Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 9293949596 117>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Loki Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Loki Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 03/Ιουνίου/2020 ώρα 12:35
@ασαρκος
Φίλε πήγα σήμερα στην επιτροπή απαλλαγών ήταν μια εποπ εκεί που πήρε τα στοιχεία μου και περίμενα τον πρόεδρο της επιτροπής.
Οταν ήρθε ο πρόεδρος με φώναξαν μέσα μου λέει ο πρόεδρος θα το πάρεις το Ι5. απλά περίμενε έξω να μηλήσω με τη διοικήτρια.
μιλάει με τη διοικήτρια και βγαίνει η εποπ που μου πήρε τα στοιχεία και μου λέει θα συνταχθεί η απόφαση αύριο πάρτε τηλ αύριο να σας γνωστοποιηθεί η απόφαση
Της λέω το πήρα το ι5;
Και μου λέει πάρτε αύριο να σας γνωστοποιηθεί η απόφαση
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 16/Μαρτίου/2018
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουνίου/2020 ώρα 15:46
Ανακοινωση απο την σελιδα της Στρατολογιας:
Πληροφορίες για την Απαλλαγή μου
Σας γνωρίζουμε ότι δημιουργήθηκε νέα ηλεκτρονική υπηρεσία με τίτλο "Πληροφορίες για την Απαλλαγή μου". Η νέα υπηρεσία είναι διαθέσιμη στο μενού Υπηρεσίες -> Πληροφορίες για την Απαλλαγή μου. Η υπηρεσία αυτή είναι διαθέσιμη μόνο με χρήση κωδικών Taxisnet.

Επιστροφή στην κορυφή
Loki Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Loki Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουνίου/2020 ώρα 09:01
Καλημέρα.
Πήρα την απαλλαγή ι5 παθολογικό ιάσιμο.
Υπάρχει περίπτωση να με ξανακαλέσουν;
Επιστροφή στην κορυφή
Δημήτρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημήτρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουνίου/2020 ώρα 09:46
Θα πω και εγώ την εμπειρία μου από σήμερα στο φρουραρχειο Αθηνών.

Θυμόμουν πέρσι πόσο κόσμο είχε όταν είχα πάει κατά τις 6 και πήγα φέτος απτις 4.30.
Όταν έφτασα είχε μόνο 6 άτομα. Μέχρι την ώρα που μπήκαμε, στις 7.15 ζήτημα να είχε 100 άτομα.

Πριν μπούμε μας ενημέρωσαν ότι πρώτα θα μπουν αυτοί που έχουν χαρτάκι από άλλη μέρα καθώς και όσοι είναι ΑΜΕΑ και έκαναν αυτοί μια σειρά.

Αφού μπήκαν αυτοί μας έβαζαν έναν έναν και μας έδιναν νούμερο και μια αίτηση που θα δίναμε στον στρατολογο. Την αίτηση μπορείς να την συμπληρώσεις και αφού έχεις τελειώσει την εξέταση.

Μπήκαμε μέσα σε μια ουρά φώναξε άτομα από 1-10 καθώς και όσοι είναι ΑΜΕΑ και παθολογικο.

Κατά τις 8.20 φώναξε άτομα από 11-20. Εγώ είχα το 15.

Πήγαμε σε ένα μικρό αντισκοινο μας έδωσαν ένα παραπεμπτικο και πίσω στην ουρά για τον γιατρό.

Μέσος όρος αναμονής στην ουρά 5 λεπτά. Αφού με φώναξε ο γιατρός είδε τα χαρτιά, έγραψε την γνωμάτευση και στο ίδιο αντισκοινο μου συμπλήρωσαν κάτι χαρτιά.

Τελειώνοντας από εκεί πήγα σε ένα αντισκοινο που ήταν ένας στρατολογος, βεβαιώθηκε ότι είχα όλα τα χαρτιά και μου είπε ότι την αίτηση καθώς και τα υπόλοιπα χαρτιά θα τα δώσω σε έναν στρατολογο μπροστά στην πύλη.

Τα έδωσα με ενημέρωσε ότι μέσα σε 10 μέρες θα λάβω mail για να πάω επιτροπή απαλλαγών και το mail θα γράφει οδηγίες.

8 45 είχα τελειώσει όλη την διαδικασία.
Κόσμο πολύ δεν είχε και δεχονταν άτομα που παρουσιάζονται μέχρι και τις 12/6
Επιστροφή στην κορυφή
Νίκος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νίκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουνίου/2020 ώρα 11:00
Ξέρει κανείς πόσο πρόσφατο πρέπει να είναι το χαρτί του ψυχιάτρου?
Επιστροφή στην κορυφή
Χρηστος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Χρηστος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουνίου/2020 ώρα 13:43
Καλησπέρα παιδιά. Διαβήτης τύπου 1 ινσουλινοεξαρτώμενος από τα 18 με βεβαίωση και παρακολούθηση από δημόσιο νοσοκομείο και διάγνωση από ιδιωτικό θεραπευτήριο υπάρχει προγενέστερη εμπειρία;(στο ΠΔ αναφέρεται ως Ι5 - περίπτωση 217). Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Νεκτάριος Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 01/Ιουνίου/2020
  Παράθεση Νεκτάριος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουνίου/2020 ώρα 14:00
Καλησπέρα,
αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος. Τη Δευτέρα λοιπόν είχα πάει στο 401 για γνωμάτευσή, εκεί με έβγαλαν για κρίσεις άσθματος ι4 με αγωγή, να μη κουράζομαι, όχι ασκήσεις, μη παρουσία σε δύσκολα περιβαλλοντικα χώρους και εξέταση ξανά σε 30 μέρες. Επίσης έχω ήδη 2 χρόνια αναβολή λόγω άσθματος.
Σήμερα πήγα στη Θήβα όπου εκεί με έπιασαν κρίσεις, δύσπνοια κτλ και τώρα ξανά πάω αύριο στο 401.
Είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία; Τι ακριβως γίνεται τώρα;

Πραγματικά δεν αντέχω άλλο παιδιά, δε καταλαβαίνω τι γίνεται και γιατί τόση ταλαιπωρία.
Επιστροφή στην κορυφή
Nontas Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 28/Μαΐου/2020
  Παράθεση Nontas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουνίου/2020 ώρα 14:08
Από ότι καταλαβαίνω απλά δεν θέλουν να δίνουν απαλλαγές και βγάζουν Ι4 όσους περισσότερους μπορούν αντί για Ι5. Ξέρω κι άλλα άτομα με παρόμοια εμπειρία και τους έτρεχαν στα νοσοκομεία και απλά τους έλεγαν ότι Ι5 δεν βγαίνουν.
Επιστροφή στην κορυφή
Νεκτάριος Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 01/Ιουνίου/2020
  Παράθεση Νεκτάριος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουνίου/2020 ώρα 14:16
Αρχικά αποστάλθηκε από Nontas

Από ότι καταλαβαίνω απλά δεν θέλουν να δίνουν απαλλαγές και βγάζουν Ι4 όσους περισσότερους μπορούν αντί για Ι5. Ξέρω κι άλλα άτομα με παρόμοια εμπειρία και τους έτρεχαν στα νοσοκομεία και απλά τους έλεγαν ότι Ι5 δεν βγαίνουν.

Κοίταξε από την εμπειρία μου τώρα σε όσες μέρες στις διαδικασίες από 1000 άτομα πχ άντε 40-50 να ήταν για παθολογικό.
Από ότι είδα και μίλησα με κόσμο στο ψυχολογικό έδιναν σχεδόν αμέσως απαλλαγές. Στο παθολογικό δε ξέρω γιατί έτσι, εμένα μάλιστα η γιατρός στο 401 επειδή είχα κουραστεί από τις 6 το πρωί είχα και εκεί δύσπνοια ήμουν χάλια, μου είπε ότι και με φορείο να ήμουν πάλι δε μου την έδινε.
Επιστροφή στην κορυφή
Legend Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Legend Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουνίου/2020 ώρα 16:07
@ Νεκτάριος
Το ξέρεις φίλε νεκτάριε οτί συμφωνα με τη νομοθεσία αν έχεις βρογχικό άσθμα με συχνές κρίσεις είναι ι5 .
και είναι υποχρεομένοι να σε βγαλουν ι5.
Ψάξτω μην το αφήσεις εκτύπωσε τους το κομμάτι αυτό υπάρχει σαν πάθηση στο πδ 11/2004 και δειξτους το.
Μην αφήσεις κανένα να παίζει με την υγεία σου
Επιστροφή στην κορυφή
giorikas Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 23/Απριλίου/2020
  Παράθεση giorikas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουνίου/2020 ώρα 19:07
Λόγω των καταστάσεων Έβρο κτλ, δίνετε καθόλου πιθανότητες να κοπούν απαλλαγές που ο γιατρός έχει δώσει, από την επιτροπή; Ή δεν επηρεάζει;
Επιστροφή στην κορυφή
dimitris90 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 23/Ιανουαρίου/2018
  Παράθεση dimitris90 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουνίου/2020 ώρα 19:09
Αρχικά αποστάλθηκε από Νεκτάριος

Καλησπέρα,
αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος. Τη Δευτέρα λοιπόν είχα πάει στο 401 για γνωμάτευσή, εκεί με έβγαλαν για κρίσεις άσθματος ι4 με αγωγή, να μη κουράζομαι, όχι ασκήσεις, μη παρουσία σε δύσκολα περιβαλλοντικα χώρους και εξέταση ξανά σε 30 μέρες. Επίσης έχω ήδη 2 χρόνια αναβολή λόγω άσθματος.
Σήμερα πήγα στη Θήβα όπου εκεί με έπιασαν κρίσεις, δύσπνοια κτλ και τώρα ξανά πάω αύριο στο 401.
Είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία; Τι ακριβως γίνεται τώρα;

Πραγματικά δεν αντέχω άλλο παιδιά, δε καταλαβαίνω τι γίνεται και γιατί τόση ταλαιπωρία.

φιλε νεκταριε καλησπερα
Αν δεις το Φεκ λεει οτι η περιπτωση σου ειναι στο 556 για βρογχικο ασθμα επιμονο με συχνους παροξυσμους που προκαλουν λειτουργικες διαταραχες
Ενω Ι4 δινει αν δε προκαλει σοβαρες λειτουργικες διαταραχες.
Επιστροφή στην κορυφή
Prodromoss Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 09/Απριλίου/2020
Κατάσταση: Online
  Παράθεση Prodromoss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουνίου/2020 ώρα 21:19
Αρχικά αποστάλθηκε από Δημήτρης

Θα πω και εγώ την εμπειρία μου από σήμερα στο φρουραρχειο Αθηνών.

Θυμόμουν πέρσι πόσο κόσμο είχε όταν είχα πάει κατά τις 6 και πήγα φέτος απτις 4.30.
Όταν έφτασα είχε μόνο 6 άτομα. Μέχρι την ώρα που μπήκαμε, στις 7.15 ζήτημα να είχε 100 άτομα.

Πριν μπούμε μας ενημέρωσαν ότι πρώτα θα μπουν αυτοί που έχουν χαρτάκι από άλλη μέρα καθώς και όσοι είναι ΑΜΕΑ και έκαναν αυτοί μια σειρά.

Αφού μπήκαν αυτοί μας έβαζαν έναν έναν και μας έδιναν νούμερο και μια αίτηση που θα δίναμε στον στρατολογο. Την αίτηση μπορείς να την συμπληρώσεις και αφού έχεις τελειώσει την εξέταση.

Μπήκαμε μέσα σε μια ουρά φώναξε άτομα από 1-10 καθώς και όσοι είναι ΑΜΕΑ και παθολογικο.

Κατά τις 8.20 φώναξε άτομα από 11-20. Εγώ είχα το 15.

Πήγαμε σε ένα μικρό αντισκοινο μας έδωσαν ένα παραπεμπτικο και πίσω στην ουρά για τον γιατρό.

Μέσος όρος αναμονής στην ουρά 5 λεπτά. Αφού με φώναξε ο γιατρός είδε τα χαρτιά, έγραψε την γνωμάτευση και στο ίδιο αντισκοινο μου συμπλήρωσαν κάτι χαρτιά.

Τελειώνοντας από εκεί πήγα σε ένα αντισκοινο που ήταν ένας στρατολογος, βεβαιώθηκε ότι είχα όλα τα χαρτιά και μου είπε ότι την αίτηση καθώς και τα υπόλοιπα χαρτιά θα τα δώσω σε έναν στρατολογο μπροστά στην πύλη.

Τα έδωσα με ενημέρωσε ότι μέσα σε 10 μέρες θα λάβω mail για να πάω επιτροπή απαλλαγών και το mail θα γράφει οδηγίες.

8 45 είχα τελειώσει όλη την διαδικασία.
Κόσμο πολύ δεν είχε και δεχονταν άτομα που παρουσιάζονται μέχρι και τις 12/6

Για παθολογικά δεν του στελαν στο 401;
Επιστροφή στην κορυφή
Legend Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Legend Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιουνίου/2020 ώρα 10:17
Μια ερώτηση.
Αφού κάποιος πάρει την απαλλαγή μέσω φρουραρχείου παίρνει κάποιο χαρτί που λεεί ότι έχει λάβει απαλλαγή;
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 16/Μαρτίου/2018
  Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιουνίου/2020 ώρα 23:40
Αρχικά αποστάλθηκε από Legend

Μια ερώτηση.
Αφού κάποιος πάρει την απαλλαγή μέσω φρουραρχείου παίρνει κάποιο χαρτί που λεεί ότι έχει λάβει απαλλαγή;

Παιρνει πιστοποιητικο στρατολογικης καταστασης που μπορει να κανει ηλεκτρονικη αιτηση και να το εκτυπωσει απο την σελιδα της στρατολογιας, αφου συνδεθει μεσω taxisnet

https://www.stratologia.gr/el/ekdosi_pistopoihtikoy
Επιστροφή στην κορυφή
Μιχαλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μιχαλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιουνίου/2020 ώρα 17:19
Χαιρεται!
Εμενα με εχουν καλέσει στον Πόρο, ωστόσο ειμαι απο Κρήτη αλλα ζω Αθήνα, έχω το χαρτί από τον Γιατρό, όμως δεν έχω καταλαβει αν μπορώ να παω στο φρουραρχειο Αθηνών, ή αν πρεπει να παω στην Κρήτη να το κανω.
Εγώ δεν μπορώ να κατεβω στην Κρήτη, θα έχω θέμα αν παω στο φρουραρχειο Αθηνων μια και καλή;

Πληροφοριακα τηλεφωνώ στο Φρουραρχειο Αθηνων και μου λενε "ΟΚ ελα σε εμας" μετα τηλεφωνω στο Φρουραρχειο Ηρακλειου και μου λενε "Δεν μπορεις να πας πανω θα ερθεις Στην κρητη"

Το έχω χασει γενικα.
Επιστροφή στην κορυφή
Prowler Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 19/Δεκεμβρίου/2017
  Παράθεση Prowler Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιουνίου/2020 ώρα 20:32
Αρχικά αποστάλθηκε από Prodromoss

Για παθολογικά δεν του στελαν στο 401;
Με παθολογικά θέματα πάνε κανονικά 401, πέρασα εγώ την Πέμπτη.
Επιστροφή στην κορυφή
Prowler Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 19/Δεκεμβρίου/2017
  Παράθεση Prowler Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιουνίου/2020 ώρα 20:34
Αρχικά αποστάλθηκε από Μιχαλης

Χαιρεται!
Εμενα με εχουν καλέσει στον Πόρο, ωστόσο ειμαι απο Κρήτη αλλα ζω Αθήνα, έχω το χαρτί από τον Γιατρό, όμως δεν έχω καταλαβει αν μπορώ να παω στο φρουραρχειο Αθηνών, ή αν πρεπει να παω στην Κρήτη να το κανω.
Εγώ δεν μπορώ να κατεβω στην Κρήτη, θα έχω θέμα αν παω στο φρουραρχειο Αθηνων μια και καλή;

Πληροφοριακα τηλεφωνώ στο Φρουραρχειο Αθηνων και μου λενε "ΟΚ ελα σε εμας" μετα τηλεφωνω στο Φρουραρχειο Ηρακλειου και μου λενε "Δεν μπορεις να πας πανω θα ερθεις Στην κρητη"

Το έχω χασει γενικα.

Εξ όσων γνωρίζω κοιτάνε την διεύθυνση που αναγράφει το σημείωμα κατάταξης. Αν εκεί λέει Κρήτη, μάλλον θα πρέπει να πας εκει. Βέβαια καλύτερα να συνεννοηθείς με το Φρουραρχείο Αθηνών πιο λεπτομερώς.

Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 9293949596 117>