Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 8586878889 92>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Rocks232 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Rocks232 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 23/Μαΐου/2020 ώρα 14:30
Γνωρίζει κανείς γιατί στο stratologia γραφει οτι δέχονται μονο κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης; Δηλαδή δεν ισχύει η περσινή διαδικασία για αναβολή;
Επιστροφή στην κορυφή
ΣΤΑΜΑΤΑΚΗΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΣΤΑΜΑΤΑΚΗΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2020 ώρα 15:01
Εμένα πάντως το άγχος μου το μεγαλο είναι να μη μας διώξουν λόγω κόσμου τη μέρα που θα πάμε φρουραρχείο. Πέρσι λόγω του μεγάλου αριθμού των ατόμων, μας έδιωξαν και είπαν ο καθένας να έρθει τη μέρα που παρουσιάζεται (βέβαια κάποιοι πέρασαν) Αλλά φέτος λόγω του ίου μπορεί να έχουν δικαιολογία και δε βλέπω καμία ανακοίνωση, πάμε στα τυφλά και βλέπουμε.

Επιστροφή στην κορυφή
giannisFL Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση giannisFL Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2020 ώρα 15:19
Γι αυτό μήπως έμαθε κανείς τίποτα?
Επιστροφή στην κορυφή
SifuJ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση SifuJ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2020 ώρα 15:56
Κοσμο πολυ εχει στο φρουραρχειο τις 5 εργασιμες μερες πριν την ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΣΣΟ που πολλα παιδια πανε για την πρωτη τους αναβολη. Οσοι ειμαστε απο αναβολες υγειας παμε μια εβδομαδα νωριτερα απο αυτους. Οποτε δεν νομιζω οτι θα υπαρχει τετοιο θεμα. Τουλ οταν πηγα για την δευτερη αναβολη μου δεν συναντησα σχεδον κανεναν και ζητημα να εκατσα 30 λεπτα με ολες τις διαδικασιες στο Φρουραρχειο πριν φυγω για Στρατολογια.
Επιστροφή στην κορυφή
Prodromoss Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Απριλίου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Prodromoss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2020 ώρα 16:45
Αρχικά αποστάλθηκε από xristos1925

Αρχικά αποστάλθηκε από Prodromoss

Εγώ έχω τη γνωμάτευση φωτοτυπία αλλά επικυρωμένη οκ δεν είμαι;
Δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα...

Ευχαριστώ μακαρι
Επιστροφή στην κορυφή
JohnJohn0 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση JohnJohn0 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2020 ώρα 16:49
Παιδιά καλησπέρα, γνωρίζει κανείς αν την δευτέρα μπορώ να πάω στο Φρουραρχείο;
Η διαδικασία έχει αλλάξει καθόλου απο πέρσι?
Επιστροφή στην κορυφή
Johnny93 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Johnny93 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2020 ώρα 17:10
Καλησπέρα σας παιδιά, καινούριος εδώ, αν και έχω καταλάβει πώς πάει το όλο πράγμα, ήθελα να εκθέσω τον προβληματισμό μου.. σε λίγους μήνες πρέπει να παρουσιαστώ αλλά πριν σχεδόν ένα χρόνο έχασα ένα στενό συγγενικό μου πρόσωπο με αποτέλεσμα να αλλάξει η ψυχοσύνθεση μου, απέκτησα κρίσεις πανικού, εφιάλτες, σταμάτησα τη δουλειά μου γενικά δύσκολα.. ξεκίνησα συνεδρίες με ψυχολόγο δεν ήθελα να πάω σε ψυχίατρο. Εννοείται δε μπορώ στη παρούσα φάση να υπηρετήσω, έχω πάρει ήδη μια αναβολή για κοινωνικούς λόγους και τώρα θέλω να το πάω μέσω απαλλαγής. Βρήκα ψυχίατρο επειδή η ψυχολόγος δεν μετράει όπως διαβάζω. Συμφώνησα να συναντιεμαι μαζί τουοτου τακτικά μέχρι ναψνα κάνω τη διαδικασία Φρουραρχείου γιααγια νακνα σιγουρευτώ ότι όλα θα πάνε καλά. Θεωρείται όνομα στο χώρο του, στις υπηρεσίες προς το κοινό αναφέρει ότι παρέχει εισήγηση για θέματα στρατού και φοβάμαι μήπως από την επιτροπή απαλλαγών τον ψάξουν και τελικά δε κάνω κάτι, ξέρετε μήπως κοιτάνε το όνομα του ψυχιάτρου και έτσι;
Αν είναι να βρω άλλον, θα ήθελα να μου πουν τη γνώμη τους και οι παλαιότεροι που έχουν πάρει Ι5.
Σας ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Vasilhs Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Vasilhs Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2020 ώρα 18:41
Αρχικά αποστάλθηκε από JohnJohn0

Παιδιά καλησπέρα, γνωρίζει κανείς αν την δευτέρα μπορώ να πάω στο Φρουραρχείο;
Η διαδικασία έχει αλλάξει καθόλου απο πέρσι;

Φαντάζομαι αν παρουσιάζεσαι 1η Ιουνίου μπορείς να πας από Δευτέρα (5 εργάσιμες πριν). Δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι δεν είδα καμία ανακοίνωση πουθενά.
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 16/Μαρτίου/2018
  Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2020 ώρα 20:13
Αρχικά αποστάλθηκε από Johnny93

Καλησπέρα σας παιδιά, καινούριος εδώ, αν και έχω καταλάβει πώς πάει το όλο πράγμα, ήθελα να εκθέσω τον προβληματισμό μου. Σε λίγους μήνες πρέπει να παρουσιαστώ αλλά πριν σχεδόν ένα χρόνο έχασα ένα στενό συγγενικό μου πρόσωπο με αποτέλεσμα να αλλάξει η ψυχοσύνθεση μου, απέκτησα κρίσεις πανικού, εφιάλτες, σταμάτησα τη δουλειά μου γενικά δύσκολα. Ξεκίνησα συνεδρίες με ψυχολόγο δεν ήθελα να πάω σε ψυχίατρο. Εννοείται δε μπορώ στη παρούσα φάση να υπηρετήσω, έχω πάρει ήδη μια αναβολή για κοινωνικούς λόγους και τώρα θέλω να το πάω μέσω απαλλαγής. Βρήκα ψυχίατρο επειδή η ψυχολόγος δεν μετράει όπως διαβάζω. Συμφώνησα να συναντιεμαι μαζί τουοτου τακτικά μέχρι ναψνα κάνω τη διαδικασία Φρουραρχείου γιααγια νακνα σιγουρευτώ ότι όλα θα πάνε καλά. Θεωρείται όνομα στο χώρο του, στις υπηρεσίες προς το κοινό αναφέρει ότι παρέχει εισήγηση για θέματα στρατού και φοβάμαι μήπως από την επιτροπή απαλλαγών τον ψάξουν και τελικά δε κάνω κάτι, ξέρετε μήπως κοιτάνε το όνομα του ψυχιάτρου και έτσι;
Αν είναι να βρω άλλον, θα ήθελα να μου πουν τη γνώμη τους και οι παλαιότεροι που έχουν πάρει Ι5.
Σας ευχαριστώ!
Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα οσον αφορα το ονομα. Δεν καθονται να ασχοληθουν με το ονομα του ψυχιατρου. Το πολυ πολυ αν θελουν να κανουν ελεγχο οτι το χαρτι ειναι εγκυρο παιρνουν τηλεφωνο και ρωτανε αν βγαλατε το χαρτι αυτο για τον ταδε ασθενη κλπ. Τιποτα παραπανω... Δεν θα εχεις θεμα οποτε μην αγχωνεσαι...
Επιστροφή στην κορυφή
komitis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση komitis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2020 ώρα 20:25
Καλησπέρα σε όλους.

Γνωρίζετε τι προβλέπεται αν κάποιος πρέπει να σπάσει την καραντίνα 14 ημερών για να παρουσιαστεί στο φρουραρχείο;

Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
BigSoldier Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 04/Απριλίου/2020
  Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2020 ώρα 20:42
Παιδιά μπορούμε να πάμε μέσω φρουραρχείου όσοι είμαστε για να παρουσιαστούμε 1η Ιουνίου από την Δευτέρα;
Επιστροφή στην κορυφή
i5 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση i5 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2020 ώρα 21:33
Όσοι παρουσιαζόμαστε 1 Ιουνίου, πάμε Φρουραρχείο ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ (5 εργάσιμες από την ημέρα κατάταξης άρα Δευτέρα - Παρασκευή - Πέμπτη - Τετάρτη - Τρίτη)
Επιστροφή στην κορυφή
anastasis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση anastasis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2020 ώρα 22:24
Αρχικά αποστάλθηκε από komitis

Καλησπέρα σε όλους.

Γνωρίζετε τι προβλέπεται αν κάποιος πρέπει να σπάσει την καραντίνα 14 ημερών για να παρουσιαστεί στο φρουραρχείο;

Ευχαριστώ.

Ρε φίλε συγνώμη κιόλας αλλά μας δουλεύεις; Παίρνεις τηλ και λες είμαι σε καραντίνα απο τότε μεχρι τότε και θα παρουσιαστώ τότε. Και μετά αφου εχει πιστοποιηθεί ότι είσαι όντως απο καραντίνα (γιατι καταγράφονται αυτά) ενημερώνεις στο φρουραρχείο και τη στρατολογία Δευτέρα κίολας και θα σου πουν τι θα κάνεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Liapunov13 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 07/Μαΐου/2020
  Παράθεση Liapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2020 ώρα 22:49
Αρχικά αποστάλθηκε από BigSoldier

Παιδιά μπορούμε να πάμε μέσω φρουραρχείου όσοι είμαστε για να παρουσιαστούμε 1η Ιουνίου από την Δευτέρα;

ΝΑΙ
εισαι ακριβώς 5 μέρες πριν την ημερομηνία κατάταξης, άρα θα σε δεχτούν κανονικά.
Επιστροφή στην κορυφή
JohnJohn0 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση JohnJohn0 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2020 ώρα 23:08
Στο σαητ της στρατολογίας αναφέρει κάτι για μέηλ και οτι θα πηγαίνουν εκει (; ) μόνο μετά απο τηλεφωνική συννενόηση, γνωρίζει κανεις σε τι αναφέρονται;
Δηλαδή επιρρεάζει εμάς που θα πάμε φρουραρχείο για ιατρική αναβολή;
Αναφέρομαι στην τελευταία ανάρτηση στο stratologia.gr
Επιστροφή στην κορυφή
supermario91 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Μαΐου/2020
  Παράθεση supermario91 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαΐου/2020 ώρα 00:05
Να σας ρωτήσω ρε παίδες, αν όπως λέτε ξεμπερδεύεις πιο γρήγορα με αναβολές και απαλλαγές αν παρουσιαστείς κατευθείαν στο στρατόπεδο, γιατί ψάχνεστε όλοι να περάσετε από το φρουραρχείο; Από περιέργεια ρωτάω. Επίσης παρουσιάζομαι 5/6 και είναι Παρασκευή, υπάρχει περίπτωση να μας πάνε για ιατρικό έλεγχο το Σάββατο σε περίπτωση που δεν προλάβουν να μας περάσουν όλους ή μπορεί να μας πούνε από Δευτέρα; Γνωρίζετε κάτι;
Επιστροφή στην κορυφή
bobthebuilder0 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση bobthebuilder0 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαΐου/2020 ώρα 01:55
Αρχικά αποστάλθηκε από i5

Όσοι παρουσιαζόμαστε 1 Ιουνίου, πάμε Φρουραρχείο ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ (5 εργάσιμες από την ημέρα κατάταξης άρα Δευτέρα - Παρασκευή - Πέμπτη - Τετάρτη - Τρίτη)

Αν δε κάνω λάθος, δε μετράει στις "5 εργάσιμες" η μέρα κατάταξης.
Δηλαδη αν παρουσιάζεσαι 1 Ιουνίου μπορείς να πάς φρουραρχείο απο Δευτέρα, οχι Τρίτη.
Επιστροφή στην κορυφή
Liapunov13 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 07/Μαΐου/2020
  Παράθεση Liapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαΐου/2020 ώρα 02:50
Αρχικά αποστάλθηκε από supermario91

Να σας ρωτήσω ρε παίδες, αν όπως λέτε ξεμπερδεύεις πιο γρήγορα με αναβολές και απαλλαγές αν παρουσιαστείς κατευθείαν στο στρατόπεδο, γιατί ψάχνεστε όλοι να περάσετε από το φρουραρχείο; Από περιέργεια ρωτάω.

Γιατι δεν βολευει παντα η τοποθεσια του στρατοπεδου γ αυτο! Πχ αν μενεις κρητη και σε στειλουν Εβρο, βολευει να πας στο τοπικο Φρουραρχειο. Αν οντως το στρατοπεδο που παρουσιαζεσαι ειναι κοντα στο σπιτι σου, τοτε ενοειται πας στρατοπεδο.
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 8586878889 92>