Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 96979899100 116>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

giorikas Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 23/Απριλίου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση giorikas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 12/Ιουνίου/2020 ώρα 18:39
Αρχικά αποστάλθηκε από makis_nomotagis

Αρχικά αποστάλθηκε από giorikas

Καλησπέρα, μόλις γύρισα από 424 και επιτροπή.
Απαλλαγή μέσα 5 δευτερόλεπτα κυριολεκτικά.

Έχω την εντύπωση πως με αρκετούς, ειδικά όσοι πηγαίναν πουκάμισο-ζελέ-καφέ τους συζητούσαν 2-3 λεπτά.

Ειλικρινά όσοι πηγαίνετε για απαλλαγή-αναβολή, μη πηγαίνετε με εμφάνιση για μπουζούκια. Άντε καλή λευτεριά!

Μπράβο φίλε που ξεμπέρδεψες. Μακάρι να έχουμε και εμείς ίδια τύχη. Θυμάσαι η γνωμάτευση σου τι παράγραφο του ΦΕΚ είχε; Επίσης, για να λες απαλλαγή, είχες 2 χρόνια αναβολή δηλαδή; Επίσης, πόσα άτομα είχε ουρά και πόσα άτομα είχε η επιτροπή; Σου ανακοίνωσαν ότι παίρνεις απαλλαγή ή σου είπαν ότι θα αναρτηθεί ηλεκτρονικά η απόφαση; Σόρρυ για τις τόσες ερωτήσεις.

Η ουρά ήταν καμία 50-60 άτομα. Δεν υπήρχε ιδιαίτερη καθυστέρηση.10 πήγαμε για τα δικαιολογητικά,11κ30 είχαμε τελειώσει με την επιτροπή. Η επιτροπή στην ουσία 1 άτομο (κι άλλο ένα που μιλούσε κινητό όταν μπήκα). Δε θυμάμαι την παράγραφο όχι. Ναι είχα 2 ετήσιες αναβολές. Μου το ανακοίνωσε επί τόπου. Σε μερικούς άλλους είπε να δούνε ηλεκτρονικά σε 15 ημέρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Grteo Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 30/Αυγούστου/2019
  Παράθεση Grteo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουνίου/2020 ώρα 21:14
Αναβολή από το στρατόπεδο μπορώ να πάρω αν μου δώσουν την ημέρα που παρουσιάζομαι?
Επιστροφή στην κορυφή
Νικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουνίου/2020 ώρα 23:04
Ρε παιδιά έχει βγει σε κανέναν στο stratologia.gr πληροφορίες για την απαλλαγή μου; Ποσο καιρο θα πάρει;
Επιστροφή στην κορυφή
Ασαρκος Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 24/Ιανουαρίου/2019
  Παράθεση Ασαρκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2020 ώρα 01:49
Αρχικά αποστάλθηκε από Loki

@Ασαρκος
Φίλε μια ερώτηση θα ήθελα να σου κάνω και εγώ πήρα για παχυσαρκια απαλλαγή αλλά λεεί η απαλλαγή ι5 ιάσιμο εσένα τι σου έδωσαν;
Δεν ξερω, απλα οταν πηρα τηλεφωνο μετα τις 6 μου ειπαν ι5 αυτο. Τωρα πηρα σημερα τηλ και μου ειπαν οτι πρεπει να στηλω την ταυτοτητα του στρατου για να μου στηλουν την δικια μου. Τωρα δεν ξερω, θα στηλουν και καποιο χαρτι σαν απολυτηριο οτι εχω απαλλαγη απο τον στρατο; Ξερεις εσυ να μου πεις;
Επιστροφή στην κορυφή
erhall Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 13/Ιουνίου/2020
  Παράθεση erhall Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2020 ώρα 01:51
Πλέον οχι.
Φροντισε το γιατι μεσα σε λίγες εβδομάδες θα σου πιστωθούν μέσω taxis 6000E ... Οι καιροι ειναι περιεργοι.
Επιστροφή στην κορυφή
erhall Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 13/Ιουνίου/2020
  Παράθεση erhall Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2020 ώρα 02:02
Αυτό με το δίπλωμα οδήγησης σχετικά με απαλλαγή ισχύει αναδρομικά αλλα θα περάσει σε λίγες εβδομάδες. Επίσης ο έλεγχος μεχρι τα 45 δεν έχει οριστεί, οτι θα υπάρχει 3της ελεγχος είναι το σίγουρο. Ο στόχος είναι να πηγαίνουν όλοι στα 18, που κατα την γνώμη μου είναι καλή ιδέα να ξεμπερδεύεις.
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 16/Μαρτίου/2018
  Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2020 ώρα 02:11
Αρχικά αποστάλθηκε από erhall

Αυτό με το δίπλωμα οδήγησης σχετικά με απαλλαγή ισχύει αναδρομικά αλλα θα περάσει σε λίγες εβδομάδες. Επίσης ο έλεγχος μεχρι τα 45 δεν έχει οριστεί, οτι θα υπάρχει 3της ελεγχος είναι το σίγουρο. Ο στόχος είναι να πηγαίνουν όλοι στα 18, που κατα την γνώμη μου είναι καλή ιδέα να ξεμπερδεύεις.

Τι εννοεις; Ισχυει οτι με απαλλαγη απο στρατο δεν παιρνεις διπλωμα οδηγησης ή σου παιρνουν το διπλωμα; Δεν το εχω δει πουθενα γραμμενο αυτο... Επίσης ουτε ο 3ετης ελεγχος ειναι γραμμενος πουθενα οτι θα σε ελεγχουν καθε 3 χρονια. Η αυτεπαγγελτη επανεξεταση εως τα 45 ισχυει εφοσον το αποφασισουν, οχι οτι υποχρεωτικα καθε 3 χρονια θα σε καλουν για επανεξεταση... Ουτε αυτο ειναι πουθενα γραμμενο... Ο νομος οσον αφορα Τις αναβολες-απαλλαγες είναι ο ιδιος εδω και πολλα χρονια, δεν εχει αλλαξει κατι... Αν ειχε αλλαξει προσφατα θα το ξεραμε, θα το ειχαν ανακοινωσει... Επίσης η Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων έχει εξετάσει το ζήτημα και σύμφωνα με αποφαση της Έχει αποφανθεί ότι είναι παράνομη η διοχέτευση ιατρικών πληροφοριών από το αρχείο της στρατολογίας στο αρχείο του Υπουργείου Μεταφορών
Επιστροφή στην κορυφή
giorikas Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 23/Απριλίου/2020
  Παράθεση giorikas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2020 ώρα 09:57
Troll είναι το παιδί, μη δίνετε σημασία...
Επιστροφή στην κορυφή
Loki Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Loki Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2020 ώρα 10:28
@Ασαρκος
Φίλε εγώ έκανα τη διαδικασία μέσω του φρουραρχείου και περιμένω να παραλλάβουν από τη στρατολογική υπηρεσία όπου ανήκω την απόφαση απαλλαγής από την επιτροπή απαλλαγών ένεκα του γεγονότος ότι η στρατολογική υπηρεσία που ανήκω δεν είναι στην ίδια πόλη με την επιτροπή απαλλαγών που πέρασα.
Οπότε περιμένω και αν σκεφτεί κανεις ότι δεν ξέρω για πιο λόγο αλλά τα στέλνουν την απόφαση του φρουραρχείου στη στρατολογία Μέσω ταχυδρομίου θέλει λίγο χρόνο.
Επιστροφή στην κορυφή
Loki Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Loki Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2020 ώρα 13:33
@Άσαρκος
Εσένα μέχρι σήμερα στο site www.stratologia.gr στην κατηγορία πληροφορίες για την απαλλαγή μου σου βγάζει κάτι ή οτι απλά δεν υπάρχουν στοιχεια απαλλαγής για αυτά τα στοιχεία;

Επιστροφή στην κορυφή
Ασαρκος Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 24/Ιανουαρίου/2019
  Παράθεση Ασαρκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2020 ώρα 15:59
Αρχικά αποστάλθηκε από Loki

@Άσαρκος
Εσένα μέχρι σήμερα στο site www.stratologia.gr στην κατηγορία πληροφορίες για την απαλλαγή μου σου βγάζει κάτι ή οτι απλά δεν υπάρχουν στοιχεια απαλλαγής για αυτά τα στοιχεία;

Εδω και τοσες μερες γραφει οτι δεν υπαρχουν στοιχεια.
Επιστροφή στην κορυφή
Loki Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Loki Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2020 ώρα 17:07
@Ασαρκος
Τι να πω ρε φίλε υπομονή.
Αν αλλαξει κάτι ή μάθεις κάτι ενημέρωσε και αν μάθω κάτι και εγώ θα ενημερώσω
Επιστροφή στην κορυφή
Guest Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guest Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2020 ώρα 10:13
Αρχικά αποστάλθηκε από erhall

Αυτο που το έμαθες γιατί πρώτη φορά το ακούω. Μήπως είναι ράδιο αρβύλα;
Επιστροφή στην κορυφή
Bellos Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 14/Ιουνίου/2020
  Παράθεση Bellos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2020 ώρα 17:30
Το χαρτί του ιδιωτικού ψυχιάτρου το παρέδωσα στο Φρουραρχειο.

Θα πάω αύριο επιτροπή 401, υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν πάλι χαρτί ψυχιάτρου?

Ακούω πολλές μπαρούφες
Επιστροφή στην κορυφή
Jim_D Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 24/Μαρτίου/2020
  Παράθεση Jim_D Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2020 ώρα 18:43
Αρχικά αποστάλθηκε από Bellos

Το χαρτί του ιδιωτικού ψυχιάτρου το παρέδωσα στο Φρουραρχειο.

Θα πάω αύριο επιτροπή 401, υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν πάλι χαρτί ψυχιάτρου;

Ακούω πολλές μπαρούφες

Ούτε καν. Και εγώ το παρέδωσα και δεν είχα κανένα θέμα με την επιτροπή. Μην αγχώνεσαι.
Επιστροφή στην κορυφή
Bellos Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 14/Ιουνίου/2020
  Παράθεση Bellos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2020 ώρα 18:57
Αρχικά αποστάλθηκε από Jim_D

Ούτε καν. Και εγώ το παρέδωσα και δεν είχα κανένα θέμα με την επιτροπή. Μην αγχώνεσαι.

Α τέλεια, κάτι άλλο :

Ο ιδιωτικός μου είχε γράψει την αλήθεια, ότι έχω κόψει αντικαταθληπτικα και έχω υποτροπιασει.
Το χαρτί το είδε ο γιατρός του φρουραρχειου. Με ρωτάει παίρνεις φάρμακα τώρα; Του λέω όχι.
Και μου λέει αν σε ρωτήσουν στην επιτροπή πες ότι παίρνεις.

Τι φάση; Επειδή πάω για απαλλαγή πρέπει να πω ότι παίρνω φάρμακα οπωσδήποτε τώρα;
Επιστροφή στην κορυφή
Jim_D Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 24/Μαρτίου/2020
  Παράθεση Jim_D Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2020 ώρα 19:12
Αρχικά αποστάλθηκε από Bellos

Α τέλεια, κάτι άλλο :

Ο ιδιωτικός μου είχε γράψει την αλήθεια, ότι έχω κόψει αντικαταθληπτικα και έχω υποτροπιασει.
Το χαρτί το είδε ο γιατρός του φρουραρχειου. Με ρωτάει παίρνεις φάρμακα τώρα; Του λέω όχι.
Και μου λέει αν σε ρωτήσουν στην επιτροπή πες ότι παίρνεις.

Τι φάση; Επειδή πάω για απαλλαγή πρέπει να πω ότι παίρνω φάρμακα οπωσδήποτε τώρα;

Σου έστειλα PM, τσέκαρε το.
Επιστροφή στην κορυφή
BigSoldier Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 04/Απριλίου/2020
  Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2020 ώρα 19:58
Αρχικά αποστάλθηκε από Jim_D

Πως ήταν τα πράγματα στην επιτροπή; Ήταν αυστηρή; Κάναν ερωτήσεις;
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 96979899100 116>