Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 7778798081 112>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

BigSoldier Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 04/Απριλίου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 03/Μαΐου/2020 ώρα 21:29
Κράτησα φωτοτυπία.
Επιστροφή στην κορυφή
Νικόλας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικόλας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαΐου/2020 ώρα 03:29
Λένε όσο πιο πρόσφατη τόσο το καλύτερο, πχ 1-2 μήνες πριν, όταν πήρες τη πρώτη αναβολή για γενικευμένη αγχώδεις διαταραχή τη πήρες εύκολα η σε τάραξαν στις ερωτήσεις;
Επιστροφή στην κορυφή
BigSoldier Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 04/Απριλίου/2020
  Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαΐου/2020 ώρα 12:46
Αρχικά αποστάλθηκε από Νικόλας

Λένε όσο πιο πρόσφατη τόσο το καλύτερο, πχ 1-2 μήνες πριν, όταν πήρες τη πρώτη αναβολή για γενικευμένη αγχώδεις διαταραχή τη πήρες εύκολα η σε τάραξαν στις ερωτήσεις;
Γεια σου Νικόλα. Δύο ερωτήσεις μου έκαναν πότε ξεκίνησε και τι αγωγή ακολουθώ.
Επιστροφή στην κορυφή
dimitris90 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 23/Ιανουαρίου/2018
  Παράθεση dimitris90 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαΐου/2020 ώρα 14:48
Καλησπερα σας, πασχω απο διπολικη διαταραχη μαζι με κρισεις πανικου και εχω χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο. Παρουσιαζομαι τον ιουνιο με την Γ' ΕΣΣΟ εχοντας παρει 2ετη αναβολη απ ευθειας ως Ι4 ομως. Και τωρα παω για απαλλαγη.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης:

Υπαρχει περιπτωση να με βαλουν μεσα ;
Οι παθησεις μου ειναι Ι5 και οι 2 στο Φεκ
Επιστροφή στην κορυφή
anastasis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση anastasis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαΐου/2020 ώρα 15:14
Αρχικά αποστάλθηκε από dimitris90

Καλησπερα σας, πασχω απο διπολικη διαταραχη μαζι με κρισεις πανικου και εχω χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο. Παρουσιαζομαι τον ιουνιο με την Γ' ΕΣΣΟ εχοντας παρει 2ετη αναβολη απ ευθειας ως Ι4 ομως. Και τωρα παω για απαλλαγη.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης:

Υπαρχει περιπτωση να με βαλουν μεσα ;
Οι παθησεις μου ειναι Ι5 και οι 2 στο Φεκ

Tι θα πει ως Ι4. Το Ι4 είναι ικανός για στράτευση. Εννοείς ότι δε σου έδωσαν απευθείας την απαλλαγή. Ποτέ δε δίνουν απευθείας απαλλαγή σε πολύ ειδικές περιπτώσεις μονο όταν αφορά ψυχολογικό κομμάτι. Πιο συχνά για παθολογικά αίτια δίνουν αμέσως.
Επιστροφή στην κορυφή
Sifu J Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Sifu J Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαΐου/2020 ώρα 16:06
Αν ειχες παρει την 2ετης απευθειας απο στρατοπεδο θεωρω οτι εγραψαν Ι4 επειδη δεν μπορουσαν να γραψουν Ι5 γιατι επρεπε να παρεις 2 χρονια αναβολη πρωτα για ψυχ λογους. Το Ι5 ειναι απευθειας απαλλαγη που δεν προβλεπεται στα ψυχ απευθειας. Λογικα δεν θα εχεις θεμα. Δεν εχω ακουσει καποιον να μην πηρε απαλλαγη μετα απο 2 χρονια ποσο μαλλον με χαρτι δημοσιου. Μια απο τα ιδια και εγω για τον Ιουνιο μετα απο 2 χρονια αναβολων, παω για απαλλαγη με αντιστοιχα θεματα. Ευχομαι να πανε ολα καλα αρχικα με την υγεια σου και κατ επεκταση με την απαλλαγη.
Επιστροφή στην κορυφή
dimitris90 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 23/Ιανουαρίου/2018
  Παράθεση dimitris90 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαΐου/2020 ώρα 20:48
Την πειρα απο στρατοπεδο και χωρις καποιο χαρτι και απλα μου ειπε 2 ετη απ ευθειας και μετα απαλλαγη
Ευχαριστο για την απαντηση

Απλα γτ αυτη η παθηση δεν επιτρεπη και πολυ στρες, οποιος την εχει καταλαβαινει
Επιστροφή στην κορυφή
elareto Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση elareto Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαΐου/2020 ώρα 21:54
Αρχικά αποστάλθηκε από i5

εγω εστειλα email στην πρεσβεια στο λονδινο να τους ρωτησω για εμας που ειμαστε εδω και δεν μπορουμε να παμε Ελλαδα λογο covid - 19.
και μου εδωσαν αυτην την απαντηση
Κύριε καλημέρα σας.
Καταλαβαίνουμε την αγωνία σας αλλά λόγω των ιδιαιτέρων συνθηκών που προκύπτουν από την πανδημία η Πρεσβεία παραμένει κλειστή μέχρι νεωτέρας. Για περισσότερες πληροφορίες συμβουλευτείτε την ιστοσελίδα της Πρεσβείας ή επικοινωνείστε με την στρατολογική υπηρεσία που ανήκετε.
Μόλις εξομαλυνθεί η τρέχουσα συγκυρία θα πρέπει να κλείσετε ραντεβού μετά την ημερομηνία κατάταξης σας (δηλ. Αν είναι για τις 20 Ιουνίου εσείς θα πρέπει να κλείσετε ραντεβού μέσω συστήματος μετά τις 20 του μήνα) όποια ημέρα βρείτε ραντεβού. Θα πρέπει να προσκομίσετε τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να σας χορηγηθεί βεβαίωση μονίμου διαμονής.

Ευχαριστούμε,

Από το Προξενικό Γραφείο
Πρεσβείας Λονδίνου

Φίλε μου και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω... Από την στρατολογία μου είπαν ότι καλύτερα να ζητήσω αναβολή για κοινωνικούς λόγους... Εσύ τι feedback έχεις αν επιτρέπεται;
Επιστροφή στην κορυφή
Kleomenis1 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 21/Απριλίου/2020
  Παράθεση Kleomenis1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαΐου/2020 ώρα 12:22
Και εμένα που αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα για αναβολή για κοινωνικούς λόγους μου είπαν... Χωρίς να είναι βέβαιοι ότι θα χορηγηθεί.

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται σε περίπτωση που κάποιος είναι Ελλάδα όταν πρέπει να καταταχθεί αλλά ταυτόχρονα είναι σε υποχρεωτική καραντίνα; Γιατί όποιος έρχεται από το εξωτερικό είναι 14 μέρες υποχρεωτικά σε καραντίνα αυτήν την περίοδο...
Επιστροφή στην κορυφή
elareto Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση elareto Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαΐου/2020 ώρα 14:37
Αρχικά αποστάλθηκε από Kleomenis1

Και εμένα που αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα για αναβολή για κοινωνικούς λόγους μου είπαν... Χωρίς να είναι βέβαιοι ότι θα χορηγηθεί.

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται σε περίπτωση που κάποιος είναι Ελλάδα όταν πρέπει να καταταχθεί αλλά ταυτόχρονα είναι σε υποχρεωτική καραντίνα; Γιατί όποιος έρχεται από το εξωτερικό είναι 14 μέρες υποχρεωτικά σε καραντίνα αυτήν την περίοδο...

A δηλαδή παίζει να να μην χορηγηθεί δηλαδή. Προφανώς θα βγάλουμε φτερούγες για να γυρίσουμε στην Ελλάδα, γιατί πτήσεις δεν υπάρχουν. Τι δικαιολογητικά σκέφτεσαι να προσκομίσεις; Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να βρεις και μεταφραστή.
Επιστροφή στην κορυφή
Liapunov13 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 07/Μαΐου/2020
  Παράθεση Liapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαΐου/2020 ώρα 15:10

Εχω κ εγω ακριβως το ιδιο προβλημα. Παρουσιαζομαι 2 Ιουνιου κ δεν βρισκω πτηση να κατεβω Αθηνα να κανω τη διαδικασια του Φρουραρχειου. Αλλα ακομα κ αν βρω πτηση ξερει κανεις τι ισχυει για την υποχρεωτικη καραντινα 14 ημερων για οσους ερχονται απο το εξωτερικο και εχουν σημειωμα καταταξης;

Λογικα μια αναβολη κοινωνικων λογων ισως σωσει την υπαρχουσα κατασταση (πλεον κανεις αιτηση και με ε-μαιλ μου ειπανε).
Επιστροφή στην κορυφή
i5 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση i5 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαΐου/2020 ώρα 15:32
Τι feedbacks εννοεις φιλε μου;
Επιστροφή στην κορυφή
i5 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση i5 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαΐου/2020 ώρα 15:38
Γεια σου φιλε

Και εγω το ιδιο προβλημα εχω. Ειμαι να μπω στις 3 Ιουνιου , εχω παρει δυο χρονια αναβολη για ψυχολογικους λογους, και θελω να παω να κανω τη διαδικασια μεσω φρουραρχειου, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω πτυση και δεν ξερω εαν πρεπει να μπω καραντινα για 14 μερες.
Ξερει κανεις τι γινεται?
Επισης τι εννοειτε με αναβολη για κοινωνικους λογους και πως ειναι η διαδικασια?
Επιστροφή στην κορυφή
Liapunov13 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Liapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαΐου/2020 ώρα 17:43

Γεια σου φιλε
Και εγω το ιδιο προβλημα εχω. Ειμαι να μπω στις 3 Ιουνιου, εχω παρει δυο χρονια αναβολη για ψυχολογικους λογους, και θελω να παω να κανω τη διαδικασια μεσω φρουραρχειου, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω πτυση και δεν ξερω εαν πρεπει να μπω καραντινα για 14 μερες.
Ξερει κανεις τι γινεται;
Επισης τι εννοειτε με αναβολη για κοινωνικους λογους και πως ειναι η διαδικασια;

Μιλησα μεσω ε-μαιλ με την στρατολογια και μου ειπανε αφου εισαι εξωτερικο και δεν βρισκεις πτηση να κανω τη διαδικασια της αναβολης κοινωνικων λογων. Κατεβαζεις το εγγραφο "υποδειγμα αιτησης" απο εδω:

https://www.stratologia.gr/el/document-templates

συμπληρωνεις τα στοιχεια σου και γραφεις το λογο που δεν μπορεις να καταταγεις (δεν βρισκεις πτηση για ελλαδα). Το εκτυπωνεις, το υπογραφεις και τους το στελνεις με ε-μαιλ. Σε 5 μερες βγαινει η αποφαση.
Επιστροφή στην κορυφή
Kleomenis1 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 21/Απριλίου/2020
  Παράθεση Kleomenis1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαΐου/2020 ώρα 19:27
Φίλε Liapunov13 με ποια στρατολογία μίλησες; Γιατί εμένα μου είπαν τηλεφωνικά από την στρατολογική υπηρεσία Αττικής ότι χρειάζεται και κάποιο χαρτί από το προξενείο.
Επιστροφή στην κορυφή
i5 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση i5 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαΐου/2020 ώρα 20:18
Liapunov13

Ξερεις μηπως εναν παρεις αναβολη για κοινονικους λογους για ποσους μηνες περνεις αναβολη?

Επισης ξερει κανεις εαν παρεις αυτην την αναβολη, επιρεαζει μετα τη διαδικασια για να παρεις ι5?

Σας ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Liapunov13 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Liapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαΐου/2020 ώρα 21:38

Φίλε Liapunov13 με ποια στρατολογία μίλησες; Γιατί εμένα μου είπαν τηλεφωνικά από την στρατολογική υπηρεσία Αττικής ότι χρειάζεται και κάποιο χαρτί από το προξενείο.

Με την στρατολογια ανατολικης αττικης. Τι ακριβως εγγραφο σου ζητησανε απο την πρεσβεια; Να γραφει τι;
Επιστροφή στην κορυφή
Liapunov13 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Liapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2020 ώρα 10:08

Ξερεις μηπως εναν παρεις αναβολη για κοινονικους λογους για ποσους μηνες περνεις αναβολη;

Η αναβολη κοινωνικων λογων δινεται για 2 ΕΣΣΟ φετος (εως περυσι δινονταν για 1 ΕΣΣΟ μονον, αλλα οι ΕΣΣΟ ηταν λιγοτερες). Αρα απο Γ ΕΣΣΟ που εισαι υποχρεος, θα σε καλεσουνε ξανα στην Ε ΕΣΣΟ 2020.

Επισης ξερει κανεις εαν παρεις αυτην την αναβολη, επιρεαζει μετα τη διαδικασια για να παρεις ι5;

Οχι δεν επηρεαζει. Η αναβολη για λογους υγειας παει παντα αθροιστικα. Οταν συμπληρωσεις 24 μηνες αναβολων υγειας (συνεχομενα ή σπαστα), πας για οριστικη απαλλαγη.
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 7778798081 112>