Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 112113114115116>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

fsafsa Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση fsafsa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 18/Ιουλίου/2020 ώρα 09:43
Αρχικά αποστάλθηκε από Steeler

Αν δεν έχεις λεφτά να πηγαινοέρχεσαι στα στρατόπεδα και γενικά αλλά θέματα έξω και δεν μπορείς δεν είναι μάτια του κόσμου αλλά ευθύνες αν ήταν έτσι δεν θα περναμε και αναβολή και θα κάναμε και ζωαρα μέσα διακοπές δεν είναι όλα γλυκά

Αν δεν έχεις λεφτά δικαιούσαι κατάσταση επιβίβασης για κάθε φορά που παρουσιάζεσαι για κατάταξη, δεν το λέω εγώ αυτό είναι γραμμένο.

Εγώ σου λέω τι ακριβώς ισχύει, ας πούμε τον άλλον με σπασμένο πόδι προφανώς και δεν τον στείλανε σε στρατόπεδο για να πάρει αναβολή.
Επιστροφή στην κορυφή
Steeler Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 10/Ιουλίου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Steeler Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουλίου/2020 ώρα 12:32
Και το θέμα να το κάνεις μέσω φρουραρχειου και 401 πιο είναι; Όταν ήμουν στον Έβρο φαντάρος και πήρα την πρώτη αναβολή ο πατέρας μου ήταν μέσα στο νοσοκομείο και οι ώρες τελειώνανε για εκείνον και για να περάσω από όλα αυτά που ήθελα έκανα 1 βδομάδα και εν τέλει δεν πρόλαβα οπότε εδώ 1 μήνα και να μη πατήσω καν σε στρατόπεδο το προτιμώ! Και ας έχω και τα 2 μου πόδια καλά ( δεν τα λέω σε εσένα εννοείται προσωπικά κουβέντα κάνω μη παρεξηγήσεις)
Επιστροφή στην κορυφή
fsafsa Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση fsafsa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουλίου/2020 ώρα 13:18
Αρχικά αποστάλθηκε από Steeler

Και το θέμα να το κάνεις μέσω φρουραρχειου και 401 πιο είναι; Όταν ήμουν στον Έβρο φαντάρος και πήρα την πρώτη αναβολή ο πατέρας μου ήταν μέσα στο νοσοκομείο και οι ώρες τελειώνανε για εκείνον και για να περάσω από όλα αυτά που ήθελα έκανα 1 βδομάδα και εν τέλει δεν πρόλαβα οπότε εδώ 1 μήνα και να μη πατήσω καν σε στρατόπεδο το προτιμώ! Και ας έχω και τα 2 μου πόδια καλά (δεν τα λέω σε εσένα εννοείται προσωπικά κουβέντα κάνω μη παρεξηγήσεις)

Βρε δεν παρεξηγώ σε καμία περίπτωση, δυστυχώς μερικές υπηρεσίες κωλοσιεργούν.
Επιστροφή στην κορυφή
Sotiris Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Sotiris Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουλίου/2020 ώρα 14:35
Έχει τύχει δηλαδή σε άτομο που πήγε φρουραρχείο να τον κόψουν επειδή το στρατόπεδο που τον έστειλαν ήταν κοντά;
Επιστροφή στην κορυφή
Γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουλίου/2020 ώρα 17:11
Χαρτί μπορούν να σου ζητήσουν (για εργασία στο Δημόσιο μάλιστα είναι υποχρεωτικό), το οποίο όμως θα αναγράφει απλώς τη μη υποχρέωση στράτευσης και καμία επιπρόσθετη πληροφορία (π. Χ. Πάθηση). Έχει αποφανθεί γι' αυτό, η ΑΠΔΠΧ από το 2000.
Επιστροφή στην κορυφή
GrLink Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση GrLink Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουλίου/2020 ώρα 20:09
Είμαι από επαρχία και με είδε ο παθολογός (και μοναδικός γιατρός) του Φρουραρχείου. Ο οποίος προφανώς δεν με εξέτασε. Απλά διάβασε την διάγνωση του νοσοκομείου και την αντέγραψε στο χαρτί.
Επιστροφή στην κορυφή
Steeler Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Steeler Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιουλίου/2020 ώρα 13:05
Πάντως μακάρι να πάρω την απαλλαγή παιδιά περιμένω το χαρτί ακόμα στις 6 του μήνα τελείωσε η αναβολή πιστεύω θα έρθει όπου ναναι και με το χαρτί ψυχιάτρου που έχω να τελειώσει ωραία και να μην υπάρξει πρόβλημα άντε να δούμε...
Επιστροφή στην κορυφή
Prodromoss Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 09/Απριλίου/2020
  Παράθεση Prodromoss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιουλίου/2020 ώρα 13:19
Τα επικυρωμένα αντίγραφα από νοσοκομειο γίνονται φαντάζομαι αποδεκτά; !
Επιστροφή στην κορυφή
Steeler Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Steeler Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιουλίου/2020 ώρα 18:26
Ιδιωτικός ψυχίατρος είναι απλά είναι όνομα
Επιστροφή στην κορυφή
Prodromoss Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Prodromoss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουλίου/2020 ώρα 12:51
Όσοι ανοίκουν στην Νομαρχία Πειραιά πανε στο φρουραρχείο 700 στρατιωτικό εργαστήριο που είναι στη Δραπετσώνα ; ξέρει κανείς; ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Prodromoss Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Prodromoss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουλίου/2020 ώρα 13:28
Να ρωτήσω κάτι τα εξωτερικά ιατρεία δεν είναι κάθε μέρα όλες οι ιδιότητες πχ λέω στην τύχη νεφρολογικο είναι Δευτέρα Τετάρτη ασ πούμε αν εσύ πας την τρίτη για να κάνεις τ διαδικασία; Τι θα γίνει;
Επιστροφή στην κορυφή
Γιώργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιώργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουλίου/2020 ώρα 21:37
Με τις τελευταίες προκλήσεις των Τούρκων λέτε να είναι πιο αυστηροί με τις απαλλαγές ή δεν έχει να λέει

Επιστροφή στην κορυφή
Prodromoss Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Prodromoss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουλίου/2020 ώρα 23:43
Νομίζω όχι
Επιστροφή στην κορυφή
Καποιος κάποιου Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Καποιος κάποιου Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιουλίου/2020 ώρα 12:36
Αν ο στρατός στηρίζονταν στα ι5 για να πολεμήσει, ζήτω που καήκαμε.
Επιστροφή στην κορυφή
makis_nomotagis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση makis_nomotagis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουλίου/2020 ώρα 12:55
Καλησπέρα παιδιά, έχω πάρει οριστική απαλλαγή στράτευσης αλλά συνεχίζω τις συνεδρίες με ψυχίατρο ο οποίος είναι και στην επιτροπή απαλλαγών. Πάνω σε κουβέντα που είχαμε για τα όσα γίνονται με την Τουρκία, λέει ότι υπάρχει η διάθεση και η σύσταση (αλλά όχι επιβολή), να γίνουν όλες οι επιτροπές απαλλαγών πιο αυστηρές ενόψει Ε' ΕΣΣΟ. Όταν τον ρώτησα τι εννοεί πιο αυστηρές, μου είπε πως δεν θα δέχονται τίποτα άλλο εκτός από όσα ορίζει ο νόμος. Δηλαδή χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο ψυχιατρικής φύσεως. Σε κάθε διαφορετικό, θα στέλνουν τα παιδιά στο στρατόπεδο με Ι4 ή Ι3, ώστε να πάρουν την απαλλαγή-αναβολή από εκεί εφόσον το θέλουν βέβαια. Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο όντως θα τηρηθεί κάτι τέτοιο, πάντως μου είπε πως έχει να δοθεί σύσταση στις επιτροπές απαλλαγών από το 2012. Σας το αναφέρω διότι αν ισχύει, καλύτερα όποιος ενδιαφέρεται να κάνει από τώρα κινήσεις για χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο και να μην το αφήσει τελευταία στιγμή.
Επιστροφή στην κορυφή
Steeler Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Steeler Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουλίου/2020 ώρα 15:29
Εγώ είναι να μπω Σεπτέμβρη και έχω χαρτί ψυχιάτρου αλλά ιδιωτικό γτ με τον κωρονοιο ήταν λίγο δύσκολα γενικά τι δλδ δεν θα μου δώσουν απαλλαγή αλλά θα με βγάλουν ι4;
Επιστροφή στην κορυφή
Liapunov13 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 07/Μαΐου/2020
  Παράθεση Liapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουλίου/2020 ώρα 17:08
Αρχικά αποστάλθηκε από makis_nomotagis

Καλησπέρα παιδιά, έχω πάρει οριστική απαλλαγή στράτευσης αλλά συνεχίζω τις συνεδρίες με ψυχίατρο ο οποίος είναι και στην επιτροπή απαλλαγών. Πάνω σε κουβέντα που είχαμε για τα όσα γίνονται με την Τουρκία, λέει ότι υπάρχει η διάθεση και η σύσταση (αλλά όχι επιβολή), να γίνουν όλες οι επιτροπές απαλλαγών πιο αυστηρές ενόψει Ε' ΕΣΣΟ. Όταν τον ρώτησα τι εννοεί πιο αυστηρές, μου είπε πως δεν θα δέχονται τίποτα άλλο εκτός από όσα ορίζει ο νόμος. Δηλαδή χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο ψυχιατρικής φύσεως. Σε κάθε διαφορετικό, θα στέλνουν τα παιδιά στο στρατόπεδο με Ι4 ή Ι3, ώστε να πάρουν την απαλλαγή-αναβολή από εκεί εφόσον το θέλουν βέβαια. Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο όντως θα τηρηθεί κάτι τέτοιο, πάντως μου είπε πως έχει να δοθεί σύσταση στις επιτροπές απαλλαγών από το 2012. Σας το αναφέρω διότι αν ισχύει, καλύτερα όποιος ενδιαφέρεται να κάνει από τώρα κινήσεις για χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο και να μην το αφήσει τελευταία στιγμή.

Δεν βλεπω καποια διαφορα, αντι για φρουραρχειο παμε κατευθειαν στο στρατοπεδο κ ζηταμε εκει την αναβολη υγειας. Ισα ισα, ξεμπερδευουμε και γρηγοροτερα.

Ερωτηση: Οι προσωπικες σου συνεδριες που κανεις με τον στρατιωτικο γιατρο της επιτροπης απαλλαγων ειναι υπο ιδιωτικου ή δημοσιου δικαιου;
Επιστροφή στην κορυφή
Sotiris Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Sotiris Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουλίου/2020 ώρα 17:41
Kαλησπερα, εγώ πάω για δεύτερη ετήσια αναβολή έχω ήδη μια μετά από διακοπή θητείας, παρακολουθούμαι από ιδιωτικό ψυχίατρο λόγω διπολικής διαταραχής, πιστεύετε θα είναι καλό να ζητήσω βοήθεια από δημόσιο ή στις αναβολές είναι πιο εύκολοι; και αν ναι στο δημόσιο δίνουν εύκολα γνωματεύσεις όταν τους λες ότι δε θες να πας στρατό λόγω προβλήματος κλπ;
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 112113114115116>