Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2526272829 49>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
μανολας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση μανολας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 07/Μαΐου/2018 ώρα 16:58
Καλησπερα καπου διαβασα οτι μπορω να κανω την διαδικασια αναβολης υγειας αντι φρουραρχειου μεσω κεπ ισχυει;
57. Παραπομπή για επανεξέταση της σωματικής ικανότητας στρατευσίμου ή εφέδρου σε Επιτροπή Απαλλαγών, για λόγους υγείας, με αίτησή τους. Αυτο λεει οτι μπορει να γινει μεσο κεπ. Ισχυει;
Επιστροφή στην κορυφή
kostas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση kostas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαΐου/2018 ώρα 18:40
Εφόσον αναφέρεται "επανεξέταση" νομίζω ότι εννοεί την περίπτωση, όπου έχεις ήδη αναβολή και θέλεις να τη διακόψεις νωρίτερα για επανεξέταση για να μπεις.
Επιστροφή στην κορυφή
iKilledKenny Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 05/Απριλίου/2018
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση iKilledKenny Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαΐου/2018 ώρα 20:35
Αρχικά αποστάλθηκε από μανολας

Καλησπερα καπου διαβασα οτι μπορω να κανω την διαδικασια αναβολης υγειας αντι φρουραρχειου μεσω κεπ ισχυει;
57. Παραπομπή για επανεξέταση της σωματικής ικανότητας στρατευσίμου ή εφέδρου σε Επιτροπή Απαλλαγών, για λόγους υγείας, με αίτησή τους. Αυτο λεει οτι μπορει να γινει μεσο κεπ. Ισχυει;

Αποκλειετε να υσχιει.
Αλλωστε ποιος θα σε εξετασει; Ο ψυχιατρος, ο ορθοπαιδικος, ο καρδιολογος ή ο ψαρας υπηρεσιας του ΚΕΠ;
Επιστροφή στην κορυφή
Manos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Manos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2018 ώρα 12:30
Καλησπέρα έχω διαγνωσθεί με ψυχωσική συνδρομή με στοιχεία οργανικής παθολογίας και έχω αρκετά χαρτιά από δημόσια νοσοκομεία που το πιστοποιούν και παρακολουθούμαι τακτικά από το νοσοκομείο ευαγγελισμός. Τα χαρτιά αυτά δεν είναι φετινά (τελευταίο με ημερομηνία τον 3/2017) και για πρόσφατο χαρτί από το νοσοκομείο θα χρειαστεί κάποιες ημέρες για να εκδοθεί. Τυπικά παρουσιάζομαι 14/05 στο ΚεπΒ Θήβας το διάστημα που μεσολαβεί είναι πολύ σύντομο. Θα δεχτούν αυτά τα χαρτιά στο 414 και μετέπειτα να καταθέσω το χαρτί του νοσοκομείου?
Επιστροφή στην κορυφή
μανολας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση μανολας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαΐου/2018 ώρα 12:41
Καλησπερα σημερα εκανα την διαδικασια μεσω φρουραρχειου για αναβολη. Ποτε περιπου να περιμενω να μου ερθει το γραμμα να κλεισω ραντεβου στην επιτροπη;
Επιστροφή στην κορυφή
Μίλτος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μίλτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαΐου/2018 ώρα 15:12
Παιδιά ήθελα να ρωτήσω γίνεται να πατώ αν αναβολή από το φρουραρχειο; και αν ναι τι χρειάζεται
Επιστροφή στην κορυφή
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση iKilledKenny Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαΐου/2018 ώρα 21:03

Καλησπερα σημερα εκανα την διαδικασια μεσω φρουραρχειου για αναβολη. Ποτε περιπου να περιμενω να μου ερθει το γραμμα να κλεισω ραντεβου στην επιτροπη;

Το χαρτι της επτροπης ερχετε στην οικια σου ως συστημενο γραμμα, περιπου 20 ημερες αφου καταθεσεις το χαρτι απο το φρουραρχειο στην στρατολογικη σου υπηρεσια (πχ Ρουφ).
Επιστροφή στην κορυφή
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση iKilledKenny Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαΐου/2018 ώρα 21:04
Αρχικά αποστάλθηκε από Μίλτος

Παιδιά ήθελα να ρωτήσω γίνεται να πατώ αν αναβολή από το φρουραρχειο; Και αν ναι τι χρειάζεται

Ξαναγραψε την ερωτηση, δεν μπορω να σε καταλαβω.
Επιστροφή στην κορυφή
μανολας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση μανολας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαΐου/2018 ώρα 21:54
Αρα μπορω να κλεισω ραντεβου και μετα το περας τοθ 1 μηνα ε;
Επιστροφή στην κορυφή
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση iKilledKenny Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαΐου/2018 ώρα 22:41

Αρα μπορω να κλεισω ραντεβου και μετα το περας τοθ 1 μηνα ε;

Δεν χρειαζεται ραντεβου, πηγαινεις απλα με την ταυτοτητα σου &Το χαρτι που σε καλει.

Πανω στο χαρτι θα εχει και τις ημερομηνιες που μπορεις να πας. Θελει περιπου 20 μερες να ερθει στο σπιτι σου και εχεις περιπου 2 εβδομαδες να πας μετα εσυ (αν το θυμαμαι καλα).

Καλο ειναι αφου σου ερθει το γραμμα, να κανεις ενα τηλεφωνο και να ρωτησεις εαν τα χαρτια σου εχουν φτασει στην επιτροπη (αυτα που κατεθεσες στο ρουφ). Εφοσων τα εχουν στα χερια τους, μπορεις να πας και χωρις ραντεβου.
Επιστροφή στην κορυφή
μανολας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση μανολας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαΐου/2018 ώρα 09:02
Ειμαι απο κρητη και μου παν μολις μου ερθει το χαρτι πρεπει να κλεισω ραντεβου, ετσι μου πανε απο τη στρατολογια για αθτο ροτω.
Επιστροφή στην κορυφή
scorpio4 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 17/Μαΐου/2018
  Παράθεση scorpio4 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Μαΐου/2018 ώρα 14:49
KΑλησπερα, περασα απο επιτροπη στην Αθηνα πριν 1,5 μηνα, αλλα ακομα δεν μου εχει ερθει το χαρτι της απόφασης. Το έχει παραλάβει κανείς; Και αν ναι, πριν πόσο καιρό; Ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
Nimda Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 20/Φεβρουαρίου/2016
  Παράθεση Nimda Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Μαΐου/2018 ώρα 16:17

Ειμαι απο κρητη και μου παν μολις μου ερθει το χαρτι πρεπει να κλεισω ραντεβου, ετσι μου πανε απο τη στρατολογια για αθτο ροτω.

Όταν σου έρθει το χαρτί θα πάρεις τηλέφωνο για να επιβεβαιώσεις την ημερομηνία ωστε να σε δει ο ανάλογος γιατρός και παρουσιαστείς Στην επιτροπή απαλλαγών που βρίσκεται στο Ναυτικό Νοσοκομείο στην Σούδα. Δεν γίνεται να πας εσύ όποια μέρα θες ή να το αφήσεις να τρέχει εφόσον σου έρθει το χαρτί, η επιτροπή δεν "συνεδριάζει" κάθε μέρα.

Επιστροφή στην κορυφή
μανολας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση μανολας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Μαΐου/2018 ώρα 13:24
Το κανα μου κλεισαν ραντεβου 3 μερες μετα τη ληξη της προθεσμιας. Δεν υπαρχει προβλημα αφου τοτε μου παν να παω ετσι;
Επιστροφή στην κορυφή
Jony Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Jony Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Μαΐου/2018 ώρα 17:09
Λοιπόν, έκανα την διαδικασία αναβολής μέσω φρουραρχείου για ψυχολογικούς λόγους και θα δώσω κάποιες συμβουλές αφού τα πέρασα και εγώ και καταλαβαίνω ότι κάποιοι μπορεί να είστε αγχωμένοι

1) έχετε μαζί σας συνοδό (κατά προτίμηση γονέας) ο οποίος είναι και αυτός που κάνει όλο το μπλα μπλα, εσείς μπορείτε να απαντάται μονολεκτικά σε ερωτήσεις που πιθανόν να σας κάνουν

2) πάτε όσο το δυνατόν νωρίτερα στο φρουραρχείο (7 η ωρα)

3) έχετε μαζί σας πρόσφατη διάγνωση γιατρού, ακόμα και ιδιώτη - ταυτότητα - χαρτί που λέει πότε παρουσιάζεστε

4) είστε ευγενικοί με φρούραρχο-διοικητή-γιατρό

5) μην είστε ψαρωμένοι

ΑΥΤΑ και δεν χρειάζεται άγχος, είναι σχετικά μία εύκολη διαδικασία
Επιστροφή στην κορυφή
george Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση george Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Μαΐου/2018 ώρα 20:33
Καλησπερα σας
Εχω ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη απο εφηβεια και τωρα ειμαι 28... Η αναβολη εληξε περσι και πηγα και πηρα ενα χρονο αναβολη για ψυχολογικους λογους γιατι μολις ηρθε το χαρτι να παω στρατο παλι με επιασε απο μηνες πριν κατι και επιδεινώθηκε η κατάσταση και μεχρι τοτε ημουν σχεδον τελεια θα ελεγα... Το θεμα ειναι οτι με αγχωνει παρα πολυ η ολη κατασταση και ερχονται διαφορα στο μυαλο μου που ειναι παραλογα και εχουν να κανουν με το προβλημα μου και το καταλαβαινω αυτο. Απο την αλλη ολοι μου λενε πηγαινε και δεν ειναι τιποτα χωρις ομως να ξερουν η να εχουν καταλαβει το προβλημα μου. Το θεμα ειναι οτι αμα παω δεν ξερω πως θα ειμαι... Φοβαμαι οτι θα χειροτερεψη η κατασταση μου βεβαια υπαρχει και το ενδεχομενο να ειναι ολα καλα γιατι δεν ειμαι γενικα αντικοινωνικο ατομο. Το μονο που μου κανει καλο εως τωρα στο προβλημα μου ειναι να ασχολουμαι συνεχως με κατι και δουλευω οσο πιο πολυ γινεται γιατι ετσι μονο ηρεμει το μυαλο μου και για αυτο δεν εχω παρει τα φαρμακα που μου εχουν δωσει ποτε... Θα ηθελα να ξερω αν υπαρχει καποιος που υπηρετησε με αντιστοιχη κατάσταση και αν εχει καποια αποψη γενικότερα
ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
νικολας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση νικολας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουνίου/2018 ώρα 18:18
Αμα παρεις 6 μηνες αναβολη απο την εσσο μαιου με ποια εσσο μπαινεις?
Επιστροφή στην κορυφή
Mparmpas Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2017
  Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουνίου/2018 ώρα 22:13
Ιανουαριο ξαναμπαινεις. Ισχυει ν+2 μηνες οπου ν το διαστημα της αναβολης σε μηνες.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2526272829 49>