Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 910111213 38>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Νικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 01/Απριλίου/2014 ώρα 17:13
Καλησπέρα σε όλους.
Υπάρχει περίπτωση η ανυπαρξία συνοδού ενώπιον επιτροπής να με φέρει σε μειονεκτική θέση; Να μην επιβεβαιώσουν τη διετη αναβολή που πρότεινε ο γιατρός στο 414. Φυσικά και θα πάρω μαζί μου πάλι το χαρτί του γιατρού μου από τον Ευαγγελισμό αλλά δεν έχω ούτε επαφή με γονείς ούτε και φίλους που να με συνοδεύσουν στην επιτροπή. Αν πάρω το θάρρος και πάω μόνος, μπορεί να μου μειώσουν την αναβολή; Όσα έχω ακούσει με έχουν αγχώσει πολύ.
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Απριλίου/2014 ώρα 20:29
Ο συνοδός μέσω φρουραρχείου δεν βοηθάει σε κάτι, από εκεί και πέρα η επιτροπή κατά 99,999% επικυρώνει την απόφαση του γιατρού, δηλαδή και συνοδό να είχες μαζί και να σου έλεγε τελικά η επιτροπή πως θα πάρεις 1 χρόνο αναβολή θα τους έκανε ντα; Ας είμαστε λίγο σοβαροί
Επιστροφή στην κορυφή
Aλέξανδρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Aλέξανδρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Απριλίου/2014 ώρα 12:28
Καλησπέρα σας.
Είναι να περάσω απο την επιτροπή απαλλαγών μέχρι τις 25/04, και τους παίρνω τηλέφωνο καθημερινά για ραντεβού και δέν απαντάνε σε κανένα απο τα τηλέφωνα που έχω.
(210-7494898,210-7494897,210-7494882,210-7494892,210-7494893)
Γνωρίζετε κάποιο άλλο τηλέφωνό τους;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Απριλίου/2014 ώρα 16:17
’σε τα τηλέφωνα και πήγαινε ένα πρωί εκεί χωρίς ραντεβού, θα σε εξυπηρετήσουν.
Επιστροφή στην κορυφή
takisperd Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 10/Μαΐου/2014
  Παράθεση takisperd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2014 ώρα 11:20
Καλησπέρα! Θα ήθελα κάποιες λεπτομέρειες αν είναι δυνατόν σε σχέση με το θέμα του φρουραρχείου.
1) Πόσες μέρες μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας φρουραρχείο-στρατιωτικό νοσοκομείο- φρουραρχείο μπορείς να πας το χαρτί στη στρατολογία;
2) Πόσες μέρες μετά (περίπου) παίρνεις το χαρτί από την στρατολογία;
3) Πόσες μέρες μετά την παραλαβή του χαρτιού μπορείς να πάρεις τηλέφωνο για κλείσιμο ραντεβού;
4) Έχεις λόγο στην ημερομηνία για την τακτοποίηση του ραντεβού με την επιτροπή; Δηλαδή μπορεις να ζητησεις καποια αλλη ημερομηνια (αργότερα) από αυτη που θα σου δώσουν; Ποιός είναι ο μέγιστος χρόνος μετά την παραλαβή του χαρτιού που έχεις δικαίωμα να εμφανιστείς στην επιτροπή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Να είστε καλά.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2014 ώρα 16:23
Δεν σε κόβω να έχεις διαβάσει προηγούμενα μηνύματα.
Επιστροφή στην κορυφή
takisperd Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση takisperd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2014 ώρα 16:58
Θα μπορούσατε να με παραπέμψετε σε κάποιο; Γιατι κ εγώ δε σας κόβω να αντιλαμβάνεστε ότι ένα απο τα, προβλήματα, του διαδικτύου είναι η υπερβολική κ ανοργάνωτη πληροφόρηση. Επομενως αντι να κάνετε τον κόπο να στείλετε αυτη τη γραμμή, θα μπορούσατε, να στείλετε ένα λινκ. Επίσης δε σας κόβω, να αντιλαμβάνεστε πως ενικός, ευγενειας δεν ήξερα ότι υπάρχει.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2014 ώρα 17:24
Όχι δεν μπορώ, το θέμα είναι 12 σελίδες, μπορείς να ξεκινήσεις από την σελίδα 1 και να βρεις αυτά που θέλεις, έτσι λειτουργεί το φόρουμ και για αυτό έχουμε δημιουργήσει και κανόνες, τώρα τα άλλα που λες περί ανοργανωσίας και ευγένειας δεν με ακουμπάνε.

Επιστροφή στην κορυφή
takisperd Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση takisperd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2014 ώρα 17:41
Ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε δυο φορές. Το ότι δε σας ακουμπάνε οι στοιχειώδεις κανόνες ευγενειας με καποιον που δε γνωριζετε, είναι θέμα που δε μπορώ να σας το παραθέσω σε λινκ όπως κάνατε εσείς για τους κανόνες φόρουμ. Συμπερασματικά δε με ακουμπάνε αυτα που λέτε περί κανόνων. Την απαντηση την βρηκα αλλου. Σας ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
aouas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση aouas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2014 ώρα 10:49
Έχω πάρει ήδη 12μηνη αναβολή για ψυχολογικά αίτια (παρουσιάστηκα στη θήβα μένοντας κατά τα γνωστά 2 μέρες μέσα). Στις 19 παρουσιάζομαι στο Ναύπλιο, θέλω επιπλέον 6μηνη αναβολή και προτιμώ να γίνει μέσω φρουραρχείου. Είμαι εγγεγραμμένος στα μητρώα Βόλου, όμως κατοικώ 10 έτη στην Αθήνα και αυτό φαίνεται (μόνο) στη φορολογική μου δήλωση. Μπορώ να απευθυνθώ στο φρουραρχείο στο Γουδί; Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2014 ώρα 14:45
Αρχικά αποστάλθηκε από aouas

Μπορώ να απευθυνθώ στο φρουραρχείο στο Γουδί; Ευχαριστώ

Ναι.
Ωστόσο είναι στην κρίση τους το αν θα στην δώσουν αυτοί ή θα σε στείλουν στον Βόλο.
Επιστροφή στην κορυφή
mirallas1 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Μαρτίου/2014
  Παράθεση mirallas1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουνίου/2014 ώρα 11:46
γεια σε ολου εχω παρει δυο χρονια αναβολη για ψυχολογικους λογους πηγα σε εναν ιδιωτη και του ειπα να γραψει μια γνωματευση οτι εχω καπιο σοβαρο προβλημα αλλα δεν τπ δεχτηκε μονο διαταραχες συμπεριφορας εγραψε με αυτο θα με βγαλουν Ι5; τωρα σε λιγες μερες θα παω φρουραρχειο για να με παραπεμψουν στο 401 θα με παραπεμψουν με το διαταραχες συμπεριφορας η πρεπει νε παιξω θεατρο; οποιος μπορει ας με βοηθησει
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουνίου/2014 ώρα 14:38
Αρχικά αποστάλθηκε από mirallas1

γεια σε ολου εχω παρει δυο χρονια αναβολη για ψυχολογικους λογους πηγα σε εναν ιδιωτη και του ειπα να γραψει μια γνωματευση οτι εχω καπιο σοβαρο προβλημα αλλα δεν τπ δεχτηκε μονο διαταραχες συμπεριφορας εγραψε με αυτο θα με βγαλουν Ι5; Τωρα σε λιγες μερες θα παω φρουραρχειο για να με παραπεμψουν στο 401 θα με παραπεμψουν με το διαταραχες συμπεριφορας η πρεπει νε παιξω θεατρο; Οποιος μπορει ας με βοηθησει

Δύσκολα πολύ να σου δώσουν απαλλαγή γι'αυτό τον λόγο εκτός και αν είσαι πραγματικά για τα σίδερα (κάτι που δεν φαίνεται να είσαι).
Προσωπικά τους κόβω να σε βγάζουν κανένα Ι3 άοπλο.(το πολύ)
Επιστροφή στην κορυφή
Mitsman Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 25/Ιουνίου/2014
  Παράθεση Mitsman Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουνίου/2014 ώρα 18:59
Καλησπέρα,16/5 πέρασα από το στρατολογικό γραφείο όπου έκανα τα χαρτιά μου για αναβολή 1 έτους. Εχουν περάσει κοντά 40 μέρες και δεν έχω λάβει επιστολή για να παρουσιαστώ στην επιτροπή απαλλαγών! Να ανησυχώ;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουνίου/2014 ώρα 22:15
Αρχικά αποστάλθηκε από Mitsman

Καλησπέρα,16/5 πέρασα από το στρατολογικό γραφείο όπου έκανα τα χαρτιά μου για αναβολή 1 έτους. Εχουν περάσει κοντά 40 μέρες και δεν έχω λάβει επιστολή για να παρουσιαστώ στην επιτροπή απαλλαγών! Να ανησυχώ;

Kαι ούτε θα λάβεις δεν στέλνουν πλέον χαρτί στο σπίτι, τράβα στην στρατολόγια αύριο το πρωί από εκεί θα πάρεις το χαρτί και θα πας στην επιτροπή.
Επιστροφή στην κορυφή
Mitsman Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Mitsman Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουνίου/2014 ώρα 22:21
Τότε γιατί ο υπεύθυνος είπε πως θα με ενημερώσουν μέσα στις επόμενες 2-3 εβδομάδες (και το είπαν και σε δύο άλλα παλικάρια - όπως και σε μένα - στο ΣΥ Πειραιά ότι θα σταλεί χαρτί). Αν όντως πλέον δεν στέλνουν τι γίνεται με την προθεσμία;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουνίου/2014 ώρα 22:29
Παλίκαρε δεν γνωρίζω και δεν με ενδιαφέρει τι σου είπε ο συγκεκριμένος, έγραψες κάτι και σου απάντησα τα υπόλοιπα δεν με αφορούν και δεν θα κάτσω να δικαιολογήσω εγώ τα λάθη των αλλωνών.
Επιστροφή στην κορυφή
Mitsman Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Mitsman Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουνίου/2014 ώρα 22:40
Μα δεν ζήτησα κάτι τέτοιο και ευχαριστώ για την βοήθεια. Τέσπα, με την προθεσμία ξέρουμε τι ισχύει πλέον;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 910111213 38>