Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 114115116
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Steeler Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 10/Ιουλίου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Steeler Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 25/Ιουλίου/2020 ώρα 21:34
Καταθλιπτική αγχώδεις διαταραχή είναι ι5; μετά από 2 χρόνια αναβολή;
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 16/Μαρτίου/2018
Κατάσταση: Online
  Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιουλίου/2020 ώρα 16:54
Αρχικά αποστάλθηκε από Steeler

Καταθλιπτική αγχώδεις διαταραχή είναι ι5; Μετά από 2 χρόνια αναβολή;

Συμφωνα με ΦΕΚ για την Σωματικη Ικανοτητα δες στον αριθμο 340:
http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/pd%2011_2014.htm

Δ. Α (ΔΙΕΤΗΣ ΑΝΑΒΟΛΗ) (ΣΙ/5)

Δηλαδη, για την παθηση που λες, μετα απο 2 χρονια αναβολης παιρνεις Ι5 απαλλαγη...
Επιστροφή στην κορυφή
Prodromoss Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 09/Απριλίου/2020
  Παράθεση Prodromoss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιουλίου/2020 ώρα 18:09
Αρχικά αποστάλθηκε από xristos1925

Δηλαδη, για την παθηση που λες, μετα απο 2 χρονια αναβολης παιρνεις Ι5 απαλλαγη...
Έγω έχω διαβήτη και έχω το χαρτί από το παίδων τότε που μου το βρήκαν και γράφει πάνω ότι είναι αφ' ότου ζωής συν κάποιες εξετάσεις που κάνω κάθε 6μηνο περίπου και φαίνεται κ εκεί ας πούμε. Τι θα μου πούνε όχι δν είσαι διαβητικός έγινες καλά;
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιουλίου/2020 ώρα 21:46
Αρχικά αποστάλθηκε από Prodromoss

Έγω έχω διαβήτη και έχω το χαρτί από το παίδων τότε που μου το βρήκαν και γράφει πάνω ότι είναι αφ' ότου ζωής συν κάποιες εξετάσεις που κάνω κάθε 6μηνο περίπου και φαίνεται κ εκεί ας πούμε. Τι θα μου πούνε όχι δν είσαι διαβητικός έγινες καλά;

Στο ΦΕΚ δες τον αριθμο 216 κ μετα που αναφερεται στον διαβητη... Θα πας οτι χαρτια εχεις, και εξετασεις που λες καθε 6μηνο φερε κ απο αυτο χαρτι αν εχεις... Ολα θα μετρησουν... Στο διαβητη επειδη δεν ειναι κατι που μπορει να θεραπευτει π. Χ. Σε 1-2 χρονια, συμφωνα παντα με το ΦΕΚ μπορει να παρεις και κατευθειαν Ι5 χωρις 2 χρονα αναβολων οπως για ψυχολογικα προβληματα εκτος των περιπτωσεων των αριθμων 219-220 που λεει διετης αναβολη... Εσυ συμβουλεψου το φεκ, δες και τι λενε τα χαρτια σου που εχεις απο γιατρο...
Επιστροφή στην κορυφή
Prodromoss Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Prodromoss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιουλίου/2020 ώρα 21:52

Στο ΦΕΚ δες τον αριθμο 216 κ μετα που αναφερεται στον διαβητη... Θα πας οτι χαρτια εχεις, και εξετασεις που λες καθε 6μηνο φερε κ απο αυτο χαρτι αν εχεις... Ολα θα μετρησουν... Στο διαβητη επειδη δεν ειναι κατι που μπορει να θεραπευτει π. Χ. Σε 1-2 χρονια, συμφωνα παντα με το ΦΕΚ μπορει να παρεις και κατευθειαν Ι5 χωρις 2 χρονα αναβολων οπως για ψυχολογικα προβληματα εκτος των περιπτωσεων των αριθμων 219-220 που λεει διετης αναβολη... Εσυ συμβουλεψου το φεκ, δες και τι λενε τα χαρτια σου που εχεις απο γιατρο...
Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση έχω χαρτί που λέει από τ παίδων ότι είμαι ινσουλινοεξαρτώμενος δηλαδή το 216 που λες συν αν φέρω κάποιες εξετάσεις γλυκοζηλιωμενες αν ξέρεις. Αλλά από την στιγμή που έχω αυτό χαρτί δεν είμαι λογικά καλυμμένος;

Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουλίου/2020 ώρα 01:54

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση έχω χαρτί που λέει από τ παίδων ότι είμαι ινσουλινοεξαρτώμενος δηλαδή το 216 που λες συν αν φέρω κάποιες εξετάσεις γλυκοζηλιωμενες αν ξέρεις. Αλλά από την στιγμή που έχω αυτό χαρτί δεν είμαι λογικά καλυμμένος;

Καλου κακου για να εισαι καλυμμενος, φερε οτι χαρτια μπορεις να βρεις που να ειναι για την παθηση σου, και να τα εχεις μαζι... Γιατι καμια φορα ποτε δεν ξερεις, και σε παθολογικες περιπτωσεις σαν την δικη σου μπορει να μην δωσουν ευκολα Ι5 γιατι μπορει και να πεσεις σε κανα περιεργο και να προσπαθησει να στο δυσκολεψει το πραγμα, ποτε δεν ξερεις... Οποτε για να εισαι καλλυμενος να εχεις μαζι σου οτι χαρτια και ειναι δυνατον και μπορεις να μαζεψεις να τα εχεις μαζι οταν κανεις την διαδικασια...
Επιστροφή στην κορυφή
Prodromoss Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Prodromoss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουλίου/2020 ώρα 02:25

Καλου κακου για να εισαι καλυμμενος, φερε οτι χαρτια μπορεις να βρεις που να ειναι για την παθηση σου, και να τα εχεις μαζι... Γιατι καμια φορα ποτε δεν ξερεις, και σε παθολογικες περιπτωσεις σαν την δικη σου μπορει να μην δωσουν ευκολα Ι5 γιατι μπορει και να πεσεις σε κανα περιεργο και να προσπαθησει να στο δυσκολεψει το πραγμα, ποτε δεν ξερεις... Οποτε για να εισαι καλλυμενος να εχεις μαζι σου οτι χαρτια και ειναι δυνατον και μπορεις να μαζεψεις να τα εχεις μαζι οταν κανεις την διαδικασια...
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι περνάν από το 401 δλδ στην ουσία ο γιατρός θα δει τα έγγραφα μου και μετά στην επιτροπή που πέρασε ένας φίλος με το ίδιο πρόβλημα πρόσφατα δεν τον ρώτησαν. Απόλυτος τίποτα μπήκε μέσα είδαν τι είχε γράψει ο γιατρός τους 401 και έφυγε με απαλλαγή. Άρα το θέμα είναι σε τι γιατρό θα πέσω στο 401 πιο πολύ νομίζω
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουλίου/2020 ώρα 20:14

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι περνάν από το 401 δλδ στην ουσία ο γιατρός θα δει τα έγγραφα μου και μετά στην επιτροπή που πέρασε ένας φίλος με το ίδιο πρόβλημα πρόσφατα δεν τον ρώτησαν. Απόλυτος τίποτα μπήκε μέσα είδαν τι είχε γράψει ο γιατρός τους 401 και έφυγε με απαλλαγή. Άρα το θέμα είναι σε τι γιατρό θα πέσω στο 401 πιο πολύ νομίζω
Εχεις δικιο... Απλα για να εισαι πιο σιγουρος παρε οτι χαρτι εχεις και μπορει να βοηθησει και πιστευω θα την παρεις την απαλλαγη...
Επιστροφή στην κορυφή
Ρενος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ρενος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουλίου/2020 ώρα 03:09
Παιδια εγω ειμαι Γερμανια.. δε μπορω να δείξω αγωγη απο δημοσιο νοσοκομειο.. και εχει κολλησει η μανα μου να μου λεει πως πρεπει να εχω νοσηλευτεί σε δημοσιο νοσοκομειο για να παρω την απαλλαγη ι5 στο τελος συμφωνα με πρόσφατο νόμο. Ισχυει κατι τετοιο;
Επιστροφή στην κορυφή
Bellos Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 14/Ιουνίου/2020
  Παράθεση Bellos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουλίου/2020 ώρα 04:45
Επειδή υπάρχουν και κομπλεξικοί όπως έτυχε και σε εμένα που δεν θα κοιτάξουν τα χαρτιά σας καν, να είστε έτοιμοι να μιλήσετε.

Αν δεν είστε καλά και έχετε θέματα με κατάθλιψη, αγχωδη διαταραχή που εν δυνάμει μπορούν να γίνουν επικίνδυνα, πείτε το χύμα.
Πάρε την νομική ευθύνη αφού είσαι τόσο μάγκας και βάλε με στρατόπεδο.

Και καταγγελία δίκτυο Σπάρτακο για το περιστατικό.

Να τους κοπεί η μαγκιά που πουλάνε τσαμπουκά σε άτομα με ψυχιατρικά.
Επιστροφή στην κορυφή
makis_nomotagis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση makis_nomotagis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουλίου/2020 ώρα 09:57
Αρχικά αποστάλθηκε από Ρενος

Παιδια εγω ειμαι Γερμανια. Δε μπορω να δείξω αγωγη απο δημοσιο νοσοκομειο. Και εχει κολλησει η μανα μου να μου λεει πως πρεπει να εχω νοσηλευτεί σε δημοσιο νοσοκομειο για να παρω την απαλλαγη ι5 στο τελος συμφωνα με πρόσφατο νόμο. Ισχυει κατι τετοιο;

Αν πηγαίνεις για απαλλαγή καλό θα είναι να έχεις χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο για να είσαι σίγουρος. Δεν χρειάζεται να έχεις νοσηλευτεί εννοείται. Κλείσε ένα ραντεβού στα εξωτερικά ιατρεία ψυχιατρικής, πες το πρόβλημα σου και ζήτα μια γνωμάτευση για στρατολογική χρήση. Αν πηγαίνεις για αναβολή, προσωπικά έχω δει αρκετό κόσμο να παίρνει αναβολή και χωρίς χαρτί. Τις ετήσιες αναβολές τις δίνουν αμέσως και χωρίς να ζορίσουν.
Επιστροφή στην κορυφή
Steeler Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 10/Ιουλίου/2020
  Παράθεση Steeler Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουλίου/2020 ώρα 17:55
Εσένα στην δώσανε στο τέλος την απαλλαγή;
Επιστροφή στην κορυφή
Prodromoss Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Prodromoss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουλίου/2020 ώρα 23:08
Έχω γνωμάτευση από το παίδων για διαβήτη τύπου 1 τους το είπα στο φρουραρχειο και δεν Μ είπαν τπτ για πιο πρόσφατο...
Επιστροφή στην κορυφή
Σωτηρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Σωτηρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Ιουλίου/2020 ώρα 00:23
Το θέμα είναι η επιτροπή αν θα τη δεχτεί
Επιστροφή στην κορυφή
Prodromoss Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Prodromoss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Ιουλίου/2020 ώρα 11:57
Αρχικά αποστάλθηκε από Σωτηρης

Το θέμα είναι η επιτροπή αν θα τη δεχτεί

Πολλές φορές να ξέρετε ότι η επιτροπή κοιτάει το χαρτί μόνο του στρατιωτικού γιατρού π έχει γράψει κ δεν ζητάει τ δικό σας. Σε παθολογικά αίτια έχει γίνει σε 3 περιπτώσεις που ξέρω. δλδ δείξανε το χαρτί μόνο στο γιατρό στο 401
Επιστροφή στην κορυφή
mple66 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 03/Ιουλίου/2020
  Παράθεση mple66 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: Από χθες ώρα 18:03
Παιδια εσεις που πηγατε για αναβολη μεσω φρουραρχειου, ενημερωθηκε η κατασταση αναβολης στο site; Υποτιθεται πως παιρνει μεχρι 2 εβδομαδες; Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 114115116
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.