Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1011121314 38>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 25/Ιουνίου/2014 ώρα 22:46
Δεν υπάρχει προθεσμία.
Επιστροφή στην κορυφή
γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Αυγούστου/2014 ώρα 19:36
Καλησπερα και απο μενα θελω να κανω μια ερωτηση. ειμαι απο ροδο εχω παρει 2 εξαμηνες και 12 μηνη δλδ 2 χρονια αναβολες για τον ιδιο ψυχολογικο λογο. εχω χαρτι δημοσιου ψυχιατρου που λει το προβλημα μου και οτι δεν μπορω να μπω στρατοπεδο ουτε σε αεροπλανα ουτε σε καραβια. εδω εχουμε φρουραρχειο καθως και στρ. νοσοκομειο το 95 τυεθ. η ερωτηση μου ειναι αν ξερει καπιος πως θα γινει να παρω απαλλαγη απο τη στιγμη που με το που παω στο φρουραρχειο θα μου πουνε να παω λογικα στο 401 414 αθηνα δεν τα ξερω καλα γιατι στο 95 τυεθ δεν υπαρχει ψυχιατρος. ευχαριστω εκ των προτερων
Επιστροφή στην κορυφή
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Σεπτεμβρίου/2014 ώρα 14:34
Καλησπέρα,
Γεννήθηκα χωρίς χέρι από τον αγκώνα και κάτω. Απ ότι θυμάμαι μου είχαν δώσει αναβολή μέχρι το 2018 όταν πέρασα περιοδεύων και όχι οριστική απαλλαγή αλλά δεν έχω ασχοληθεί περαιτέρω και για αυτό θα ήθελα την βοήθειά σας. Είμαι 22 χρονών. Δικαιούμαι οριστικής απαλλαγής Ι5; Αν ναι μπορώ κάπως να την πάρω από τώρα η πρέπει να φτάσει η ώρα της κατάταξής μου για να εξεταστώ από τους γιατρούς να πάω στα φρουραρχεία και τις επιτροπές που αναφέρετε πιο πάνω; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
kaneis Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 02/Μαΐου/2010
  Παράθεση kaneis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2014 ώρα 20:04
Ρε παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος που είναι το φρουραρχείο; Γιατί το γκουγκλ μαπς τα μπερδευει λίγο.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2014 ώρα 20:34
Εϊναι μερικά μέτρα πιο κάτω από το γήπεδο του Badminton. Στο Google Maps θα δείς ένα τεράστιο υπαθριο πάρκινγκ, είναι, αν θυμάμαι σωστά, το κτήριο στα δεξιά της οθόνης, δίπλα στο παρκινγκ.
Επιστροφή στην κορυφή
michaelkrom Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση michaelkrom Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2014 ώρα 05:50
Πήρα αναβολή για ψυχολογικούς λόγους πριν κάνα 3μηνο για 1 έτος. Μίλησα με ένα φίλο ο οποίος άρχισε να μου λέει ότι όταν μπω τελικά στρατό για κατάταξη θα κάνω +10 μέρες παραπάνω από τους υπόλοιπους λόγω ότι θα μπω με προκατάταξη. Ισχύει τέτοιο πράγμα;Eπίσης μου είπε ότι το Ι θα φαίνεται στο χαρτί όταν απολυθώ και θα με στιγματίσει μια ζωή... ¨Εχω αγχωθεί πολύ...Iσχύουν αυτά;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2014 ώρα 10:25
Όχι δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω. Η Σωματική Ικανότητα δεν εμφανίζεται στο Απολυτήριο.
Επιστροφή στην κορυφή
Geo15 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Geo15 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Νοεμβρίου/2014 ώρα 23:29
Καλησπερα σας. Παρουσιαστηκα περυσι και πηρα μεσα απο τη μοναδα ετησια αναβολη για ψυχολογικους λογους. Φετος και πριν δεκα μερες εκανα τη διαδικασια του Φρουραρχειου οπου ο γιατρος στο νοσοκομειο προτεινε ετησια αναβολη και παλι. Σημερα μου ηρθε το χαρτι να παρουσιαστω στην επιτροπη των απαλλαγων. Παντα ετσι γινεται ή καλουν οποιους θελουνε; Εχω αγχωθει, ειναι ψυχοφθορα η διαδικασια;
Σας ευχαριστω πολυ.
Επιστροφή στην κορυφή
Leonidas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Leonidas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Νοεμβρίου/2014 ώρα 00:21
Έτσι γίνεται με όλους. Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Η Επιτροπή προσυπογράφει την εξέταση που σου έκαναν στο νοσοκομείο όταν πηγες. αν εκεί λέει ετήσια αναβολή τότε αυτή θα πάρεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Geo15 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Geo15 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Νοεμβρίου/2014 ώρα 01:40
Σε ευχαριστω πολυ φιλε.
Επιστροφή στην κορυφή
Leonidas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Leonidas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Νοεμβρίου/2014 ώρα 15:36
Να σαι καλά φίλε. ’ντε και του χρόνου με απαλλαγή !
Επιστροφή στην κορυφή
Νικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 18:43
Γεια χαρα παιδια! Περσι πηρα ετησια αναβολη λογω κιλων! Φετος θα ξαναπαρουσιαστω και θελω να παρω απαλλαγη. Μπορω να παρω αναβολη ενα ακομη χρονο απο το φρουραρχειο εμαθα. Πρεπει να πω κατι ιδιαιτερο εκει; Εχω χαρτι απο γιατρο και θα παρουσιαστω πεντε μερες πριν τη καταταξη. Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
getsimon Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 10/Δεκεμβρίου/2014
  Παράθεση getsimon Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 03:04
Χαιρετώ κι εγώ με τη σειρά μου μέλη και διαχειριστές. Η αναβολή για διδακτορικό που έχω λήγει 31/12/2014. Αυτό σημαίνει ότι θα μπω με την ΕΣΣΟ Μαρτίου (;). Γεννήθηκα τον Νοέμβριο του 1984. Δυστυχώς θα τελειώσω το διδακτορικό τον Σεπτέμβριο του 2015. Αυτό σημαίνει ότι χρειάζομαι 6 μήνες αναβολή, όχι παραπάνω, για να μη καταστραφεί ότι έχω κάνει, καθώς αν μπω για θητεία κινδυνεύω με διαγραφή από το διδακτορικό. Θέλω να υπηρετήσω πραγματικά, απλά όχι σε αυτή τη φάση.

Ήδη το άγχος με έχει κυριέψει σε βαθμό να χάσω τον ύπνο μου. Αν μαζέψω 2-3 (μία κάθε μήνα) γνωματεύσεις από δημόσιο ψυχίατρο ότι με παρακολουθεί, και κάνω τη διαδικασία του φρουραρχίου, θα μου δώσουν 6 μήνες; Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες, απλά θα παρακαλούσα θερμά κάποιον που είχε ανάλογη εμπειρία να αφιερώσει λίγα λεπτά απαντώντας μου, για να μου φύγει (ή οχι) το άγχος. Σκέφτομαι να πάω σε δημόσια νοσοκομεία και είτε να πω την αλήθεια στον γιατρό είτε να περιγράψω όντως το άγχος που έχω επιδιώκοντας μια γνωμάτευση. Στο φρουραρχείο έχοντας χαρτί από δημόσιο γιατρό θα με παραπέμψουν στον στρατιωτικό γιατρό και μετά επιτροπή, σωστά;

Έχω αγχωθεί και το θέμα είναι ότι θέλω να υπηρετήσω, αλλά όχι τώρα καταστρέφοντας το μέλλον μου. Θέλω απλά 6 μήνες. Αναμένω τις απαντήσεις σας κυρίως από άτομα που έχουν ανάλογη εμπειρία. Θα σας είμαι ευγνώμων. Συγνώμη αν κούρασα. Γιώργος.
Επιστροφή στην κορυφή
ΓΙΑΝΝΗΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΓΙΑΝΝΗΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 18:33
Καλησπερα σε ολους. παρακαλω πολυ θα ηθελα μερικες πληροφοριες σχετικα με την υποθεση μου. παραθετω ενα συντομο ιστορικο μου
-παρουσιαστικα πρωτη φορα εκατσα 2 μερες στο στρατοπεδο και πηρα 6μηνη αναβολη
-παρουσιαστικα δευτερη φορα με συνοδο στο στρατοπεδο πηγα την αλλη μερα 414-401 και εν συνεχεια (την αλλη μερα) στο στρατοπεδο για να παρω ετησια αναβολη.
-την τριτη φορα δεν παρουσιαστικα καθολου πηγα μια εβδομαδα πριν παρουσιαστω φρουραρχειο-414-φρουραρχειο-στρατολογια ρουφ-μετα απο 20 μερες 401 και μετα μου ηρθε χαρτι οτι πηρα 6μηνη αναβολη.
αλλα στο 401 επιτροπη απαλλαγων μου ειπαν οτι για να παρω απαλλαγη χρειαζεται να τους παω ενα χαρτι σαν ιστορικο την ημερα της κρισης για απαλλαγη που αναφερει τι εξετασεις εχω κανει απο το σεπτεμβριο του 2014 εως και το μαιο του 2015. το θεμα ειναι οτι δεν εχω καποιο προβλημα υγειας και τις φορες που πηρα αναβολη επικαλεστηκα αγχος κατι σαν δυπρωσαρμοστια εγραφε τη πρωτη φορα.
χρειαζεται καποιο χαρτι απο νοσοκομειο η ιδιωτη γιατρο για να προχωρησω στην απαλλαγη η καποιο ιστορικο (που δεν υπαρχει) ; σας ευχαριστω για το χρονο σας.
Επιστροφή στην κορυφή
agelos.memos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση agelos.memos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2015 ώρα 20:57
Καλησπερα εχω παρει μια 6μηνη αναβολη εληξε αυτη και παω να παρω και 2η 6μηνη χωρις χαρτι γιατρου οπως και την πρωτη φορα θα την παρω την αναβολη;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιανουαρίου/2015 ώρα 02:10
Αρχικά αποστάλθηκε από agelos.memos

Καλησπερα εχω παρει μια 6μηνη αναβολη εληξε αυτη και παω να παρω και 2η 6μηνη χωρις χαρτι γιατρου οπως και την πρωτη φορα θα την παρω την αναβολη;

Ναι.

3η εξάμηνη δεν στην δίνουν όμως να το ξέρεις.
Επιστροφή στην κορυφή
agelos.memos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση agelos.memos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιανουαρίου/2015 ώρα 20:14
Οχι ενταξει ευτυχως πηγα χωρις χαρτι γιατρου οπως ειπα πηγα κατα τις 7 το πρωι ημουν ο τριτος πηρα το χαρτι και εφυγα για 414 ολα αυτα με μετρο και λεωφορειο, εφτασα εκει κατα τις 9.30 μπαινω μεσα μου λεει αναβολη του λεω ναι, μου λεει για ποιον λογο του λεω οικογενειακα προβληματα και μετα μου κεει οκ 1 χρονο το πηρα και εφυγα κατα τς 10 περιμενα το λεωφορειο 20 λεπτα εφτασα στις 11 φρουραρχειο μου λεει ο στρατιωτης εκει περιμενε λιγο δεν περνανε 5 λεπτα με βαζει μεσα και μου βαζουν τις τζουφρες και τελος 11.15 και χωρις αμαξι... αυριο απλα παω ρουφ.
Επιστροφή στην κορυφή
Δημητρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημητρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιανουαρίου/2015 ώρα 16:05
AΡα παιδια για να συνοψισω κ γω που εχω αγνοια τα βηματα για αναβολη (χρειαζομαι 6μηνη λογω οικονομικων για να μην χασω σιγουρηδουλεια για σεζον) ειναι...

1. Παω φρουραρχειο χωρις κανενα χαρτι γιατρου ιδιωτικου ή μη
2. Με παραπεμπουν αλου για τυπικη ''εξεταση''
3. Επιστρεφω με την γνωματευση
4. Επικυρωνουν κ τελος

Αυτη ειναι δηλαδη η ολη διαδικασια η χανω κατι; Μου φενεται υπερβολικα απλο.

Κ κατι αλλο το φρουραρχειο επειδη μεσω google δεν βγαζει κατι ειναι κοντα στο γηπεδο του μπατμιντον οπως λεει ο Νασος λιγα μηνυματα πιο κατω;

Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1011121314 38>