Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1213141516 52>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Κωστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 27/Φεβρουαρίου/2015 ώρα 15:19
Απαντηση για οσους ρωτανε
Στο φρουραρχειο πηγαινεις 5 με 10 μερες πριν την καταταξη, υποβαλλεις αιτηση και σε ξαναφωναζουν πριν την καταταξη να σε εξετασει γιατρος. Αν εισαι τυχερος πχ εχεις νευρολογικο προβλημα και ο γιατρος ειναι ορθοπεδικος δεν θα μπορει να γνωματευσει εγκυρα για την περιπτωση σου και θα σε στειλει πακετο στην επιτροπη. Διαφορετικα μπορει να γνωματευσει οτι θες περισσοτερες εξετασεις ακα παρουσιασου και πηγαινε στρατιωτικο νοσοκομειο η παρουσιασου κανονικα. Εξαρταται απο το ατομο βεβαια. Αρα καλυτερα οταν πας να κανεις αιτηση ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ αν δεν σε ρωτησουν. Απο τη στιγμη που εξεταστηκες απο το γιατρο στο φρουραρχειο και σε εστειλε σε επιτροπη, μεσα σε 1 μηνα πρεπει να πας στο στρατιωτικο νοσοκομειο με τηλεφωνημα η χωρις για το στρατιωτικο γιατρο και μετα ξανα για επιτροπη. ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΣΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝ.
Επιστροφή στην κορυφή
FreddyK Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 26/Φεβρουαρίου/2015
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση FreddyK Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Φεβρουαρίου/2015 ώρα 22:20
Απλή ενημέρωση που σήμερα την άκουσα πάνω από 10 φορές live στο φρουραρχείο. Μην πας πριν τις 4 του μήνα γιατί θα σε διώξουνε και λένε το κλασικό ποίημα 1 με 5 μέρες πριν την κατάταξη (όχι 10 όπως ειπώθηκε από πάνω). Όλοι όσοι πάνε πιο νωρίς τρώνε πόρτα και κάνουν τζάμπα κόπο.

Επιστροφή στην κορυφή
Connos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Connos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαρτίου/2015 ώρα 20:25
Αρχικά αποστάλθηκε από Connos

Καλησπέρα,

έχω διαβάσει όλες τις διαδικασίες που έχουν γραφεί παραπάνω.
Απλά θα ήθελα να ρωτήσω... Όσον αφορά το "Φρουραρχείο της περιοχής" μου... Επειδή εγώ είμαι από Χαλκίδα, αλλά μένω πλέον Αθήνα, θα μπορούσα να μιλήσω απευθείας με το Φρουραρχείο Αθηνών και να κινηθώ από εκεί για να μην πηγαινοέρχομαι Αθήνα-Χαλκίδα για τις διαδικασίες ή πρέπει οπωσδήποτε να πάω στο πλησιέστερο Φρουραρχείο της πόλης που είμαι δηλωμένος ως δημότης, δλδ της Χαλκίδας;

Ευχαριστώ.

Κάποιος κάτι πάνω σε αυτο;
Επιστροφή στην κορυφή
Νίκος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νίκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαρτίου/2015 ώρα 21:46
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και για όσους είμαστε για φρουραρχείο καλά κουράγια και υπομονή θα περάσει. Και πάλι ευχαριστώ κάνετε πολύ καλη δουλειά σαν φόρουμ.
Επιστροφή στην κορυφή
Greco Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Greco Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαρτίου/2015 ώρα 01:16
Χαίρετε,

Οι απορίες μου έχουν να κάνουν με την επιτροπή απαλλαγών

1) Πρέπει αναγκαστικά να πάει κανείς στην επιτροπή απαλλαγών για να πάρει την αναβολή του, ή είναι δύνατόν να πάει κάποιος άλλος στη θέση του σε κάποοιες περιπτώσεις;
2) Η Επίσκεψη στην Επιτροπή Απαλλαγών πρέπει να γίνει σε συγκεκριμένη ημερομηνία ή μέσα σε ένα διάστημα ημερομηνιών;
3) Πόσο διάστημα Μεσολαβεί συνήθως από την διαδικασία του Φρουραρχείου μέχρι την επίσκεψη στην Επιτροπή Απαλλαγών;

Ευχαριστώ πολύ για την απίστευτη δουλειά που κάνετε εδώ στο Φόρουμ.
Επιστροφή στην κορυφή
αντιφα Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση αντιφα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαρτίου/2015 ώρα 17:58
Γεια σας κ απο μενα με βοηθησε πολυ το φορουμ... Παρουσιαζομαι θηβα στις 10 μαρτιου εχω χαρτι παρακολουθησης απο ψυχιατρο (ιδιωτη) με καταθλιψη αγοραφοβια διαταραχες υπνου κ σκεψεις θανατου... Θα ακολουθησω την διαδικασια μεσω φρουραρχειου. Κ μονο στην ιδεα να μπω με πιανει κριση... Θα παω με συνοδο κ στο νοσοκομειο κ στο φρουραρχειο... Μπορει να παει ο συνοδος αντι για μενα στο φρουραρχειο να ζητησει αναβολη επειδη δεν μπορω να μετακινηθω; . ακολουθω κ φαρμακευτικη αγωγη
Επιστροφή στην κορυφή
cuervo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση cuervo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαρτίου/2015 ώρα 12:51
Αρχικά αποστάλθηκε από αντιφα

Γεια σας κ απο μενα με βοηθησε πολυ το φορουμ... Παρουσιαζομαι θηβα στις 10 μαρτιου εχω χαρτι παρακολουθησης απο ψυχιατρο (ιδιωτη) με καταθλιψη αγοραφοβια διαταραχες υπνου κ σκεψεις θανατου... Θα ακολουθησω την διαδικασια μεσω φρουραρχειου. Κ μονο στην ιδεα να μπω με πιανει κριση... Θα παω με συνοδο κ στο νοσοκομειο κ στο φρουραρχειο... Μπορει να παει ο συνοδος αντι για μενα στο φρουραρχειο να ζητησει αναβολη επειδη δεν μπορω να μετακινηθω; Ακολουθω κ φαρμακευτικη αγωγη

Εννοείται πως δεν γίνεται, αφού εσύ έχεις το πρόβλημα, εσύ είναι να παρουσιαστείς στο στρατό και εσύ ζητάς αναβολή, ο συνοδός που κολλάει για να τα ζητήσει όλα αυτά;
Επιστροφή στην κορυφή
dimitris91c Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση dimitris91c Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαρτίου/2015 ώρα 16:58
Καλήσπερα εχω διαβασει παρα πολυ καλα και τις 14 σελιδες! Εγω δεν εχω προβλημα ψυχολογικο αλλα καρδιολογικο εκ γεννετης εχω 3 γνωματευσεις απο γιατρους και μια νοσηλεια σε μεγαλο δημοσιο νοσοκομειο. Με συχνες κρισεις ταχυπλαμιων. Και στο φεκ το προβλημα μου ειναι το 564 με ι5 χαρακτηρισμο. Αλλα δεν γραφει κατι για αναβολη. Παω κατευθειαν για ι5 η θα ακολουθησει η διαδικασια της διετης αναβολης που αναφερετε πιο πανω και μετα η απαλλαγη; Ευχαριστω εκ των πρωτερων για το χρονο σας!
Επιστροφή στην κορυφή
Jimmy Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Jimmy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαρτίου/2015 ώρα 10:49
Αρχικά αποστάλθηκε από Greek_Army

Αρχικά αποστάλθηκε από Guvnor

Κάπου άκουσα όμως ότι το παραπεμπτικό δεν το δίνουν αν δεν έχεις χαρτί γιατρού μαζί σου. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Iσχύει

Είναι κάτι στανταρ που πρέπει να γράφει το χαρτί; Θα ξέρει ο ψυχολόγος τι να γράψει;
Επιστροφή στην κορυφή
jimmy Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση jimmy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαρτίου/2015 ώρα 12:51
Αρχικά αποστάλθηκε από Jimmy

Αρχικά αποστάλθηκε από Greek_Army

Αρχικά αποστάλθηκε από Guvnor

Κάπου άκουσα όμως ότι το παραπεμπτικό δεν το δίνουν αν δεν έχεις χαρτί γιατρού μαζί σου. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Iσχύει

Είναι κάτι στανταρ που πρέπει να γράφει το χαρτί; Θα ξέρει ο ψυχολόγος τι να γράψει;

Επίσης, Ψυχολόγο ή Ψυχίατρο;
Επιστροφή στην κορυφή
cuervo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση cuervo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαρτίου/2015 ώρα 15:19
Αν διαβάσεις προηγούμενα μηνύματα και το θέμα των αναβολών για ψυχολογικούς λόγους θα σου λυθούν οι όποιες απορίες Έχεις, αρκετά παιδιά έχουν γράψει τις εμπειρίες του.
Επιστροφή στην κορυφή
Νίκος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νίκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαρτίου/2015 ώρα 17:05
Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα πέρασα απο φρουραρχείο από το οποίο τελείωσα σε μίση ώρα από την ώρα που ξεκίνησε η διαδικασία και έφαγα 5 ωραιότατες ώρες στο οφθαλμολογικό στο 401. Θα θέλα να ρωτήσω. Με βγάλανε ενδεικτικό ΕΑ για 2 παραγραφους του ΦΕΚ που κάθε παράγραφος έχει ΕΑ δικό της. Κανονικά δεν θα έπρεπε να πάρω ΕΑ για κάθε παραγραφο ξεχωριστά και να πάω για ΔΑ; Ίσως να φανέι χαζή η ερώτηση αλλά αν μπορούσε να με διαφωτισει κάποιος θα ήμουν υπόχραιος. Ξύπνημα πάλι για φρουραρχειο άυριο και ρουφ μέτα μέχρι το τηλέφωνημα για την επικύρωση απο την επιτροπή (έκτος απροόπτου πάντα). Ευχαριστώ εκ των προταίρων.
Επιστροφή στην κορυφή
stefa191 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 11/Φεβρουαρίου/2015
  Παράθεση stefa191 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2015 ώρα 15:23
Καλησπερα
Ειμαι για καταταξη θηβα 11/3. Εχω γνωματευση ψυχιατρου και θελω να παω τη δευτερα στη Θεσσαλονικη φρουραρχειο για να παρω αναβολη. Μετα τα τυπικα στο φρουραρχειο με στελνουν αμεσως στο 424 και ξεμπερδευω την ιδια μερα ή μου δινουν διορια και παιρνω τηλεφωνο για ραντεβου μελλοντικα στο 424; Εχω μπερδευτει γιατι νομιζα οτι ετσι ηταν και βλεπω οτι καποιοι γραφουν οτι θελει φρουραρχειο-στρ. Νοσοκομειο-φρουραρχειο-στρατολογια-επιτροπη απαλλαγων.

Να σημειωσω πως ειναι η 1η αναβολη που θελω να παρω.
Επιστροφή στην κορυφή
cuervo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση cuervo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2015 ώρα 16:08
Αρχικά αποστάλθηκε από Νίκος

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα πέρασα απο φρουραρχείο από το οποίο τελείωσα σε μίση ώρα από την ώρα που ξεκίνησε η διαδικασία και έφαγα 5 ωραιότατες ώρες στο οφθαλμολογικό στο 401. Θα θέλα να ρωτήσω. Με βγάλανε ενδεικτικό ΕΑ για 2 παραγραφους του ΦΕΚ που κάθε παράγραφος έχει ΕΑ δικό της. Κανονικά δεν θα έπρεπε να πάρω ΕΑ για κάθε παραγραφο ξεχωριστά και να πάω για ΔΑ; Ίσως να φανέι χαζή η ερώτηση αλλά αν μπορούσε να με διαφωτισει κάποιος θα ήμουν υπόχραιος. Ξύπνημα πάλι για φρουραρχειο άυριο και ρουφ μέτα μέχρι το τηλέφωνημα για την επικύρωση απο την επιτροπή (έκτος απροόπτου πάντα). Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

Όχι μεγάλε, ετήσια θα πάρεις, απλά έχεις ασθένεια που στο ΦΕΚ είναι γραμμένη δύο φορές, αν η μία από αυτές ήτανε για ΔΑ τότε θα έπαιρνες διετή αναβολή καθώς θα μέτραγε η πιο σοβαρή πάθηση, αυτά τα λέει και το ΦΕΚ μέσα.
Επιστροφή στην κορυφή
Γιώργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιώργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2015 ώρα 16:16
Φίλε μου έκανα τη διαδικασία την Δευτέρα στη Θεσσαλονίκη κι εγώ. Το φρουραρχειο λειτουργεί 9:00 - 13:00. Πηγαίνεις με το χαρτί κατάταξης, τους λες τι θέλεις και σου δίνουν παραπεμπτικο για το 424. Αν προλάβεις πηγαίνεις την ιδια μέρα στο 424 για εξέταση. Μέχρι τη 13.00 εχει γιατρό. Αν δε προλάβεις πηγαίνεις την επόμενη. Στο 424 δίνεις τη γνωμάτευση του ψυχιάτρου και ο στρατιωτικός γιατρός προτείνει αναβολη. Σου δίνει ενα χαρτί, το πηγαίνεις στο πρωτοκολλο εκει στο νοσοκομειο και μετά ξαναπηγαινεις φρουραρχειο. Αν δε προλάβεις πηγαίνεις την επόμενη μέρα. Αφου πας και σφο φρουραρχειο ξανά, Πηγαίνεις στη στρατολογια να καταθέσεις ολα τα χαρτιά. Από εκεί θα σου πουνε για το πότε θα περάσεις επιτροπή.
Υπομονή, σε ολα αυτά θα έχει κόσμο. Ξεκινα νωρίς και οτι δε προλαβαινεις θα το κάνεις την επόμενη μέρα.
Μην αγχωνεσαι είναι πολυ εξυπηρετικοί.
Επιστροφή στην κορυφή
stefa191 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση stefa191 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαρτίου/2015 ώρα 15:19
Καλησπερα,
Προσπαθω να κανω τη διαδικασια για να παρω αναβολη και λογω αποστασης του φρουραρχειου της περιοχης μου με το 424, ισως δεν προλαβω να παω και απο τη στρατολογια της Θεσσαλονικης. Τι γινεται ς'αυτη τη περιπτωση; Μπορει να με βγαλουν ανυποκτατο;
Αυριο εχω να παω στο 424 και την Τεταρτη ειναι η καταταξη.
Επιστροφή στην κορυφή
cuervo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση cuervo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαρτίου/2015 ώρα 15:39
Όχι για μια ημέρα κανείς δεν βγήκε ανυπότακτος.
Επιστροφή στην κορυφή
stefa191 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση stefa191 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαρτίου/2015 ώρα 21:47
Μαλιστα... Ξερει κανεις απο τι ωρα μπορω να παω στον ιατρο με το παραπεμπτικο στο 424; Θελω να παω στις 8 για να προλαβω να φυγω πισω λιτοχωρο φρουραρχειο για επικυρωση και μετα ξανα για στρατολογια.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1213141516 52>