Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 3132333435 55>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
fsafa Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση fsafa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 20/Οκτωβρίου/2018 ώρα 14:36
Θέλεις χαρτί από ψυχίατρο και όχι από ψυχολόγο. Ο δικηγόρος είναι άχρηστος.

Επίσης πολύ δύσκολα δίνονται αναβολές 2ετης σε ανθρώπους που δεν παίρνουν χάπια και όντως δεν έχουν πρόβλημα.

Διάβασε προηγούμενα μηνύματα και θα καταλάβεις.
Επιστροφή στην κορυφή
kostas888 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 20/Οκτωβρίου/2018
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση kostas888 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Οκτωβρίου/2018 ώρα 21:21
Μετά το πέρας 2 ετών αναβολης είναι να παρουσιαστώ με την Εσσο του Νοεμβρίου. Εχω τα κατάλληλα χαρτιά από ψυχίατρο και φάρμακα που παιρνω. Απ ότι καταβαλα διαβάζοντας το φόρουμ είναι πιο δύσκολο να πάρεις απαλλαγή ακολουθώντας την οδό του Φρουραρχείου και επιτροπής απαλλαγων. Αυτο ισχύει ακομη και αν έχεις όλα τα χαρτιά που χρειάζονται; Το λέω γιατι έχω θέμα που δεν μπορώ να πάω μέσω στρατοπέδου. Αν π. χ. την ημέρα που θα περνάω από την Ε. Α. έρθει και γονέας θα είναι καλύτερα ή είναι too much;
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2018 ώρα 00:17
Αρχικά αποστάλθηκε από kostas888

Μετά το πέρας 2 ετών αναβολης είναι να παρουσιαστώ με την Εσσο του Νοεμβρίου. Εχω τα κατάλληλα χαρτιά από ψυχίατρο και φάρμακα που παιρνω. Απ ότι καταβαλα διαβάζοντας το φόρουμ είναι πιο δύσκολο να πάρεις απαλλαγή ακολουθώντας την οδό του Φρουραρχείου και επιτροπής απαλλαγων. Αυτο ισχύει ακομη και αν έχεις όλα τα χαρτιά που χρειάζονται; Το λέω γιατι έχω θέμα που δεν μπορώ να πάω μέσω στρατοπέδου. Αν π. Χ. Την ημέρα που θα περνάω από την Ε. Α. Έρθει και γονέας θα είναι καλύτερα ή είναι too much;

Είναι too much, αλλά δεν απαγορεύεται κιόλας. Αν έχεις πραγματικό πρόβλημα πάρε όποιο άτομο νιώθεις άνετα.
Ναι είναι πιό δύσκολο μέσω φρουραρχείου, όμως όπως προείπα, αν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα, θα το αξιολογήσουν αξιοκρατικά/δίκαια και θα δωθεί η απαλλαγή από τους στρατιωτικούς ιατρούς εκεί που θα εξεταστείς.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
Jay27 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση Jay27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2018 ώρα 12:54
Γειά σας. Έχω ολοκληρώσει το μεταπτυχιακό μου. Μου μένει η στρατιωτική θητεία από την οποία επιθυμώ να απαλλαγώ καθώς είναι ιδιαίτερα κοστοβόρα. Σκέφτομαι να κόψω την αναβολή και να ακολουθήσω την διαδικασία μέσω φρουραρχείου. Μου προτείνετε να έχω μαζί μου χαρτί ψυχολόγου; Πόσο εύκολα θα μου δώσουν την αναβολή για αρχή. Αν είναι θα επιθυμούσα να λάβω την 2ετη αναβολή που είναι και η μέγιστη. Τι άλλες ενέργειες μου προτείνετε να κάνω. Να συμβουλευτώ και δικηγόρο; Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Jay27 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση Jay27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2018 ώρα 13:09
Επιθυμώ μια ολοκληρωμένη απάντηση από κάποιο άτομο που γνωρίζει καλά καθώς το θέμα μου είναι σοβαρό, και να με καθοδηγήσει χωρίς αοριστολογίες. Ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2018 ώρα 18:11
Αρχικά αποστάλθηκε από Jay27

Γειά σας. Έχω ολοκληρώσει το μεταπτυχιακό μου. Μου μένει η στρατιωτική θητεία από την οποία επιθυμώ να απαλλαγώ καθώς είναι ιδιαίτερα κοστοβόρα. Σκέφτομαι να κόψω την αναβολή και να ακολουθήσω την διαδικασία μέσω φρουραρχείου. Μου προτείνετε να έχω μαζί μου χαρτί ψυχολόγου; Πόσο εύκολα θα μου δώσουν την αναβολή για αρχή. Αν είναι θα επιθυμούσα να λάβω την 2ετη αναβολή που είναι και η μέγιστη. Τι άλλες ενέργειες μου προτείνετε να κάνω. Να συμβουλευτώ και δικηγόρο; Ευχαριστώ.

Δικηγόρο μπορείς να συμβουλευτείς - δεν είναι ούτε αδόκιμο, ούτε άχρηστο ως κίνηση.
Αλλά εάν διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες αυτού του νηματος, είναι σαν να έχεις συμβουλευτεί 10 δικηγόρους.
Όχι χαρτί ψυχολόγου, χαρτί ψυχιάτρου χρειάζεται, όπου μπορεί να γράφει εντός ότι χρήζεις αναβολής, και αυτή προτείνεται λόγω αγχώδους διαταραχής.
Στην επιτροπή, θα τους εξηγησεις ότι την χρειάζεσαι επειδή είσαι πολύ πιεσμένος ψυχολογικά, και έχεις τάσεις να κάνεις κακό στον εαυτό σου αυτή τη περίοδο (κάτι που φυσικά και δεν ισχύει για εσένα).
Το ιδανικό θα ήταν να έπαιρνες όντως κάποια φαρμακευτική αγωγή ψυχοφαρμάκων, αλλά επ'αυτού μπορείς να συμβουλευτείς τον ψυχίατρο, και να σου πεί πως να το χειριστείς, ίσως χρειαστεί να σου γράψει κάποια φάρμακα για παράδειγμα, κι ας μην τα παιρνεις, και να πας την ημέρα που θα περάσεις επιτροπή με τα φάρμακα, να τους δείξεις τι χάπια "παίρνεις".

Γενικά, δεν είναι εύκολη διαδικασία μέσω φρουραρχείου όπου δίνουν αναβολές, αλλα η κλινική εικόνα του αιτούντα αναβολή, πρέπει να είναι επαρκώς αποδεδειγμένη ώστε να πειστούν, και να είσαι σίγουρος ότι θα σε καταλάβουν, γιατροί είναι όχι κορόιδα, ίσως σε κάποιες περιπτώσεις η ειλικρίνεια να έδινε σε κάποιον την αναβολή, είναι πολύ ευκολότερο να παρουσιαστείς, και από το στρατόπεδο να πάρεις αναβολή, αυτό ανέκαθεν έκαναν πολλοί, δεν νομίζω να σου είναι τόσο "κοστοβόρο" όσο έγραψες το να παρουσιαστείς απλώς.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
kostas888 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση kostas888 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2018 ώρα 20:12
Κατ'αρχας dn24 σ'ευχαριστω για την απάντηση σου παραπάνω στην απορία μου. Τωρα κάτι άλλο και συγγνώμη αν έχει απαντηθεί. Αν επιλέξω να πάω μέσω στρατοπέδου, την μέρα που παρουσιάζονται πάω στην πύλη τους λέω το πρόβλημα μου και με βλέπει γιατρός μέσα στο στρατόπεδο. Την επόμενη πάω στρατιωτικό νοσοκομείο και αν κρίνει ο γιατρός μου δίνει την απαλλαγή και τέλος; Δεν περνάς από επιτροπή σε αυτή την περίπτωση; Να θυμησω ότι εγώ έχω ολοκληρώσει 2 έτη αναβολών κατ'ευθειαν.
Επιστροφή στην κορυφή
Jay27 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση Jay27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2018 ώρα 22:01
Ωραία αν αναφέρω ξεκάθαρα ότι υπάρχει δυσκολία να κάνω την θητεία μου λόγω της οικονομικής μου κατάστασης, τότε θα μου την δώσουν; Γιατί να πάω μέχρι το στρατόπεδο αν μπορώ να το ξεκαθαρίσω από την περιοχή μου.

Δικηγόρο μπορείς να συμβουλευτείς - δεν είναι ούτε αδόκιμο, ούτε άχρηστο ως κίνηση.
Αλλά εάν διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες αυτού του νηματος, είναι σαν να έχεις συμβουλευτεί 10 δικηγόρους.
Όχι χαρτί ψυχολόγου, χαρτί ψυχιάτρου χρειάζεται, όπου μπορεί να γράφει εντός ότι χρήζεις αναβολής, και αυτή προτείνεται λόγω αγχώδους διαταραχής.
Στην επιτροπή, θα τους εξηγησεις ότι την χρειάζεσαι επειδή είσαι πολύ πιεσμένος ψυχολογικά, και έχεις τάσεις να κάνεις κακό στον εαυτό σου αυτή τη περίοδο (κάτι που φυσικά και δεν ισχύει για εσένα).
Το ιδανικό θα ήταν να έπαιρνες όντως κάποια φαρμακευτική αγωγή ψυχοφαρμάκων, αλλά επ'αυτού μπορείς να συμβουλευτείς τον ψυχίατρο, και να σου πεί πως να το χειριστείς, ίσως χρειαστεί να σου γράψει κάποια φάρμακα για παράδειγμα, κι ας μην τα παιρνεις, και να πας την ημέρα που θα περάσεις επιτροπή με τα φάρμακα, να τους δείξεις τι χάπια "παίρνεις".

Γενικά, δεν είναι εύκολη διαδικασία μέσω φρουραρχείου όπου δίνουν αναβολές, αλλα η κλινική εικόνα του αιτούντα αναβολή, πρέπει να είναι επαρκώς αποδεδειγμένη ώστε να πειστούν, και να είσαι σίγουρος ότι θα σε καταλάβουν, γιατροί είναι όχι κορόιδα, ίσως σε κάποιες περιπτώσεις η ειλικρίνεια να έδινε σε κάποιον την αναβολή,είναι πολύ ευκολότερο να παρουσιαστείς, και από το στρατόπεδο να πάρεις αναβολή, αυτό ανέκαθεν έκαναν πολλοί, δεν νομίζω να σου είναι τόσο "κοστοβόρο" όσο έγραψες το να παρουσιαστείς απλώς.
[/QUOTE]

Επιστροφή στην κορυφή
Jay27 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση Jay27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2018 ώρα 22:04
Αρχικά αποστάλθηκε από dn24

Αρχικά αποστάλθηκε από Jay27

Γενικά, δεν είναι εύκολη διαδικασία μέσω φρουραρχείου όπου δίνουν αναβολές, αλλα η κλινική εικόνα του αιτούντα αναβολή, πρέπει να είναι επαρκώς αποδεδειγμένη ώστε να πειστούν, και να είσαι σίγουρος ότι θα σε καταλάβουν, γιατροί είναι όχι κορόιδα, ίσως σε κάποιες περιπτώσεις η ειλικρίνεια να έδινε σε κάποιον την αναβολή,είναι πολύ ευκολότερο να παρουσιαστείς, και από το στρατόπεδο να πάρεις αναβολή, αυτό ανέκαθεν έκαναν πολλοί, δεν νομίζω να σου είναι τόσο "κοστοβόρο" όσο έγραψες το να παρουσιαστείς απλώς.

Ωραία αν αναφέρω ξεκάθαρα ότι υπάρχει δυσκολία να κάνω την θητεία μου λόγω της οικονομικής μου κατάστασης, τότε θα μου την δώσουν; Γιατί να πάω μέχρι το στρατόπεδο αν μπορώ να το ξεκαθαρίσω από την περιοχή μου.
Επιστροφή στην κορυφή
death4glory Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 30/Μαρτίου/2015
  Παράθεση death4glory Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Οκτωβρίου/2018 ώρα 10:56
Το φρουραρχειο ζητάει χαρτιά από γιατρό πολιτικό. Οπτοε αν έχεις γνωστό γιατρό βγάλε ένα ότι έχεις κάτι και πήγαινε στο φρουραρχειο
Επιστροφή στην κορυφή
kostas888 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση kostas888 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Οκτωβρίου/2018 ώρα 22:07
Μια απορία που μπορεί να σας φανεί λίγο αστεία. Παρουσιαζομαι 6/11 μερα Τρίτη και θέλω να πάω Φρουραρχείο για να ζητήσω απαλλαγή(έχω ήδη ολοκληρώσει 2 έτη αναβολών για ψυχολογικούς λόγους). Μπορώ να πάω την Δευτέρα 29/10 που είναι 6 εργασιμες μέρες πριν παρουσιαστώ ή κατ'αναγκη 5 μέρες δλδ στην περίπτωση μου την Τρίτη 30/11.

2ον. Οταν περάσω από Επιτροπή Απαλλαγών την απόφαση τους σου την λένε εκείνη την ώρα ή περιμένεις πάλι με επιστολή;
Επιστροφή στην κορυφή
death4glory Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση death4glory Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Οκτωβρίου/2018 ώρα 22:39
Στο φρουραρχειο σου λένε 5- γιατί υπάρχει θέμα με την στρατολογια η οποία είναι το δεύτερο στάδιο που περνάς.
Επιστροφή στην κορυφή
kostas888 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση kostas888 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Οκτωβρίου/2018 ώρα 23:00
Αρα να πάω την Τρίτη 30/10 μιας και παρουσιάζομαι 6/11. Σωστα;
Επιστροφή στην κορυφή
death4glory Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση death4glory Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Οκτωβρίου/2018 ώρα 23:08
Μετράει και η ημέρα που παρουσιάζεσαι, άρα πρέπει να πας 31/10, τουλάχιστον εμεις έτσι το μετράμε στο φρουραρχειο εδώ( είμαι γραφεας στο φρουραρχειο), αλλά άμα θες κανε ένα τηλέφωνο στο φρουραρχειο της περιοχής σου
Επιστροφή στην κορυφή
kostas888 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση kostas888 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Οκτωβρίου/2018 ώρα 23:15
ok σ' ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Jay27 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση Jay27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Οκτωβρίου/2018 ώρα 14:59
Μου προτείνετε να εξασφαλίσω το χαρτί του ψυχιάτρου και να παρουσιαστώ στο στρατόπεδο; Έψαξα την διαδικασία με το φρουραρχείο και την βρήκα χρονοβόρα και με αρκετή ταλαιπωρία. Την αναβολή με το χαρτί του ψυχιάτρου θα την εξασφαλίσω την ίδια μέρα; Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
kostas888 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση kostas888 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Οκτωβρίου/2018 ώρα 16:02
Θα σε παραπέμψουν την επόμενη μέρα σε στρατιωτικό νοσοκομείο εκτός και αν στο στρατόπεδο που παρουσιάζεται έχει και νοσοκομείο. Αν έχεις χαρτί ψυχιάτρου που να περιγράφει τα συμπτώματα σου μαζί με φαρμακευτική αγωγή ίσως πάρεις ένα χρόνο αναβολής.
Επιστροφή στην κορυφή
σακης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση σακης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Οκτωβρίου/2018 ώρα 16:18
Καλησπερα. Εχω 2 ετη αναβολων κ μπαινω με την εσσο ιανουαριου. Την διαδικασια αναβολης μπόρω να την κανω και την μερα που παρουσιαζομε μεσω φρουραρχειου; Δηλαδ 5 μερες πριν και μεχρι την μερα που μπαινεις λει ο νομος; Και μια τυπικη ερωτησση. Περιπου πανω κατω ξέρουμε ποτε θα μπουν περιπου οι εξ αναβολης το γεναρι; Ρωταω γτ βρισκομαι εκτος ελλαδά΄ς
ευχαριστω πολυ
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 3132333435 55>