Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 52535455>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
SAS Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση SAS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 12/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 11:10
Καλημερα, εχω παρει αναβολη για ψυχολογικους λογους 1 χρονο, εχω ομως μεσα Σεπτεμβριου στρατοδικειο γιατι βρεθηκα ανυποτακτος εν καιρο ειρηνης πριν παρω κ αλλη αναβολη, σπουδαζα εξωτερικο κ οταν γυρισα για πολυ σοβαρους οικονομικους λογους δεν πηγα ποτε και μετα εκανα και κοινωφελη εργασια στο δημο λογο καποιων ποινων, θα ηθελα να ρωτησω τη διαδικασια; Θα χρειαστω δικηγορο; Γενικα τη παιζει απο ποινες; Ειμαι 37 χρονων. Παιζει θεμα φυλακισης
Επιστροφή στην κορυφή
Mike91 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 21/Σεπτεμβρίου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Mike91 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 20:59
Καλησπέρα κύριοι θα ήθελα να ρωτήσω στο φρουρααρχειο Πρέπει να εχω μαζί και γνωμάτευση γιατρού;
Δεν θέλω να καταταγω ακόμα Επειδή θα φύγω για 6 μήνες για εργασία.
Επιστροφή στην κορυφή
stel91 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Σεπτεμβρίου/2019
  Παράθεση stel91 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 22:17
καλησπερα και από μενα.. παρουσιαζομαι 17/10 στην θήβα ειμαι από θεσσαλονίκη... αλλα σκοπεύω να περάσω από στρατολογία για αναβολή/απαλλαγή εχω χαρτί από ιδιωτικό ψυχίατρο (2 για την ακρίβεια ) και επειδη περνάω πολυ δύσκολα οικονομικά εχω ανήλικο παιδάκι η γυναίκα μ δεν δουλεύει και γενικοτερα επειδη επικρατεί ένα χάος δεν μπορω να παω... σε ρωτάει ο ψυχίατρος τι έχεις ; για ποιο λόγο έχεις κατάθλιψη και τα σχετικά; σε περίπτωση π μ ρωτήσει να τ πω την αλήθεια ; ότι ειμαι χάλια οικονομικά και ψυχολογικά δεν τ αντεχω και ότι πιέζομαι ; κάποια συμβουλή; και γενικοτερα σε ρωτάνε κάτι εδω θεσσαλονίκη οι ψυχίατροι ; στην στρατολογία η στ 424 η στην επιτροπή; σας παρακαλώ αμα μπορείτε διαφωτίστε με γιατί πραγματικά βουρκώνω μόνο π τ σκεφτομαι γ τον στρατό ότι υπάρχει έστω κ μια μικρή πιθανότητα να μπω... ευχαριστω παρα πολυ !
Επιστροφή στην κορυφή
Mparmpas Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2017
  Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 01:21
Φιλε αμα δεν θες η δεν μπορεις εσυ μια αυτοι δεν θελουν δεκα. Κανεναν μα κανεναν δεν κρατανε με το ζορι.
Πηγαινε πες ειλικρινα το προβλημα σου και πως αυτο σου δημιουργει προβλημα και θα την παρεις την απαλλαγη.
Αν δεν την παρεις απο το φρουραρχειο θα την παρεις απο το στρατοπεδο. Παιζει να πεσεις σε κανεναν μυστηριο,
να σε ψαρωσει η να σου ριξει ακυρο, ζητας ξανα να περασεις απο επιτροπη απαλλαγων και θα φυγεις.

Φρουαρχειο παντα θελει γνωματευση ιατρου, γιατι υποτιθεται οτι δεν μπορεις να μετακινηθεις στο στρατοπεδο
αρα κανεις τη διαδικασια μεσω φρουαρχειου.

Επιστροφή στην κορυφή
stel91 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Σεπτεμβρίου/2019
  Παράθεση stel91 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 11:12
σε ευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση σου!
Επιστροφή στην κορυφή
Mike91 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 21/Σεπτεμβρίου/2019
  Παράθεση Mike91 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 11:18
Ευχαριστώ πολύ παιδιά...
Ερώτηση στο φρουραρχειο σου δίνουν παραπεμπτικό για Επιτροπή ;
Επιστροφή στην κορυφή
Αλέξανδρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αλέξανδρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 18:52
Όσοι είμαστε εξ αναβολής 8 Οκτωβρίου Θήβα, μπορούμε από την ερχόμενη Τετάρτη να πάμε Φρουραρχείο για αναβολή;
Επιστροφή στην κορυφή
Νίκος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νίκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 23:59
Παίδες, Φρουραρχείο για αναβολή παίζει ρόλο αν πάει κάποιος ξυρισμένος είναι κάποιο «συν» για να δωθεί αναβολή η δεν έχει καμία σχέση;
Επιστροφή στην κορυφή
Geo1989 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Geo1989 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 00:05
Καλησπέρα παιδιά, έχω περάσει ΕΑ αρχές Αυγούστου κι ως τώρα δεν έχει βγει κάτι στο stratologia.gr στην ενότητα για αναβολή. Λέει πως δεν υπάρχουν στοιχεία μόνο. Γνωρίζετε κάτι εκ πείρας η απλά να κάνω ένα τηλέφωνο;
Επιστροφή στην κορυφή
Kapoios Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Kapoios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 08:50
Παιδιά, εννοείται ότι θα ρωτήσω και στρατολογία, αλλά ρωτάω και εδώ. Πέρυσι διέκοψα την αναβολή που είχα πάρει για σπουδές, υπηρέτησα για κάποιο διάστημα, αλλά μετά πήρα αναβολή μονοετή για λόγους υγείας. Έχω δικαίωμα να πάρω άλλη αναβολή για διδακτορικό; Ή πρέπει υποχρεωτικά να πάω, μόλις λήξει η τωρινή; Προφανώς, δεν γίνεται να πάρεις αναβολή στην αναβολή, αλλά εννοώ μήπως γίνεται να πάρω καινούργια, αφού λήξει η τωρινή ή λίγες μέρες πριν. Αν γνωρίζετε κάτι σχετικό, σας παρακαλώ να μου γράψετε ένα σχόλιο.
Επιστροφή στην κορυφή
cfm Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση cfm Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Οκτωβρίου/2019 ώρα 12:59
Καλησπερα, ηθελα να ρωτησω για την διαδικασια απαλλαγης.
εχω παρει 2 ετησιες αναβολες (απο φρουραρχειο, με χαρτι ιδιωτη ψυχιατρου κτλ) και τωρα θελω απαλλαγη.
Μπορει καποιος να μου εξηγησει την διαδικασια ή καποιος που να εχει αντιστοιχη εμπειρια;
Επιστροφή στην κορυφή
grk Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση grk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Οκτωβρίου/2019 ώρα 16:03
Καποιος να εχει κανει προσφατα την ολη διαδικασια για οριστικη απαλλαγη μετα απο διετη αναβολη;
Επιστροφή στην κορυφή
cfm Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση cfm Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Οκτωβρίου/2019 ώρα 15:19
Επισης, παρουσιαζομαι την ερχομενη Τριτη 8 του μηνος, σκεφτομαι να κανω αυριο Παρασκευη την διαδικασια μεσω Φρουραρχειου μιας και ετσι εκανα και για τις. Δυο ετησιες αναβολες. Θα εχω χαρτι απο ιδιωτη ψυχιατρο, μαζι με τα φαρμακα που μου δινει.
Να υποθεσω ειναι πιο δυσκολο να πετυχεις την οριστικη απαλλαγη μεσω Φρουραρχειου;(γι αυτο ειπα να το κανω αυριο, ωστε σε περιπτωση που κατι παει στραβα, να παω την τριτη μεσω στρατοπεδου).
Απλα δεν γνωριζω την διαδικασια μεσω στρατοπεδου καθολου, ουτε ποσο θα μου παρει, ουτε αν πρεπει να μεινω εκει η να πηγαινοερθω Θηβα.
Παρακαλω οποιαδηποτε βοηθεια-συμβουλη και πληροφορια θα μου ηταν ιδιαιτερη χρησιμη!
Επιστροφή στην κορυφή
Παρασκευάς Αϊδάρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Παρασκευάς Αϊδάρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Οκτωβρίου/2019 ώρα 12:21
Καλησπέρα σας.. στης 15 οκτωμβριου παρουσιαζομαι συ ο Κιλκίς, θελω να ζητήσω αναβολή λόγου οικονομικών και λόγου υγείας οσο αφορα την μητέρα μου εδω και 2δυομιση χρόνια παίρνει ψυχοφάρμακα (εχω χαρτια κτλ οσο αφορα με την μητέρα μου).. Ειμαι ο πιο μεγάλος της οικογένειας και πρωσπαθώ να συντηρω εγω την οικογένεια μου.. υπαρχει αλλο ενας λογος.. ο οποίος είναι οτι εχω ψυχικό άγχος και εγω ο ιδιος όσο αφορά την θητεία μου.. Θέλω 6μηνη η 1χρονο αναβολή και δεν ξέρω αν την δικαιούμαι..
Επιστροφή στην κορυφή
Gxilla Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 04/Μαρτίου/2018
  Παράθεση Gxilla Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Οκτωβρίου/2019 ώρα 13:04
Ενημερωτικά για όσους ενδιαφέρονται για αναβολή μέσω φρουραρχείου να πω κι εγώ την εμπειρία μου σήμερα.

Πήγα κατα τις 7 μαζευτήκαμε όσοι ήμασταν στη πύλη και μας ενημέρωσαν ότι όσοι είναι για ψυχολογικούς λόγους θα περιμέναμε στη μια πλευρά να πάρουμε γνωμάτευση απ'τον ψυχίατρο ενώ όσοι ήταν για παθολογικούς λόγους έπαιρναν απ'την άλλη πλευρά ένα παραπεμπτικό για να πάνε στο 401.
Στην ουσία για ψυχολογικούς λόγους τα κάνεις όλα πλέον μέσα στο φρουραρχείο κι έπειτα πας στο ρουφ να τα καταθέσεις. Τώρα περιμένω το χαρτί για να παρουσιαστώ στην επιτροπή απαλλαγών.

Επιστροφή στην κορυφή
Κώστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κώστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Οκτωβρίου/2019 ώρα 13:52
Ξέρει κανείς μετά από πόσο καιρό περνάμε από επιτροπή; Κανένας που να έχει εμπειρία πάνω στο θέμα;
Επιστροφή στην κορυφή
Γιάννης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιάννης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Οκτωβρίου/2019 ώρα 17:49
Η διαδικασία μέσω φρουραρχείου ακριβώς όπως είπαν πιο πάνω. Εν αναμονή τώρα για την επιτροπή.
Επιστροφή στην κορυφή
pro777 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 04/Σεπτεμβρίου/2019
  Παράθεση pro777 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2019 ώρα 20:05
Έχω σάκχαρο τύπου 1 ο γιατρός στο 401 μόνο το χαρτί μου βλέπει από το δημόσιο νοσοκομείο;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 52535455>