Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 89101112 49>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Zachos4 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 25/Φεβρουαρίου/2014
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Zachos4 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 05/Μαρτίου/2014 ώρα 22:32
Καλησπερα,
σημερα πηρα στα χερια μου την γνωματευση του δημοσιου γιατρου μετα αφοτου κατεθεσα στον ιδιο την γνωματευση της ψυχολογου μου.
η ιατρικη γνωματευση αναφερει:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
εξεταστηκε στο εξωτερικο ιατρειο :2 επισκεψεις
διαγνωση (προσωρινή) :f41 ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ

Συχνες και σοβαρές κρίσεις πανικού.
εξαιρετικά υψηλή φοβική αποφυγη.

ΒΑΡΥΤΗΤΑ.Clinical global impairment -s :5-6 /7
Λειτουργικοτητα :Gaf :50/100 Σοβαρή εκπτωση

ακολουθει ψυχοθεραπεια σε τακτικη βάση απο το 2010.

ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ληψη φαρμακευτικής αγωγής και βραχεία ψυχοθεραπευτική παρεμβαση εστιασμένη στον πανικό.

ΥΠΟ ΤΙΣ ΠΑΡΟΥΣΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ
ΝΑ ΥΠΗΕΡΕΤΗΣΕΙ (ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ) ΤΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΤΟΥ ΘΗΤΕΙΑ.
H παρουσα χορηγειται για να χρησιμοποιηθει στην ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΑ
-----------------------------------------------------------------------------------------------

παρουσιαζομαι την τριτη 11/3. Φρουραρχειο περνάω παρασκευη 7/3.
ποια ειναι η αποψη σας; Αγχονομαι αν θα μου δωσουνε τελικα αναβολη και αν ναι, μηπως μου δωσουνε 6 μηνη και οχι ετησια,
Τι πιστευετε οτι μπορουν να μου δωσουν με τις συγκεκριμενες γνωματευσεις απο τη ψυχολογο μου και του δημοσιου ψυχιατρου;

στο φρουραρχειο θα παω με τον πατερα μου.

ευχαριστω παδια.

Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαρτίου/2014 ώρα 23:03
Θα πάρεις αναβολή, αλλά μην γράφεις με κεφαλαία γράμματα, δεν είμαστε τυφλοί, έλεος δηλαδή.

Αρχικά αποστάλθηκε από Junior

Καλησπερα παιδια.

Περασα τη διαδικασια φρουραρχιο-νοσοκομειο κλπ. Μου ειπαν οτι σε 20 μερες το πολυ θα περασω και απο μια επιτροπη απαλλαγων. Τι ειναι παλι αυτο;

Πηγα με γνωματευση γιατρου, με εξετασε στρατιωτικος γιατρος και μου εδωσε αναβολη και θα πρεπει να ξαναπαω για εξεταση; Ειναι κατι τυπικο;

Το έχουμε ξαναπεί, η επιτροπή απλά επικυρώνει την απόφαση του γιατρού.
Επιστροφή στην κορυφή
Zachos4 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Zachos4 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαρτίου/2014 ώρα 23:08
"Θα πάρεις αναβολή, αλλά μην γράφεις με κεφαλαία γράμματα, δεν είμαστε τυφλοί, έλεος δηλαδή. " σε μενα πηγαινε;
ρε συ greek army συγνωμη απλα απεδωσα ακριβως το κειμενο οπως το βλεπα.

αν μπορεις να μου απαντήσεις Ποια είναι η αποψη σου για το 6 μηνη/ετησια;

εχυαριστω και παλι
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαρτίου/2014 ώρα 23:14
Σε εσένα πήγαινε, τα κεφαλαία γράμματα απαγορεύονται (διάβασε τους κανόνες), όσο για την αναβολή δεν μπορώ να σου την άποψη μου, είναι καθαρά θέμα του γιατρού, μπορεί να σου δώσει 6 μπορεί και 12, όπως του έρθει εκείνη την ώρα.
Επιστροφή στην κορυφή
Zachos4 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Zachos4 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαρτίου/2014 ώρα 23:18
Οκ κατανοητό.
πιστευεις οτι αν με καποιο τροπο παρεμβει ο πατερας μου, π. Χ : "παρακαλω δωστε στο παιδι 1.1,5 χρονο περιθωριο να αντιμετωπισουμε την κατασταση" ισως να τον επηρεασει καπως;

Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαρτίου/2014 ώρα 23:34
Δεν μπορώ να απαντάω υποθετικά, ο κάθε γιατρός αντιμετωπίζει διαφορετικά τις καταστάσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Zachos4 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Zachos4 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2014 ώρα 00:10
ok.
χρειαζεται να κλεισω ραντεβου στο φρουραρχειο η να παω ετσι χυμα απο τις 7;
θεσσαλονικη μενω
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2014 ώρα 00:37
Όχι δεν χρειάζεται, απλά πήγαινε νωρίς.
Επιστροφή στην κορυφή
G.I.J. Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 06/Μαρτίου/2014
  Παράθεση G.I.J. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2014 ώρα 01:14
Καλησπερα και ευχαριστουμε για τη βοηθεια που δινεται σε αυτο το site. Η αναβολη μου κοπηκε και παρουσιαζομαι 13/3. Λογω οικονομικων προβληματων και σπουδων (κινδυνευω να διαγραφω) αποφασισα να κυνηγισω την 6μηνη αναβολη. Διαβασα ολα τα σχετικα θεματα. Αν ρωτησω κατι που εχει απαντηθει ειναι επειδη το διαβασα σε αναρτηση με παλια ημερομηνια και δεν ξερω αν ισχυει ακομα.
Μενω θεσσαλονικη. Καταγομαι απο αλλου, απο εκει πηρα και το χαρτι.
1. Χρειαζεται υπευθυνη δηλωση απο αστυνομια για διαμονη για να παω στο φρουραρχειο στη θεσσαλονικη;
2. Για 6μηνη αναβολη χρειαζεται το "παραμυθι" των ψυχολογικων λογων ή αρκει η αληθεια;
3. Χαρτι απο "δικο" μου γιατρο χρειαζεται;
4. Αλλη 6μηνη (απο τις 4) για τους ιδιους λογους μπορω να παρω απο το φρουραρχειο;
Ευχαριστω εκ των προτερων
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2014 ώρα 01:35
1. Όχι.
2. Και τα 2 χρειάζονται.
3. Μέσω Φρουραρχείο το χαρτί είναι αναγκαίο.
4. Ναι.

Απλά μην το έχεις πολύ σίγουρο για την αναβολή, υποτίθεται πως για να πηγαίνεις μέσω Φρουραρχείου υπάρχει λόγος που καθιστά αδύνατη την μετακίνηση σου στο στρατόπεδο, δηλαδή ο γιατρός παίζει να σου ρίξει άκυρο και να σε στείλει να πάρεις αναβολή από το στρατόπεδο.
Επιστροφή στην κορυφή
G.I.J. Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 06/Μαρτίου/2014
  Παράθεση G.I.J. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2014 ώρα 02:23
Ευχαριστω πολυ για τη γρηγορη απαντηση. Δηλαδη τωρα που δεν εχω και πολυ χρονο λογω σαββατοκυριακου και επισης δεν εχω ηδη καποιο χαρτι απο γιατρο (και ρωταω επειδη ουτε σε παθολογο δεν πηγαινω και δεν ξερω), ποια θα ηταν η καλυτερη-ταχυτερη λυση κατα τη γνωμη σας. Να παω στον "δικο" μου νευρολογο ή θα μου δωσουν και απο δημοσιο το απαραιτητο χαρτι τοσο γρηγορα;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαρτίου/2014 ώρα 00:46
Χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο δεν πρόκειται να πάρεις, πήγαινε σε νευρολόγο και βλέπεις, αν φας άκυρο από το φρουραρχείο πας στο στρατόπεδο και την παίρνεις άνετα χωρίς χαρτί.
Επιστροφή στην κορυφή
Zachos4 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Zachos4 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαρτίου/2014 ώρα 18:01
Καλησπέρα,
δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο μερος να πω την εμπειρια μου αλλα εγω να βοηθησω θελω.
πηγα φρουραρχειο σημερα. Ευγενεστατοι, δεν μου ζητησαν κανενα χαρτι, εγραψαν 2-3 πραγματα και μου ειπαν πας 424. Πηγα με συνοδο και καλο ειναι να εχετε χαρτι απο γιατρο ασχετα που δεν μου ζητησαν.

424: Πηγα μεσα εδειξα τα χαρτια μου (μετρησε πολυ οτι ηταν απο δημοσιο νοσοκομειο). Με ρωτησε ποσο θελω και απαντησα ενα χρονο.
-οκ.
ρωταω υπαρχει περιπτωση να αλλαξει η επιτροπη την αποφαση σου;
-οχι
συμπληρωνουν κατι χαρτια. Και μου λενε παντα στο φρουραρχειο.

το φρουραρχειο μεχρι 12:30 μου ειπαν και ειχε παει ηδη 13:00 οποτε θα τα παω δευτερα.

να εχετε συνοδο και χαρτια καλυτερα απο δημοσιο.

ευχαριστω τον greek army για την κατευθυνση. Ελπιζω και τη δευτερη φορα να ειναι ετσι.

Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαρτίου/2014 ώρα 18:19
Το κατάλληλο μέρος είναι και μπράβο σου που μας έγραψες την εμπειρία σου, την δευτέρη φορά κατά 90% το χαρτί θα είναι σημαντικό για να πάρεις 2η αναβολή.
Επιστροφή στην κορυφή
Nikos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Nikos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαρτίου/2014 ώρα 14:16
Καλησπέρα σε όλους.
Πέρασα χτες τη διαδικασία του φρουραρχείου της Αθήνας. Είχα προβλέψει να πάω εκεί απο τις 6 κι όμως βρήκα ήδη οχτώ-δέκα άτομα. Περάσαμε στο φρουραρχείο κατα τις 7.30 πήραμε παραπεμπτικα και ανάλογα στο 401 ή το 414.
Έφτασα απο τους πρώτους στην Πεντέλη, ο γιατρός έριξε μια ματιά στη γνωμάτευση που πήγα από δημόσιο νοσοκομείο που παρακολουθούμαι εδώ και χρόνια σε εβδομαδιαία βάση αντέγραψε τη διάγνωση ως δική του και μάλιστα δεν κράτησε καν αυτή που του πήγα εγώ...
Γύρισα φρουραρχείο κι εκεί είναι που χρειάζεται η υπομονή. Έδωσα τα χαρτιά στις 9 και τα πήρα πίσω από τους πρώτους στις 2 παρά! Έφυγα και πίσω περίμεναν ακόμη 60-70 άτομα ισως και περισσότεροι.
Μένει να πάω απο Δευτέρα στην Πέτρου Ράλλη να αφήσω τα χαρτιά και να έρθει η ενημέρωση για την επιτροπή αναβολών.
Το χαρτί γράφει 2ετη αναβολή βεβαιώνει ότι δεν μπορώ να μεταβώ στο στρατόπεδο αναφέρει την πάθηση και ότι παίρνω αρμακευτική αγωγή (κάτω όμως αριστερά δεν αναγράφει σε ποια παραγραφο του ΦΕΚ εμπίπτει, δεν νομίζω αν παίζει ρόλο για την επιτροπή).
όλοι ήταν πολύ ευγενικοί και βοηθητικοί, γνωματεύσεις καλό είναι να έχετε μαζί σας έστω και τυπικά παρότι άκουσα μετα σε συζητήσεις παιδιά να λένε ότι είπαν πως κάνουν χρήση ναρκωτικών και πήραν ετήσιες ή διετείς, άλλους να επιδεικνύουν μια απλή ιατρική συνταγή για ηρεμιστικά...
Να μην έχετε άγχος ειδικά όταν δεν κοροιδευετε κανέναν και έχετε πράγματι θέμα υγείας.
Συνιστώ σε όσους περάσουν τη διαδικασια στην Αθήνα να είναι εκεί νωρίς! Πολύ νωρις! Κάποιοι έρχονταν στις 12 να ζητήσουν παραπεμπτικό για μια διαδρομη ως την Πεντέλη που είναι τουλάχιστον μισή ώρα από Μεσογείων. Επίσης να διαβάζετε τη σελίδα, πολλοί εμφανίζονται εκεί χωρίς ενημέρωση και ρωτάνε ένα κάρο ερωτήσεις τους υπαλλήλους προκαλώντας τεράστια καθυστέρηση.
Ευχαριστώ πολύ και τους εμπνευστές της ιστοσελίδας γιατί με βοήθησαν να ξέρω τι θα αντιμετωπίσω. Όταν περάσω απο την επιτροπή, θα σας ενημερώσω και για την εκεί εμπειρία μου.
Επιστροφή στην κορυφή
Giorg1988 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Giorg1988 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαρτίου/2014 ώρα 19:28
Τι εννοείς ''είπανε οτι παίρνουν ναρκωτικά και πήρανε διετείς'';
Πως γίνεται αυτό; Δεν έδωσαν βεβαίωση; Δεν τους έκαναν εξέταση;
Τελικά τι ισχύει; Όποιος θέλει πάει φαντάρος;
Επιστροφή στην κορυφή
Κώστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κώστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαρτίου/2014 ώρα 21:57
Καλησπέρα,
Πέρασα σήμερα τι διαδικασία για αναβολή μέσω φρουραρχείου και η γιατρός της επιτροπής με βάση το χαρτί απο δημόσιο νοσοκομείο που είχα έγραψε στο παραπεμπτικό: Οσφυαλγία ισχιαλγία δεξιά με οσφυική μικροδισκεκτομή σπονδυλικής στήλης τον 07/2013 (γνωμάτευση ειδικού νευροχειρουργού) ... Και πιο κάτω έγραφε:
α) Η διάρκεια της νόσου είναι>4 μήνες,6 μήνες β) Δεν δύναται να μεταβεί για κατάταξη στο ΚΕΠΒ/θήβα γ) Δύναται να μεταβεί στην επιτροπή απαλλαγών
Αύριο θα καταθέσω τα χαρτιά και λογικά θα περιμένω να με καλέσουν στην επιτροπή. Με βάση το χαρτί αυτό τώρα πάω για 6 μήνες αναβολή; Υπάρχει πιθανότητα για ετήσια ή και πιθανότητα του να μην πάρω καθόλου αναβολή;
Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαρτίου/2014 ώρα 08:02
Θα πάρεις αναβολή τώρα λογικά πας για ετήσια.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 89101112 49>