Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 3738394041 47>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
manos.m Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 21/Απριλίου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση manos.m Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 23/Απριλίου/2019 ώρα 04:25
Είχα την ίδια απορία για της μέρες. Εγώ θα έμπαινα 9/5 . Χθες που πήρα τηλ μου είπαν ότι μπορώ να πάω όποια μέρα θέλω κάτι που αναιρεί τις 5 εργάσιμες. Θα σας πω την Τετάρτη. Κρατάω μια μικρή επιφύλαξη καθώς δεν είναι όλες οι πληροφορίες που δίνουν τηλεφωνικά σωστές εν τέλη.
Επιστροφή στην κορυφή
Petran Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Petran Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Απριλίου/2019 ώρα 22:18
Manos.m πες μας αν τελικά πηγες. Τι σου ειπαν; εγω μπαινω 8/5 και σκέφτομαι να παω 6/5 μα κάνω τη διαδικασία. Χρειάζεται να πας και στο νοσοκομείο 401 αφού ξεμπλεξεις την ίδια μέρα από το φρουραρχειο ή γίνεται όλη η διαδικασία στο φρουραρχειο;
Επιστροφή στην κορυφή
ΚΩΣΤΑΣ24 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΚΩΣΤΑΣ24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2019 ώρα 00:49
Καλημέρα σε όλους!! Θέλω βοήθεια οποίος γνωρίζει.. παρουσιάζομαι 6/5 Υπηρέτησα 6 μήνες αλλά πήρα αναβολή για προσωπικούς λόγους τότε. Γράφτηκα 4 χρόνια σε μια σχολή για την αναβολή την οποία σχολή δεν τελείωσα ποτέ. Τι μπορώ να κάνω για να μην μπω ξανά ;
Επιστροφή στην κορυφή
unicks Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 24/Απριλίου/2019
  Παράθεση unicks Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2019 ώρα 12:06
Καλήμερα,

Διαβάζω πολλές απορίες με το φρουραρχείο και θα σα ενημερώσω καθώς το έκανα πέρυσι πρώτη φόρα και πήρα το πρώτο χρόνο αναβολής.

Αφου παρουσιαζόμαστε στις 6 του Μήνα αυτό σημαίνει ότι από τη 1η μέχρι και τη 5η του μήνα μπορούμε να πάμε στο φρουραρχείο. Στο φρουραρχείο τους λέμε απλά ότι δε μπορούμε να μεταβούμε στο στρατόπεδο που παρουσιαζόμαστε κανονικά γιατί δεν είμαστε καλά. Δε χρειάζονται καν λεπτομέρειες γιατιί. Απλά δε μπορούμε να μεταβούμε. Δε σε ρωταεί κανείς τίποτα, άλλωστε συνήθως απλοί φαντάροι είναι στο φρουραρχείο. Συμπληρώνεις μία αίτηση ότι δε μπορείς να ταξιδέψεις και σου δίνουνε ένα χάρτι για να πας είστε στο στρατόπεδο της περιοχής σου που υπάρχει γιατρός είτε στο πιο κοντινό στρατιωτικό νοσοκομείο.

Ο γιάτρος εκέι δε σε εξετάζει ούτε είναι η λεγόμενη επιτρόπη. Του λες του γιατρού τι πρόβλημα υπάρχει, του δίνεις τα χαρτιά που έχεις και αυτός υπογράφει ότι δε μπορείς να μετακινηθείς και σε στέλνει στην επιτροπή.

Η επιτροπή περίπου 10 - 15 μέρες μετά θα επικοινωνήσει μαζί σου και θα σου ζητήσει να κλείσεις ραντεβού για να περάσεις επιτροπή. Στην ουσιά δε κλείνεις ραντεβού απλά σε όλους λένε να πάνε την ίδια ώρα και μέρα στο ίδιο μέρος. Στην επιτροπή απλά ξαναδίνεις τα χαρτιά σου ξαναλές το πρόβλημα σου και σου δίνει την αναβολή λογικά ένα χρόνο.

Και με χαρτί ιδιωτικού γιατρού δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Συνολικός χρόνος:

Φρουραρχείο 10 λεπτά
1ος γιατρός 5 λεπτά
Αναμονή έξω από το γραφείο της επιτροπής 1 ώρα
Επιτροπή 5 λεπτά

Εγώ άλλο θέλω να ρωτήσω να μπορεί να βοηθήσει κάποιος. Φέτος που είναι να πάω δεύτερη φορά, μπορώ να στείλω τη μάνα μου στο φρουραρχείο και στο γιατρό να κάνει τα χαρτιά και εγώ να πάω μόνο στην επιτροπή;
Επιστροφή στην κορυφή
Jay27 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 20/Οκτωβρίου/2018
  Παράθεση Jay27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2019 ώρα 12:22
Φίλε Unicks εγώ νομίζω ότι μπορούμε να πάμε φρουραρχείο τις ημερομηνίες 30,1,2,3 και 6 Μαϊου. Μήπως κάνεις λάθος; Μετράει και η ημέρα κατάταξης ή άλλαξε.
Επιστροφή στην κορυφή
unicks Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση unicks Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2019 ώρα 12:30
Σωστά, ότι να 'ναι λέω, έβαλα και το Σαββατοκύριακο μέσα.
Επιστροφή στην κορυφή
Jay27 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Jay27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2019 ώρα 12:41
Λογικά φίλε unicks πρέπει να είσαι και στο φρουραρχείο και στον γιατρό για να σε εξετάσει ίσως η μητέρα σου μπορεί να σε εξυπηρετήσει μόνο με την στρατολογία να πάει τα χαρτιά δηλαδή.
Επιστροφή στην κορυφή
georgio134 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση georgio134 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2019 ώρα 14:51
Καλησπερα... Να και κατι κουλο που αντιμετωπισα στο 401 και δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω. Παρουσιαζομαι 7/5 και πηγα σημερα φρουραρχειο και ζητησα χαρτι για εξεταση στο 401 απο ενδοκρινολογο γιατι εχω μεγαλο θεμα με το θυροειδη (hashimoto) και εχω φτασει 180 κιλα... Ζητησα λοιπον απο το γιατρο το απαραιτητο χαρτι και αυτος εκρινε οτι μπορω να παρουσιαστω κανονικα (ειμαι στις ειδικες δυναμεις κιολας επειδη εγω το ειχα δηλωσει)
και απο το φρουραρχειο μου ειπαν οτι παρουσιαζομαι κανονικα... Μπορω να ζητησω επανεξεταση πριν μπω;
Επιστροφή στην κορυφή
kostas888 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση kostas888 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2019 ώρα 15:19
Καλά georgio134 παρουσιάζεσαι 7/5 και πηγές σήμερα Φρουραρχείο!! Εγώ στη θέση σου θα ξαναπήγαινα Φρουραρχείο από βδομάδα είτε 2 είτε 3 του μηνός.
Επιστροφή στην κορυφή
Roupou Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Roupou Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2019 ώρα 19:53
Παιδια βοήθεια... ειναι να παρουσιαστω 7 Μαϊου και θελω να παρω οσο μεγαλύτερη αναβολή μπορώ μεχρι στιγμής. Δεν θελω τρίμηνη διότι θα μου διακόψει την σεζόν που θελω να δουλέψω. Εχετε να προτείνετε καποια αλλη μέθοδο αναβολής; κατι ειχα διαβάσει οτι αν πεις ότι θελεις να δώσεις πανελλήνιες σου δίνουν αναβολή . Αλλα τι χαρτια χρειχρειάζεται για να τους πω οτι θελω να παρω αναβολή; (πληροφορίες για μενα: ειμαι 19 πέρσι τελείωσα το επαγγελματικό λύκειο και δεν εδωσα πανελλήνιες.)
Επιστροφή στην κορυφή
ΜΑΡΙΟΣ1985 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜΑΡΙΟΣ1985 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2019 ώρα 21:42
Καλησπέρα είναι παρουσιαστώ 12 Μαΐου μετά από 2 χρόνια αναβολής, κ μένω εξωτερικό 3 χρονια , έχω 2 παιδιά και πάω για 3!
Μου είπαν να δηλώσω ανυπότακτος εξωτερικού.. έκανα την διαδικασια με την προξενο αλλά δεν το δέχτηκαν γιατί λεει πρέπει να το κάνω την επόμενη μέρα αφού πρέπει να παρουσιαστώ ! Έχω καταλάβει σωστά; Εχωβστειλει έναν φίλο στο Ρουφ του λένε αλλά, έχω στείλει τον αδελφό μου αλλάτουλένε. προλαβαινω να κάνω κάτι ως 12 Μάιου; Δεν μπορώ με τίποτα να πάω! Δεν έχω που να αφήσω την οικογένια μου , μονο εγώ την συντηρω! Ποια είναι τα βήματα ου πρέπει να κάνω; Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει; Δεν παίρνω σαφής απαντήσεις από κανέναν. Αν απλά δεν πάω τι κυρώσεις θα έχω?
Επιστροφή στην κορυφή
fsafa Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση fsafa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Απριλίου/2019 ώρα 14:57
Αρχικά αποστάλθηκε από ΜΑΡΙΟΣ1985

Καλησπέρα είναι παρουσιαστώ 12 Μαΐου μετά από 2 χρόνια αναβολής, κ μένω εξωτερικό 3 χρονια, έχω 2 παιδιά και πάω για 3!
Μου είπαν να δηλώσω ανυπότακτος εξωτερικού. Έκανα την διαδικασια με την προξενο αλλά δεν το δέχτηκαν γιατί λεει πρέπει να το κάνω την επόμενη μέρα αφού πρέπει να παρουσιαστώ ! Έχω καταλάβει σωστά; Εχωβστειλει έναν φίλο στο Ρουφ του λένε αλλά, έχω στείλει τον αδελφό μου αλλάτουλένε. Προλαβαινω να κάνω κάτι ως 12 Μάιου; Δεν μπορώ με τίποτα να πάω! Δεν έχω που να αφήσω την οικογένια μου, μονο εγώ την συντηρω! Ποια είναι τα βήματα ου πρέπει να κάνω; Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει; Δεν παίρνω σαφής απαντήσεις από κανέναν. Αν απλά δεν πάω τι κυρώσεις θα έχω;

Για να βγεις ανυπότακτος θα πρέπει να μην παρουσιαστείς την ημερομηνία που ορίζει το σημείωμα κατάταξης. Μετά μπορείς να βγεις, υπάρχει άρθρο και θέμα στο φόρουμ για τους ανυπότακτους, διάβασε τα και θα καταλάβεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Απριλίου/2019 ώρα 15:49
Επιστροφή στην κορυφή
Roupou Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Roupou Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Απριλίου/2019 ώρα 18:10
Παιδια αν παρω αναβολή 3μηνη για κοινωνικούς λόγους και μετα απο 2-3 εβδομάδες παω να ζητήσω αναβολή για πανελλήνιες θα μου δώσουν παραπάνω αναβολη η θα μετράει η 3μηνη;
Επιστροφή στην κορυφή
kostas_aigalew Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση kostas_aigalew Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Απριλίου/2019 ώρα 23:21
Καλησπερα,

αν περασει καποιος απο φρουραρχειο τωρα για την Β ΕΣΣΟ αν μπορει ας ενημερωσει αν υπαρχει ψυχιατρος εκει (οπως εγινε περυσι)
η θα πρεπει να περασουμε απο το Στρατιωτικο Νοσοκομειο Πεντελης.

Ευχαριστω,
καλη τυχη σε ολους
Επιστροφή στην κορυφή
σακηςςςςςςςςςςς Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 04/Ιανουαρίου/2019
  Παράθεση σακηςςςςςςςςςςς Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2019 ώρα 09:44
Χρονια πολλα σε ολους/ι5 με πιθανοτητα επαναξετασης τη σημαινει; Υπαρχερι περιπτωση να με ξανακαλέσουν;
Επιστροφή στην κορυφή
Randomnick Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Randomnick Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2019 ώρα 16:56
Καλησπέρα παιδιά εχω διαβάσει πολλά από αυτα που βρίσκοντε εδώ μέσα και πραγματικά μπράβο και ευχαριστώ σε όσους απαντάνε. Σε μια ερώτηση δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη, γνωρίζει κάποιος αν εγω που ανήκω στην υπηρεσία Κοζάνης μπορώ να πάω κατευθείαν στο φρουραρχείο Θεσσαλονίκης κ 424 για αναβολή για λόγους υγείας ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
naglorious Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 18/Απριλίου/2014
  Παράθεση naglorious Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Απριλίου/2019 ώρα 12:56
Τώρα με τις αργίες είναι λίγο μπέρδεμα, διάβασα στο stratologia.gr ότι λόγω γιορτής Αγίου Γεωργίου δεν θα λειτουργούν 3 Μαΐου οι υπηρεσίες. Εγώ που παρουσιάζομαι στις 6/5 θα μπορέσω να πάω φρουραρχειο για να κάνω διαδικασία αναβολής; Ρωτάω γιατί ο γιατρός μου για να μου δώσει τα απαραίτητα έγγραφα θα με δει στις 2/5
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 3738394041 47>