Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1415161718 47>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Νεος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νεος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 30/Απριλίου/2015 ώρα 17:01
Ερώτηση και απο εμένα.
Σήμερα πήγα φρουραρχείο και πείρα παραπεμπτικό για 414 ψυχιατρικό. Μίλησα με τον γιατρό, μου έδωσε απαλλαγή Ι5 για λόγω κατάθλιψης. Το πήγα στο φρουραρχείο και αυτό με την σειρά του μου έδωσε το χαρτί για να το πάω στο ρούφ αναγράφοντας πάνω το Ι5 και την γνωμάτευση του στρατιωτικού γιατρού. Διαβάζοντας κάποια μηνύματα εδώ αγχώθηκα γιατί είδα ότι ακολουθεί και η επιτροπή απαλλαγών μετά. Τι γίνεται εκεί; Εγώ να σημειώσω ότι δεν έχω κάποιο χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο καθώς δεν έχω νοσηλευτεί η παρακολουθηθεί, πάντα φοβόμουν μην με γεμίσουν με χάπια κλπ, παρά μόνο στο βιβλιάριο υγείας μου, μία φορά που είχα πάει το 2013 σε ψυχίατρο ΙΚΑ και του μίλησα και μου έγραψε ηρεμιστικά χάπια φαίνεται η συνταγή του, και απο τότε δεν ξαναπάτησα, δεν ήθελα και άλλα χάπια. Υπάρχει περίπτωση να μου αλλάξουν την απαλλαγή η επιτροπή; Τι προτείνετε; Δεν ξέρω αν θα αντέξω εκεί μέσα δεδομένου ότι είμαι ήδη πολύ πιεσμένος ψυχολογικά και είμαι στα όρια μου.
Επιστροφή στην κορυφή
Νέος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νέος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2015 ώρα 22:34
Κάποια απάντηση; Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
κάποιος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση κάποιος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαΐου/2015 ώρα 11:10
Στην επιτροπή απαλλαγών να πας με τους γονείς σου. Παράλληλα, πάρε από κάποιον ιδιώτη ψυχίατρο κάποια γνωμάτευση, αν δεν θες από νοσοκομείο.
Επιστροφή στην κορυφή
Mafia27 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Mafia27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουνίου/2015 ώρα 20:01
Ευχαριστω τα παιδια του φορουμ για την πολυ σημαντικη δουλεια που κανουν ενημερωνοντας μας. Χωρις να χρειαστει να ρωτησω οτιδηποτε και διαβαζοντας τα σχετικα τοπικ, εκανα τη διαδικασια για 6μηνη αναβολη μεσω φρουραρχειου (εμπαινα γ εσσο μαιου) χωρις χαρτια απο γιατρους και ολα κυλησαν ομαλως. Για προσωπικους λογους επρεπε να μπω σε λιγο καιρο. Να στε καλα ολοι
Επιστροφή στην κορυφή
stefa191 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 11/Φεβρουαρίου/2015
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση stefa191 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Οκτωβρίου/2015 ώρα 00:29
Καλησπερα,
Ξερεις κανεις ποια ειναι η διαδικασια για να ζητησω αναβολη λογω εξαρτησιογονων ουσιων;
Απλα παω στο φρουραρχειο και τους λεω οτι θελω παραπεμπτικο για τοξικολογικες;

Επιστροφή στην κορυφή
MARIOS Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση MARIOS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2015 ώρα 16:09
Καλησπερα... Ειμαι 36 ετων ανυποτακτος και σημερα επικοινωνησε η στρατολογια μαζι μου για να παρουσιαστω εως 10-11 Νοεμβριου να υπηρετησω 45 μερες και να εξαγορασω την υπολοιπη θητεια ωστε να μην μου χρεωθει το διοικητικο προστιμο των 6000 ευρω κλπ... Φυσικα και δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα (ανεργος) ουτε να παω αλλα ουτε και να εξαγορασω θητεια... Παραλληλα εχω σοβαρο προβλημα παχυσαρκιας (1,75 υψος και 140 κιλα) οπου μου εχει δημιουργησει αλλα μικροτερα προβληματα υγειας οπως πονο στην μεση, αδυναμια βαδισης και φυσικα ελαφρα καταθλιψη! Καπου διαβασα οτι μπορω να παρω απαλλαγη λογω παχυσαρκιας αφου ο δεικτης μαζας μου ειναι ανω του 70% του κανονικου! Ισχυει; Και αν δεν ισχυει μηπως εστω μπορω να ξαναπαρω αναβολη?Sos απαντηστε γιατι ειμαι τρελα αγχωμενος... Και εχω και ενα καρο αλλα προβληματα. Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2015 ώρα 19:15
Θα σου δώσουν 2 χρόνια αναβολή και αν μετά από 2 χρόνια δεν υπάρξει βελτίωση (απώλεια βάρους) ή τα προβλήματα που ήδη έχεις να χειροτερέψουν, τότε θα πάρεις απαλλαγή Ι5 λόγω παχυσαρκίας.
Επιστροφή στην κορυφή
stefa191 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 11/Φεβρουαρίου/2015
  Παράθεση stefa191 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Οκτωβρίου/2015 ώρα 00:23
Παρουσιαζομαι 4/11.
Για να παρω παραπεμτικο απο το φρουραρχειο για εξεταση στο στρατιωτικο νοσοκομειο διαβασα οτι πρεπει να παω μεσα σε 5 εργασιμες ημερες πριν. Αρα μπορω να παω μεθαυριο τριτη (27/10) μιας και Τεταρτη ειναι 28 (Αργια) ;
(29-30/10 - 2-3/11 = οι 4 εργασιμες).
Η ως εργασιμη υπολογιζεται και η ημερα της καταταξης μεσα στις 5;
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Giorgos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Οκτωβρίου/2015 ώρα 23:16
Ναι μπορείς να πας Τρίτη 27/10, αλλιώς Πέμπτη 29/10. Μέχρι και την ημέρα κατάταξης σου. Φυσικά καλό είναι να μη το αφήσεις για τελευταία στιγμή.
Επιστροφή στην κορυφή
fwtis125 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 25/Νοεμβρίου/2015
  Παράθεση fwtis125 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Νοεμβρίου/2015 ώρα 16:52
Θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις σχετικα με αναβολη/απαλλαγη στρατου

Σκευτομουν να παρω χαρτι απο γιατρο γτ πριν καποια χρονια ειχα καταθλιψη* (τωρα ειμαι καλιτερα αν και φωβαμε μην με πιασει μεσα στο στρατοπαιδο) και τωρα τελευταια εχω αυπνια* (χρειαζομαι χαπια η
παυσιπονα για να πεσω για υπνο και μερικες φορες κανω πανο απο 6 ωρες να κοιμηθω*).

Δεν ειναι μονο αυτο το χειροτερο ειναι οτι εχω δικο μου καταστημα (Κουρειο) και η δουλεια παει παρα πολυ καλα και ειμαι μονο 20 χρονον αλλα πλεων εχω ξεκινισει να κανω και ταττοο ερασιτεχνικα.

Αν πας στρατο τωρα η ζωη μου θα καταστραφει, θα χασω τους πελατες μου και μετα θα χρειαστω 2 χρονια για να ξαναρχισω να βγαζω καλα λεφτα...

Ζητω συγνωμη για την ορθογραφια εχω να γραψω στα ελληνικα πανω απο 2 χρονια :P
Σας ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή
malossiman Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση malossiman Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Δεκεμβρίου/2015 ώρα 23:02
Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα!
Εχω παρει μια αναβολη 6 μηνες απο μεσολογγι και μια 1 χρονο απο αυλονα για ψυχολογικους λογους αγχωδης δυσπροσαρμοστικες εκδηλωσεις εγραφε το χαρτι... Μια μερα ξεσπασα σε λιγμους ενιωθα σαν φυλακισμενος εκει μεσα ασφυκτιουσα. Ι4 με ειχαν βγαλει αοπλο
Το θεμα ειναι οτι μου ηρθε το χαρτι για γεναρη να παρουσιαστω θηβα και απο τοτε εχω χασει τον υπνο μου δεν θελω να παω νιωθω ενα σφιξιμο στο στομαχι τι πρεπει να κανω για να μην παρουσιαστω; Δε θελω να ξαναπερασω αυτη τη πυλη!
Επιστροφή στην κορυφή
vetmed1 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 31/Μαΐου/2015
  Παράθεση vetmed1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιανουαρίου/2016 ώρα 15:25
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!
31-12-2015 έληξε η αναβολή μου για την σχολή κτηνιατρικής εξωτερικού στην οποία φοιτώ και μου έχουν μείνει 3 μαθήματα εξαμήνων, πτυχιακή και τελικές κρατικές/πτυχιακές εξετάσεις! Θέλω μια αναβολή ενός έτους για να ολοκληρώσω την σχολή μου χωρίς άγχος και να εργασθώ κάποιους μήνες σε σίγουρο πόστο που έχω εξασφαλίσει εντός Ελλάδος, καθώς τα οικονομικά μας είναι χάλια και για να μαζέψω κάποια λεφτά για την θητεία μου! Πήρα στην στρατολογία για οδηγίες (γνωρίζοντας ότι δεν έχω δικαίωμα για άλλη αναβολή σπουδών), εξήγησα ότι δεν έχω τελειώσει, ότι ο πατέρας μου δεν ζει και ότι η μητέρα μου πριν 2-3 χρόνια υποβλήθηκε σε μεγάλη επέμβαση κοιλίας και διεγνώσθει με αυτοάνοση πάθηση, με συνέπεια να χάσω 1,5 χρόνο από την σχολή αφού τρέχαμε σε γιατρούς. Η κυρία που μου απάντησε δεν μου το ξέκοψε, με ρώτησε τι σχολή είμαι, και μου είπε να μαζέψω ότι χαρτιά έχω (αυτά που έχω είναι το ιστορικό της μητέρας μου, ληξιαρχική πράξη θανάτου του πατέρα μου, μηδενική φορολογική ενημερότητα δικιά μου) συν βεβαίωση σπουδών και να πάω Πέτρου Ράλλη, "και θα δούμε τι θα γίνει" όπως μου είπε και η ίδια! Μήπως γνωρίζετε τι εννοούσε με αυτό το "θα δούμε τι θα γίνει"; Τι λέτε να γίνει;

Ευχαριστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιανουαρίου/2016 ώρα 15:44
Αρχικά αποστάλθηκε από vetmed1

<span style="line-height:16.8px; ">Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!</span><div style="line-height:16.8px; ">31-12-2015 έληξε η αναβολή μου για την σχολή κτηνιατρικής εξωτερικού στην οποία φοιτώ και μου έχουν μείνει 3 μαθήματα εξαμήνων, πτυχιακή και τελικές κρατικές/πτυχιακές εξετάσεις! Θέλω μια αναβολή ενός έτους για να ολοκληρώσω την σχολή μου χωρίς άγχος και να εργασθώ κάποιους μήνες σε σίγουρο πόστο που έχω εξασφαλίσει εντός Ελλάδος, καθώς τα οικονομικά μας είναι χάλια και για να μαζέψω κάποια λεφτά για την θητεία μου! Πήρα στην στρατολογία για οδηγίες (γνωρίζοντας ότι δεν έχω δικαίωμα για άλλη αναβολή σπουδών), εξήγησα ότι δεν έχω τελειώσει, ότι ο πατέρας μου δεν ζει και ότι η μητέρα μου πριν 2-3 χρόνια υποβλήθηκε σε μεγάλη επέμβαση κοιλίας και διεγνώσθει με αυτοάνοση πάθηση, με συνέπεια να χάσω 1,5 χρόνο από την σχολή αφού τρέχαμε σε γιατρούς. Η κυρία που μου απάντησε δεν μου το ξέκοψε, με ρώτησε τι σχολή είμαι, και μου είπε να μαζέψω ότι χαρτιά έχω (αυτά που έχω είναι το ιστορικό της μητέρας μου, ληξιαρχική πράξη θανάτου του πατέρα μου, μηδενική φορολογική ενημερότητα δικιά μου) συν βεβαίωση σπουδών και να πάω Πέτρου Ράλλη, "και θα δούμε τι θα γίνει" όπως μου είπε και η ίδια! Μήπως γνωρίζετε τι εννοούσε με αυτό το "θα δούμε τι θα γίνει"; Τι λέτε να γίνει;<div style="line-height:16.8px; "><div style="line-height:16.8px; ">Ευχαριστώ πολύ!
Καλώς ήρθες στο φόρουμ μας, και σε ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη. Δες εδώ το πιθανότερο σενάριο που μπορεί να σου συμβεί κατά την επίσκεψη σου στην στρατολογία.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
vetmed1 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 31/Μαΐου/2015
  Παράθεση vetmed1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιανουαρίου/2016 ώρα 17:44
Για την τρίμηνη ξέρω αλλά δεν με καλύπτει... ’λλωστε για αυτό στην κυρία με την οποία μίλησα απο την Στρατολογία είπα ότι χρειάζομαι ένα χρόνο... Μου είπε ότι δεν δικαιούμαι αλλη... Αλλά με ρώτησε τι σχολή είναι αυτή... Της απάντησα και της είπα για τα λοιπά προβλήματα που αντιμετωπίζω... Και μου απάντησε αυτό να μαζέψω ότι χαρτιά έχω και να πάω ακόμα και τώρα πριν μου έρθει το χαρτί κατάταξης και ότι "θα δούμε τι θα γίνει"... Για τρίμηνο ούτε εγώ... Ούτε αυτή αναφερθήκαμε!
Αυτό που θέλω να ρωτήσω... Αν ξέρετε... Τα στελέχη της Στρατολογίας μπορούν να κινηθούν ξεχωριστά για ένα τέτοιο ζήτημα εφόσον το κρίνουν σοβαρό... Ή περιορίζονται από την νομοθεσία; Επίσης έχω μια ελπίδα ότι θα με στείλουν από μόνοι τους στην διαδικασία αναβολής μέσω φρουραρχείου... !

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας!
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιανουαρίου/2016 ώρα 14:24
Αρχικά αποστάλθηκε από vetmed1

Για την τρίμηνη ξέρω αλλά δεν με καλύπτει... ’λλωστε για αυτό στην κυρία με την οποία μίλησα απο την Στρατολογία είπα ότι χρειάζομαι ένα χρόνο... Μου είπε ότι δεν δικαιούμαι αλλη... Αλλά με ρώτησε τι σχολή είναι αυτή... Της απάντησα και της είπα για τα λοιπά προβλήματα που αντιμετωπίζω... Και μου απάντησε αυτό να μαζέψω ότι χαρτιά έχω και να πάω ακόμα και τώρα πριν μου έρθει το χαρτί κατάταξης και ότι "θα δούμε τι θα γίνει"... Για τρίμηνο ούτε εγώ... Ούτε αυτή αναφερθήκαμε!
Αυτό που θέλω να ρωτήσω... Αν ξέρετε... Τα στελέχη της Στρατολογίας μπορούν να κινηθούν ξεχωριστά για ένα τέτοιο ζήτημα εφόσον το κρίνουν σοβαρό... Ή περιορίζονται από την νομοθεσία; Επίσης έχω μια ελπίδα ότι θα με στείλουν από μόνοι τους στην διαδικασία αναβολής μέσω φρουραρχείου... !
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας!
Ο στρατός ακολουθεί πιστά τις διαταγές. Ελάχιστα είναι τα πράγματα τα οποια δύναται να χειριστούν με παράκαμψη των διαταγών κ των κανονισμών οι στρατιωτικοί. Πχ ν τσιμπήσεις καμιά τιμητική αδειούλα. Το θέμα σου έχει άλλη βαρύτητα. Έχω μια αίσθηση ότι "κάτι" μπορεί να γίνει, όμως μην τρέφεις κ πολλές ελπίδες. Μόνο την αναβολή δια κοινωνικούς λόγους εαν πάρεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Νεος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νεος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2016 ώρα 17:06
Γεία σας,
Παρουσιάζομαι Δευτερα 11/1 Αυλωνα. Εχω πάρει αναβολή 1 χρόνου λόγο ψυχολογικών προβλημάτων (κατάθλιψη). Είχα παρουσιαστεί κανονικά και την επόμενη μέρα πήγα στο στρατιωτικό νοσοκομείο και μετά
Λόγο το ότι είμαι απο νησί δεν έχω κάποιο χαρτί απο δημόσιο νοσοκομείο.
1) Μπορώ να πάω με συνοδό στο στρατόπαιδο ή στο φρουραρχείο για να πάρω αναβολή;

2) Αυτο που με προβληματίζει είναι οτι 8/1 εγω έρχομαι Αθήνα με το καράβι μήπως είναι αργά για αναβολή στο φρουραρχείο και αναγκαστώ να παρουσιαστω Κανονικά;

Ευχαριστω πολυ
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2016 ώρα 18:15
Αρχικά αποστάλθηκε από Νεος

Γεία σας,
Παρουσιάζομαι Δευτερα 11/1 Αυλωνα. Εχω πάρει αναβολή 1 χρόνου λόγο ψυχολογικών προβλημάτων (κατάθλιψη). Είχα παρουσιαστεί κανονικά και την επόμενη μέρα πήγα στο στρατιωτικό νοσοκομείο και μετά
Λόγο το ότι είμαι απο νησί δεν έχω κάποιο χαρτί απο δημόσιο νοσοκομείο.
1) Μπορώ να πάω με συνοδό στο στρατόπαιδο ή <span style="line-height:16.8px; "> </span><span style="line-height:16.8px; ">στο φρουραρχείο </span><span style="line-height:1.4; ">για να πάρω αναβολή;</span>
2) Αυτο που με προβληματίζει είναι οτι 8/1 εγω έρχομαι Αθήνα με το καράβι μήπως είναι αργά για αναβολή στο φρουραρχείο και αναγκαστώ να παρουσιαστω Κανονικά;
Ευχαριστω πολυ
1. Είναι πολλάκις απαντημένο, σε διάφορα topic, και κυρίως αυτό για την αναβολή για ψοχολογικούς λόγους.2. Φυσικά και ειναι αργά.5 μέρες εργάσιμες χρειάζεται, τουλάχιστον για να σε δεχθούν να εξετάσουν το αιτημα σου, και να εγκριθεί η αναβολή. Πλέον είσαι υποχρεωμενος να παρουσιαστείς, και να πάρεις ξανά με τον πρώτο σου τροπο την αναβολή. Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα του ρίσκου, το να πας στο φρουραρχείο για να ζητήσεις αναβολή με συνοδό οπως θες, αλλά έχεις λίγες πιθανότητες να εξετασθεί το αιτημά σου λογω της παρέλευσης της προθεσμίας.
Επιστροφή στην κορυφή
Νέος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νέος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2016 ώρα 18:25
Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση!

Θέλω να ρωτήσω άν ισχύει το παρακάτω που διάβασα:

<<Η άλλη σου επιλογή είναι να πας μέσω στρατοπέδου. Παίρνεις τα χαρτιά από τους ιδιώτες γιατρούς ή τα δημόσια νοσοκομεία που έχεις, το σημείωμα κατάταξης και ένα συνοδό (πατέρα, μητέρα, αδερφό, φίλη, κτλ) και εμφανίζεσαι στο στρατόπεδο τη μέρα που γράφει το χαρτί. Ο συνοδός σου εξηγεί στην πύλη ότι έχετε έρθει για αναβολή/απαλλαγή, μπαίνετε μέσα, καταγράφουν τα στοιχεία σου, περιμένετε, περιμένετε λίγο ακόμα και κάποια στιγμή μετά από αρκετές ώρες είτε περνάς από τους γιατρούς του στρατοπέδου είτε σας πηγαίνουν σε στρατιωτικό νοσοκομείο. Ο συνοδός σου δείχνει τα χαρτιά από τους γιατρούς που έχετε, εξηγεί το πρόβλημα που έχετε συνεννοηθεί από πριν και απαντάει στις ερωτήσεις των γιατρών. Τις περισσότερες φορές οι γιατροί είναι βαριεστημένοι δημόσιοι υπάλληλοι και η κάθε «εξέταση» διαρκεί από μερικά δευτερόλεπτα μέχρι μάξιμουμ τα 3 λεπτά. Υπάρχει βέβαια και η ακραία περίπτωση να πέσετε πάνω σε κάποιον στρατόκαυλο και να σας ζαλίσει. Να θυμάσαι όμως ότι μέσα στο στρατόπεδο δεν μπορεί κανένας να σε κρατήσει με το ζόρι. Μετά από την εξέταση περιμένεις ακόμα μερικές ώρες μέχρι να υπογραφούν/σφραγιστούν τα χαρτιά και μετά παίρνεις την αναβολή/απαλλαγή σου και τέλος!

ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν δεν υπάρχει νοσοκομείο μέσα στο στρατόπεδο και έχει πάει αργά μέχρι να εξεταστείς οι καραβανάδες μπορούν να σου πουν ότι θα περάσεις από τους γιατρούς την επόμενη ημέρα. Αν έχεις πάει μόνος σου θα αναγκαστείς να μείνεις ένα βράδυ μέσα στο στρατόπεδο, αν έχεις πάει με συνοδό θα αναλάβει αυτός την ευθύνη της μεταφοράς σου, θα πας σπίτι σου το βράδυ και την επόμενη μέρα θα πας στο νοσοκομείο>>

Σας ευχαριστώ και πάλι!

Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1415161718 47>