Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 7475767778 93>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

BigSoldier Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 04/Απριλίου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 10/Απριλίου/2020 ώρα 21:50
Καλησπέρα. Μπορώ πιο εύκολα να πάρω αναβολή από το στρατόπεδο; Και αν ναι θα χρειαστεί να μείνω μέσα ή θα φύγω μέσα στην ίδια μέρα; Χωρίς χαρτί. Η αναβολή μου θα βγει πιο άμεσα ή θα είναι όπως στο φρουραρχείο που καθυστέρησε; Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Απριλίου/2020 ώρα 22:32
Δεν ξέρω γιατί δεν. Έδωσαν. Για ψυχολογικούς λόγους οι. Οποίοι ισχύουν μάλιστα. απλα. Δεν ήταν. Φορτωμένο. Με.1002 θέματα. μαλλον γι'αυτό. Από. Εδώ και. Πέρα. Τι γίνεται;
Επιστροφή στην κορυφή
Pro Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Pro Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Απριλίου/2020 ώρα 05:50
Δεσ την πάθηση σου στους κωδικούς τι τους βγάζουν
Επιστροφή στην κορυφή
Γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Απριλίου/2020 ώρα 10:47
Τι εννοείς;
Επιστροφή στην κορυφή
Pro Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Pro Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Απριλίου/2020 ώρα 19:15
Η πάθηση που σου γράψει το χαρτί είδες στο φεκ του 2014 και γράφει όλες τις παθήσεις για το τι αναβολή παίρνουν αν παίρνουν και τι Ι βγαίνουν μπορεί αυτό που έχεις να μην δικαιούσαι αναβολή βάση φεκ
Επιστροφή στην κορυφή
Γιώργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιώργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Απριλίου/2020 ώρα 12:24
Γεια σας, οποίος έχει τύχει να κάνει επίσκεψη σε δημόσιο ψυχίατρο μέσω ΙΚΑ κλπ, θα μπορούσε λίγο να με ενημερώσει εάν είναι γενικά συνεργάσιμοι και δίνουν εύκολα διάγνωση; Επειδή γνωρίζω ότι με χαρτί δημοσίου είναι πιο εύκολες αναβολές απαλλαγές, εύχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
BigSoldier Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Απριλίου/2020 ώρα 19:37
Αρχικά αποστάλθηκε από Γιώργος

Γεια σας, οποίος έχει τύχει να κάνει επίσκεψη σε δημόσιο ψυχίατρο μέσω ΙΚΑ κλπ, θα μπορούσε λίγο να με ενημερώσει εάν είναι γενικά συνεργάσιμοι και δίνουν εύκολα διάγνωση; Επειδή γνωρίζω ότι με χαρτί δημοσίου είναι πιο εύκολες αναβολές απαλλαγές, εύχαριστω

Ναι παιδιά. Όποιος μπορεί να βοηθήσει. Δυσκολευόμαστε οικονομικά για ιδιώτη.
Επιστροφή στην κορυφή
Μπάμπης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μπάμπης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Απριλίου/2020 ώρα 04:04
Συνήθως οι ιδιώτες έχω ακούσει 50-70 ευρώ παίρνουν για διάγνωση, έχει ανέβει;
Επιστροφή στην κορυφή
Προ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Προ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Απριλίου/2020 ώρα 04:21
Αρχικά αποστάλθηκε από stefa191

Προφανως και δεν σου εδωσαν απαλλαγη, και αυτη τη λογικη μονο στην Ελλαδα τη συναντας. Λες και δεν μπορουν να σου πουν εκεινη τη στιγμη αν την πηρες ή οχι. Σ'εμενα προσωπικα το ειχαν πει, κυριε ταδε σας απαλλασουμε απο τη στρατευση.
Να υποθεσω οτι το σκηνικο αυτο εγινε στο 424;

Τοσο συντομα δε νομιζω οτι προλαβαινεις να κανεις τη διαδικασια, να βγαλεις καινουργια γνωματευση και να τρεξεις.
Οποτε ειτε παιρνεις αναβολη επικαλουμενος οικονομικους λογους στη στρατολογια ή πληρωνεις και επικαλεισαι νοσηλεια για καποιο λογο σε νοσοκομειο που μαλλον θα πρεπει να ειναι ιδιωτικο, ετσι ωστε να παρεις παραταση μεχρι την επομενη ΕΣΣΟ ειτε αναγκαστικα παρουσιαζεσαι και παιρνεις απαλλαγη απο μεσα. Παρε γνωματευση, και παρουσιασου με συνοδο και πιθανων να μην σε κρατησουν στο στρατοπεδο μεχρι να περασεις ξανα απο ιατρο και επιτροπη.

Εγω αν δεν μου εδιναν απαλλαγη επειδη οντως πασχω απο δυσθυμια, κοινωνικη φοβια και γενικευμενη αγχωδη διαταρχη, θα εκανα αποπειρα στο στρατοπεδο και στη συνεχεια θα ειχαν μεγαλα μπλεξιματα οι κομπλεξικοι της επιτροπης απαλλαγων που επειδη ως επι τω πλειστων οι απαλλαγες δινονται σε μαιμου περιπτωσεις δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν οντως ατομα που αντιμετωπιζουν προβληματα. Να δουμε μετα αν θα ξαναστειλουν ατομο που ηρθε για απαλλαγη να παει να υπηρετησει.

@Το αποτέλεσμα της επιτροπής απαλλαγών :
Ερχεται αλληλογραφια συνηθως 1-2 βδομαδες μετα την επιτροπη. Σε καποιους το λενε, σε καποιους οχι. Συνηθως σε μαιμου περιπτωσεις δεν το λενε το αποτελεσμα, ισως κατι σαν τιμωρια για να αγωνιας για 2 βδομαδες. Εγω επειδη κοντεψα να παθω κριση πανικου και φανηκε μου το ειπαν εκεινη τη στιγμη οτι απαλλασομαι.

ΠΑΝΤΑ να κρατατε αντιγραφο της γνωματευσης θεωρημενο για τη γνησιοτητα του σε ΚΕΠ γιατι τα πρωτοτυπα τα κραταει το στρατιωτικο νοσοκομειο. Ειχα δωσει μια φορα το πρωτοτυπο στον ιατρο που με εξετασε στο στρ. Νοσοκομειο και οταν πηγα στην επιτροπη απαλλαγων με ανεπικυρωτο αντιγραφο εγινε φασαρια, εν τελη το δεχθηκαν αλλα τα πραγματα εσφιξαν απο τοτε, οποτε παντα επικρυωμενα αντιγραφα παιδια να εχετε στην ακρη.

Εγώ έχω χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο αντίγραφα επικυρωμένα στην αστυνομία όμως το προτοτυπο δεν το έχω άρα καλυμμένος δεν είμαι?; (παθολογικο)
Επιστροφή στην κορυφή
Γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Απριλίου/2020 ώρα 11:37
Καλημέρα, από ότι. Βλέπω στον. ΦΕΚ του 2014 όπως μου είπες η. Πάθηση παίρνει I5. Κάτι δεν μπορώ να. Καταλάβω από ότι φαίνεται... Ξέρετε πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα;
Επιστροφή στην κορυφή
Γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Απριλίου/2020 ώρα 11:40
Καλημέρα, είδα ότι στο. Γη πάθηση μου παίρνει I5 στον ΦΕΚ του 2014. Κατι δεν μπορώ να καταλάβω... Ξέρετε πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα;
Επιστροφή στην κορυφή
Γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Απριλίου/2020 ώρα 11:43
Καλημέρα, από ότι είδα στον ΦΕΚ του 2014 η πάθηση μου παίρνει Ι5 , δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει.. Ξερετε πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα;
Επιστροφή στην κορυφή
Samios Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 21/Μαρτίου/2020
  Παράθεση Samios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Απριλίου/2020 ώρα 13:52
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 23 ετών και το καλοκαίρι αποφοίτησα από το πανεπιστήμιο.2 μέρες μετά την ορκωμοσία μου έχασα τον πατέρα μου και πλέον έχω μείνει εγώ με την αδερφή μου (επίσης 23 - σπουδάζει ακόμα) και τη μητέρα μας (συνταξιούχος). Την οικογενειακή επιχείρηση για βιοποριστικούς λόγους έχω κληθεί να την αναλάβω εγώ και αυτό κάνω. Το ερώτημα μου είναι όταν θα με καλέσουν στο στρατό τι θα κάνω δεδομένης της κατάστασης ότι από αυτή την επιχείρηση ζούμε και αν την κλείσω για 9 μήνες θα χάσω όλο το πελατολόγιο μου και εκ των πραγμάτων θα αντιμετωπίσω απίστευτο πρόβλημα. Έχετε κάποια σκέψη τι μπορώ να κάνω ; Και πάλι σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
BigSoldier Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Απριλίου/2020 ώρα 18:25
Αρχικά αποστάλθηκε από Samios

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 23 ετών και το καλοκαίρι αποφοίτησα από το πανεπιστήμιο.2 μέρες μετά την ορκωμοσία μου έχασα τον πατέρα μου και πλέον έχω μείνει εγώ με την αδερφή μου (επίσης 23 - σπουδάζει ακόμα) και τη μητέρα μας (συνταξιούχος). Την οικογενειακή επιχείρηση για βιοποριστικούς λόγους έχω κληθεί να την αναλάβω εγώ και αυτό κάνω. Το ερώτημα μου είναι όταν θα με καλέσουν στο στρατό τι θα κάνω δεδομένης της κατάστασης ότι από αυτή την επιχείρηση ζούμε και αν την κλείσω για 9 μήνες θα χάσω όλο το πελατολόγιο μου και εκ των πραγμάτων θα αντιμετωπίσω απίστευτο πρόβλημα. Έχετε κάποια σκέψη τι μπορώ να κάνω ; Και πάλι σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

Μπορείς να ζητήσεις αναβολή για ψυχολογικούς λόγους. Με χαρτί ψυχιάτρου θα μπορέσεις να πάρεις 1 χρόνο.
Επιστροφή στην κορυφή
BigSoldier Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Απριλίου/2020 ώρα 18:29
Αρχικά αποστάλθηκε από Γιωργος

Καλημέρα, από ότι είδα στον ΦΕΚ του 2014 η πάθηση μου παίρνει Ι5, δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Ξερετε πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα;

Μπορείς να πάρεις τηλ στην στρατολογία να ρωτήσεις ή να μπεις μέσω του σιτε της στρατολογίας και να ζητήσεις πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης μέσω αίτησης να δεις τι έγινε. Αν το έκανες μέσω φρουραρχείου βγαίνει σε 1-1,5 μήνα η απόφαση.
Επιστροφή στην κορυφή
Samios Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Samios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Απριλίου/2020 ώρα 18:30
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Για τον 1 χρόνο χρειάζεται κάποια διαδικασία ή καταθέτω το χαρτί στη στρατολογία; Μετά το έτος τι γίνεται; Φαντάζομαι θα με ξανακαλέσουν, θα πρέπει να κάνω κάτι τότε; Και πάλι Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
BigSoldier Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση BigSoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Απριλίου/2020 ώρα 19:31
Αρχικά αποστάλθηκε από Samios

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Για τον 1 χρόνο χρειάζεται κάποια διαδικασία ή καταθέτω το χαρτί στη στρατολογία; Μετά το έτος τι γίνεται; Φαντάζομαι θα με ξανακαλέσουν, θα πρέπει να κάνω κάτι τότε; Και πάλι Ευχαριστώ!

Πρέπει να πας στο φρουραρχείο της περιοχής σου. Ή αν μπορείς να παρουσιαστείς στο στρατόπεδο με το χαρτί μαζί σου ίσως να πάρεις και μεγαλύτερη αναβολή. Όταν σε ξανακαλέσουν θα κάνεις την ίδια διαδικασία. Αν πας στο φρουραρχείο της περιοχής σου θα καταθέσεις το χαρτί στον γιατρό που θα βρίσκεται εκεί, μετά θα πας στρατολογία και στην συνέχεια θα περάσεις από την επιτροπή απαλλαγών.
Επιστροφή στην κορυφή
Samios Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Samios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Απριλίου/2020 ώρα 19:55
Επιτροπή απαλλαγών περνάς τη δεύτερη φορά; Η επιτροπή αυτή αποφασίζει για την αναβολή δηλαδή; Στο στρατόπεδο είπες είναι πιο εύκολη η διαδικασία;
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 7475767778 93>