Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 55>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Dimitris Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Dimitris Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: Από χθες ώρα 14:41
Γεια σας! Ολοκληρωσα τη διαδικασια αναβολης μεσω φρουραρχειου για ψυχολογικους λογους και θα σας πω την εμπειρια μου.

Πηγα στις 10 οκτωβρη στο φρουραρχειο απο τις 7 το πρωι. Ευτυχως ηταν απο τις τελευταιες μερες και ημουν μονο εγω και αλλα 2 ατομα στην πυλη και μας ανοιξαν γυρω στις 8:20. Η υπηρεσια ειναι ειναι διπλα απο την πυλη σε ενα κοντεινερ. Προσοχη! Πρεπει στο χαρτι χαταταξης να λεει τοπος διαμονης σε περιοχη της αττικης αλλιως θα ρεπει να πας στο ρουφ στη στρατολογια να το αλλαξεις. Μπηκα μεσα στο κοντεινερ οπου υπηρχε ψυχιατρος και αλλοι δυο φανταροι. Με ρωτησε τι εχω και της εδειξα τη γνωματευση. Αντεγραψε τη γνωματευση και υπεγραψα και εφυγα για ρουφ να τα καταθεσω.

Στο φρουραρχειο απο τη στιγμη που μπαινεις στο κοντεινερ τελειωνεις σε 6 λεπτα. Πηγα στο ρουφ το αλλο πρωι οπου παλι δεν ειχε κοσμο και σε 10 λεπτα τελειωσα. Εκει μου εδωσαν ενα χαρτι που ελεγε οτι εντος ενος μηνα θα πρεπει να παω στην επιτροπη απαλλαγων στο 401. Πηγα λοιπον την τελευταια μερα της προθεσμιας στο 401 στην επιτροπη. Ειναι ενα μικρο κτηριο διπλα απο το νοσοκομειο πισω απο το εκκλησακι του νοσοκομειου. Εκει παλι δεν ειχε κοσμο και περιμενα κανα 20λεπτο μεχρι να με φωναξουν να μπω μεσα.

Στο γραφειο ηταν 2 ατομα. Του εδωσα το χαρτι και με ρωτησε τι εχω. Του ειπα εχω τη γνωματευση και μου ειπε ασε τη γνωματευση και πες μου τι εχεις. Καλο θα ειναι να γνωριζετε την ψυχικη ασθενεια που σας εχει γραψει ο γιατρος. Αφου του ειπα καθως ηξερα για την διαταραχη αγχους υπεγραψε το χαρτι και μου ειπε να μπω σε 15 μερες να δω αν εγκριθηκε η αναβολη. Στην επιτροπη απο τη στιγμη που μπαινεις τελειωνεις σε 3 λεπτα.

Γενικα ολοι ηταν ευγενικοι και στο ρουφ και στο φρουραρχειο και στην επιτροπη. Απλα τους εξηγεις το προβλημα σου και σε καταλαβαινουν. Αν δεν εχεις προβλημα μαθαινεις για οτι σου εχει γραψει ο ψυχιατρος και πας σοβαρος και παιζεις θεατρο. Μη φανταστειτε οτι περνατε και απο οντισιον απλα να ξερετε για την ασθενεια που σας εχει γραψει σε περιπτωση που σας ρωτησει τιποτα για να σας ψαρεψει.

Αυτη ηταν η εμπειρια μου. Απο οτι καταλαβα ολοι παιρνουν αναβολη ευκολα αρκει να ειναι σοβαροι για να μην φανει οτι τους κοροιδευετε.
Επιστροφή στην κορυφή
Chris Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Chris Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Νοεμβρίου/2019 ώρα 16:29
Καλησπέρα. Έχω πάρει απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους. Ωστόσο το χαρτί που μου έδωσαν από το στρατόπεδο λέει επάνω "προσωρινό απολυτήριο ακατάλληλου για στράτευση" . Το προσωρινό σημαίνει ότι θα μου στείλουν κάποιο οριστικό χαρτί σύντομα; Η ότι ενδέχεται κάποτε να με ξανά φωνάξουν για επανεξέταση; Γενικά τους Ι5ψ τους ξανά φωνάζουν για επανεξέταση η μόνο αν αυτοί το επιλέξουν επαναξεταζονται μονο; Θέλω να πω, τα Ι5 είναι οριστικά ;
Επιστροφή στην κορυφή
pro777 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 04/Σεπτεμβρίου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση pro777 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Νοεμβρίου/2019 ώρα 04:10
Απευθείας απαλλαγές δίνουν για κάποιες παθήσεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Ναυτικό Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ναυτικό Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Οκτωβρίου/2019 ώρα 05:47
Όσοι είναι ναυτικό και έχουν πάρει αναβολή για λόγους υγείας, γιατί τους έρχεται το χαρτί να παρουσιαστούν στο ναυτικό νοσοκομείο Πειραιά?
Επιστροφή στην κορυφή
pro777 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 04/Σεπτεμβρίου/2019
  Παράθεση pro777 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2019 ώρα 20:05
Έχω σάκχαρο τύπου 1 ο γιατρός στο 401 μόνο το χαρτί μου βλέπει από το δημόσιο νοσοκομείο;
Επιστροφή στην κορυφή
Γιάννης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιάννης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Οκτωβρίου/2019 ώρα 17:49
Η διαδικασία μέσω φρουραρχείου ακριβώς όπως είπαν πιο πάνω. Εν αναμονή τώρα για την επιτροπή.
Επιστροφή στην κορυφή
Κώστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κώστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Οκτωβρίου/2019 ώρα 13:52
Ξέρει κανείς μετά από πόσο καιρό περνάμε από επιτροπή; Κανένας που να έχει εμπειρία πάνω στο θέμα;
Επιστροφή στην κορυφή
Gxilla Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 04/Μαρτίου/2018
  Παράθεση Gxilla Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Οκτωβρίου/2019 ώρα 13:04
Ενημερωτικά για όσους ενδιαφέρονται για αναβολή μέσω φρουραρχείου να πω κι εγώ την εμπειρία μου σήμερα.

Πήγα κατα τις 7 μαζευτήκαμε όσοι ήμασταν στη πύλη και μας ενημέρωσαν ότι όσοι είναι για ψυχολογικούς λόγους θα περιμέναμε στη μια πλευρά να πάρουμε γνωμάτευση απ'τον ψυχίατρο ενώ όσοι ήταν για παθολογικούς λόγους έπαιρναν απ'την άλλη πλευρά ένα παραπεμπτικό για να πάνε στο 401.
Στην ουσία για ψυχολογικούς λόγους τα κάνεις όλα πλέον μέσα στο φρουραρχείο κι έπειτα πας στο ρουφ να τα καταθέσεις. Τώρα περιμένω το χαρτί για να παρουσιαστώ στην επιτροπή απαλλαγών.

Επιστροφή στην κορυφή
Παρασκευάς Αϊδάρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Παρασκευάς Αϊδάρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Οκτωβρίου/2019 ώρα 12:21
Καλησπέρα σας.. στης 15 οκτωμβριου παρουσιαζομαι συ ο Κιλκίς, θελω να ζητήσω αναβολή λόγου οικονομικών και λόγου υγείας οσο αφορα την μητέρα μου εδω και 2δυομιση χρόνια παίρνει ψυχοφάρμακα (εχω χαρτια κτλ οσο αφορα με την μητέρα μου).. Ειμαι ο πιο μεγάλος της οικογένειας και πρωσπαθώ να συντηρω εγω την οικογένεια μου.. υπαρχει αλλο ενας λογος.. ο οποίος είναι οτι εχω ψυχικό άγχος και εγω ο ιδιος όσο αφορά την θητεία μου.. Θέλω 6μηνη η 1χρονο αναβολή και δεν ξέρω αν την δικαιούμαι..
Επιστροφή στην κορυφή
cfm Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση cfm Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Οκτωβρίου/2019 ώρα 15:19
Επισης, παρουσιαζομαι την ερχομενη Τριτη 8 του μηνος, σκεφτομαι να κανω αυριο Παρασκευη την διαδικασια μεσω Φρουραρχειου μιας και ετσι εκανα και για τις. Δυο ετησιες αναβολες. Θα εχω χαρτι απο ιδιωτη ψυχιατρο, μαζι με τα φαρμακα που μου δινει.
Να υποθεσω ειναι πιο δυσκολο να πετυχεις την οριστικη απαλλαγη μεσω Φρουραρχειου;(γι αυτο ειπα να το κανω αυριο, ωστε σε περιπτωση που κατι παει στραβα, να παω την τριτη μεσω στρατοπεδου).
Απλα δεν γνωριζω την διαδικασια μεσω στρατοπεδου καθολου, ουτε ποσο θα μου παρει, ουτε αν πρεπει να μεινω εκει η να πηγαινοερθω Θηβα.
Παρακαλω οποιαδηποτε βοηθεια-συμβουλη και πληροφορια θα μου ηταν ιδιαιτερη χρησιμη!
Επιστροφή στην κορυφή
grk Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση grk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Οκτωβρίου/2019 ώρα 16:03
Καποιος να εχει κανει προσφατα την ολη διαδικασια για οριστικη απαλλαγη μετα απο διετη αναβολη;
Επιστροφή στην κορυφή
cfm Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση cfm Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Οκτωβρίου/2019 ώρα 12:59
Καλησπερα, ηθελα να ρωτησω για την διαδικασια απαλλαγης.
εχω παρει 2 ετησιες αναβολες (απο φρουραρχειο, με χαρτι ιδιωτη ψυχιατρου κτλ) και τωρα θελω απαλλαγη.
Μπορει καποιος να μου εξηγησει την διαδικασια ή καποιος που να εχει αντιστοιχη εμπειρια;
Επιστροφή στην κορυφή
Kapoios Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Kapoios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 08:50
Παιδιά, εννοείται ότι θα ρωτήσω και στρατολογία, αλλά ρωτάω και εδώ. Πέρυσι διέκοψα την αναβολή που είχα πάρει για σπουδές, υπηρέτησα για κάποιο διάστημα, αλλά μετά πήρα αναβολή μονοετή για λόγους υγείας. Έχω δικαίωμα να πάρω άλλη αναβολή για διδακτορικό; Ή πρέπει υποχρεωτικά να πάω, μόλις λήξει η τωρινή; Προφανώς, δεν γίνεται να πάρεις αναβολή στην αναβολή, αλλά εννοώ μήπως γίνεται να πάρω καινούργια, αφού λήξει η τωρινή ή λίγες μέρες πριν. Αν γνωρίζετε κάτι σχετικό, σας παρακαλώ να μου γράψετε ένα σχόλιο.
Επιστροφή στην κορυφή
Geo1989 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Geo1989 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 00:05
Καλησπέρα παιδιά, έχω περάσει ΕΑ αρχές Αυγούστου κι ως τώρα δεν έχει βγει κάτι στο stratologia.gr στην ενότητα για αναβολή. Λέει πως δεν υπάρχουν στοιχεία μόνο. Γνωρίζετε κάτι εκ πείρας η απλά να κάνω ένα τηλέφωνο;
Επιστροφή στην κορυφή
Νίκος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νίκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 23:59
Παίδες, Φρουραρχείο για αναβολή παίζει ρόλο αν πάει κάποιος ξυρισμένος είναι κάποιο «συν» για να δωθεί αναβολή η δεν έχει καμία σχέση;
Επιστροφή στην κορυφή
Αλέξανδρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αλέξανδρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 18:52
Όσοι είμαστε εξ αναβολής 8 Οκτωβρίου Θήβα, μπορούμε από την ερχόμενη Τετάρτη να πάμε Φρουραρχείο για αναβολή;
Επιστροφή στην κορυφή
Mike91 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 21/Σεπτεμβρίου/2019
  Παράθεση Mike91 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 11:18
Ευχαριστώ πολύ παιδιά...
Ερώτηση στο φρουραρχειο σου δίνουν παραπεμπτικό για Επιτροπή ;
Επιστροφή στην κορυφή
stel91 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Σεπτεμβρίου/2019
  Παράθεση stel91 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 11:12
σε ευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση σου!
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 55>