Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 9394959697 116>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

xristos1925 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 16/Μαρτίου/2018
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 06/Ιουνίου/2020 ώρα 22:45
Αρχικά αποστάλθηκε από Μιχαλης

Χαιρεται!
Εμενα με εχουν καλέσει στον Πόρο, ωστόσο ειμαι απο Κρήτη αλλα ζω Αθήνα, έχω το χαρτί από τον Γιατρό, όμως δεν έχω καταλαβει αν μπορώ να παω στο φρουραρχειο Αθηνών, ή αν πρεπει να παω στην Κρήτη να το κανω.
Εγώ δεν μπορώ να κατεβω στην Κρήτη, θα έχω θέμα αν παω στο φρουραρχειο Αθηνων μια και καλή;

Πληροφοριακα τηλεφωνώ στο Φρουραρχειο Αθηνων και μου λενε "ΟΚ ελα σε εμας" μετα τηλεφωνω στο Φρουραρχειο Ηρακλειου και μου λενε "Δεν μπορεις να πας πανω θα ερθεις Στην κρητη"

Το έχω χασει γενικα.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΦΡΟΥΡΑΡΧΕΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ:
https://frourarxeioathinon.army.gr/anavoli

3. Τι κάνεις την ιατρική γνωμάτευση
Η ιατρική γνωμάτευση με τα υπόλοιπα ιατρικά έγγραφα κατατίθενται από τον στρατεύσιμο στο στρατολογικό γραφείο που ανήκει μέχρι την ημερομηνία κατάταξης τους
Εάν κάποιος στρατεύσιμος δεν ανήκει σε στρατολογικό γραφείο του Λεκανοπεδίου Αττικής μπορεί να καταθέσει την ιατρική γνωμάτευση με τα υπόλοιπα ιατρικά έγγραφα στο Γραφείο Ετεροδημοτών που εδρεύει στο Στρατολογικό Γραφείο Αθηνών

Δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει το τελευταίο. Για ψάξτο κ εσυ καλού κακού μηπως βρεις ακρη... Αφου σου ειπαν απο το φρουραρχειο στην Αθηνα να πας, δοκιμασε να πας, και να τους πεις σας πηρα τηλεφωνο και μου ειπατε να ερθω...
Επιστροφή στην κορυφή
Nikolas86 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 24/Δεκεμβρίου/2019
  Παράθεση Nikolas86 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιουνίου/2020 ώρα 04:51
Αρχικά αποστάλθηκε από xristos1925

ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΦΡΟΥΡΑΡΧΕΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ:

3. Τι κάνεις την ιατρική γνωμάτευση
Η ιατρική γνωμάτευση με τα υπόλοιπα ιατρικά έγγραφα κατατίθενται από τον στρατεύσιμο στο στρατολογικό γραφείο που ανήκει μέχρι την ημερομηνία κατάταξης τους
Εάν κάποιος στρατεύσιμος δεν ανήκει σε στρατολογικό γραφείο του Λεκανοπεδίου Αττικής μπορεί να καταθέσει την ιατρική γνωμάτευση με τα υπόλοιπα ιατρικά έγγραφα στο Γραφείο Ετεροδημοτών που εδρεύει στο Στρατολογικό Γραφείο Αθηνών

Δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει το τελευταίο. Για ψάξτο κ εσυ καλού κακού μηπως βρεις ακρη... Αφου σου ειπαν απο το φρουραρχειο στην Αθηνα να πας, δοκιμασε να πας, και να τους πεις σας πηρα τηλεφωνο και μου ειπατε να ερθω...

Νομίζω το σωστό είναι να πάει και στα δύο και όποιος του δώσει το καλύτερο χαρτί. Μα, τι τραβάει ο κόσμος σε αυτήν την χώρα...
Επιστροφή στην κορυφή
Grteo Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 30/Αυγούστου/2019
  Παράθεση Grteo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουνίου/2020 ώρα 09:29
Καλημέρα παιδιά παρουσιαζομαι 18 Ιουνίου στο πολεμικό Ναυτικό
Λόγω οικονομικών δυσκολιών θα μπορέσω να πάρω μια έστω μια αναβολή;
Πια διαδικασία χρειάζεται?
Επιστροφή στην κορυφή
Νεκτάριος Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 01/Ιουνίου/2020
  Παράθεση Νεκτάριος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουνίου/2020 ώρα 10:30
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Παιδιά ένα έχω να πω, δε πάμε καλά και προβλήματα να μην είχε κάποιος θα τρελαινόταν.
Πήγα στην επιτροπή όπου εκεί μου είπαν δε μπορούν να κάνουν κάτι και τώρα να πάω πάλι σε ιδιώτη γιατρό να μου γράψει για ι5 να πάω Θήβα και να τους πω για την επανεξέταση για να ξαναπεράσω από 401 και επιτροπή πάλι για 3η φορά. Τρέλες πραγματικά πέρα δώθε και έχω χαλάσει και ένα σορό λεφτα Κιόλας. Τραγικές καταστάσεις, Ελλαδαρα.
Επιστροφή στην κορυφή
Μιχαλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μιχαλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουνίου/2020 ώρα 16:20
Καλησπέρα φίλε, κι εγώ εχω διελυθυνση κατοικιας στο Ηρακλειο Κρητης εκει οπου μεγαλωσα, αλλα μενω αθηνα. Θα παω με το χαρτι του γιατρου στην Αθηνα και από ότι καταλαβα απο οσα λες θα καταφερω να κανω στο φρουραρχειο αθηνων την αλλαγη;
Παω με λογαριασμο δεκο φανταζομαι
Επιστροφή στην κορυφή
Μιχαλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μιχαλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουνίου/2020 ώρα 16:23
Χαιρεται και παλι,
μπορώ να παω με το χαρτί της Καταταξης την ταυτοτητα μου και το χαρτι του γιατρού στο Φρουραρχειο Αθηνων (παρολο που ειναι δηλωμένη η διευθυνση κατοικιας μου στο Ηρακλειο Κρητης) ;
Και να κραταω εκει και αποφεικτικό ΔΕΚΟ;
Δεν μπορώ να κατεβω στην Κρητη.
Θα με αφήσουν να το κανω?
Επιστροφή στην κορυφή
Νικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουνίου/2020 ώρα 17:35
KΑλησπέρα παιδιά. Να κάνω μια ερώτηση. Όταν περάσεις απο την επιτροπή (αν και όταν πήγα εγώ δεν ήταν ακριβώς επιτροπή αλλά ενας κύριος μπροστά απο έναν υπολογιστή), μου είπε θα δεί τα χαρτιά σου η επιτροπή και θα ενημερωθείς μέσα σε ένα μήνα μέσω ίντερνετ για την απόφαση. Παίρνει όντως τόσο καιρό; Αν πάρω τηλέφωνο και δώσω τα στοιχεία μου, υπάρχει περίπτωση να μου πούν τι αποφάσισαν;
Επιστροφή στην κορυφή
Nontas Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 28/Μαΐου/2020
  Παράθεση Nontas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουνίου/2020 ώρα 18:01
Μπορείς να δοκιμάσεις αλλά δεν νομίζω. Αν τα είχαν έτοιμα τόσο γρήγορα θα σε ενημέρωναν
Επιστροφή στην κορυφή
BigSoldier Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 04/Απριλίου/2020
  Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουνίου/2020 ώρα 19:34
Αρχικά αποστάλθηκε από Νικος

KΑλησπέρα παιδιά. Να κάνω μια ερώτηση. Όταν περάσεις απο την επιτροπή (αν και όταν πήγα εγώ δεν ήταν ακριβώς επιτροπή αλλά ενας κύριος μπροστά απο έναν υπολογιστή), μου είπε θα δεί τα χαρτιά σου η επιτροπή και θα ενημερωθείς μέσα σε ένα μήνα μέσω ίντερνετ για την απόφαση. Παίρνει όντως τόσο καιρό; Αν πάρω τηλέφωνο και δώσω τα στοιχεία μου, υπάρχει περίπτωση να μου πούν τι αποφάσισαν;

Γεια σου φίλε Νίκο; Πότε πέρασες από την επιτροπή; Από το 401 πήγες; Έκλεισες ραντεβού; Δεν εξετάστηκες; Σε ένα μήνα βγαίνει ναι.
Επιστροφή στην κορυφή
IoannisT Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 13/Μαΐου/2020
  Παράθεση IoannisT Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2020 ώρα 02:34
Καλησπερα Μιχαλη,
Λοιπον... Το Χαρτι Καταταξης που σου ηρθε να φανταστω οτι λεει να παρουσιαστεις καπου στην Κρητη... ΑΝ λεει αυτο. Τοτε πρεπει να κανεις την διαδικασια μεσω στρατολογιας να αλλαξεις την διευθυνση που σε εχουν μεσα (και της Αθηνας γινεται αλλα θα σου γκρινιαξουν για ραντεβου κτλπ, ή της περιοχης που εισαι δηλωμενος το οποιο εγω το εκανα μεσω e-mails) ΑΛΛΑ ΚΑΙ του χαρτιου καταξης (αυτο θελει σιγουρα την στρατολογια Αθηνας). Γιατι αν ερθει μονο το Χαρτι καταταξης και λεει στην Κρητη... Μπορει εσυ να αλλαξες την διευθυνση αλλα απο την στιγμη που το λεει το χαρτι δεν σε δεχονται εδω στην Αθηνα (Αυτο εγινε σε εμενα).

Εγω ειχα φροντισει να παρω τηλεφωνο στην αναλογη στρατολογια του τοπου καταγωγης μου, και να ρωτησω πως γινεται να μου αλλαξουν τα στοιχεια στο συστημα. Αυτοι μου ειπαν να μπω στην σελιδα τους και να εκτυπωσω μια αιτηση, να την συμπληρωσω και να την scanαρω και να την στειλω μαζι με αποδεικτικο της διευθυνσης που θελω να δηλωσω (εγω για καλο για κακο εστειλα και το συμβολαιο του σπιτιου που νοικιαζω που ειναι στο δωματιο μου, αλλα και ενα λογαριασμο ΔΕΚΟ). Οι ανθρωποι ηταν πολυ εξυπηρετικοι και το αλλαξαν σε 1 μερα.

Το προβλημα ομως ηταν (το οποιο το εμαθα οταν ηδη ειχα παει στο Φρουραρχειο 5 μερες πριν για να αρχισω διαδικασιες απαλλαγης), οτι απο την στιγμη που το χαρτι καταταξης μου ελεγε αλλο στρατοπεδο δεν ειχε σημασια αν η διευθυνση στο συστημα λεει Αθηνα, και με εστειλαν στην Στρατολογια της Αθηνας την ιδια μερα, να παω σε μια κυρια (αισχος συμπεριφορα), να ελεγξει στο συστημα οτι οντως εχει αλλαξει η διευθυνση μου και να συμπληρωσει με στυλο και σφραγιδα στο εκτυπωμενο χαρτι καταταξης τα στοιχεια για στρατοπεδο στην Αθηνα (3 λεπτα δουλεια και μου ελεγε προλογο για ραντεβου).(Γενικα θα εχεις μαζι σου το χαρτι καταξης σου και καποιο αποδεικτικο διευθυνσης που μενεις στην Αθηνα).

Αν ΔΕΝ εχει ερθει το χαρτι καταταξης σου ακομα, κανε την διαδικασια που θα σου πουν απο την στρατολογια της περιοχης που εχεις δηλωμενη για να το αλλαξεις, ετσι ωστε να σου ερθει το χαρτι με την διευθυνση που αλλαξες... Τωρα... Αν σου ερθει το χαρτι και λεει παλι την παλια διευθυνση ειναι καραγκιοζιδες και πρεπει να κανεις την παραπανω διαδικασια... (τηλεφωνα δεν σηκωνουν ποτε στην Αθηνα! Εμενα με εξυπηρετησε η στρατολογια της περιοχης μου)
Επιστροφή στην κορυφή
vagkelas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση vagkelas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2020 ώρα 12:36
Αρχικά αποστάλθηκε από BigSoldier

Γεια σου φίλε Νίκο; Πότε πέρασες από την επιτροπή; Από το 401 πήγες; Έκλεισες ραντεβού; Δεν εξετάστηκες; Σε ένα μήνα βγαίνει ναι.

Ήθελα κιεγώ να τα ρωτήσω αυτά καθώς δεν μπορώ να πιάσω τηλέφωνο για ραντεβού στην επιτροπή.
Επιστροφή στην κορυφή
Αλέξης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αλέξης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2020 ώρα 15:57
Ρε τι τηλέφωνο να πιάσετε; Από εκεί πάρτε μάσκα και πήγαιντε
Επιστροφή στην κορυφή
Νικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2020 ώρα 17:43
EΓώ πήρα τηλέφωνο για να κλείσω και ήταν Παρασκευή. Μου είπαν αν έρθεις τώρα δεν έχει κόσμο. Οπότε επειδή μένω δίπλα πετάχτηκα.

Απλά είχα απορία πόσο καιρό παίρνει να βγεί το αποτέλεσμα στο ίντερνετ. Γιατί ένα άγχος το έχω.
Επιστροφή στην κορυφή
BigSoldier Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 04/Απριλίου/2020
  Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2020 ώρα 19:46
Αρχικά αποστάλθηκε από Νικος

EΓώ πήρα τηλέφωνο για να κλείσω και ήταν Παρασκευή. Μου είπαν αν έρθεις τώρα δεν έχει κόσμο. Οπότε επειδή μένω δίπλα πετάχτηκα.

Απλά είχα απορία πόσο καιρό παίρνει να βγεί το αποτέλεσμα στο ίντερνετ. Γιατί ένα άγχος το έχω.

Επιτροπή υπήρχε να σε εξετάσει; Ή συνάντησες τον κύριο μπροστά από τον υπολογιστή.
Επιστροφή στην κορυφή
Μιχαλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μιχαλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2020 ώρα 19:52
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Εμενα μου εχει ερθει το χαρτι, και αυριο πρωι πρωι θα παω με το χαρτι και μια ΔΕΚΟ για να μου αλλαξουν διευθυνση στο χαρτί. Δεν εχω κανει καποια αλλη διαδικασια για να αλλαξω διευθυνση σε καποιο συστημα ή κατι. Απλα θα παω αυριο εκει. Θα μπορεσω να το κανω?
Επιστροφή στην κορυφή
Grteo Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 30/Αυγούστου/2019
  Παράθεση Grteo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2020 ώρα 22:02
Μην ταλαιπωρηθείς τσάμπα την διεύθυνση την αλλάζεις και από το ίντερνετ

Επιστροφή στην κορυφή
Γιώργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιώργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2020 ώρα 22:05
Μόνο εμένα μου είπαν να πάρω ξανά για να κλείσω μετά τις 15 του μήνα; Σας έκλεισαν ραντεβού;
Επιστροφή στην κορυφή
IoannisT Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 13/Μαΐου/2020
  Παράθεση IoannisT Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιουνίου/2020 ώρα 00:55
Κοιτα... Δεν ξερω ! Χαχα Αν εχεις δικο σου μεσο και δεν εχεις θεμα να πας... Πηγαινε... Γιατι εμενα οταν με εστειλαν να αλλαξω την διευθυνση απο το χαρτι καταταξης ο Λοχαγος μου ειπε "φυγε τωρα και πηγαινε στην Στρατολογια (07:30) και ελα πισω" και η Στρατολογια ανοιγε 8:00 οποτε βολευε. Τους ειπα στην πυλη οτι με εστειλαν απο το Φρουραρχειο σημερα να κανω αυτην την διαδικασια και μου ειπαν να την κανω και να παω παλι πισω ΣΗΜΕΡΑ... Στην πυλη ειπαν οκ... Αλλα στα γραφεια μεσα γκρινιαξαν για ραντεβου κ τετοια... Ισως ειναι σε ποιον θα πεσεις... Να μας πεις ^^

Grteo: Απο την στιγμη που το σημειωμα καταταξης του ηρθε Και λεει αλλη διευθυνση απο αυτην που θελει, αυτο δεν αλλαζει ηλεκτρονικα, πρεπει να του το αλλαξουν γραπτως και με σφραγιδα. Μονο η διευθυνση που ειναι μεσα στο συστημα αλλαζει με αιτηση ηλεκτρονικα και αν το προλαβεις τοτε θα σου ερθει το σημειωμα καταταξης με την διευθυνση που θες.
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 9394959697 116>