Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2223242526 39>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 08/Μαρτίου/2018 ώρα 08:36
Ναι πρέπει να υπογράψει.

Αν δεν πάει να το παραλάβει θα έρθει η Αστυνομία σπίτι του για να το αποδώσει είτε σε αυτόν είτε στους γονείς-αδέλφια.

Αν δεν παρουσιαστεί, κινούνται οι διαδικάσιες για ανυπότακτος εσωτερικού/εξωτερικού.
Επιστροφή στην κορυφή
pk Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση pk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαρτίου/2018 ώρα 10:16
Καλημέρα. Η γνωμάτευση του 401 απο τον υπέυθυνο γιατρό του τμήματος (που έλαβα αφού πέρασα απο το Φρουραρχέιο και πήρα παραπεμπτικό) λέει αναβολή 1 έτους (η πρώτη που διακαιούμαι) για λόγους υγείας όχι ψυψολογικούς. Υπάρχει περίπτωση να ανατραπεί η γνωμάτευση απο την Επιτροπή Αναβολών ή σε γενικές γραμμές έχει διαδικαστικό χαρακτήρα; Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Τεσλα Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Τεσλα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαρτίου/2018 ώρα 11:14
Πειγα ειδη 2 φορες στο φρουραρχειο αλλα με εδιωξαν γιατι ειχε πολυ κοσμο (ειπαν για 450)
Μια μερα φτανει για να κανω την διαδικασια η θα υπαρχει προβλημα; Μου μενουν 3 μερες ακομα μεχρι να παρουσιαστω.
Επισεις πια ωρα ειναι η καλυτερη για να παω;
Επιστροφή στην κορυφή
ΧρηστοςΚΔΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΧρηστοςΚΔΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαρτίου/2018 ώρα 14:14
Τα πραγματα στο 424 Θεσ/νικης αλλα και στο Φρουραρχειο ειναι εκ διαμετρου αντιθετα. Στο φρουραρχειο κινουνται γρηγορα οι διαδικασιες και οσο κοσμο και να εχει ξεμπερδευεις. Στο 424 οπου να ξερετε ο γιατρος ερχεται 11΄00-13΄00 μονο για ψυχικα νοσηματα. Υπαρχει μπαχαλο, αν δεν πας νωρις να κανεις ο ιδιος μια λιστα αναμονης, δεν προλαβαινεις να τα κανεις σε μια μερα. Ο γιατρος που σε βλεπει, δεν κοιταει καν τις γνωματευσεις σου, απλα γραφει τα δικα του και φευγεις. Μετα πας παλι στο φρουραρχειο για σφραγιδες, επικυρωση στην στρατολογια για να αφησεις και το χαρτι καταταξης, και μετα περιμενεις να σε καλεσουν στην επιτροπη. Μου ειπαν οτι μεσα στις επομενες 20 μερες. Αν θελετε να κρατησει μονο 4 ωρες η διαδικασια, πηγαιντε κατα τις 07΄30 στο φρουραρχειο. Καπακι πρωτοι πρωτοι στο 424 και μετα παλι πισω φρουραρχειο. Όλα ειναι ευκολα, δεν σε ζοριζει κανεις, σου περνανε και οι ιδιοι την αισθηση οτι αν δεν θες να πας, δεν σε θελουν ουτε αυτοι. Προσοχη με τα χαρτια σας, αλλαζουν καμια 10 χερια, αν χαθει κανενα μετα εχει μπερδεμα.
Επιστροφή στην κορυφή
mm Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση mm Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαρτίου/2018 ώρα 15:14
Συγγνωμη Εγω να ρωτησω κατι αλλο και οποιος ξερει ας μου απαντησει. Εαν σε εξετασει γιατρος στο φρουραρχειο και προτεινει αναβολη με γνωματευση θα πρεπει να σε ξαναεξετασει και αλλος γιατρος πριν την επιτροπη;
Επιστροφή στην κορυφή
sajohn Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση sajohn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαρτίου/2018 ώρα 23:06
Τα αποτελεσματα αν την παιρνεις την αναβολη πως τα μαθαινεις?
Επιστροφή στην κορυφή
Τεσλα Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Τεσλα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαρτίου/2018 ώρα 15:34
Μολης τελιωσα με το φρουρχει και παρεδοσα τα χαρτια στην στρατολογια.
Για την επιτροπη απαλαγων θα πρεπει να κλεισω ραντεβου η μπορω να παω και ετσι; Αν και στην στρατολογια μου ειπαν οτι δεν χριαζεται
Επισεις, ειδα πως λετε οτι σε καλει η επιτροπη απαλαγων για να σε δει, αλλα σε εμενα μου ειπαβ απλος να παω 5 μερες πρην απο την ημερομηνια που μου γραφει... Εχει αλλαξει η διαδικασια;
Επιστροφή στην κορυφή
lex Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση lex Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαρτίου/2018 ώρα 19:29
Καλησπέρα συμπολίτη,

Γνωρίζεις τι παίζει με την επιτροπή απαλλαγών στην Θεσσαλονίκη; Αν σε κρατάει ώρες, αν κόβει πέρα από γνωματεύσεις γιατρών κτλ; Και εγώ προχθές πήγα φρουραρχείο 424 κτλ και πρέπει μέχρι το Πάσχα να περάσω επιτροπή.

Ο γιατρός έγραψε 1 χρόνο αναβολή αλλά φοβάμαι μη την κόψει η επιτροπή.
Επιστροφή στην κορυφή
νικολας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση νικολας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Μαρτίου/2018 ώρα 19:24
Καλησπερα την αναβολη μεσω φρουραρχειου μπορουμε να την κανουμε 5 εργασιμες μερες πριν παρουσιαστουμε και μεχρι την μερα που παρουσιαζομαστε;
ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
lex Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση lex Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαρτίου/2018 ώρα 00:09
Ναι!
Επιστροφή στην κορυφή
Οπλίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Οπλίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαρτίου/2018 ώρα 00:46
Καλησπέρα παιδιά. Τον προηγούμενο Μάιο πήρα αναβολή για ένα χρόνο από επιτροπή απαλλαγών. Για λόγους σπουδών την ήθελα αλλά επειδή δεν υπήρχε άλλος τρόπος λόγω ηλικιας αναγκαστικά πέρασα από επιτροπή. Θέλω να κόψω την αναβολή και να υπηρετήσω κανονικά την εσσο του Μαΐου. Έκανα αίτηση επανεξέτασης μου ήρθε παραπεμπτικο και πήρα τηλέφωνο στο 401. Εκεί μου είπαν ότι μπορούν να με δεχτούν από τις 15 Απριλίου και μετά. Τους ρωτήσα αν θα προλάβω να μπω Μάιο και μου είπαν χλωμό γιατί θέλουν 20 μέρες να στείλουν τα χαρτιά. Πήρα τηλέφωνο μετά τη στρατολογια και μου είπαν οτι πει η επιτροπή την ημερομηνία που θα το πει αλλά τα χαρτιά μου θα σταλούν μετά από 20 μέρες δηλαδή 5 6 Μαΐου οπότε δεν νομίζω να προλάβω τη καταταξη. Το θέμα είναι ότι η αναβολή μου λήγει τον Μάιο και Ιούλιο μπαινω. Αξίζει ο κόπος και η ταλαιπωρια να περάσω από επιτροπή μήπως και μπω Μάιο ή να το αφήσω για Ιούλιο;
Επιστροφή στην κορυφή
gr_ar Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση gr_ar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαρτίου/2018 ώρα 12:49
Αρχικά αποστάλθηκε από Οπλίτης

Καλησπέρα παιδιά. Τον προηγούμενο Μάιο πήρα αναβολή για ένα χρόνο από επιτροπή απαλλαγών. Για λόγους σπουδών την ήθελα αλλά επειδή δεν υπήρχε άλλος τρόπος λόγω ηλικιας αναγκαστικά πέρασα από επιτροπή. Θέλω να κόψω την αναβολή και να υπηρετήσω κανονικά την εσσο του Μαΐου. Έκανα αίτηση επανεξέτασης μου ήρθε παραπεμπτικο και πήρα τηλέφωνο στο 401. Εκεί μου είπαν ότι μπορούν να με δεχτούν από τις 15 Απριλίου και μετά. Τους ρωτήσα αν θα προλάβω να μπω Μάιο και μου είπαν χλωμό γιατί θέλουν 20 μέρες να στείλουν τα χαρτιά. Πήρα τηλέφωνο μετά τη στρατολογια και μου είπαν οτι πει η επιτροπή την ημερομηνία που θα το πει αλλά τα χαρτιά μου θα σταλούν μετά από 20 μέρες δηλαδή 5 6 Μαΐου οπότε δεν νομίζω να προλάβω τη καταταξη. Το θέμα είναι ότι η αναβολή μου λήγει τον Μάιο και Ιούλιο μπαινω. Αξίζει ο κόπος και η ταλαιπωρια να περάσω από επιτροπή μήπως και μπω Μάιο ή να το αφήσω για Ιούλιο;

Δεν αξίζει όχι.
Επιστροφή στην κορυφή
Οπλίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Οπλίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαρτίου/2018 ώρα 14:20
Δεν αξίζει λες επείδη είναι σίγουρο ότι θα μπω Ιουλίο ακόμα και επιτροπή να περάσω ή επειδή παίζεται για να μην το έχω στο νου μου?
Επιστροφή στην κορυφή
Οπλίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Οπλίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαρτίου/2018 ώρα 20:21
Δεν αξίζει επειδή είναι σίγουρο ότι θα μπω Ιούλιο και από επιτροπή να περάσω ή για να μην ασχοληθώ καν και να μην το έχω στο νου μου;
Επιστροφή στην κορυφή
γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαρτίου/2018 ώρα 12:21
Αυτη την στιγμη υπηρετω αλλα βρισκομαι σε αδεια γινεται να παρω αναβολη απο εδω που ειμαι η' πρεπει να επιστρεψω στην μοναδα μο?
Επιστροφή στην κορυφή
roko Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 14/Φεβρουαρίου/2016
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση roko Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαρτίου/2018 ώρα 14:55
Ειχα περασει ακριβως την ιδια διαδικασια με εσενα ενα χρονο νωριτερα και ειχα ακρβως το ιδιο θεμα για να προλαβω την Εσσο του Μαρτιου και οχι του Μαιου που μαλλον θα εμπαινα. Για να μην σε κουραζω με λεπτομερειες, θα σου πω συνοπτικα οτι αν τους πιεσεις με τηλεφωνα και τους μιλησεις ευγενικα υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να μπεις τοτε που θελεις, προλαβαινεις ανετα. Φουσκωσε τους τα (βαλε μεσα και βιοποριστικα θεματα κλπ) και πιστευω θα γινει.
Επιστροφή στην κορυφή
Οπλίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Οπλίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαρτίου/2018 ώρα 17:22
Και εγώ αυτό νομίζω οτι γενικά εκτιμάνέ αν έχεις σοβαρόυς λόγους και αν μιλησεις ευγενικά και ειλικρινά σε βοηθανε. Όταν εννοείς τηλέφωνα; Την στρατολογια; Αν έχουν σταλεί τα χαρτιά μου κλπ;
Επιστροφή στην κορυφή
johnny Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση johnny Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Μαρτίου/2018 ώρα 13:57
Μετα από την σχετική διαδικασία, κατεθεσα χαρτια για αναβολη ενος ετους στην Στρατολογια στο Ρουφ στις 7 Μαρτιου 2018. Ποτε περιπου να περιμενω το χαρτι που θα με ειδοποιει για την επιτροπη αναβολων του 401?
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2223242526 39>