Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2324252627 39>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Mitsos93 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Mitsos93 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 27/Μαρτίου/2018 ώρα 15:30
Καλησπέρα. Έχω ένα πρόβλημα. Έχω καταθέσει από 6 Μαρτίου τα χαρτιά μου για απαλλαγή λόγω ψυχολογικών προβλημάτων και παίρνω χάπια. Μου είπαν σε 15 μέρες θα έχεις τα χαρτιά που χρειάζονται και θα περάσεις από επιστροπή στο 401 και τέλος.

Μετά από 3 εβδομάδες όμως, τα χαρτιά δεν έχουν έρθει! Πήρα τη στρατολογία και μου λένε ότι έχουν καθυστερήσει τα χαρτιά όλων και θα περάσουμε επιτροπή απαλλαγών τις τελευταίες 5 μέρες, πριν να λήξει η προθεσμία! Εμένα η προθεσμία μου λήγει 13/4 (γιατί 14 είναι Σάββατο).

Το πρόβλημα είναι ότι 13/4 το πρωί, επιστρέφω από εξωτερικό! Έχω ήδη κλείσει τα εισιτήρια από καιρό πριν, γιατί πίστευα ότι θα έχω ξεμπερδέψει με το στρατό μέχρι τις 29/3 (που φεύγω). Έλα που όμως η ελληνική γραφειοκρατία, είχε διαφορετική άποψη...

Τι μπορώ να κάνω τώρα; Θα προλάβω λέτε να πάρω απαλλαγή, αν παρουσιαστώ στην επιτροπή του 401, μετά τις 10 το πρωί της τελευταίσς μέρας; Ξέρετε τι ώρες λειτουργούν; Μπορώ να ζητήσω από τώρα παράταση για κάποιο λόγο;

Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
νικολας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση νικολας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Μαρτίου/2018 ώρα 13:04
Καλησπερα. Ποτε περιπου θα μπει η εσσο του μαιου εχουμε καμια πληροφορια; Κ επεισης ποσες μερες πριν πρεπει να παω φρουραρχειο για διαδικασια αναβολης; Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
gari Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση gari Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Μαρτίου/2018 ώρα 13:44
Εχω παρει ειδη 2 αναβολες (μαρτιο 2016, μαιο 2017) για ιατρικους λογους απο την τριπολη. Απο τι καταλαβα θα με καλεσουν ξανα ιουλιο.

ξερει κανεις αν θα με καλεσουν αθηνα η τριπολη; Και τη ημερομηνια στο περιπου;

Επισης εχω δυνατοτητα να παω πιο νωρις (αθηνα) μονος μου;
Επιστροφή στην κορυφή
Koukos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Koukos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Μαρτίου/2018 ώρα 14:18
Καλησπέρα,

Πέρασα απο γιατρο στο φρουραρχιο και εγραψε αναβολη για 1 χρονο λογο ψυχολογικων

Στο 401 θα ξαναπερασω απο γιατρους;

Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
roko Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 14/Φεβρουαρίου/2016
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση roko Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Απριλίου/2018 ώρα 11:42
Το 401 να το κανεις τι; Εφοσον περασες μια φορα απο γιατρο στο φρουραρχειο και σου εγραψε την αναβολη δεν εχει κατι αλλο μετα. Πλεον τα χαρτια σου θα πρεπει να πανε στρατολογια λογικα.
Επιστροφή στην κορυφή
johnny Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση johnny Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Απριλίου/2018 ώρα 11:51
Υπαρχει κανενας που να εκανε την διαδικασια για αναβολη με την ΕΣΣΟ Μαρτιου με τις 5 εργασιμες πριν, και να του ηρθε ειδοποιηση για να περασει απο την επιτροπη απαλλαγων/αναβολων στο 401; Ξερουμε ποτε περιπου θα εχουμε νέα; Γιατι κοντεύει πια 1 μήνας από τότε.
Επιστροφή στην κορυφή
Anon Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Anon Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Απριλίου/2018 ώρα 12:26
Καλό θα ήταν να μην απαντάτε σε θέματα που δεν γνωρίζετε, μετά το φρουαρχείο το παιδί καταθέτει τα χαρτιά στην στρατολογία και περιμένει συστημένο που του επιτρέπει να κλείσει ραντεβού με την επιτροπή απαλλαγών (στο 401) για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. ΔΕΝ έχει τελειώσει ακόμα.
Επιστροφή στην κορυφή
iKilledKenny Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 05/Απριλίου/2018
  Παράθεση iKilledKenny Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Απριλίου/2018 ώρα 13:05
Αρχικά αποστάλθηκε από johnny

Υπαρχει κανενας που να εκανε την διαδικασια για αναβολη με την ΕΣΣΟ Μαρτιου με τις 5 εργασιμες πριν, και να του ηρθε ειδοποιηση για να περασει απο την επιτροπη απαλλαγων/αναβολων στο 401; Ξερουμε ποτε περιπου θα εχουμε νέα; Γιατι κοντεύει πια 1 μήνας από τότε.

Εαν δεν σου εχει ερθει ακομη, παρε τηλεφωνο την στρατολογια σου αμεσα, εισαι στις τελευταιες μερες, μην φας πακετο που συμπιπτεις με τις αργιες των εορτων.

Εισαι στο σημειο που να παρεις ενα συστημενο γραμμα το οποιο σε καλει να "κλεισεις ραντεβου" (δεν χρειαζεται, εγω ετσι πηγα, δεν μου ειπε κανεις τιποτα), και να παρουσιαστεις στην επιτροπη απαλλαγων.
Επιστροφή στην κορυφή
johnny Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση johnny Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Απριλίου/2018 ώρα 20:46
Κατέθεσα τα χαρτιά μου στο Ρουφ στις 7 Μαρτιου και μου ειχαν πει οταν αν δεν εχω λαβει ειδοποιηση μεχρι τις 5 Απριλιου να πάρω τηλέφωνο εκεί. Έπαιρνα χθες και σημερα όλο το πρωι αλλα δεν απάνταγε κανένας και βρίσκομαι εκτός Αθηνων πλέον για Πάσχα. Μέχρι πότε είναι η προθεσμία δηλαδη;

Επιστροφή στην κορυφή
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση iKilledKenny Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Απριλίου/2018 ώρα 06:51

Κατέθεσα τα χαρτιά μου στο Ρουφ στις 7 Μαρτιου και μου ειχαν πει οταν αν δεν εχω λαβει ειδοποιηση μεχρι τις 5 Απριλιου να πάρω τηλέφωνο εκεί. Έπαιρνα χθες και σημερα όλο το πρωι αλλα δεν απάνταγε κανένας και βρίσκομαι εκτός Αθηνων πλέον για Πάσχα. Μέχρι πότε είναι η προθεσμία δηλαδη;

Η δικη μου ειναι μεχρι την Πεμπτη 12 Απριλιου και στο ΡΟΥΦ κατεθεσα τα χαρτια μου στις 8 Μαρτιου. Ξαναπαρε τηλεφωνο και εαν δεν το σηκωνουν, περνα απο μονος στην επιτροπη (εχθες που πηγα, δεν μου ζητησαν το χαρτι που με καλεσανε, μοναχα την αστυνομικη μου ταυτοτητα, καθως τα απαραιτητα χαρτια εχουν μεταφερθει εκει, μετα την καταθεση που εγινε στο ΡΟΥΦ.)

Ακομη και να μην στο σηκωνουν, η επιτροπη βρισκετε εντος του 401 στην Κατεχακη (περνας κανονικα απο την πυλη), και ειναι ενα μικρο κιτρινο κτιριο. Για το καλο σου πηγαινε, γιατι εαν ληξει η προθεσμια σου, αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας και οτι οντως δεν το ελαβες.

Εγω δεν εκλεισα ραντεβου, δεν μου ζητηθηκε το χαρτι. Δεν υπαρχει λογος να γινει διαφορετικα στην δικη σου περιπτωση.
Επιστροφή στην κορυφή
roko Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση roko Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Απριλίου/2018 ώρα 10:35
Καλο θα ηταν και ασχετοι σαν εσενα και στο λεω ευθεως να μην απαντανε ετεροχρονισμενα απλα για να πουν την πορδη τους στα παιδια που ρωτανε. Την διαδικασια - αναβολης μεσω φρουραρχειου την εχω περασει εγω προσωπικα εδω και 2 χρονια και απαντησα στον ανθρωπο βασει της εμπειριας μου. Καπιτο?
Επιστροφή στην κορυφή
. Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση . Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Απριλίου/2018 ώρα 12:28
Αρχικά αποστάλθηκε από roko

Καλο θα ηταν και ασχετοι σαν εσενα και στο λεω ευθεως να μην απαντανε ετεροχρονισμενα απλα για να πουν την πορδη τους στα παιδια που ρωτανε. Την διαδικασια - αναβολης μεσω φρουραρχειου την εχω περασει εγω προσωπικα εδω και 2 χρονια και απαντησα στον ανθρωπο βασει της εμπειριας μου. Καπιτο;

Μίλα καλύτερα ρε μπετόβλακα.
Επιστροφή στην κορυφή
johnny Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση johnny Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Απριλίου/2018 ώρα 12:31
Παιρνω 3 μερες τηλεφωνο αλλα δεν απαντάει κανένας. Τωρα πάλι απο Τρίτη του Πάσχα πιθανότα να παω εκει όπως λες, καθως μεχρι τότε ειναι αργίες.

Η προθεσμία του καθενός απο τι καθορίζεται ως προς την ληξη; Από την ημέρα κατάθεσης των χαρτιών στο ΡΟΥΦ (7/3) ή από την μέρα που κανονικά θα παρουσιαζόμασταν;(13/3).

Με την επιτροπη ολα καλά, τι εγινε; Είχες κανενα πρόβλημα?
Επιστροφή στην κορυφή
roko Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση roko Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Απριλίου/2018 ώρα 21:32
Ρε δεν αυτοκτονεις μαλακα?
Επιστροφή στην κορυφή
StarshipTroopers Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση StarshipTroopers Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Απριλίου/2018 ώρα 01:02
Θα σου ερθει χαρτι καταταξης, θα πας 3-4 ημερες πριν φρουραρχειο με τα ιατρικα χαρτια σου απο ψυχιατρο ιδια μερα πας πεντελη τα υπογραφει σφραγιζει ο στρατιωτικος γιατρος γυρνας φρουραρχειο τα ξανα υπογραφουν την επομενη ημερα πας και τα καταθετεις στο στρατολογικο γραφειο κ μετα ερχετε χαρτι που σε καλουν στο 401 στρατιωτικο νοσοκομειο πας εκει κ μιλας για 1-2 λεπτα ο καθενας με εναν γιατρο ! Σου δινει ή 1 χρονο ή 2 χρονια αναβολη και μετα ερχετε σπιτι ενα χαρτι που ειναι το Ι5

δες εδω περισσοτερα
http://forum.thiteia.org/viewtopic.php?f=8&p=94719#p94719
Επιστροφή στην κορυφή
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση iKilledKenny Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Απριλίου/2018 ώρα 21:04

Παιρνω 3 μερες τηλεφωνο αλλα δεν απαντάει κανένας. Τωρα πάλι απο Τρίτη του Πάσχα πιθανότα να παω εκει όπως λες, καθως μεχρι τότε ειναι αργίες.

Η προθεσμία του καθενός απο τι καθορίζεται ως προς την ληξη; Από την ημέρα κατάθεσης των χαρτιών στο ΡΟΥΦ (7/3) ή από την μέρα που κανονικά θα παρουσιαζόμασταν;(13/3).

Με την επιτροπη ολα καλά, τι εγινε; Είχες κανενα πρόβλημα;

Από την ημέρα κατάθεσης (το έγραφε και το χαρτί επάνω). Λογικά εάν πας την Τρίτη θα είσαι εντός χρονικών πλαισίων, εφόσων είχαμε μία μέρα διαφορά που το κάναμε. Αλλά και από την ημέρα παρουσίασης να είναι και εγώ παρουσιαζόμουν στις 13/3 οπότε και έτσι να ήταν, πάλι δεν θα είχε διαφορά.

Πήγαινε κανονικά την Τρίτη μόνο με την ταυτότητα σου, χωρίς το χαρτί και δες τι μπορείς να κάνεις.

Για εμένα προσωπικά η επιτροπή ήταν 10 λεπτά υπόθεση, όταν πήγα δεν είχε και κόσμο, και μέσα έκατσα 2 λεπτά max, με πολύ βασικές ερωτήσεις και τίποτα ψαρωτικό / αμφίβολο.

Αυτό φαντάζομαι οφείλετε και στο πρόβλημα που έχω (ορθοπαιδικό - απώλεια τμήματος χεριού), οπότε εσύ ανάλογα με το πρόβλημα να είσαι λιγάκι έτοιμος για να μην σε ψαρώσουν (εάν έχεις δηλώσει ψυχολογικά, να ξέρεις τα φάρμακα και πληροφορίες σχετικά με αυτό που δήλωσες.)
Επιστροφή στην κορυφή
νικολας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση νικολας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Απριλίου/2018 ώρα 09:37
Χρονια πολλα γιατι ρε παιδια εχει καθυστερηση τοσο πολυ η ανακοινωση για τη γ εσσο για το ποτε μπαινουμε;
Επιστροφή στην κορυφή
pep Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση pep Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Απριλίου/2018 ώρα 16:53
Στο ΡΟΥΦ υπαρχει περιπτωση να σηκωσει κανενας τηλεφωνο; Γιατι εδω και 1 εβδομαδα που καλω δεν απανταει κανενας, ουτε χαρτια ηρθαν, ουτε ειδοποιησεις, ουτε τίποτα για την επιτροπη αναβολων. Ουτε ποτε ειναι οι προθεσμιες ξερει κανεις. Καμια βοήθεια?
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2324252627 39>