Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 105106107108109 117>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Ασαρκος Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 24/Ιανουαρίου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Ασαρκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 27/Ιουνίου/2020 ώρα 20:20
Αρχικά αποστάλθηκε από xristos1925

Το πιστοποιητικο στρατολογικης καταστασης θα ειναι περιπου ετσι:

https://tinyurl.com/y8sbtpn4

Δεν εχει μεγαλη διαφορα απο αυτο που σου εδωσαν στην Θηβα... Οτι θες κανεις ειτε χρησιμοποιησεις αυτο ειτε απο την στρατολογια αμα βγαλεις αν στο ζητησουν καπου το ιδιο ειναι...
αρα το μονο που εχω να κανω ειναι να συμπληρώσω τα στοιχεια μου στο σιτε και θα ειμαι κοβλε; Επισης να το κανω πληρες που μου γραφει η οχι ;
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 16/Μαρτίου/2018
  Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουνίου/2020 ώρα 20:41
Αρχικά αποστάλθηκε από Ασαρκος

αρα το μονο που εχω να κανω ειναι να συμπληρώσω τα στοιχεια μου στο σιτε και θα ειμαι κοβλε; Επισης να το κανω πληρες που μου γραφει η οχι ;

Ναι. Συμπληρωνεις τα στοιχεια σου στην σελιδα και εισαι ενταξει... Το πληρες ειναι μονο για σενα καθως και οσους εχουν τελειωσει κανονικα στρατο Ι1 ή Ι2 που θελουν να μπουν σε σωματα ασφαλειας... Εσενα δεν σε απασχολει αυτο... Για να το δωσεις αλλου δεν βαζεις πληρες... Για προσωπικη σου χρηση χωρις να το δωσεις καπου αν θες επιλεγεις πληρες...
Επιστροφή στην κορυφή
Ασαρκος Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 24/Ιανουαρίου/2019
  Παράθεση Ασαρκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουνίου/2020 ώρα 22:20

Ναι. Συμπληρωνεις τα στοιχεια σου στην σελιδα και εισαι ενταξει... Το πληρες ειναι μονο για σενα καθως και οσους εχουν τελειωσει κανονικα στρατο Ι1 ή Ι2 που θελουν να μπουν σε σωματα ασφαλειας... Εσενα δεν σε απασχολει αυτο... Για να το δωσεις αλλου δεν βαζεις πληρες... Για προσωπικη σου χρηση χωρις να το δωσεις καπου αν θες επιλεγεις πληρες...
εφοσον εχω παρει απαλλαγη θα κανω και αυτο να μην το εχω στο κεφαλι μου, ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή
ΗΚ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΗΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιουνίου/2020 ώρα 14:32
Παιδιά καλησπέρα, όσοι περάσαμε από επιτροπή απαλλαγών πρέπει να υποβάλουμε μόνοι μας την Αίτηση Πιστοποιητικού Στρατιωτικής Κατάστασης ή θα γίνει μέσω του 401;
Επιστροφή στην κορυφή
Bellos Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 14/Ιουνίου/2020
  Παράθεση Bellos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2020 ώρα 02:33
Αρχικά αποστάλθηκε από ΗΚ

Παιδιά καλησπέρα, όσοι περάσαμε από επιτροπή απαλλαγών πρέπει να υποβάλουμε μόνοι μας την Αίτηση Πιστοποιητικού Στρατιωτικής Κατάστασης ή θα γίνει μέσω του 401;

Μπες στο σαιτ της στρατολογιας (stratologia.gr) με τους κωδικούς σου, πατα το κουμπί έκδοση πιστοποιητικου.

Και μετά από 3 μέρες που θα το φτιάξουν αν πας εκεί που λέει αιτήσεις, ολοκληρωμενες θα σου έχει ένα pdf για να κατεβάσεις και να εκτυπώσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Kurioulis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Kurioulis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2020 ώρα 13:44

Το πιστοποιητικο στρατολογικης καταστασης θα ειναι περιπου ετσι:

https://tinyurl.com/y8sbtpn4

Δεν εχει μεγαλη διαφορα απο αυτο που σου εδωσαν στην Θηβα... Οτι θες κανεις ειτε χρησιμοποιησεις αυτο ειτε απο την στρατολογια αμα βγαλεις αν στο ζητησουν καπου το ιδιο ειναι...

Μία ερώτηση παιδιά...
Δεν υποτίθεται ότι το χαρτί της απαλλαγής γράφει μόνο "εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις" ;
Έτσι ήξερα ότι ίσχυε, έχει αλλάξει αυτό; Γιατί βλέπω στην εικόνα του Άσα ότι αναφέρει το χαρτί ότι δεν έχουν εκπληρωθεί οι υποχρεώσεις αλλά έχει δωθεί απαλλαγή.
Επιστροφή στην κορυφή
BigSoldier Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 04/Απριλίου/2020
  Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2020 ώρα 15:31
Δυστυχώς με παιδιά με στέλνουν σαν Ι4.
Επιστροφή στην κορυφή
dimitris90 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 23/Ιανουαρίου/2018
  Παράθεση dimitris90 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2020 ώρα 16:03
Αρχικά αποστάλθηκε από BigSoldier

Δυστυχώς με παιδιά με στέλνουν σαν Ι4.

Βγαλε ενα χαρτι προσφατο και πηγενε θηβα και πες ηρθα για αναβολη. Μην πας ετσι ομως
Επιστροφή στην κορυφή
BigSoldier Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2020 ώρα 16:05
Αρχικά αποστάλθηκε από dimitris90

Βγαλε ενα χαρτι προσφατο και πηγενε θηβα και πες ηρθα για αναβολη. Μην πας ετσι ομως

Θα βγάλω φίλε.
Επιστροφή στην κορυφή
dimitris90 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση dimitris90 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2020 ώρα 16:07
Αρχικά αποστάλθηκε από BigSoldier

Θα βγάλω φίλε.
Πηγες με περσινο γιαυτο σε εκανε reject. Τωρα θα ταλαιπωρηθεις
καλος πολιτης φιλε
Επιστροφή στην κορυφή
BigSoldier Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2020 ώρα 16:11

Πηγες με περσινο γιαυτο σε εκανε reject. Τωρα θα ταλαιπωρηθεις
καλος πολιτης φιλε

Ευχαριστώ φίλε.
Επιστροφή στην κορυφή
Bellos Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Bellos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2020 ώρα 17:26
Όσοι πήγαν Ι5, αν πατήσουν έκδοση πιστοποιητικου στη stratologia.gr, επιλέξουν πλήρες, και επιλέξουν να δείχνει και ένδειξη σωματικής ικανότητας (Ι1-Ι5), θα δουν ποτέ τους έχει γράψει πιθανότητα ίασης η επιτροπή.

Εμένα μου γράφουν μέχρι Ιούνιο 2021 θα έχω ιαθει (έκανε εκτίμηση άνθρωπος που δεν είναι καν ψυχίατρος..)

Ποτέ σας λέει εσάς;
Επιστροφή στην κορυφή
BigSoldier Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2020 ώρα 17:53
Αρχικά αποστάλθηκε από Bellos

Όσοι πήγαν Ι5, αν πατήσουν έκδοση πιστοποιητικου στη stratologia.gr, επιλέξουν πλήρες, και επιλέξουν να δείχνει και ένδειξη σωματικής ικανότητας (Ι1-Ι5), θα δουν ποτέ τους έχει γράψει πιθανότητα ίασης η επιτροπή.

Εμένα μου γράφουν μέχρι Ιούνιο 2021 θα έχω ιαθει (έκανε εκτίμηση άνθρωπος που δεν είναι καν ψυχίατρος.)

Ποτέ σας λέει εσάς;

Ο γνωστός (ψυχίατρος) έκρινε το ίασιμο Ι5 ε;
Επιστροφή στην κορυφή
dimitris90 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση dimitris90 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2020 ώρα 18:37

Εμένα μου γράφουν μέχρι Ιούνιο 2021 θα έχω ιαθει (έκανε εκτίμηση άνθρωπος που δεν είναι καν ψυχίατρος.)

Ποτέ σας λέει εσάς;
Γραφει πιθανολογειται ιαση το 2021 ή θα εχεις ιαθει το 2021. Εχει σημασια αυτο.

Επιστροφή στην κορυφή
Bellos Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Bellos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2020 ώρα 19:10

Ποτέ σας λέει εσάς;
Γραφει πιθανολογειται ιαση το 2021 ή θα εχεις ιαθει το 2021. Εχει σημασια αυτο.

"Ακατάλληλος για στράτευση (Ι/5), επειδή πάσχει από αγχώδεις
εκδηλώσεις (πιθανολογείται ίαση της πάθησης μέχρι 12 Ιουν 2021)"

Αυτός μου είπε τα ξαναλέμε σε ένα χρόνο. Και έγραψε επίσης πιθανή ίαση μέχρι αυτή την ημερομηνία (1 χρόνο ακριβώς).

Παίζει να ξανακαλεσουν κόσμο στην επιτροπή τώρα αυτοί;

Επιστροφή στην κορυφή
dimitris90 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση dimitris90 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2020 ώρα 19:30

"Ακατάλληλος για στράτευση (Ι/5), επειδή πάσχει από αγχώδεις
εκδηλώσεις (πιθανολογείται ίαση της πάθησης μέχρι 12 Ιουν 2021) "

Αυτός μου είπε τα ξαναλέμε σε ένα χρόνο. Και έγραψε επίσης πιθανή ίαση μέχρι αυτή την ημερομηνία (1 χρόνο ακριβώς).

Παίζει να ξανακαλεσουν κόσμο στην επιτροπή τώρα αυτοί;
Α οκ πιθανότητα ίασης, απίθανο να σε φωνάξουν, αν έγραφε ίαση σκέτο τότε θα μπορούσε

Αυτός το είπε, δεν σημαίνει ότι θα σε ξανά καλέσουν είναι θέμα διοικητικό σε περίπτωση επανεξέτασης των Ι5 κάποια στιγμή στο μέλλον
ΠΧ του χρόνου μπορεί να πουν κάνουμε επανεξέταση των Ι5 ένας που λέει ίαση σε 3 χρόνια δεν θα περάσει. Τέτοια φάση.
Σπάνιο φίλε δεν γίνεται συχνά. Νομίζω τελευταία φορά ο Βενιζέλος είχε κάνει επανεξέταση Ι5
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 16/Μαρτίου/2018
  Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2020 ώρα 22:35
Αρχικά αποστάλθηκε από Kurioulis

Μία ερώτηση παιδιά...
Δεν υποτίθεται ότι το χαρτί της απαλλαγής γράφει μόνο "εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις" ;
Έτσι ήξερα ότι ίσχυε, έχει αλλάξει αυτό; Γιατί βλέπω στην εικόνα του Άσα ότι αναφέρει το χαρτί ότι δεν έχουν εκπληρωθεί οι υποχρεώσεις αλλά έχει δωθεί απαλλαγή.
Στην ουσια το ιδιο πραγμα ειναι... Ειτε παρεις το χαρτι απο το στρατοπεδο κατευθειαν είτε πας απο διαδικασια μεσω φρουραρχειου και βγαλεις αργοτερα το χαρτι ιδια ισχυ εχει το χαρτι...
Επιστροφή στην κορυφή
BigSoldier Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2020 ώρα 23:31
Όσους η επιτροπή τους έκρινε ότι πρέπει να καταταγουν, θα πάνε με τα παιδιά που παρουσιάζονται από αναβολή για λόγους υγείας; Μία εβδομάδα νωρίτερα ή θα πάμε εντελώς μόνοι;
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 105106107108109 117>