Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 9899100101102 117>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

guest Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση guest Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 16/Ιουνίου/2020 ώρα 12:25
Όταν κανείς παίρνει απαλλαγή μέσω στρατοπέδου πέρα από το απολυτήριο πρέπει να περιμένει και έγγραφα από τη στρατολογία ή το απολυτήριο είναι το μόνο έγγραφο που παίρνει;
Επιστροφή στην κορυφή
lazer Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 14/Ιουνίου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση lazer Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2020 ώρα 13:20
Επιστροφή στην κορυφή
Θοδωρής Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Θοδωρής Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2020 ώρα 13:22
Όσοι περάσατε από την επιτροπή αυτές τις μέρες, πήγατε/μπήκατε με συνοδό ή χωρίς; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
SifuJ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση SifuJ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2020 ώρα 13:29
Αχαχαχα πολυ κακο τρολαρισμα φιλε. Στοιχειωδως αν ξερεις απο website καταλαβαινεις οτι το αρθρο ειναι ψευτικο, μια απλη αναζητηση στα editorial του site θα σε πεισει, καθως δεν εμφανιζεται πουθενα. Εχει παει το ψαρωμα και η τρομοκρατια σε αλλο επιπεδο.
Επιστροφή στην κορυφή
lazer Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση lazer Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2020 ώρα 13:41
Αρχικά αποστάλθηκε από SifuJ

Αχαχαχα πολυ κακο τρολαρισμα φιλε. Στοιχειωδως αν ξερεις απο website καταλαβαινεις οτι το αρθρο ειναι ψευτικο, μια απλη αναζητηση στα editorial του site θα σε πεισει, καθως δεν εμφανιζεται πουθενα. Εχει παει το ψαρωμα και η τρομοκρατια σε αλλο επιπεδο.

Οντως φιλε; Δεν το ξέρω το site στο πρώτο θέμα το πέταξε και το ειδα. Μακαρι να είναι έτσι όπως λές.
Επιστροφή στην κορυφή
kalamarakis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση kalamarakis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2020 ώρα 13:55
Το να ανοίξουν φακέλους και να τεστάρουν δεδομένα ψυχολογικής κατάστασης όλων των Ι5 ανδρών της Ελλάδας, κάτι είναι θεωρείται ήδη παράνομο, δεν μπορεί να μην είναι αντισυνταγματικό.
Θα μπορούσε να πάει η υπόθεση και σε ευρωπαικά δικαστήρια άνετα.

Επιστροφή στην κορυφή
Foufoutos13 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Foufoutos13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2020 ώρα 14:17
Γεια σε όλους παιδιά, πέρασα χτες από 401 Αθήνα. Οριστική απαλλαγή μετά από 2 χρόνια αναβολών για ψυχικά νοσήματα. Η επιτροπή σε 1 λεπτό είχε τελειώσει. Μου είπαν ότι να μπω να δω μετά από ένα μήνα στη στρατολογία το ι5 και ότι θα με φωνάξουν σε 3 χρόνια πάλι... Ελπίζω να μην ισχύει αν και το είπε για ψάρωμα όπως φάνηκε.
Επιστροφή στην κορυφή
BigSoldier Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 04/Απριλίου/2020
Κατάσταση: Online
  Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2020 ώρα 14:21
Αρχικά αποστάλθηκε από lazer

Μούφα το άρθρο. Απλά για τρομοκρατία. Μην ψαρώνετε.
Επιστροφή στην κορυφή
lazer Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση lazer Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2020 ώρα 14:24
Βρε παιδιά μακάρι να είναι μουφα εννοείται αυτό... Αλλά δώστε εξηγήσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
BigSoldier Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 04/Απριλίου/2020
Κατάσταση: Online
  Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2020 ώρα 14:25
Παιδιά κλείνετε ραντεβού για την επιτροπή ή πάτε χωρίς; Τι ώρες είναι η επιτροπή;
Επιστροφή στην κορυφή
Batman Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Batman Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2020 ώρα 14:50
Πέρασα κ εγώ επιτροπή απαλλαγών σήμερα για την τελική απαλλαγή (χωρίς ραντεβού). Αυτοί που είχαν κλείσει ραντεβού πήγαιναν πρώτοι και μετά εμείς.
Αυτός που με εξέτασε στην επιτροπή με τάραξε στις ερωτήσεις του στυλ πες μας τι έχεις πόσο καιρό με τι ασχολείσαι - δουλεύεις - τι θα κάνεις τι φάρμακα παίρνεις κ Άλλα που δε τα θυμάμαι. Στο τέλος μου είπε 2 φορές για να το εμπεδώσω ότι θα σε ξανακαλέσουμε Σε 2 χρόνια.
Επιστροφή στην κορυφή
dimitris90 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 23/Ιανουαρίου/2018
  Παράθεση dimitris90 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2020 ώρα 15:06
Αρχικά αποστάλθηκε από Loki

@Δημήτρης90
Διώρθωσε με αν κάνω λάθος σύμφωνα με αυτο που διαβασα που ανέβασες για τη νομοθεσια περι απαλλαγών.
Αυτο που καταλαβαίνω είναι ότι η διαδικασία κλήσης κάποιου απαλλαγέντα μπορεί να γίνει εκτάκτα ή ανα 5 χρόνια δηλαδή αν εγώ έχω πάρει απαλλαγή το 2020 αν δεν υπάρξει κάποια έκτακτη κλήση θα με φωνάξουν μετά από 5 χρόνια δηλαδη το 2025;

οπως το διαβασες το λεει ο νομος του 2005. Πολυ σπανια συμβαινει ομως. Σου θυμιζω ειχε γινει με τον παπακαλιατη κλπ. Ε κατι τετοιο. Πρεπει να το αποφασισουν υπουργοι και αρχηγος στρατου.
Πιστευω οτι δε πρεπει να αγχωνεσαι και παρε την απαλλαγη σου και μη το σκεφτεσαι δεν εφαρμοζεται και τοσο.
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 16/Μαρτίου/2018
  Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2020 ώρα 17:50
Το αρθρο δεν ισχυει ειναι καθαρα για ψαρωτικους λογους και για τρολλαρισμα... Δεν μπορουν να τα κανουν αυτα επειδη προσκρούουν στην Αρχη Προστασιας Δεδομενων Προσωπικου χαρακτηρα που εχει αναφερθει στο θεμα μεσω πορισματων και ο Συνηγορος που του Πολιτη Επισης, και εχουν βγει νομοι βασης της Αρχης Προστασιας Δεδομενων Προσωπικου Χαρακτηρα, που απαγορευουν την διοχευτευση τετοιων πληροφοριων απο την Στρατολογια σε αλλους φορεις οπως π. Χ. Υπουργειο Μεταφορων, Επικοινωνιων κ αλλων... Οποτε οτι σας λενε στην επιτροπη στην ουσια ειναι παρανομο και δεν μπορει να ισχυει με τιποτα... Επισης για την επενεξαταση, ο νομος οριζει οτι αν και οταν το αποφασιει ο Αρχηγος ΓΕΕΘΑ προτεινει στον Υπουργο να βγαλει διαταγη για επανεξεταση οσων εχουν παρει απαλλαγη... Δεν σημαινει ομως οτι καθε 2-3 χρονια θα συμβαινει αυτο, μπορει να συμβει μια φορα στα 10 χρονια. Μπορει να μην συμβει και καθολου... Αυτα που λενε στην επιτροπη οτι καθε 2-3 χρονια θα ερχεσαι υποχρεωτικα κλπ δεν ειναι πουθενα γραμμενα... Στην επιτροπη αν θελουν μπορουν να γραψουν οτι ειναι ιασιμο ή οχι το Ι5 ή οτι ειναι πιθανον να γινει η ιαση σε 3-4 χρόνια... Αυτό είναι άλλο, αλλά όχι οτι υποχρεωτικά καθε 3 χρονια θα καλουν οσους παιρνουν απαλλαγη για παρουσια...
Επιστροφή στην κορυφή
Νικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2020 ώρα 17:55
Παιδιά καλησπέρα,
Στην Θήβα υπάρχει ακόμα επιτροπή απαλλαγών; Η έχουν τελειώσεi;
Επιστροφή στην κορυφή
Loki Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Loki Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2020 ώρα 19:06
Επίσης παιδιά αυτό που καταλαβα εγώ είναι οτι μόνο στο ψυχολογικό ι5 λένε τέτοια ψαρωτικά του στυλ θα σε φωναξουν σε 1 2 3 χρονια στο παθολογικό δεν ίσχυει.
Εγώ πήγα συην επιτροπή και μου είπαν ι5 απαλλαχτηκες και ρωτάω δεν θα με ξαναφωναξουν;
και μου λεει ι5 απαλλαγη τελειωσες με το στρατο δεν θα σρ ξανακαλεσουν.
Επιστροφή στην κορυφή
Foufoutos13 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Foufoutos13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2020 ώρα 20:31
Άρα αν γράψουν ότι είναι πιθανή η ίαση σε 3 χρόνια τότε αυτό σημαίνει ότι θα σε καλέσουν σε 3; ή πάλι ισχύει το ίδιο; ότι μπορεί και ποτέ ανάλογα τι θα αποφασίσουν οι αρμόδιοι;
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 16/Μαρτίου/2018
  Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2020 ώρα 22:13
Αρχικά αποστάλθηκε από Νικος

Παιδιά καλησπέρα,
Στην Θήβα υπάρχει ακόμα επιτροπή απαλλαγών; Η έχουν τελειώσεi;
Δεν ξερω αν ειναι ακομα, το πιθανοτερο ειναι να την εχουν ακομα εκει... Μπορεις να παρεις τηλεφωνο να ρωτησεις αν θες.

Αρχικά αποστάλθηκε από Loki

Επίσης παιδιά αυτό που καταλαβα εγώ είναι οτι μόνο στο ψυχολογικό ι5 λένε τέτοια ψαρωτικά του στυλ θα σε φωναξουν σε 1 2 3 χρονια στο παθολογικό δεν ίσχυει.
Εγώ πήγα συην επιτροπή και μου είπαν ι5 απαλλαχτηκες και ρωτάω δεν θα με ξαναφωναξουν;
και μου λεει ι5 απαλλαγη τελειωσες με το στρατο δεν θα σρ ξανακαλεσουν.
Ναι στο ψυχολογικο στα λενε να σε κανουν ακομα χειροτερα... Απλα στο παθολογικο αν ειναι καμια ανιατη ασθενεια ή κατι παρομοιο που δεν μπορει να γινει καλα δεν σου λενε κατι... Στο ψυχολογικο το λενε αυτο γιατι σου λεει ο αλλος μπορει να το κανει ψεμματα αρα ας τον ψαρωσουμε κ λιγο... Λαθος βεβαια γτ ο αλλος αν εχει Πραγματικο προβλημα γινεται χειροτερα...
Αρχικά αποστάλθηκε από Foufoutos13

Άρα αν γράψουν ότι είναι πιθανή η ίαση σε 3 χρόνια τότε αυτό σημαίνει ότι θα σε καλέσουν σε 3; Ή πάλι ισχύει το ίδιο; Ότι μπορεί και ποτέ ανάλογα τι θα αποφασίσουν οι αρμόδιοι;
Αυτο ειναι στην ευχερεια της επιτροπης. Πρεπει να γραψει αν ειναι ιασιμο ή οχι το Ι5, τωρα αν θα γραψει οτι ισως ιαθει σε 3 χρονια ειναι και παλι αναλογα τι θα γραψουν στην αποφαση, αλλα στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν εχω ακουσει ποτε καποιον να ξανα καλουν ή να τους γραφουν οτι ισως γινει καλα σε 3 χρονια κλπ... Συνηθως απλα γραφουν απαλλαγη απο στρατευση ακαταλληλος κλπ και τελος... Σπανια να ασχοληθουν περαιτέρω... Πρεπει να κατσεις στην περιπτωση δηλαδη...
Επιστροφή στην κορυφή
IoannisT Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 13/Μαΐου/2020
  Παράθεση IoannisT Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιουνίου/2020 ώρα 01:57
Καλησπερα! Απλα για ενημερωση γραφω οτι γι αυτους που ειναι να κλεισουν ραντεβου στο 401 για την επιτροπη να ξερετε οτι σηκωνουν το τηλεφωνο... Αλλα πρεπει να προσπαθησετε ΠΟΛΛΕΣ φορες ασταματητα... Αλλα οταν το σηκωσαν τελικα ηταν πολυ ευγενικοι και με ρωτησαν κιολας ποτε θελω. Ειχα παρει κατα τις 12:30 τηλεφωνο.
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 9899100101102 117>