Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1718192021 39>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
μακης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση μακης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 29/Ιουλίου/2016 ώρα 15:22
Ναι αλλα παρουσιαζεσε στην επιτροπη μετα που θα σου ερηει το γραμμα ετσι; Στην ουσια παμε φρουραρχιο ωστε να μην βγουμε ανυποτακτοι?
Επιστροφή στην κορυφή
Clark6 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Clark6 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Ιουλίου/2016 ώρα 22:23
Προφανώς και στην Επιτροπή Απαλλαγών θα πας μόνο Αφού σου έρθει το συστημένο που σε καλούν. Νωρίτερα δεν έχει νόημα, μιας και δεν έχεις κληθεί επίσημα.
Στο Φρουραρχείο πάμε για να ζητήσουμε αναβολή για λόγους υγείας και, ως εκ τούτου, για να πάρουμε παραπεμπτικό για το αντίστοιχο νοσοκομείο, όπου θα κριθεί αν το αίτημα θα γίνει δεκτό ή όχι. Αν δεν γίνει, τότε θα υπάρξει η ενημέρωση ότι δεν συντρέχουν λόγοι να μην παρουσιαστεί κανείς. Το αν μετά την απόρριψη αποφασίσει ο οποιοσδήποτε να μην παρουσιαστεί την προβλεπόμενη ημερομηνία, αυτό είναι άλλο θέμα εντελώς. Και τότε, Η επίσκεψη στο Φρουραρχείο δεν σημαίνει πια κάτι. Σε αυτή την περίπτωση, θα πρέπει να έχει κανείς πλήρως υπόψιν του τις νομικές συνέπειες, ώστε να μην βρεθεί προ δυσάρεστης εκπλήξεως.
Επιστροφή στην κορυφή
χρηστος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση χρηστος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Αυγούστου/2016 ώρα 18:11
Δλδ φιλαρακι μου η ολη διαδικασια κραταει 1 μηνα περιπου ετσι?
Επιστροφή στην κορυφή
Clark6 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Clark6 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Αυγούστου/2016 ώρα 15:58
Δύο μήνες. Ζητάς αναβολή στις αρχές του ενός μηνός, η κλήση στην Επιτροπή Απαλλαγών έρχεται στις αρχές του δεύτερου μήνα και περνάς από την Επιτροπή στο τέλος του δεύτερου μήνα.
Τουλάχιστον έτσι ήταν σε εμένα, που είμαι δηλωμένος κάτοικος Αθηνών, αλλά δημότης Πελοποννήσου, άρα και πρέπει πρώτα όλα τα χαρτιά μου να πάνε στην ΣΥ Πελοποννήσου κι από εκεί να σταλεί η κλήση στην Επιτροπή Απαλλαγών. Φαντάζομαι ότι για κατοίκους Αθωνών που είναι και δημότες Αθηνών και για τους οποίους υπεύθυνο είναι το Ρουφ, η διαδικασία ενδεχομένως να είναι συντομότερη, αλλά δεν μπορώ να πω περισσότερα επί αυτού.
Επιστροφή στην κορυφή
Jacob Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Jacob Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2016 ώρα 17:35
Θα ήθελα να ρωτήσω αν η αναβολή για ψυχολογικούς λόγους γράφει επάνω "για λόγους υγείας" ή αν γράφει "για ψυχολογικούς λόγους" κι ενδεχομένως και την πάθηση.

Επίσης, αν κάποιος είναι ανυπότακτος και κοντά στο όριο των 35, όπου μπορεί να εξαγοράσει, αλλά διακόψει την ανυποταξία του και διαθέτει γνωμάτευση για αναβολή, θα μπορέσει τελικά να πάρει αναβολή?
Επιστροφή στην κορυφή
νικολας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση νικολας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2016 ώρα 19:36
Καλησπερα. Ειναι 5 εργασιμες πριν τη καταταξη η 5 μερες πριν?
Επιστροφή στην κορυφή
μακης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση μακης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2016 ώρα 20:28
Αμα παρουσιαζομαστε απο 20 μεχρι 30 του μηνα τη διαδικασια μπορουμε ν τη ν κανουμε κ στης 30 του μηνα
Επιστροφή στην κορυφή
ρεθυμνο Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ρεθυμνο Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Αυγούστου/2016 ώρα 13:21
Εκανα αιτηση για λογους υγειας σημερα. η κλιση απο την επιτροπη μ παν ερχετε εντος μηνα. το ραντεβου που πρεπει να κλεισω ειναι εντος μηνα η απο τη στιγμη π μ ερθει η κλιση ενα μηνα μετα?
Επιστροφή στην κορυφή
γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Αυγούστου/2016 ώρα 13:31
Όντως έχεις ένα μήνα να κλείσεις ραντεβού (με το που σου έρχεται η επιστολή βέβαια) η ενα μηνα απο τη μερα που κανεις τα χαρτια αναβολης;
Επιστροφή στην κορυφή
Clark6 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Clark6 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Αυγούστου/2016 ώρα 11:18
Το συστημένο αναφέρει ότι πρέπει να παρουσιαστεί ο αιτών εντός ενός μηνός από την έκδοση του. Οπότε, οποιαδήποτε επικοινωνία γίνει με την Επιτροπή Απαλλαγών, θα γίνει μετά την άφιξη της επιστολής. Νωρίτερα δεν έχει κάποιο νόημα, μιας και δεν θα έχετε κληθεί επισήμως ακόμα.
Για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω, είναι προτιμότερο να πάτε προς το τέλος αυτής της διορίας.
Επιστροφή στην κορυφή
κικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση κικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Σεπτεμβρίου/2016 ώρα 18:07
Μετα που περνας απο την επιτροπη κ επικιρωνει την αποφαση σοθ ερχετε χαρτι σπιτι που επιβεβαιωνει την αναβολη?
Επιστροφή στην κορυφή
peter12345 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 29/Σεπτεμβρίου/2016
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση peter12345 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Οκτωβρίου/2016 ώρα 17:23
Αρχικά αποστάλθηκε από κικος

Μετα που περνας απο την επιτροπη κ επικιρωνει την αποφαση σοθ ερχετε χαρτι σπιτι που επιβεβαιωνει την αναβολη;

Ναι, περιπου ενα μηνα κανει να ερθει, σε εμενα μαλιστα η επιτροπη μ είπε να επικοινωνησω με στρατολογια 2 εβδομαδες μετά. Δηλαδη να τσεκαρεις οτι έστειλαν το χαρτι.
Επιστροφή στην κορυφή
Κιτσος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κιτσος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Νοεμβρίου/2016 ώρα 02:39
Τα φρουραρχεία που πρέπει να απευθύνεσαι ανάλογα μ με το στρατολογικό σου γραφείο υπάρχουν πουθενά ;
Επιστροφή στην κορυφή
Clark6 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Clark6 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 13:08
Κίτσο, δεν βρήκα κάποιο σάιτ που να έχει μια αναλυτική λίστα.
Αυτή την πληροφορία μπορεί να την δώσει με βεβαιότητα η εκάστοτε ΣΥ.
’τομα που είναι δημότες μίας περιοχής αλλά κατοικούν σε άλλη περιοχή, μπορούν να πάνε και στο Φρουραρχείο της περιοχής που κατοικούν, για να διευθετήσουν τις υποθέσεις τους. Π. Χ. αν κάποιος είναι δημότης Βόλου αλλά κατοικεί μόνιμα στην Αθήνα, τότε δεν πρέπει απαραίτητα να πάει μόνο στο Φρουραρχείο που είναι υπεύθυνο για τον Βόλο, αλλά μπορεί αντί αυτού να παρουσιαστεί και στο Φρουραρχείο Αθηνών.
Επιστροφή στην κορυφή
mixalis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση mixalis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 03:25
Καλησπερα παιδια μια ερωτηση ηθελα να κανω παρουσιαζομαι τον γενάρη στην θήβα και θέλω να πάρω αναβολή έχω κρίσεις πανικού και καταθλίψει πέρασα έναν δύσκολο χρόνο και θέλω να πάρω λίγο τα πάνω μου και μετά να υπηρετήσω για να πάρω αναβολή από το φρουραρχείο μέχρι ποτέ μπορώ να πάω να την ζητήσω την αναβολή. Προχθές Μου ήρθε το χαρτί

Επιστροφή στην κορυφή
Zachos4 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Zachos4 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 10:54
Καλησπερα, μεχρι και 5 ημερες πριν απο την ημερομηνια καταταξης μπορεις να περασεις την διαδικασια. Παρα μαζι σου τις γνωματευσεις σου και πανε καλυτερα με συνοδο. αποψη μου οτι θα την παρεις ευκολα. ζητα καλυτερα 1χρονο.
Επιστροφή στην κορυφή
Clark6 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Clark6 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 13:56
Μιχάλη, θα πρέπει να παρουσιαστείς έως πέντε ημέρες πριν την επίσημη κατάταξη σου, στο Φρουραρχείο.
Καλό είναι να πας νωρίς το πρωί, γιατί θα έχεις αρκετό δρόμο μπροστά σου. Είναι σημαντικό να έχεις μία πρόσφατη ιατρική γνωμάτευση μαζί σου, διαφορετικά το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα λάβεις παραπεμπτικό για το στρατιωτικό νοσοκομείο. Οπότε αν δεν έχεις κάτι τέτοιο, θα πρέπει να το κανονίσεις το συντομότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
TheMonk Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση TheMonk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 01:27
Καλησπέρα κύριοι,
Είμαι 24 ετών και λόγω σπουδών έχω πάρει αναβολή μέχρι το 2020.
Έχω 4 ερωτήσεις:
1. Εάν πάρω το πτυχίο μου μέσα στο 2017 ή 2018, κόβεται αυτόματα η αναβολή μου και πρέπει να καταταγώ ή αν δεν κόψω ο ίδιος την αναβολή θα μου έρθει χαρτί κατάταξης όταν λήξει μόνη της η αναβολή δηλαδή το 2020;
2. Λόγω οικονομικών προβλημάτων, ποιές οι πιθανότητες να καταταγώ Νοέμβριο, να ζητήσω και να μου δώσουν αναβολή τον Μάρτιο και να συνεχίσω τη θητεία μου τον επόμενο Νοέμβριο; Θα μου τη δώσουν την αναβολή ή όχι;
3. Γεννήθηκα Ελλάδα αλλά λόγω του ότι ο πατέρας μου είναι από Αυστρία και έχω και τις 2 υπηκοότητες και διαβατήρια κλπ, υπάρχει κάποια περίπτωση για μειωμένη θητεία?
4. Το 2012 μου είχε έρθει χαρτί κατάταξης για υγειονομικό, όταν κόψω ή λήξη η αναβολή μου θα μου έρθει πάλι χαρτί για το ίδιο τμήμα του στρατού ή αλλάζει αυτό?
Ευχαριστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1718192021 39>