Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 8081828384 92>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Liapunov13 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 07/Μαΐου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Liapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 11/Μαΐου/2020 ώρα 23:40
Αρχικά αποστάλθηκε από Giotas5

Το τσεκαρα μετα κι εγω αυτο. Ηλεκτρονικα θα την κανω. Ενα αλλο που διαβασα ειναι οτι πρεπει στα δικαιολογητικα να βαλουμε και το σημειωμα καταταξης. Οποτε τα μονο που σκεφτομαι να βαλω ειναι το σημειωμα και την απαντηση της πρεσβειας. Δεν εχω κατι αλλο.

Ακριβώς αυτό για την αναβολή κοινωνικών λόγων για όσους είναι απο εξωτερικό κ δεν μπορούν να ταξιδέψουν να πάνε στο Φρουραρχείο. Ε-μαιλ στην στρατολογία με επισυναπτόμενα:
1. Αίτηση [αυτό που λέει "υπόδειγμα αίτησης" στη σελίδα της στρατολογίας]
2. Σημείωμα κατάταξης
3. Βεβαίωση κατοικίας απο την τοπική πρεσβεία

Αν κάποιος πάρει απάντηση απο στρατολογία ας το γράψει εδώ να ξέρουμε και οι υπόλοιποι. Θα κάνω την αίτηση σε λίγες μέρες και θα ανανεώσω εδω με το αποτελεσμα. Ελπίζω να μας τη δώσουν την αναβολή και συνεχίζουμε τη διαδικασία του Φρουραρχείου όταν με το καλό επιτρεπούν ξανά οι πτήσεις για Ελλάδα.
Επιστροφή στην κορυφή
elareto Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση elareto Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαΐου/2020 ώρα 14:20
Αρχικά αποστάλθηκε από Liapunov13

Το τσεκαρα μετα κι εγω αυτο. Ηλεκτρονικα θα την κανω. Ενα αλλο που διαβασα ειναι οτι πρεπει στα δικαιολογητικα να βαλουμε και το σημειωμα καταταξης. Οποτε τα μονο που σκεφτομαι να βαλω ειναι το σημειωμα και την απαντηση της πρεσβειας. Δεν εχω κατι αλλο.

Ακριβώς αυτό για την αναβολή κοινωνικών λόγων για όσους είναι απο εξωτερικό κ δεν μπορούν να ταξιδέψουν να πάνε στο Φρουραρχείο. Ε-μαιλ στην στρατολογία με επισυναπτόμενα:
2. Σημείωμα κατάταξης

Αν κάποιος πάρει απάντηση απο στρατολογία ας το γράψει εδώ να ξέρουμε και οι υπόλοιποι. Θα κάνω την αίτηση σε λίγες μέρες και θα ανανεώσω εδω με το αποτελεσμα. Ελπίζω να μας τη δώσουν την αναβολή και συνεχίζουμε τη διαδικασία του Φρουραρχείου όταν με το καλό επιτρεπούν ξανά οι πτήσεις για Ελλάδα.

Πως ωρέ παιδιά θα πάρουμε βεβαίωση από την Πρεσβεία από την στιγμή που όλα τα ραντεβού έχουν ακυρωθεί. Επίσης για βεβαίωση μόνιμου κατοίκου πρέπει να είσαι 7 χρόνια το λιγότερο στην χώρα. Εγώ είμαι κάτι μήνες ας πούμε, τι να προσκομίσω;
Επιστροφή στην κορυφή
Giotas5 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 30/Μαρτίου/2020
  Παράθεση Giotas5 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαΐου/2020 ώρα 14:29
Αρχικά αποστάλθηκε από elareto

Σε ποια διεύθυνση έστειλες μεηλ στην Πρεσβεία φίλε μου;
Λοιπον. Αναλογα που ανηκεις εχει και email. Ψαξε εδω.https://www.stratologia.gr/el/epikoinwnia Για 200 αθηνων ειναι sy_athinwn@0003.syzefxis.gov.gr Το δευτερο δεν δεχεται. Εστειλα και μου ηρθε αυτοματοποιημενο μνμ οτι δεν παραδοθηκε. Σαν δικαιολογητικα τα μονα που εβαλα ειναι το σημειωμα καταταξης και screenshoot την απαντηση της πρεσβειας. Για διαμονη ουτε λογος αφου δεν εχω επικοινωνια με την πρεσβεια ωστε να μου το δωσουν. Τηλεφωνα δεν σηκωνουν. Και στο τελευταιο μαιλ μου ειπαν πως ειναι κλειστα και δεν μπορουν να κανουν τιποτα.
Επιστροφή στην κορυφή
Giotas5 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 30/Μαρτίου/2020
  Παράθεση Giotas5 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαΐου/2020 ώρα 14:31
Αρχικά αποστάλθηκε από Liapunov13

2. Σημείωμα κατάταξης
Πηρα απαντηση οτι το εστειλαν στο καταλληλο τμημα. Οταν θα εχω νεα θα ενημερωσω.
Επιστροφή στην κορυφή
elareto Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση elareto Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαΐου/2020 ώρα 14:34

Σε ποια διεύθυνση έστειλες μεηλ στην Πρεσβεία φίλε μου;
Λοιπον. Αναλογα που ανηκεις εχει και email. Ψαξε εδω.https://www.stratologia.gr/el/epikoinwnia Για 200 αθηνων ειναι sy_athinwn@0003.syzefxis.gov.gr Το δευτερο δεν δεχεται. Εστειλα και μου ηρθε αυτοματοποιημενο μνμ οτι δεν παραδοθηκε. Σαν δικαιολογητικα τα μονα που εβαλα ειναι το σημειωμα καταταξης και screenshoot την απαντηση της πρεσβειας. Για διαμονη ουτε λογος αφου δεν εχω επικοινωνια με την πρεσβεια ωστε να μου το δωσουν. Τηλεφωνα δεν σηκωνουν. Και στο τελευταιο μαιλ μου ειπαν πως ειναι κλειστα και δεν μπορουν να κανουν τιποτα.

Καλή τύχη! Κράτα μας ενήμερους αν έχεις κάποιο νέο.
Επιστροφή στην κορυφή
Liapunov13 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Liapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαΐου/2020 ώρα 15:30

Πηρα απαντηση οτι το εστειλαν στο καταλληλο τμημα. Οταν θα εχω νεα θα ενημερωσω.

Καλή τύχη εύχομαι φίλε, εγώ περιμένω το χαρτί από την πρεσβεία για να κάνω αίτηση. Σου εχω στειλει ενα πμ για μια ερωτηση.

Υπάγομαι στην στρατολογία Δυτικής Αττικής. Οπότε θα στείλω τα χαρτια μου και στα δυο ε-μαιλ που εμφανιζονται στο συστημα για τη στρατολογια δυτικης αττικης για σιγουρια.

Επιστροφή στην κορυφή
Χρηστος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Χρηστος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2020 ώρα 11:49
Καλησπερα ειναι να παρουσιαστω στις 5 Ιουνιου στη Θηβα ειχα παρει περσυ αναβολη ενος ετους μεσω Φρουραρχειου πιστευετε οτι ειναι καλυτερα να παω στη Θηβα να κανω τη διαδικασια η μεσω του Φρουραρχειου παλι; Γιατι ειχα ακουσει οτι μεσω του στρατοπεδου περνας επιτροπη κατευθειαν και ξεμπερδευεις. Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Liapunov13 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Liapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2020 ώρα 14:54

Πως ωρέ παιδιά θα πάρουμε βεβαίωση από την Πρεσβεία από την στιγμή που όλα τα ραντεβού έχουν ακυρωθεί. Επίσης για βεβαίωση μόνιμου κατοίκου πρέπει να είσαι 7 χρόνια το λιγότερο στην χώρα. Εγώ είμαι κάτι μήνες ας πούμε, τι να προσκομίσω;

Αλλο το ΜΚΕ 7ετιας, κ αλλο πιστοποιητικο οτι μενεις στη χωρα που βρισκεσαι αυτη τη στιγμη. Αυτο πρεπει να το ξεκαθαρισεις με την πρεσβεια σου. Τωρα, αφου λες η πρεσβεια σου ειναι κλειστη αυτο θα πρεπει να το γραψεις στην αιτηση σου για αναβολη κοινωνικων. Γραψε ρητα οτι η πρεσβεια σου ειναι κλειστη κ αδυνατεις να προσκομισεις οποιοδηποτε εγγραφο για την ωρα.

Αρχικά αποστάλθηκε από Χρηστος

Καλησπερα ειναι να παρουσιαστω στις 5 Ιουνιου στη Θηβα ειχα παρει περσυ αναβολη ενος ετους μεσω Φρουραρχειου πιστευετε οτι ειναι καλυτερα να παω στη Θηβα να κανω τη διαδικασια η μεσω του Φρουραρχειου παλι; Γιατι ειχα ακουσει οτι μεσω του στρατοπεδου περνας επιτροπη κατευθειαν και ξεμπερδευεις. Ευχαριστω

Αυτο εχει απαντηθει αρκετες φορες. Ναι, αν παρουστιαστεις στο στρατοπεδο η διαδικασια ειναι πιο γρηγορη. Θα πρεπει ομως να πας με συνοδο γιατι αλλιως μπορει να σε κρατησουνε μεσα για διανυκτερευση μεχρι να περασεις απο την επιτροπη απαλλαγων την επομενη ημερα.
Επιστροφή στην κορυφή
GiannisTsi Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση GiannisTsi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2020 ώρα 13:28
Καλησπέρα παιδιά.'Εχω κάποιο νόσημα το οποίο από τον στρατό διακρίνεται ως Ι4/Ι5 κατά περίπτωση. Σκοπεύω να παρουσιαστώ σύντομα, αλλά στο ενδεχόμενο που δε μου δωθεί Ι5 προτιμώ να κυριχθώ ανυπότακτος (εξωτερικού) καθώς έχω να φροτίσω αρκετές εκρεμμότητες και έχω ήδη κάνει χρήση της αναβολής για κοινωνικούς λόγους. Γνωρίζετε αν υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω; Απ'ότι ξέρω εξέταση πριν παρουσιαστείς (στο φρουραρχέιο) γίνεται μόνο για ψυχιατρικούς λόγους. Κάνω λάθος; Ευχαριστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή
larwse Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 14/Μαΐου/2020
  Παράθεση larwse Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2020 ώρα 13:41

Παιδιά καλησπέρα. Θα σας πω εγω που το έχω και φρέσκο. Έκανα αίτηση αναβολής για κοινωνικούς λογούς πριν δυο μέρες και σημερα μου στείλαν την απόρριψη. Στο email που εστειλα στη στρατολογία επισύναψα:

• 1. Αίτηση
  • 2. Υπεύθυνη δήλωση με τους λόγους για τους οποίους αιτούμαι αναβολή
  • 3. Aποδεικτικό κατοικίας (λογαριασμός δημοτικών φόρων)
  • 4. Αστυνομική ταυτότητα
  • 5. Σημείωμα κατάταξης

Μίλησα με στρατολογία και μου είπαν ότι έχουν γραμμή από τα κεντρικά να απορρίπτουν όλες τις αιτήσεις για κοινωνικούς, εκτός από πάρα πολύ σοβαρές περιπτώσεις.

Εγώ στην αίτηση μου ανέφερα πως είμαι στο εξωτερικό και δεν μπορώ να πάρω άδεια από τη δουλειά μου (κλάφτηκα λίγο) και πως δεν υπάρχον πτήσεις λόγω Covid και μου είναι αδύνατο να έρθω Ελλάδα. Η απάντηση του ήταν πως αυτοί δεν είναι λόγοι που απασχολούν τη στρατολογία και πως αν ψάξω θα βρω πτήσεις με ανταπόκριση. Εν ολίγης ότι είναι δικό μου πρόβλημα.

Οπότε είναι μονόδρομος. Πήρα ξανά στρατολογία να ρωτήσω μήπως και η αιτηση για παραπομπή σε γιατρο γίνετε online , αντί του φρουραρχείου, μπας και κερδίσω λιγο χρόνο αλλα που ειπαν όχι (εχω ήδη πάρει 2 αναβολές για ψυχολογικό και πας για απαλλαγή) Επίσης μου είπε ότι λόγω της κατάστασης η όλη διαδικασία μπορει να παρει 1-1,5 μηνα γιατι η επιτροπή εξετάζει 20 άτομα την ημερα. Να σκεφτείτε τώρα βλέπουν αυτούς που ηταν να μπουν Μάρτιο.

Επιστροφή στην κορυφή
Kleomenis1 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 21/Απριλίου/2020
Κατάσταση: Online
  Παράθεση Kleomenis1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2020 ώρα 14:07
Τραγικό. Δεν καταλαβαίνω τι σκέφτονται.

Επίσης οκ, ας πούμε ότι βρίσκει κάποιος μία πτήση. Τι συμβαίνει με την υποχρεωτική καραντίνα των 14 ημερών; Αυτό δεν είναι λόγος που απασχολεί την στρατολογία; Δηλαδή αν κάποιος βρει μια πτήση μέσα στις επόμενες μέρες και είναι Ελλάδα σε υποχρεωτική καραντίνα, πώς θα πάει να καταταχθεί ή έστω πώς θα πάει στο φρουραρχίο να ζητήσει αναβολή για λόγους υγείας; Αυτό προφανώς από την μία απαγορεύεται από την αστυνομία, προφανώς από την άλλη φαντάζομαι είναι κάτι που δεν θέλουν ούτε οι ίδιοι να συμβεί.
Επιστροφή στην κορυφή
Liapunov13 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Liapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2020 ώρα 14:15
Αρχικά αποστάλθηκε από larwse

Παιδιά καλησπέρα. Θα σας πω εγω που το έχω και φρέσκο. Έκανα αίτηση αναβολής για κοινωνικούς λογούς πριν δυο μέρες και σημερα μου στείλαν την απόρριψη. Στο email που εστειλα στη στρατολογία επισύναψα:

• 1. Αίτηση
  • 2. Υπεύθυνη δήλωση με τους λόγους για τους οποίους αιτούμαι αναβολή
  • 3. Aποδεικτικό κατοικίας (λογαριασμός δημοτικών φόρων)
  • 4. Αστυνομική ταυτότητα
  • 5. Σημείωμα κατάταξης

Μίλησα με στρατολογία και μου είπαν ότι έχουν γραμμή από τα κεντρικά να απορρίπτουν όλες τις αιτήσεις για κοινωνικούς, εκτός από πάρα πολύ σοβαρές περιπτώσεις.

Εγώ στην αίτηση μου ανέφερα πως είμαι στο εξωτερικό και δεν μπορώ να πάρω άδεια από τη δουλειά μου (κλάφτηκα λίγο) και πως δεν υπάρχον πτήσεις λόγω Covid και μου είναι αδύνατο να έρθω Ελλάδα. Η απάντηση του ήταν πως αυτοί δεν είναι λόγοι που απασχολούν τη στρατολογία και πως αν ψάξω θα βρω πτήσεις με ανταπόκριση. Εν ολίγης ότι είναι δικό μου πρόβλημα.

Οπότε είναι μονόδρομος. Πήρα ξανά στρατολογία να ρωτήσω μήπως και η αιτηση για παραπομπή σε γιατρο γίνετε online , αντί του φρουραρχείου, μπας και κερδίσω λιγο χρόνο αλλα που ειπαν όχι (εχω ήδη πάρει 2 αναβολές για ψυχολογικό και πας για απαλλαγή) Επίσης μου είπε ότι λόγω της κατάστασης η όλη διαδικασία μπορει να παρει 1-1,5 μηνα γιατι η επιτροπή εξετάζει 20 άτομα την ημερα. Να σκεφτείτε τώρα βλέπουν αυτούς που ηταν να μπουνΜάρτιο.

ασχημα τα μαντατα, αρα πρεπει να βρουμε πτηση παση θυσια...
Επιστροφή στην κορυφή
SifuJ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση SifuJ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2020 ώρα 14:32
Είναι κανένας που να πέρασε από Φρουρχείο ή Επιτροπή αυτές τις μέρες να μας πεί τι κλίμα επικρατεί; Πως είναι οι επιτροπές, τι γίνεται με τα ραντεβού στις επιτροπές κλπ
Επιστροφή στην κορυφή
elareto Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση elareto Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2020 ώρα 15:15
Δεν πάμε καλά μου φαίνεται...
Επιστροφή στην κορυφή
Ι5 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Ι5 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2020 ώρα 15:24
Γεια σου φιλε μου

Να σε ρωτησω κατι, γιατι και εγω θελω να κανω την ιδια διαδικασια.
Αυτν την υπευθυνη δηλωση που την εκανες στο Προξενειο?

Επιστροφή στην κορυφή
larwse Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση larwse Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2020 ώρα 15:31
Αρχικά αποστάλθηκε από Kleomenis1

Τραγικό. Δεν καταλαβαίνω τι σκέφτονται.

Επίσης οκ, ας πούμε ότι βρίσκει κάποιος μία πτήση. Τι συμβαίνει με την υποχρεωτική καραντίνα των 14 ημερών; Αυτό δεν είναι λόγος που απασχολεί την στρατολογία; Δηλαδή αν κάποιος βρει μια πτήση μέσα στις επόμενες μέρες και είναι Ελλάδα σε υποχρεωτική καραντίνα, πώς θα πάει να καταταχθεί ή έστω πώς θα πάει στο φρουραρχίο να ζητήσει αναβολή για λόγους υγείας; Αυτό προφανώς από την μία απαγορεύεται από την αστυνομία, προφανώς από την άλλη φαντάζομαι είναι κάτι που δεν θέλουν ούτε οι ίδιοι να συμβεί.

To ρώτησα και αυτό. Πήρα τηλέφωνο στον ΕΟΔΥ να μάθω τι ισχύει με την καραντίνα. Αυτό που μου ειπαν είναι πως με το που φτασεις Ελλάδα σε πάνε σε ξενοδοχείο και σου κάνουν το τεστ για Covid. Την επομενη μερα και εφόσον βγει αρνητικό, αναφέρεις το λόγω για τον οποίο ήρθες Ελλάδα και ανάλογα με την περίπτωση σου λένε και τι πρέπει να κάνεις. Το 14ημερο ισχύει γενικά αλλά μου ειπε ότι κάποιες περιπτώσεις μπορει να κανουν και λιγότερο (από ότι κατάλαβα ούτε αυτός ήξερε ακριβώς) Όταν του ανέφερα ότι έρχομαι για στρατο (χωρις να αναφέρω τιποτα για αναβολές, φρουραρχεία κτλ.) , μου ειπε ότι μπορει να χρειαστεί να κανω καραντίνα σε στρατιωτικό νοσοκομείο.

Επιστροφή στην κορυφή
Αντωνης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αντωνης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2020 ώρα 15:36
Καλησπέρα. Παιδιά αμα έχει κάποιος εμπειρια απο Μάρτη-Απρίλη (φρουραρχείο-Επιτροπή) επειδή και πάλι είχαμε τον covid-19, ας μας ενημερώσει για τις διαδικασίες. Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
larwse Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση larwse Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2020 ώρα 15:37
Αρχικά αποστάλθηκε από Ι5

Γεια σου φιλε μου

Να σε ρωτησω κατι, γιατι και εγω θελω να κανω την ιδια διαδικασια.
Αυτν την υπευθυνη δηλωση που την εκανες στο Προξενειο;

Όχι, η αίτηση γίνεται μέσω email.

Την αίτηση και την υπεύθυνη δήλωση μπορείς να τις βρεις εδώ :https://www.stratologia.gr/el/document-templates

Για το email, μπες εδώ:https://www.stratologia.gr/el/epikoinwnia και επέλεξε την Στρατολογική Υπηρεσία που ανήκεις. Θα σου βγάλει emails και τηλεφωνά.

Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 8081828384 92>