Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 7677787980 94>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Proo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Proo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 22/Απριλίου/2020 ώρα 23:07
Στο 401 η εξέταση γίνεται μετά χαρτιά σου ή σου κανουν κανονικά εξετάσεις;
Επιστροφή στην κορυφή
giorikas Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 23/Απριλίου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση giorikas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Απριλίου/2020 ώρα 19:21
Καλησπέρα!
Έχω 2 χ 1 έτος αναβολές και μόλις μου ήρθε email για παρουσίαση τον Ιούνιο (έχω αναβολή μέχρι Μάιο).

Οπότε πρέπει να αρχίσουν οι ετοιμασίες για την απαλλαγή. Δυστυχώς ο γιατρός που έχω για την γνωμάτευση, είναι σε άλλη πόλη και με τα μέτρα σε ισχύ, ίσως να μην μπορώ να πάω για επίσκεψη φέτος.

Μπορεί κάποιος να μου στείλει σε pm κάποιον ιδιώτη γιατρό ψυχίατρο από Θεσσαλονίκη;

Επίσης, έχει αλλάξει καθόλου η κατάσταση φέτος σε σχέση με τις απαλλαγές; Έχει κάποιος εμπειρία από Θεσσαλονίκη το τελευταίο χρόνο;(απαλλαγές, όχι αναβολές)

Ευχαριστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή
Αντωνης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αντωνης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Απριλίου/2020 ώρα 14:03
Πως θα γινει η διαδικασια του φρουραρχειου φετος;

Παρουσιαζομαι Ιουνιο και αν κρινω απο περισυ τετοια εποχη, που ηταν χιλιαδες κοσμος συγκεντρωμενος στο φρουραρχειο Αθηνων, θα χουμε σοβαρο υγειονομικο θεμα.
Επιστροφή στην κορυφή
giorikas Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 23/Απριλίου/2020
  Παράθεση giorikas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Απριλίου/2020 ώρα 16:39
Έλα ντε. Πας για απαλλαγή ή αναβολή;
Επιστροφή στην κορυφή
Andreas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Andreas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Απριλίου/2020 ώρα 17:23
Καλησπερα παιδες. Κι εγω παρουσιαζομαι Ιουνιο. Ηθελα να ρωτησω κι εγω τι θα παιχτει με το φρουραρειο
Επιστροφή στην κορυφή
Αντώνης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αντώνης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Απριλίου/2020 ώρα 17:49
Αρχικά αποστάλθηκε από giorikas

Έλα ντε. Πας για απαλλαγή ή αναβολή;

Αναβολη
Επιστροφή στην κορυφή
Nικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Nικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Απριλίου/2020 ώρα 01:17
Λογικά θα βάζουν ημερήσιο όριο και έτσι
Επιστροφή στην κορυφή
Ακης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ακης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Απριλίου/2020 ώρα 19:34
Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερωτησει είμαι κάτοικος Πειραιά Αλά Ανήκω στην στρατολογική υπηρεσία Θεσσαλίας Χαρτί κατάταξης έρχεται στο τμήμα Πειραιά δηλαδή Κατοικία μου μία ζωή είναι στην Αθήνα θα ήθελα να κάνω διαδικασία αναβολής μέσο φρουραρχείου στην Αθήνα δεν Χρειάζεται κάτι; γιατη της Προηγούμενες αναβολές πήρα μέσω στρατόπεδου και Μου είναι αδύνατο να πάω στη Θεσσαλονίκη Γίνεται να πάρω μέσω Φρουραρχείου να κάνω τη διαδικασία στην Αθήνα όλοι (Λογικά έχω δώσει παλιά από το σχόλιο ότι είμαι κατικος Αθήνας γοαυτο μπυ έρχεται έσω το χαρτί δεν θα χριαζεται κάτι ;
Επιστροφή στην κορυφή
Anastasis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Anastasis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Απριλίου/2020 ώρα 01:59
Δε νομίζω πως θα βάλει κάποιος όρια. Πάνε και μαζεύονται όλοι απέξω τόσα άτομα και μετά μέσα έχει νέα σειρά την ωρα που ανοίγουν οι υπηρεσιες... ο τελευταίος πάει πρώτος. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να κρατηθεί απόσταση ατόμων 2 μέτρα...
Επιστροφή στην κορυφή
Hunter Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Hunter Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Απριλίου/2020 ώρα 11:23
Καλησπέρα σε όλους,

Πέρασε κανείς από επιτροπή στο 424; Είχανε πει πως τα αποτελέσματα θα βγουν online αλλά ακόμη τίποτα. Είχες κανείς καμία απάντηση από εκεί;
Επιστροφή στην κορυφή
Αντωνης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αντωνης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Απριλίου/2020 ώρα 12:08
Αρχικά αποστάλθηκε από Anastasis

Δε νομίζω πως θα βάλει κάποιος όρια. Πάνε και μαζεύονται όλοι απέξω τόσα άτομα και μετά μέσα έχει νέα σειρά την ωρα που ανοίγουν οι υπηρεσιες... Ο τελευταίος πάει πρώτος. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να κρατηθεί απόσταση ατόμων 2 μέτρα...

Ακριβως, πραγμα το οποιο λιγη σημασια εχει οταν εισαι 6 εως 8 το πρωι μπουγιο.
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 16/Μαρτίου/2018
  Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2020 ώρα 01:26
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ:
Σας πληροφορούμε ότι όσοι υποχρεούνται για κατάταξη με την 2020 Γ΄ ΕΣΣΟ του Στρατού Ξηράς/Πολεμικής Αεροπορίας και με την 2020 Β΄ ΕΣΣΟ του Πολεμικού Ναυτικού (α΄ δεκαπενθήμερο Ιουνίου 2020), θα παραλάβουν το Σημείωμα Κατάταξης ηλεκτρονικά, εντός του Μαΐου 2020, μέσω του παρόντος διαδικτυακού τόπου. Για την παραλαβή απαιτείται η επιλογή του μενού «ΕΙΣΟΔΟΣ» μέσω του οποίου πραγματοποιείται αυθεντικοποίηση με χρήση κωδικών taxisnet. Κατόπιν απαιτείται η επιλογή του μενού «ΤΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΜΟΥ» και τελικά η εκτύπωση του.

Επιστροφή στην κορυφή
Giotas5 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 30/Μαρτίου/2020
  Παράθεση Giotas5 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2020 ώρα 03:31
Παιδια για να το ξεκαθαρισουμε. Για Ι5 παιρνεις πρεπει να παρεις μεχρι δυο χρονια αναβολη. (Ειτε το παρεις 4χ6 μηνες.2χ1 χρονο. Ειτε δυο χρονια απο την αρχη. Δεν εχει σημασια) ο κογος ειναι γιατι σε αυτα τα δυο χρονια μπορει να γινεις καλα η οχι. Απαξ και τελειωσουν - παρεις τα δυο αυτα χρονια, πας για απαλλαγη μετα η μπαινεις μεσα. Αλλα δεν δινουν αλλη αναβολη. Ειναι μεχρι δυο χρονια. Για αυτο ειμαι σιγουρος απο πρωτο χερι. Αυτο που δεν ξερω και θα βοηθαγε πολυ αν καποιος ηξερε. Τι γινεται με αυτους που εχουν μεινει εξωτερικο εξαιτιας της καταστασεις και δεν μπορουν να ερθουν γιατι τα συνορα ειναι κλειστα και η πρεσβεια δεν σηκωνει τηλεφωνο;
Επιστροφή στην κορυφή
i5 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση i5 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2020 ώρα 13:08
εγω εστειλα email στην πρεσβεια στο λονδινο να τους ρωτησω για εμας που ειμαστε εδω και δεν μπορουμε να παμε Ελλαδα λογο covid - 19.
και μου εδωσαν αυτην την απαντηση
Κύριε καλημέρα σας.
Καταλαβαίνουμε την αγωνία σας αλλά λόγω των ιδιαιτέρων συνθηκών που προκύπτουν από την πανδημία η Πρεσβεία παραμένει κλειστή μέχρι νεωτέρας. Για περισσότερες πληροφορίες συμβουλευτείτε την ιστοσελίδα της Πρεσβείας ή επικοινωνείστε με την στρατολογική υπηρεσία που ανήκετε.
Μόλις εξομαλυνθεί η τρέχουσα συγκυρία θα πρέπει να κλείσετε ραντεβού μετά την ημερομηνία κατάταξης σας (δηλ. αν είναι για τις 20 Ιουνίου εσείς θα πρέπει να κλείσετε ραντεβού μέσω συστήματος μετά τις 20 του μήνα) όποια ημέρα βρείτε ραντεβού. Θα πρέπει να προσκομίσετε τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να σας χορηγηθεί βεβαίωση μονίμου διαμονής.

Ευχαριστούμε,

Από το Προξενικό Γραφείο
Πρεσβείας Λονδίνου
Επιστροφή στην κορυφή
anastasis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση anastasis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2020 ώρα 18:01
Παιδιά λίγο λογικά να σκεφτόμαστε. Δε χρειάζεται πανικός. Τα δεδομένα είναι διαφορετικά φέτος. Προσωπικά πιστεύω ότι αν Πχ ενας Πρέπει να παει σήμερα στο φρουραρχείο για να εξεταστεί απο ψυχίατρο Και δε νιώθει καλά (εχει πυρετό κλπ). Θα πρέπει να ενημερώσει τηλεφωνικά και να του δοθεί ευκαιρία για πιο μετά λογικά, αφου δεν έχουμε πρόσβαση όλοι στα τεστ για covid και πρέπει να προσέχουμε τους γύρω μας. Οπότε ακόμα και αυτοί που είναι εγκλωβισμένοι σε άλλη χώρα, θα πρέπει να ενημερώσουν τη στρατολογία για το πρόβλημα τους.
Επιστροφή στην κορυφή
Βασίλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Βασίλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαΐου/2020 ώρα 01:41
Καλησπέρα σε όλη την παρέα θα αναφέρω με όσο το δυνατόν εν συντομία την περίπτωση μου και αν κάποιος έχει βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση η γνωρίζει να με συμβουλέψει ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Είμαι γεννημένος το 1994 η κανονική κατάταξη μου ήταν το 2015 αλλά πήρα αυτομάτως αναβολή όταν είχα περάσει με πανελλαδικές στο ΤΕΙ Αθήνας και από τότε το μόνο που έχω κάνει έχω κρατήσει ένα χαρτί που λέει ότι ισχύει έως 31 Δεκ 2021.

Τη σχολή την παράτησα το 2015 κάνοντας οριστική διαγραφή λόγω εργασίας αλλά δεν είχα ασχοληθεί να ειδοποιήσω κανένα εκ τότε οπότε σίγουρα υπάρχει η μηνιαία πρόσθετη εξαγοράσιμη από ότι γνωρίζω από την στιγμή που δεν θα έχω το πτυχίο να αιτιολογησω την αναβολή. Το θέμα μου είναι άλλο όμως ότι με ενδιαφέρει απαλλαγή ακόμη και με τρελοχαρτο για τον λόγο ότι είμαι 26 χρόνων παντρεμένος και έχω δύο δίδυμα μωρά 2 ετών δουλεύω σαν τον σκύλο μέρα νύχτα δεν έχω δικό μου σπίτι και είμαι σε νοίκι δεν έχω καμία απολύτως βοήθεια ούτε οικονομική ούτε με τα παιδιά από τους παππούδες γιατί επίσης δουλεύουν και παλεύουν να ξεχρεωσουν δάνεια και από ότι βλέπω ότι προβλέπει ο νόμος απαλλαγή μόνο στα τρία τέκνα που δεν σκοπεύω να κάνω άλλο παιδί τώρα σύντομα και στη δική μου περίπτωση με δύο τέκνα 6μηνη που όσο λίγο και να ακούγεται 6 μήνες θα με καταστρέψουν άμα λείψω από δουλειά.

Pαρότι ξεκίνησε μόλις δειλά δειλά και η σύζυγός να εργάζεται λόγο του ενοικίου δεν παίζει σε καμία περίπτωση να τα βγάλουμε πέρα για 6 ολόκληρους μήνες εδώ για ένα σκέφτεσαι χωρίς μισθό και αγχώνεσαι πραγματικά υπό άλλες συνθήκες θα μουν οκ με το θέμα του στρατού αν και πότε δεν το επικρατούσα και είμαι καθέτως στο ότι είναι υποχρεωτικό δεν θα με πείραζε να πήγαινα έτσι και αλλιώς μάχιμος είμαι χρηματαποστολες κάνω και έχω δεχτεί απειλές με όπλο σε ληστείες και ενεργησα σωστά και ψύχραιμα αλλά ακόμα και Αθήνα που μου λένε κάποιοι ότι μπορεί να με βάλουν να υπηρετήσω και μέχρι και να κοιμάμαι σπίτι μου δεν μπορώ πραγματικά να μείνω χωρίς μισθό για 6 μήνες και οκ για εμένα χέστηκα αλλά έχω δύο μωρά παιδιά.

Αυτά ελπίζω να μη σας κούρασα με όλο αυτό απλά για να υπάρχει πλήρη εικόνα της περίπτωσης.
Επιστροφή στην κορυφή
anastasis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση anastasis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαΐου/2020 ώρα 14:31
Αρχικά αποστάλθηκε από Βασίλης

Καλησπέρα σε όλη την παρέα θα αναφέρω με όσο το δυνατόν εν συντομία την περίπτωση μου και αν κάποιος έχει βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση η γνωρίζει να με συμβουλέψει ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Είμαι γεννημένος το 1994 η κανονική κατάταξη μου ήταν το 2015 αλλά πήρα αυτομάτως αναβολή όταν είχα περάσει με πανελλαδικές στο ΤΕΙ Αθήνας και από τότε το μόνο που έχω κάνει έχω κρατήσει ένα χαρτί που λέει ότι ισχύει έως 31 Δεκ 2021.

Τη σχολή την παράτησα το 2015 κάνοντας οριστική διαγραφή λόγω εργασίας αλλά δεν είχα ασχοληθεί να ειδοποιήσω κανένα εκ τότε οπότε σίγουρα υπάρχει η μηνιαία πρόσθετη εξαγοράσιμη από ότι γνωρίζω από την στιγμή που δεν θα έχω το πτυχίο να αιτιολογησω την αναβολή. Το θέμα μου είναι άλλο όμως ότι με ενδιαφέρει απαλλαγή ακόμη και με τρελοχαρτο για τον λόγο ότι είμαι 26 χρόνων παντρεμένος και έχω δύο δίδυμα μωρά 2 ετών δουλεύω σαν τον σκύλο μέρα νύχτα δεν έχω δικό μου σπίτι και είμαι σε νοίκι δεν έχω καμία απολύτως βοήθεια ούτε οικονομική ούτε με τα παιδιά από τους παππούδες γιατί επίσης δουλεύουν και παλεύουν να ξεχρεωσουν δάνεια και από ότι βλέπω ότι προβλέπει ο νόμος απαλλαγή μόνο στα τρία τέκνα που δεν σκοπεύω να κάνω άλλο παιδί τώρα σύντομα και στη δική μου περίπτωση με δύο τέκνα 6μηνη που όσο λίγο και να ακούγεται 6 μήνες θα με καταστρέψουν άμα λείψω από δουλειά.

Pαρότι ξεκίνησε μόλις δειλά δειλά και η σύζυγός να εργάζεται λόγο του ενοικίου δεν παίζει σε καμία περίπτωση να τα βγάλουμε πέρα για 6 ολόκληρους μήνες εδώ για ένα σκέφτεσαι χωρίς μισθό και αγχώνεσαι πραγματικά υπό άλλες συνθήκες θα μουν οκ με το θέμα του στρατού αν και πότε δεν το επικρατούσα και είμαι καθέτως στο ότι είναι υποχρεωτικό δεν θα με πείραζε να πήγαινα έτσι και αλλιώς μάχιμος είμαι χρηματαποστολες κάνω και έχω δεχτεί απειλές με όπλο σε ληστείες και ενεργησα σωστά και ψύχραιμα αλλά ακόμα και Αθήνα που μου λένε κάποιοι ότι μπορεί να με βάλουν να υπηρετήσω και μέχρι και να κοιμάμαι σπίτι μου δεν μπορώ πραγματικά να μείνω χωρίς μισθό για 6 μήνες και οκ για εμένα χέστηκα αλλά έχω δύο μωρά παιδιά.

Αυτά ελπίζω να μη σας κούρασα με όλο αυτό απλά για να υπάρχει πλήρη εικόνα της περίπτωσης.

Καλησπέρα. Καταρχήν να χαίρεσαι τα παιδάκια σου. Χωρίς πλάκα εγω στη θέση σου αυτό που θα έκανα (αν και για κάθε άνθρωπο είναι διαφορετικό και το καταλαβαίνω λόγω οικονομικών κυρίως) θα έκανα ακόμα ένα παιδί. Πατέρας 3 ή περισσοτέρων Παιδιών απαλλάσσεται απο τη στράτευση.
Επιστροφή στην κορυφή
BigSoldier Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 04/Απριλίου/2020
  Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαΐου/2020 ώρα 21:26
Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω αν χρειάζομαι πρόσφατη γνωμάτευση για το φρουραρχείο, για την εκδήλωση γενικευμένης αγχώδους διαταραχής ή μπορώ να πάω με την περσινή γνωμάτευση; Πρόκειται για αναβολή. Ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 7677787980 94>