Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 6364656667 73>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

berek91 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 28/Φεβρουαρίου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση berek91 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 05/Μαρτίου/2020 ώρα 14:20
Δηλαδη τι; Αν ειχες αναβολη λογω σπουδων ας πουμε δεν θα σου δωσουν αλλη αναβολη για λογους υγειας;
Επιστροφή στην κορυφή
Kaizoku Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 29/Μαΐου/2019
  Παράθεση Kaizoku Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαρτίου/2020 ώρα 14:28
Αρχικά αποστάλθηκε από berek91

Δηλαδη τι; Αν ειχες αναβολη λογω σπουδων ας πουμε δεν θα σου δωσουν αλλη αναβολη για λογους υγειας;
σου δινουν απλα να φροντισετε να εχετε μαζι σας το πιστοποιητικο αλλιως δεν ξερω τι γινεται. εμενα η απορια μου είναι για ποιο λογο δεν με εστειλαν σε στρατιωτικο ιατρο. Φυσικα αυτό δεν εχει να κανει με την αναβολη σπουδων
Επιστροφή στην κορυφή
berek91 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση berek91 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαρτίου/2020 ώρα 14:38
Αν επιτρεπεται σε ποια περιοχη αναφερεσαι;(Σορρυ, δεν ξερω να κανω παραθεση)
Επιστροφή στην κορυφή
George908 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 03/Μαρτίου/2020
  Παράθεση George908 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαρτίου/2020 ώρα 17:51
Παιδια η επιτροπή στό 401 μολις δει χαρτι απο στρατιωτικό γιατρο γ αναβολη συνήθως δινει αναβολη; Πως ειναι η επιτροπή ξέρει κάποιος να μας πει σε ρωτάνε παλι η απλα. κοιτανε μόνο τα χαρτιά σ;
Επιστροφή στην κορυφή
socratis1000 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 16/Ιανουαρίου/2020
  Παράθεση socratis1000 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαρτίου/2020 ώρα 22:34
Πληρωνεις 90 ευρω οταν και αν παρουσιαστεις, αυτο γινεται, ειναι τυπικο το θεμα
Επιστροφή στην κορυφή
Αλέξανδρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αλέξανδρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαρτίου/2020 ώρα 22:54
Αρχικά αποστάλθηκε από socratis1000

Πληρωνεις 90 ευρω οταν και αν παρουσιαστεις, αυτο γινεται, ειναι τυπικο το θεμα

Σε ποιον;
Επιστροφή στην κορυφή
Αλέξανδρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αλέξανδρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαρτίου/2020 ώρα 23:36
Αν μου εγκρίνουν την αναβολή και ψάξω για δουλεία τι θα Πω στους εργοδότες όταν με ρωτήσουν για τη στρατιτική κατάσταση;
Επιστροφή στην κορυφή
Νικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2020 ώρα 03:30
Να ρωτήσω, η ουρά έξω από στρατιωτικό γιατρό του Φρουραρχείου ήταν εκείνων όσων δεν είχαν χαρτί από ιδιώτη ψυχίατρο; Ή πάνε και όσοι έχουν από ιδιώτη απλά για ένα έξτρα χαρτί; ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Menegos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Menegos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2020 ώρα 08:52
Καλημερα παιδια. Χρειαζομαι βοηθεια. Ειμαι απο Ζακυνθο και παρουσιαζομαι στον εβρο τις 11 Μαιου. Πηγα να παρω αναβολη απο το φρουραρχειο της Πατρα ( για λογους υγειας) γιατι δεν υπαρχει στη Ζακυνθο και μου ειπαν οτι δε γινετε και πρεπει να παρουσιαστω στον εβρο. Κατι το οποιο θελω να αποφυγω. Σε αυτη την περιπτωση τι κανω?
Επιστροφή στην κορυφή
berek91 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση berek91 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2020 ώρα 10:33
Μολις γυρισα από φρουραρχειο Χιου οπου μου ειπαν ότι πρεπει να παρουσιαστω κανονικα γιατι δεν υπαρχει γιατρος να με εξετασει. Ο τυπος που μιλησα μαλιστα μου ειπε ότι το χαρτι από ιδιωτη δεν κανει, χρειαζεται δημοσιο. Όταν του ειπα ότι ειχα ηδη ρωτησει στη στρατολογια και μου ειχαν πει ότι δεν εχει σημασια από που είναι το χαρτι, αφου πρεπει να με εξετασει και δικος τους, πηρε τηλ καποιον από το στρατοπεδο ο οποιος ειπε να παρουσιαστω κανονικα με ότι χαρτια και αν εχω για να με εξετασει και ο γιατρος εκει. Ξερω ότι η διαδικασια είναι πιο γρηγορη όταν παρουσιαστείς αλλα εχω τρομαξει ότι δεν θα μου δωσουν καν αναβολη. Εχει κανεις παρομοιο περιστατικο; Ξερετε τι παιζει?
Επιστροφή στην κορυφή
socratis1000 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 16/Ιανουαρίου/2020
  Παράθεση socratis1000 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2020 ώρα 11:19
Αν δεν εχουν γιατρο λογικο μου φαινεται να σε στελνουν καπου που εχουν γιατρο φιλε μου, ποιος θα σε εξετασει ο στρατιωτης; Αν ειχες απο δημοσιο νοσοκομειο μαλλον δεν θα σου ελεγαν τιποτα
Οταν παρουσιαζεσαι τις αναβολες τις δινουν ακομα πιο ευκολα παντως, οποτε πηγαινε και δεν νομιζω να εχεις θεμα
Επιστροφή στην κορυφή
Kaizoku Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Kaizoku Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2020 ώρα 11:44
Εγω παλι, δεν εχω απο δημοσιο εχω μονο απο ιδιωτικο αλλα στο φρουραρχειο δεν μου ειπαν τιποτα ουτε με εστειλαν σε στρατιωτικο αλλα με στελνουν για επιτροπη. Να δουμε τι θα γινει
Επιστροφή στην κορυφή
berek91 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση berek91 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2020 ώρα 11:53
Ειλικρινα δεν καταλαβαίνω πως στον καθενα συμβαινει κατι διαφορετικο. Δεν εχουν μια συγκεκριμενη πολιτικη δηλαδή; Ο ενας να σου λεει δεν κανει ο ιδιώτης, ο άλλος να σου λεει δεν εχει σημασια αφου εξετάζεσαι και από μας.
Επιστροφή στην κορυφή
terrylocker Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση terrylocker Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2020 ώρα 13:19
Καλησπέρα σας,
Σήμερα έκανα τη διαδικασία μέσω φρουραρχείου Αθηνών.
Όπως έχω ξαναγράψει είχα γνωμάτευση από την γιατρό δημοσίου που με παρακολουθεί σε κέντρο υγείας και η οποία μου έχει γράψει φαρμακευτική αγωγή που παίρνω από τον Οκτώβρη και έχει χρειαστεί να αυξηθεί.
Ο γιατρός το μόνο που με ρώτησε είναι αν παίρνω φάρμακα και κατόπιν μου έγραψε ετήσια αναβολή.

Στην επιτροπή μπορώ να ζητήσω να μου δώσουν 2 χρόνια;

Δε μπορώ να φανταστώ ότι θα παίρνω την αγωγή και η οποία κάποια στιγμή ελπίζω να έχει αποτελέσματα, και τότε να φτάσει η ώρα για να μπω στρατό. Θα πάει στράφι όλη η προσπάθεια που κάνω και με τη βοήθεια της γιατρού μου.
Ήταν αρκετά δύσκολο και σήμερα να βρίσκομαι ανάμεσα σε τόσο κόσμο και είχα πάρει και xanax για να μην πάθω κρίση πανικού.

Επιστροφή στην κορυφή
Kaizoku Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Kaizoku Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2020 ώρα 14:51
Αρχικά αποστάλθηκε από terrylocker

Καλησπέρα σας,
Σήμερα έκανα τη διαδικασία μέσω φρουραρχείου Αθηνών.
Όπως έχω ξαναγράψει είχα γνωμάτευση από την γιατρό δημοσίου που με παρακολουθεί σε κέντρο υγείας και η οποία μου έχει γράψει φαρμακευτική αγωγή που παίρνω από τον Οκτώβρη και έχει χρειαστεί να αυξηθεί.
Ο γιατρός το μόνο που με ρώτησε είναι αν παίρνω φάρμακα και κατόπιν μου έγραψε ετήσια αναβολή.

Στην επιτροπή μπορώ να ζητήσω να μου δώσουν 2 χρόνια;

Δε μπορώ να φανταστώ ότι θα παίρνω την αγωγή και η οποία κάποια στιγμή ελπίζω να έχει αποτελέσματα, και τότε να φτάσει η ώρα για να μπω στρατό. Θα πάει στράφι όλη η προσπάθεια που κάνω και με τη βοήθεια της γιατρού μου.
Ήταν αρκετά δύσκολο και σήμερα να βρίσκομαι ανάμεσα σε τόσο κόσμο και είχα πάρει και xanax για να μην πάθω κρίση πανικού.

απο οτι διαβασα στο φορουμ η επιτροπη επικυρωνει συνηθως αυτο που εχει γραψει ο ιατρος.

αν επιτρεπεται, επειδη και εγω αγχωνομαι, μιας και εμενα θα με στειλουν επιτροπη χωρις να εχω χαρτι απο στρατιωτικο ιατρο που να προτεινει αναβολη,(δεν ξερω γιατι εγινε ετσι η διαδικασια) μπορεις να μου πεις για την ασθενεια σου για να ξερω και να υπολογιζω ποση αναβολη θα μου δωσουν;

πασχω απο αγχωδης καταθλιψη και ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη και ο ιατρος επιμενει να παρω cipralex αλλα του ειπα οτι δεν θελω φαρμακα. Στο χαρτι βεβαια τα γραφει.
Επιστροφή στην κορυφή
terrylocker Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση terrylocker Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2020 ώρα 17:20
Mικτή αγχώδη και καταθλιπτική διαταραχή καθώς και αγοραφοβία, κρίσεις πανικού.
Σαν συμπτώματα έγραψε και άλλα, αλλά ο γιατρός στο φρουραρχείο σημείωσε "Αγχώδης κατάθλιψη, λαμβάνει φ. Α. "
και μου έδωσε 1 έτος.
Φαντάζομαι ότι αν ισχύσει το 1 έτος θα πρέπει τον Ιούνιο του 2021 να ξανακάνω τη διαδικασία αν δεν είμαι καλά και όχι τον Μάρτιο, αφού θα έχω χάσει μία εσσο.
Επιστροφή στην κορυφή
Kaizoku Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Kaizoku Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2020 ώρα 18:34
Αρχικά αποστάλθηκε από terrylocker

Mικτή αγχώδη και καταθλιπτική διαταραχή καθώς και αγοραφοβία, κρίσεις πανικού.
Σαν συμπτώματα έγραψε και άλλα, αλλά ο γιατρός στο φρουραρχείο σημείωσε "Αγχώδης κατάθλιψη, λαμβάνει φ. Α. "
και μου έδωσε 1 έτος.
Φαντάζομαι ότι αν ισχύσει το 1 έτος θα πρέπει τον Ιούνιο του 2021 να ξανακάνω τη διαδικασία αν δεν είμαι καλά και όχι τον Μάρτιο, αφού θα έχω χάσει μία εσσο.

εννοεις Μαιό; Μαιο δεν ειναι η επομενη εσσο;

εμενα ο ιδιωτης δεν γραφει κρισεις πανικου αλλα γραφει πανω κατω αγχωδης καταθλιψη με υψηλα επιπεδα αγχους και ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη και λεει οτι πρεπει να παιρνω cipralex. Αν και δεν τα παιρνω παρολο που επιμενει. Ο στρατιωτικος τι φαρμακα σου γραψε;
Επιστροφή στην κορυφή
Tsil Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Tsil Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2020 ώρα 18:35
Και εγώ με τα ίδια θέματα, αγωγή με σιπραλεξ επί διετίας και τώρα εφεξορ. Ο γιατρός στο Φρουραρχειο δεν με ρώτησε τίποτα, έγραψε την ίδια διάγνωση και μου έδωσε γνωματευση με μονοετή αναβολη.
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 6364656667 73>