Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 4748495051 55>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Μιχάλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μιχάλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 08/Ιουλίου/2019 ώρα 19:58
Καλησπέρα,

Πρέπει να παρουσιαστώ κι εγώ σε μια βδομάδα, και θέλω να πάρω αναβολή για ψυχολογικούς λόγους με τη διαδικασία μέσω του φρουραρχείου. Πήγα σε έναν ιδιώτη ψυχίατρο και μου έγραψε μια συνταγή για αντικαταθλιπτικά και μια σύντομη επεξήγηση του προβλήματός μου, αλλά για να μου δώσει γνωμάτευση μου ζήτησε επιπλέον 200 ευρώ! Πιστεύετε ότι αρκεί η συνταγή ή είναι απαραίτητο να πάρω και τη γνωμάτευση;

Ευχαριστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή
kirk Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 08/Ιουλίου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση kirk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιουλίου/2019 ώρα 20:19
Αρχικά αποστάλθηκε από kapito55

Στην Θεσσαλονίκη (424 ΣΤΡ ΝΟΣ) έπρεπε να πάρω τηλέφωνο εγώ. Έχουν συγκεκριμένες μέρες που δέχονται (θα στις πούνε πχ ΔΕΥΤ - ΤΕΤ - ΠΑΡ). Υποτίθεται ότι κλείνεις ραντεβού αλλά πρακτικά λένε 11:00 σε όλους. Πας εκεί, θα αφήσετε τα χαρτιά σας, και μετά θα σας φωνάζουν με ονόματα. Για την ημέρα και το πόσο σύντομα θα καταφέρεις να "κλείσεις" ραντεβού μπορεί να αλλάζει ανά ΕΣΣΟ. Προσωπικά μόλις μου ήρθε το χαρτί, μπορούσα να κλείσω ραντεβού μετά από 3+ μέρες.

Αγαπητέ φίλε @kapito55 ένα μικρό υποερώτημα είχα σχετικά με τον τηλεφωνικό αριθμό που καλούμε για να κλείσουμε ραντεβού στην Ε. Α. αυτο που ακριβώς μπορούμε να το βρούμε; Υπάρχει πουθενά γραμμένο ή σε κάποιο site; Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 16/Μαρτίου/2018
  Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιουλίου/2019 ώρα 21:21
Αρχικά αποστάλθηκε από kirk

Αγαπητέ φίλε @kapito55 ένα μικρό υποερώτημα είχα σχετικά με τον τηλεφωνικό αριθμό που καλούμε για να κλείσουμε ραντεβού στην Ε. Α. Αυτο που ακριβώς μπορούμε να το βρούμε; Υπάρχει πουθενά γραμμένο ή σε κάποιο site; Ευχαριστώ!

kirk
Εμενα μου ειχε ερθει χαρτι και υπηρχαν εκει και τα τηλεφωνα για να παρω και πηρα τηλ και συννενοηθηκα
Επιστροφή στην κορυφή
xristoforos9119 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση xristoforos9119 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουλίου/2019 ώρα 12:05
Αρχικά αποστάλθηκε από Μιχάλης

Καλησπέρα,

Πρέπει να παρουσιαστώ κι εγώ σε μια βδομάδα, και θέλω να πάρω αναβολή για ψυχολογικούς λόγους με τη διαδικασία μέσω του φρουραρχείου. Πήγα σε έναν ιδιώτη ψυχίατρο και μου έγραψε μια συνταγή για αντικαταθλιπτικά και μια σύντομη επεξήγηση του προβλήματός μου, αλλά για να μου δώσει γνωμάτευση μου ζήτησε επιπλέον 200 ευρώ! Πιστεύετε ότι αρκεί η συνταγή ή είναι απαραίτητο να πάρω και τη γνωμάτευση;

Ευχαριστώ πολύ!
Επειδή κι εγώ μόλις εχθές πήρα το χαρτί-γνωμάτευση από τον γιατρό, πλήρωσα απλά την κανονική τιμή της επίσκεψης (50 ευρώ). Αν σου ζητάει 200, κάτι δε πάει καλά υποθέτω. Γίνεται να βρεις άλλον;
Επιστροφή στην κορυφή
Απλος πολιτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Απλος πολιτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουλίου/2019 ώρα 15:11
Για καλο και για κακο παρε την γνωματευση του ιδιωτη ψυχιατρου για να εισαι ενταξει. Και ζητα του να σου γραψει και τα χαπια που παιρνεις μεσα στην γνωματευση που θα σε δωσει
Επιστροφή στην κορυφή
Νίκος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νίκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουλίου/2019 ώρα 19:56
Παιδιά καλησπέρα, κάποιον ιδιώτη ψυχίατρο γνωρίζετε στην Αθήνα που να ήταν συνεργάσιμος και να σας βοήθησε με το θέμα αυτό; ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή
tsklgn Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 10/Ιουλίου/2019
  Παράθεση tsklgn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουλίου/2019 ώρα 16:18
Καλησπέρα, μια ερώτηση μήπως κάποιος γνωρίζει.

Θα πάω αύριο στο φρουραρχείο για να κάνω τη διαδικασία για αναβολή με χαρτί από ψυχίατρο (ήμουν ανυπότακτος). Απ'οτι καταλαβαίνω αφού τελειώσω εκεί θα χρειαστεί να περάσω από την ΕΑ μετά από κάποιες μέρες.

Το πρόβλημά μου είναι ότι 10 Αυγούστου ταξιδεύω σε εκτός Σένγκεν χώρα οπότε θα χρειασθεί να μην έχω ξαναβγεί ανυπότακτος και με σταματήσουν - ξέρετε αν χρονικά θα προλάβω να ολοκληρώσω τη διαδικασία; Μέχρι να περάσεις επιτροπή θα θεωρείσαι ανυπότακτος δεδομένου ότι δεν πήγες στο στρατόπεδο ή έχεις κάποιου είδους "προσωρινής" αναβολής μέχρι να περάσεις επιστροπή;
Επιστροφή στην κορυφή
Unknown Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Unknown Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουλίου/2019 ώρα 21:38
Καλησπέρα παίδες ! Πόσο καιρό έκανε να σας έρθει το συστημένο γράμμα για την επιτροπή απαλλαγών ;
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση xristoforos9119 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιουλίου/2019 ώρα 10:56
Ας πω κι εγώ λοιπόν την εμπειρία μου στο ΚΕΤΧ στην Πάτρα.

Πήγα με όλα τα χαρτιά μου (χαρτί κατάταξης, ταυτότητα, και γνωμάτευση ιδιωτικού γιατρού) στην πύλη. Είπα στα παιδιά εκεί οτι ήρθα για αναβολή για ιατρικούς λόγους. Αφού πρώτα φωτοτύπησα τα πάντα, στην συνέχεια με στείλανε αμέσως στο ιατρείο. Εκεί, παρέδωσα τα φωτοτυπημένα χαρτιά μου όλα και μου είπανε να περιμένω λίγο έξω.

Δε με ρώτησε απολύτως τίποτα, παρά μόνο αν έχω χαρτί γιατρού, όπως πολύ εύστοχα επεσήμανε ένα παιδί μερικές σελίδες πιο πίσω. Υποθέτω για τυπικούς λόγους το ρωτάνε. Αφού συμπληρώσανε κάτι χαρτιά, με φωνάξανε μέσα, υπέγραψα κάπου, μου είπανε ότι θα συμπληρώσουν αυτοί ένα άλλο χαρτί, και τέλος μου δώσανε ένα μικρό χαρτάκι με μια σημείωση για ΕΑ και να το πάω δίπλα στην στρατολογία.

Πήγα δίπλα, έδωσα το χαρτάκι, συμπλήρωσα μία υπεύθυνη δήλωση ότι πρέπει να παρουσιαστώ εντός 30 ημερών από την μέρα που μου έρθει το παραπεμπτικό για την Επιτροπή Απαλλαγών, και έφυγα.20 λεπτά max η όλη διαδικασία. Ελπίζω να τα έκανα σωστά όλα και να μη τρέχω μετά. Καλώς ερχόντων των πραγμάτων, σε 15-20 μέρες περιμένω από τα ΕΛΤΑ το χαρτί για να κλείσω ραντεβού στην Τρίπολη. Αυτά.

Ευχαριστώ για την βοήθεια που δίνετε εδώ και ελπίζω κι εγώ να βοήθησα με την διαδικασία που έγραψα μόλις. Δεν υπήρχε τελικά άγχος ως εδώ, ελπίζω να μην αγχωθώ και στην Επιτροπή.
Επιστροφή στην κορυφή
Νίκος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νίκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιουλίου/2019 ώρα 21:29
Είναι η πρώτη ή η δεύτερη αναβολή που παίρνεις; μας προτείνεις καλύτερα να κάνουμε τη διαδικασία μέσω Φρουραρχείου ή στρατοπέδου;
Επιστροφή στην κορυφή
Μιχάλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μιχάλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουλίου/2019 ώρα 11:13
Τελικά και για μένα ήταν εύκολη η διαδικασία και χωρίς τη γνωμάτευση, απλά με τη συνταγή του γιατρού. Γενικά δε με ρώτησαν σχεδόν τίποτα ούτε στο φρουραχείο, ούτε στο στρατιωτικό νοσοκομείο που με έστειλαν, απλά συμπλήρωσαν τα χαρτιά και τώρα περιμένω να με καλέσουν στην επιτροπή.
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση xristoforos9119 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουλίου/2019 ώρα 18:53
Αρχικά αποστάλθηκε από Νίκος

Είναι η πρώτη ή η δεύτερη αναβολή που παίρνεις; Μας προτείνεις καλύτερα να κάνουμε τη διαδικασία μέσω Φρουραρχείου ή στρατοπέδου;
Είναι η πρώτη.
Κοίτα, επειδή εγώ παρουσιαζόμουν Μυτιλήνη και μένω Πάτρα, είναι μεγάλος κόπος για μένα.1 λεωφορείο + πλοιο ή αεροπλάνο για να παρουσιαστώ στο στρατόπεδο, να κάνω τη διαδικασία, και να μείνω και μέσα αφού δε θα είχα συνοδό. Μεγάλη ταλαιπωρία. Προτίμησα λοιπόν να το κάνω μέσω Φρουραρχείου κια να κάνω μόνο ένα μικρό ταξιδάκι στην Τρίπολη. Ο δικός μου τρόπος είναι λίγο πιο αγχωτικός γιατί δε ξεμπερδεύεις με αυτά σε 1-2 μέρες, όπως αν έκανες τον τρόπο του στρατοπέδου. Αλλά είναι κάπως πιο ξεκούραστος. Αποφασίζεις και παίρνεις. Αν μένεις πχ Αθήνα και σε καλέσανε Θήβα λεω εγώ, ίσως να είναι καλύτερο να πας στο στρατόπεδο και να τελειώσεις έτσι.
Καλή επιτυχία σε όλους εύχομαι.
Επιστροφή στην κορυφή
Νίκος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νίκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουλίου/2019 ώρα 13:26
Εγώ αυτή τη στιγμή βασικά διέκοψα τη θητεία μου(έχω κάνει 2μιση μήνες) για τους ίδιους λόγους και μου χορηγήθηκε ετησια αναβολή, οπότε την επόμενη φορά που θα ρθει χαρτί κατάταξης θα ναι κατευθείαν στη μονάδα όχι σε κέντρο λογικά, εάν είναι μακριά δε με βολεύει να πάω, θα το πάω μέσω Φρουραρχείου
Επιστροφή στην κορυφή
GVS13 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 14/Ιουλίου/2019
  Παράθεση GVS13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουλίου/2019 ώρα 19:41
Καλησπέρα παιδια! Ακούστε τώρα και τη δική μοτ περίπτωση και πείτε μου αν εχει ξαναγίνει κάτι τεέοιο πανελλαδικά.

Είμαι στα Χανιά, ειμαι 40 χρονων ανυποτακτος. Μου ήρθε χαρτι κατάταξης για αύριο 15/07 και έτσι πήγα στο φρουραρχείο για τη γνωστή διαδικασία με πολλά θέματα υγείας και γνωματεύσεις γιατρών για αναβολή.

Εκεί λοιπόν μου έδωσαν το τηλέφωνο της γιατρού ώστες να την πάρω και να κλείσω ραντεβού στο ΝΝΚ. ΜΙλάω με την κυρία, της αναφέρω τα προβλήματά μου και μου απανταει πως δε μπορεί να κάνει κάτι και δε μπορεί να μου συμπληρώσει το χαρτί καθώς τα θέματα που έχω δε με εμποδίζουν να πάω στη μονάδα κατάταξης μου.

Μου είπε λοιπόν να πάω στον Έβρο και εκεί να κρίνουν αν θα πάρω αναβολή ή θα με κρίνουν ι3 κτλ και θα παω κανονικά. Εννοείται πως αντέδρασα και μου ανέφερε ρητώς πως δε συμπληρώνει κανένα χαρτί για διαδικασία φρουραρχείου και να πάω εκει που λέει το χαρτί μου για να ζητήσω αναβολή.

Πέρνω λοιπον πίσω στο φρουραχείο και η απάντηση τους ήταν πως έπεσα στην περίπτωση και πως σε άλλους δίνει και σε άλλους όχι. Επίσης με ρώτησαν αν εχω πολιτικό μέσο τωρα που θα γίνονταν οι εκλογές να με τακτοποιησει οπως είπαν. Και ρωτάω, είμαστε σοβαροι;

Υπάρχει έστω ενας στην Ελλάδα που του έχουν αρνηθεί τη διαδικασία φρουραρχείου; Είναι νόμιμο όλο αυτο;
Φυσικά αύριο εννοείται δε θα πάω και μάλλον δε θα ξανα ασχοληθώ με το θέμα στρατός απο εδώ και πέρα.
Επιστροφή στην κορυφή
Chiki Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 16/Ιουλίου/2019
  Παράθεση Chiki Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2019 ώρα 18:04
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ σας,

Έχω 3 ερωτήσεις..

1. Υπάρχει δυνατότητα 3μηνης αναβολής λόγω υγείας;

2. Αν στο παραπεμπτικο ο γιατρός γράψει 3μηνη αναβολή υπάρχει περίπτωση στην επιτροπή να μου την κάνουν 6μηνη;

3. Σε περίπτωση που δεν περάσω επιτροπή μπαίνω με την επόμενη ΕΣΣΟ ή σύντομα;

Σας ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
komitis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση komitis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιουλίου/2019 ώρα 00:32
Καλησπερα, γνωριζει καποιος πως μαθαινουμε τα αποτελεσματα της επιτροπης απαλλαγων; Ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή
Stratologia Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Stratologia Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουλίου/2019 ώρα 12:11
Θα μπεις στη stratologia.gr με τα στοιχεία σου
Επιστροφή στην κορυφή
takis94 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 24/Ιουνίου/2019
  Παράθεση takis94 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουλίου/2019 ώρα 22:15
Καλησπέρα! Γνωρίζει κάποιος για το τι Ι παίρνει κάποιος με αφαίρεση όρχι με κακοήθεια (καρκίνος) και δυο μήνες χημειοθεραπείες; Επίσης έχω κάνει άλλα δυο χειρουργεία στον εναπομείναντα όρχι. Εάν γνωρίζει κάποιος με σώζει γιατί έχω ψάξει παντού και δεν έχω βρει κάτι και στο ΦΕΚ δεν λέει ακριβώς για καρκίνο όρχεως τι Ι βγάζει κάποιος.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 4748495051 55>