα παραπεμψει για την επιτροπη αναβολης στο 401 θα πρέπει εγω ο ίδιος να κλείσω το ραντεβού εντός 30 ημερών ή σου λένε αυτοί έλα οποτε θες εντος καποιων ημερών; Και αν τελικά μπορείς να κλείσεις εσύ ραντεβού, είναι ευκολο να κλείσεις την επόμενη μέρα που θα σου έρθει το γραμμα ή εντός της επόμενης εβδομάδας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή
kapito55 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση kapito55 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2019 ώρα 12:13
Στην Θεσσαλονίκη (424 ΣΤΡ ΝΟΣ) έπρεπε να πάρω τηλέφωνο εγώ. Έχουν συγκεκριμένες μέρες που δέχονται (θα στις πούνε πχ ΔΕΥΤ - ΤΕΤ - ΠΑΡ). Υποτίθεται ότι κλείνεις ραντεβού αλλά πρακτικά λένε 11:00 σε όλους. Πας εκεί, θα αφήσετε τα χαρτιά σας, και μετά θα σας φωνάζουν με ονόματα. Για την ημέρα και το πόσο σύντομα θα καταφέρεις να "κλείσεις" ραντεβού μπορεί να αλλάζει ανά ΕΣΣΟ. Προσωπικά μόλις μου ήρθε το χαρτί, μπορούσα να κλείσω ραντεβού μετά από 3+ μέρες.
Επιστροφή στην κορυφή
paul081 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση paul081 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2019 ώρα 16:54
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωση!
Να είσαι καλά!
Επιστροφή στην κορυφή
giorgios94 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση giorgios94 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιουλίου/2019 ώρα 23:01
Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς, αφού τελειώσει η διαδικασία με το φρουραρχείο, που περνάς επιτροπή αναβολών για την επαρχία; Συγκεκριμένα εμείς από χαλκίδα περνάμε στην Αθήνα στο 401, ή κάπου αλλού;

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 16/Μαρτίου/2018
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιουλίου/2019 ώρα 02:33
Να πω και εγώ την εμπειρία Μου.4/7/2019 πήγα κατά τις 07:00-07:30 και κάτι στο φρουραρχείο για την αναβολή. Είχα μαζί μου το χαρτί από τον γιατρό και μαζί με άλλα άτομα περιμέναμε για να μας δει ψυχίατρος. Ευτυχώς δεν ήταν πολλά τα άτομα. Δεν έκανα πάρα πολύ ώρα.

Μόλις πέρασα κ εγώ από ψυχίατρο μου έβαλα υπογραφή και σε κάτι άλλα χαρτιά που μου έδωσαν και με αυτά πήγα την ίδια μέρα στο ρουφ για να τα καταθέσω. Για όσους δεν μπορέσουν την ίδια μέρα μπορούν να πάνε και την επόμενη εργάσιμη... Τελικά από ότι ρώτησα την κοπέλα στο ρουφ να δει ηλεκτρονικά πόσους μήνες έχω σύνολο αναβολή είναι 18 μήνες. Για αυτό και το σημείωμα κατάταξης έλεγε 18 μήνες Α. Υ δηλαδη Αναβολή Υγείας από ότι ρώτησα στο φρουραρχείο...

Και μου έδωσαν 6 μήνες ακόμα αναβολή επειδή δεν γινόταν παραπάνω... Έγραφαν στο χαρτί Δ' 6μηνο αναβολής δηλαδη τεταρτο εξαμηνο αναβολης. Ρώτησα και στο ρουφ μολις τελειωσει και αυτη η αναβολη αν θα βγαινει απαλλαγη και ειπε ναι. Πάλι καλά δεν είχε πολύ κόσμο, καμια 50αρια-60αρια άτομα, επειδη λεγανε οι φανταροι εκει οτι την προηγουμενη εσσό είχε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κόσμο και γινόταν χαμός.

Και τώρα περιμένω το χαρτί για να με καλέσουν στην επιτροπή. Δεν ήταν και κάτι το τρομερό. Για όσους αγχώνονται για την αναβολη απο το φρουραρχείο, δεν είναι και κάτι. Απλα επειδή θα έχει κόσμο θα χρειαστεί να περιμένουν καποια ώρα αναλογα τα ατομα. Αλλα τελικά ολα θα πάνε καλα. Μπορούν ακόμα και την ημέρα κατάταξης αν είναι απο νωρίς στο φρουραρχειο και θα εξυπηρετηθουν δεν θα τους αφησουν ετσι...

Για να σας δώσουν αναβολή πρέπει να έχετε γνωμάτευση απο κάποιο γιατρό, ιδιωτικο-δημοσιο δεν παιζει ρολο και ουτε καν το κοιτανε αναλυτικα. Απλα του ριχνουν μια ματια για να δουν οτι πραγματι υπαρχει καποιο θεμα με βαση την γνωματευση. Ουτε την κρατανε, εμενα δεν μου την κρατησαν. Απλά μια ματια της εριξαν και τελος.
Επιστροφή στην κορυφή
Νικόλας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικόλας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιουλίου/2019 ώρα 08:49
Καλημέρα σας παιδιά. Το θέμα μου είναι σχετικό και κάπως επείγον οπότε θα ήθελα τη γνώμη όλων αν γίνεται. Εδώ και δύο μήνες εκτελώ τη θητεία μου. Αρχικά ήμουν Ελλάδα στο κέντρο Θήβας και έπειτα ήρθα Κύπρο. Ε

ξαρχής εγώ δε ψηνόμουν για το στρατό, λίγο το ότι έχω τάσεις αγοραφοβίας και είμαι αντικοινωνικό άτομο, λίγο η ηλικία (πάω 27) ήξερα ότι ίσως δε τη παλέψω. Στη Θήβα όλα καλά, εδώ στη Κύπρο όμως άρχισαν να με Κρίσεις άγχους αϋπνίες ταχυπαλμιες και πάει λέγοντας. Ζήτησα επαναπατρισμό και εδώ και λίγο διάστημα είμαι στα ιατρεία ως φιλοξενούμενος μέχρι να περάσω από επιτροπή ψυχολόγους κλπ.

Βέβαια το μόνο σίγουρο είναι ότι αν γυρίσω Ελλάδα θα με πάνε σίγουρα κανένα Έβρο και τρέχα γυρευε. Το πλάνο μου είναι το εξής, επειδή εδώ στα ιατρεία η κατάσταση είναι χαλαρή με λίγα άτομα κλπ, θα προσπαθήσω να ζητήσω να με βάλουν ως κωλυόμενο στα ιατρεία. Εαν δε γίνει αυτό σκέφτομαι να ζητήσω αναβολή για ψυχολογικούς λόγους και μετά να το πάω για απαλλαγή σε βάθος χρόνου (στην ΕΛΔΥΚ δίνουν 6μηνη αναβολή αμέσως, το έκανε ενα παιδί πρόσφατα που χε θέμα υγείας ο πατέρας του).

Η ερώτηση μου είναι, εαν ξεκινήσω τις διαδικασίες για απαλλαγή λέτε να με βάλουν στο μάτι επειδή διέκοψαν τη θητεία μου για ψυχολογικούς λόγους ή αντιθέτως θα με νωρίτερα στις επιτροπές επειδή θα δουν ότι υπηρέτησα 2 μήνες οπότε αποδεδειγμένα δεν άντεξα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων, καλή συνέχεια
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 4647484950 74>