Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 5051525354 55>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
dimitris90 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 23/Ιανουαρίου/2018
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση dimitris90 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 20/Αυγούστου/2019 ώρα 21:41
Συγγνώμη αλλά ι5 δυσιατος δεν σου έγραψε; Πως σου είπαν Ι1
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos900 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 20/Αυγούστου/2019
  Παράθεση Giorgos900 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2019 ώρα 22:25
Ι5 εγραψε ο γιατρος στο φρουραρχείο. Η επιτροπη αποτι φαίνεται , και μου ειπαν απο τη στρατολογία που υπαγομαι, με εκρινε Ι1 και γι αυτο ήρθε χαρτί για να καταταχτω
Επιστροφή στην κορυφή
dimitris90 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση dimitris90 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2019 ώρα 22:27
Αρχικά αποστάλθηκε από Giorgos900

Ι5 εγραψε ο γιατρος στο φρουραρχείο. Η επιτροπη αποτι φαίνεται, και μου ειπαν απο τη στρατολογία που υπαγομαι, με εκρινε Ι1 και γι αυτο ήρθε χαρτί για να καταταχτω

Από ότι φαίνεται έχουν κάνει μεγάλη πατάτα οι έξυπνοι. Το 340 που σε σημείωσαν είναι ι5 ακόμα και 341 να έβαζαν ι1 δεν περνεις

Έπεσες σε πολύ άσχημη περίπτωση
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos900 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Giorgos900 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2019 ώρα 22:31
Και τι μπορώ να κανω φιλε; Δωσε τα φωτα σου αν μπορεις γιατι εχω απελπιστει. Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
dimitris90 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση dimitris90 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2019 ώρα 22:41
Αρχικά αποστάλθηκε από Giorgos900

Και τι μπορώ να κανω φιλε; Δωσε τα φωτα σου αν μπορεις γιατι εχω απελπιστει. Ευχαριστω

Πάρε τηλ αύριο το πρωί και εξήγησε ότι ο γιατρός έκανε εισήγηση για Ι5 ενώ σου είπαν μετά ότι βγήκες ι1
Θα απαιτήσεις απάντηση τους θα πεις Συγγνώμη πως είναι δυνατόν να βγω με το 340 του Π. Δ Ι1 όταν ο νόμος δε το προβλέπει στο αντίστοιχο ΦΕΚ σωματικής ικανότητας
Πες μου κάτι
Το χαρτί του γιατρού σου τι ανάφερε μέσα; Είναι από ιδιώτη η δημόσιο;
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos900 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Giorgos900 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2019 ώρα 23:00
Ειναι απο ιδιώτη και αν και φοβάμαι λίγο να γράψω τι λέει, λέει περιπου αυτα : μικτη αγχωδης καταθλιπτική διαταραχή σε εδαφος οριακης.. προσωπικότητας (ιστορικο καταχρησεων, ευμεταβλητων συναισθηματων, απώλειας οριων εαυτού). Αναφέρεται αυτοκτονικος ιδεασμός. Λαμβάνει την ταδε αγωγή. Στη παρουσα φάση κρίνεται ακατάλληλος... Που να παρω τηλέφωνο; Πραγματικά δεν νομιζω οτι θα αλλαξει κατι..
Επιστροφή στην κορυφή
dimitris90 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση dimitris90 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2019 ώρα 23:10
Googlare φρουραρχειο Αθηνών
Τι σε ρώτησαν στην επιτροπή;
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos900 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Giorgos900 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2019 ώρα 23:14
Με ρωτησαν "δεν εχει λυθει το προβλημα σε αυτα τα δυο χρονια"; Τους είπα οχι και μου ειπαν να μπω στο σαιτ της στρατολογιας σε 1,1.5 μηνα να δω τι γινεται. Τους ρωτησα αν θα με ρωτησουν κατι αλλο, ειπαν οχι. Αυτα. Βασικά ήταν μονο ενας τύπος, αν έχει κάποια σημασία.
Επιστροφή στην κορυφή
dimitris90 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση dimitris90 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2019 ώρα 23:16
Η επιτροπή που πέρασα είχε 3 και έτσι προβλέπεται νομίζω
Γραμματέας πρόεδρος κλο
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos900 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Giorgos900 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2019 ώρα 23:21
Και γω 3 θυμαμαι στις πρώτες δύο αναβολές μου. Εναμιαη χρόνο η πρωτη και εξι μήνες η δεύτερη.
Επιστροφή στην κορυφή
Mparmpas Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2017
  Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2019 ώρα 23:21
Giorgo900 αμα επεσε ακυρο απο το φρουραρχειο επεσε, τελος. Μπορεις να κανεις την ιδια διαδικασια μεσω φρουραρχειου
5 εργασιμες πριν την νεα ημερομηνια παρουσιασης. Για μενα καλυτερα τσακω εναν συνοδο και πηγαινε μεχρι το στρατοπεδο,
θα ξεμπλεξεις μεσα σε δυο μερες. Αν εχεις συνοδο δεν θα κοιμηθεις καν εντος στρατοπεδου.

**Μακακιες σου λεει το φρουραρχειο μπορεις και παραμπορεις να ξανακανεις η διαδικασια απλα βαριουνται. Μεσω στρατοπεδου
παλικαρι μου, δεν δαγκωνουν, ειναι φιλικοι και εχουν κατανοηση θα δεις.

Εφοσον εχεις θεμα και μαλιστα σοβαρο δεν υπαρχει καμια περιπτωση να σε ταλαιπωρησουν αλλο. Επεσες σε περιπτωση,
στο στρατο ολα ειναι θεμα τυχης και που θα πεσεις...
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos900 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Giorgos900 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2019 ώρα 23:30
Mparmpas δεν μου ειναι εύκολο να μεταβώ στο στρατοπεδο πραγματικά. Το θεμα ειναι αν μπορω να το ξανακάνω μεσω φρουραρχειου ή όχι. Επισης έχω καταφέρει να βρω δουλειά τους τελευταίους μήνες μετα απο κόπο και ήδη τους έχω δημιουργήσει (και μου εχουν δημιουργήσει) πρόβλημα με όλο αυτό. Σε σημείο που σκέφτομαι απλα να μην κανω τίποτα, και οτι γίνει.
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos900 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Giorgos900 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2019 ώρα 23:39
Mparmpas βλέπω οτι συνεχισες το μήνυμα, ευχαριστώ. Το θεμα είναι οτι φοβαμαι οτι θα χασω την δουλεια μου συν ολω των αλλων και αυτό με παραλυει ακομη περισσότερο, το να λειψω αλλες 2 μερες.
Επιστροφή στην κορυφή
dimitris90 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση dimitris90 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2019 ώρα 23:40
Mparmpas Δε παιζει να φαει ακυρο και απο εκει ;
Επιστροφή στην κορυφή
Mparmpas Δες τη Λίστα

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2017
  Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Αυγούστου/2019 ώρα 01:18
Για το 2η φορα φρουραρχειο γινεται, ετσι κι αλλιως θα πας για νεα ημερομηνια καταταξης οχι για την ιδια.
Επισης στο φρουραρχειο πολλες φορες η λογικη ειναι πηγαινε στο στρατοπεδο και ας βγαλεις εκει ακρη.

Φιλε μην κανεις καμια χαζομαρα και το αφησεις και πεσει κανα προστιμο, θα δημιουργησεις πολυ μεγαλυτερο
προβλημα. Θα παρουσιαστεις κανονικα, παρε οτι εξετασεις διαγνωσεις εχεις και ακομη και τα κουτια απο
την αγωγη σου. Πες το προβλημα σου ειλικρινα και δεν θα σε ταλαιπωρησουν. Εστω οτι σου λενε οχι (δυσκολα),
Ι-4. Επομενη μερα ξανα με κινηση για απαλλαγη. Κανεναν μα κανεναν δεν κρατανε με το ζορι. Απλα ειναι
λιγο χυμα ωρες ωρες και εξαρταται που θα πεσεις.

Εχω δει με τα ματια μου να παιρνει Ι-5 κοσμος που δεν ειχε καποιο θεμα, απροσαρμοστοι απλα.
Επιστροφή στην κορυφή
Jimapas Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 21/Αυγούστου/2019
  Παράθεση Jimapas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Αυγούστου/2019 ώρα 07:39
Καλημέρα σε όλους! Διέκοψα την αναβολή τη Δευτέρα (προχθές). Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες αλλά ή τυφλός είμαι ή όντως δεν το έχει ρωτήσει κάποιος. Πάσχω από σκλήρυνση κατά πλάκας από το 2014 και παίρνω αγωγή ενέσιμη. Με παρακολουθεί κανονικά γιατρός επί μονίμου βάσεως από τότε και έχω στον φάκελο μου και μαγνητικές και γνωματεύσεις κλπ κλπ. Σωματικά είμαι καλά. Δηλαδή δεν καταλαβαίνει κάποιος ότι έχω κάποιο πρόβλημα με τη διαφορά ότι κάθε χρόνο σχεδόν έχω κάποιο επεισόδιο το οποίο αντιμετωπίζω με ενδοφλέβια κορτιζόνη κλπ. Στο ΦΕΚ λέει Ι4 αν δείχνεις καλά και Ι5 αν έχεις εμφανή σωματική δυσλειτουργία. Τι ακριβώς ισχύει από τα δύο για την περίπτωση μου; Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας!
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos900 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Giorgos900 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Αυγούστου/2019 ώρα 08:23
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις.Mparmpas μου είναι σαφές πια ότι είναι καλύτερα από το στρατόπεδο, απλά για όλους τους λόγους που ανέφερα θελω να το κανω απο το φρουραρχείο αν ξαναγίνεται όντως. Προτείνεις με τίποτα απο φρουραρχειο παλι; Δεν μπορω να λανω ταξίδι Αθήνα - Θεσσαλονίκη.
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos900 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Giorgos900 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Αυγούστου/2019 ώρα 12:00
Καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους πάρα πολύ για τις απαντήσεις, και κατά δεύτερον μετά από τηλέφωνα σε στρατολογία, φρουραρχείο και επιτροπή απαλλαγών, έβγαλα άκρη. Κοίταξαν το θέμα μου στην επιτροπή απαλλαγών και για να μην τα πολυλογώ αυτό που συνέβη είναι ότι έστειλαν λάθος γνωμάτευση στην στρατολογία που υπάγομαι. Μου είπαν ότι δεν δίνω καμία σημασία στο χαρτί κατάταξης, και ότι έχω πάρει την απαλλαγή. Απίστευτο πραγματικά. Σας ευχαριστώ και πάλι όλους.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 5051525354 55>