Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 8687888990 116>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

apallagh26 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση apallagh26 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 24/Μαΐου/2020 ώρα 16:39
Ειμαι 26 χρονων, και παιρνω αντυψυχωσικα φαρμακα εδω και 6 χρονια και εχω και αναπηρια 67 % (που ισχυει μεχρι του χρονου), εχω νοσηλευτει και σε δημοσιο νοσοκομειο. Τα φαρμακα αυτα θα μου τα κοψουν σε περιπου 2 Χρονια οπου και θα τελειωσει η αναβολη μου, η ερωτηση μου ειναι η εξης. Να κοψω την αναβολη μου για να καταταχθω τωρα στον στρατο ;(ωστε να παρω και απαλλαγη αφου παιρνω φαρμακα). Η μπορω να παρω απαλλαγη και μετα απο 2 χρονια λογω του ψυχιατρικου μου ιστορικου; Ας απαντησει καποιος που να ξερει, αν ειναι και ιατρος ακομα καλητερα, ευχαριστω πολυ
Επιστροφή στην κορυφή
Vasilhs Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Vasilhs Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαΐου/2020 ώρα 16:58
Αρχικά αποστάλθηκε από bobthebuilder0

Αρχικά αποστάλθηκε από i5

Όσοι παρουσιαζόμαστε 1 Ιουνίου, πάμε Φρουραρχείο ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ (5 εργάσιμες από την ημέρα κατάταξης άρα Δευτέρα - Παρασκευή - Πέμπτη - Τετάρτη - Τρίτη)

Αν δε κάνω λάθος, δε μετράει στις "5 εργάσιμες" η μέρα κατάταξης.
Δηλαδη αν παρουσιάζεσαι 1 Ιουνίου μπορείς να πάς φρουραρχείο απο Δευτέρα, οχι Τρίτη.

Σωστά και εγώ έτσι ξέρω (εγώ παρουσιάζομαι 2 Ιουνίου και λέω να πάω την Τρίτη)
Επιστροφή στην κορυφή
bobthebuilder0 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση bobthebuilder0 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαΐου/2020 ώρα 17:22
Καλησπέρα, στο stratologia.gr γράφει για μέτρα που έχουν πάρει λογο Covid.
Ξέρει κανείς αν άλλαξε κάτι για το φρουραρχείο;
Πάμε κανονικά απο αύριο?
Επιστροφή στην κορυφή
giorikas Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 23/Απριλίου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση giorikas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαΐου/2020 ώρα 19:30
Αν θα πάει κάποιος αύριο για αναβολή/απαλλαγή και είναι από Θεσσαλονίκη, ας στείλει pm:)
Επιστροφή στην κορυφή
Χρηστος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Χρηστος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 04:36
Καλησπερα παιδια ειχα παρουσιαστει στο στρατο το οκτωβριο και οταν με εξετασε ο οφθαλμιατρος και του ειπα οτι εχω κανει cross linking(χειρουργικη επεμβαση λογω κερατοκωνου στα ματια) και στα δυο ματια μου εδωσε ενος ετους αναβολη επειδη δεν ειχα κλεισει 1 χρονο απο τοτε που ειχα κανει την επεμβαση. Γνωριζει κανεις αμα μπορω να κοψω την αναβολη με καποιο χαρτι γιατρου και να με επανεξετασουν?... επειδη βιαζομαι λιγο νσ φυγω στο εξωτετικο λογω εργασιας
Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Vasilhs Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Vasilhs Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 10:56
Πήγε κανείς Φρουραρχείο σήμερα να μας πει τι έγινε αν άλλαξε κάτι στη διαδικασία κλπ;
Επιστροφή στην κορυφή
SifuJ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση SifuJ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 11:51
Αν πηγε σημερα κανενας Φρουραχειο-Στρατολογια στην Αθηνα ας γραψει τιποτα σχετικο εδω. Θα παω και εγω αυτες τις μερες και θα ενημερωσω σχετικά.
Επιστροφή στην κορυφή
Γιώργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιώργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 12:42
Θα πάω και εγώ αυτές τις μέρες. Πήρα στη στρατολογία πάντως και μου είπαν ότι γίνεται κανονικά η διαδικασία απο το φρουραρχείο. Αν πήγε κάποιος σήμερα να μας πει...
Επιστροφή στην κορυφή
BigSoldier Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 04/Απριλίου/2020
  Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 12:48
Ναι παιδιά ενημερώστε αν είναι και πείτε μας αν είχε πολύ κόσμο. Μην βρούμε καμιά ουρά ατελείωτη.
Επιστροφή στην κορυφή
Αντωνης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αντωνης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 13:22
Σημερα,25 Μαιου 2020, στο Φρουραρχειο Αθηνων εγιναν τα εξης:

- Ανοιξε η πυλη περιπου στις 7.30 το πρωι

- Οσοι παρουσιαζοντουσαν 1η Ιουνιου (5 ημερες δλδ) μπαινανε - οι υπολοιποι οχι

- Οι συνοδοι μενανε εξω - εκτος αν ειχες κινητικο προβλημα

- Επρεπε να φορας υποχρεωτικα μασκα

- Ειχαν φερει αντιπροσωπο του ΡΟΥΦ, δλδ εκανες ολα τα χαρτια σου εκει μπαμ-μπαμ δε χρειαζοταν να πας πισω στο ΡΟΥΦ

- Ειχε...00 ατομα μεσα (νομιζω εξυπηρετηθηκαν ολοι, αν δεν κανω λαθος)

- Ο γιατρος ειχε λιγο περισσοτερο χρονο για ερωτησεις, του στυλ τι κανεις, πως τα περνας, θες να υπηρετησεις, κλπ.

Καλη συνεχεια σε ολους.
Επιστροφή στην κορυφή
BigSoldier Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 04/Απριλίου/2020
  Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 14:02
Φίλε Αντώνη. Χωρίς χαρτί μπορούσες να κάνεις την διαδικασία; Και να μιλήσεις στο γιατρό πιο άνετα για να σου δώσει την αναβολή;
Επιστροφή στην κορυφή
SifuJ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση SifuJ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 14:04
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Τι ερωτησεις εκανε ο γιατρός; Σε ενημέρωσαν σχετικά με την Επιτροπή Απαλλαγών/Αναβολών ποτε θα πας, αν θα εχει καθυστερηση κλπ?
Επιστροφή στην κορυφή
Αντωνης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αντωνης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 14:05
Μπορεις να μιλησεις στον γιατρο να πεις οτι θες με η χωρις γνωματευση γιατρου. Αυτο καταλαβα εγω. Τωρα τι θα δωσει, αν θα δωσει και ποσο θα δωσει δεν το γνωριζω.

Σημειωση, δεν ειστε σε ενα δωματιο μονοι σας, ειστε μαζι με αλλους φανταρους σε ενα αντισκηνο (που φτιαχνουν τα χαρτια σου), περιμενουν αλλοι πισω σου, κλπ.

Εμπειρικα πιστευω οτι χωρις χαρτι δινει ενα 6μηνο αναβολης.
Επιστροφή στην κορυφή
Γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 14:14
Ευχαριστούμε Αντώνη. Εσύ πήγες σήμερα αρα ηταν 6 μέρες στην ουσία απο την 1/6. Για κάποιον που παρουσιάζεται 4/6 μπορεί να πάει στις 28/5; Γιατί εγώ εχω κατάλαβα 5 μέρες συμπεριλαμβανομενης της ημέρας κατάταξης. Στο φρουραρχείο δεν το σηκώνουν.
Επιστροφή στην κορυφή
Αντωνης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αντωνης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 14:26
Αρχικά αποστάλθηκε από SifuJ

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Τι ερωτησεις εκανε ο γιατρός; Σε ενημέρωσαν σχετικά με την Επιτροπή Απαλλαγών/Αναβολών ποτε θα πας, αν θα εχει καθυστερηση κλπ;

Δινουν ενα χαρτι που σου λεει οτι δεν τελειωσε εδω η διαδικασια, θα σου στειλουμε μεσω μειλ ποτε θα πας στην επιτροπη. Καθυστερηση δεν ξερω αν θα χει, και για να μαι ειλικρηνης ουτε αυτοι δεν νομιζω να ξερουν.

Αρχικά αποστάλθηκε από Γιωργος

Ευχαριστούμε Αντώνη. Εσύ πήγες σήμερα αρα ηταν 6 μέρες στην ουσία απο την 1/6. Για κάποιον που παρουσιάζεται 4/6 μπορεί να πάει στις 28/5; Γιατί εγώ εχω κατάλαβα 5 μέρες συμπεριλαμβανομενης της ημέρας κατάταξης. Στο φρουραρχείο δεν το σηκώνουν.

5 εργασιμες χωρις την ημερα που παρουσιαζεσαι το μετρησα εγω, και νομιζω ετσι μετριεται. Δεν ειμαι ειδικος ομως, αν καποιος ξερει επισημα ας το γραψει.
Επιστροφή στην κορυφή
Τhomas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Τhomas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 14:48
Ναι μπορείς από τις 28 να πας.5 εργάσιμες πριν. Η μέρα κατάταξης δεν πιάνεται στις 5 αυτές.
Επιστροφή στην κορυφή
SifuJ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση SifuJ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 14:54
Πως ηταν οι ερωτησεις του γιατρου; Ποση ωρα μιλησατε;
Επιστροφή στην κορυφή
Γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2020 ώρα 14:58
Αντώνη και Θωμά, σας ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 8687888990 116>