Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΥΕΑ: Αξίζει να υπηρετήσω;

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΥΕΑ: Αξίζει να υπηρετήσω;
    Αποστολή: 01/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 23:58
Αρχικά αποστάλθηκε από Θανος

Παιδια; Ποια ειναι η γνωμη σας για τους ΥΕΑ αξιζει να παει καποιος;

Υπέρ και κατά των Εφέδρων Αξιωματικών
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 00:02
Αρχικά αποστάλθηκε από comadopsaro

Μονο για διαβιβασεις αξιζει η γενικα δυκ;
Γενικά αξίζει φιλαράκι.
Επιστροφή στην κορυφή
james Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 19/Μαρτίου/2009
  Παράθεση james Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 19:55
Αρχικά αποστάλθηκε από Θανος

Παιδια; Ποια ειναι η γνωμη σας για τους ΥΕΑ αξιζει να παει καποιος;
Δεν υπάρχει αντικειμενική απάντηση, καθώς αυτό που ρωτάς είναι υποκειμενικό. Έχει θετικά κι αρνητικά, η απάντηση εξαρτάται από εσένα. Εσύ πρέπει να σκεφτείς τι θέλεις από την θητεία σου και μόνο έτσι θα μπορεσεις να κρίνεις ορθότερα. Το μόνο σίγουρο είναι ό, τι πρέπει να το ψάξεις αρκετά προτού αποφασίσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
ΥΠΛΧΟΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΥΠΛΧΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 17:02
Μονο θετικα εχει.
εγω προτινω να πατε εφεδροι.
Επιστροφή στην κορυφή
DasBoot Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 03/Σεπτεμβρίου/2010
  Παράθεση DasBoot Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 02:38
Το τερραστιο μειον ειναι η επιπλεον θητεια,5 μηνες παραπανω
σε 9μηνη θητεια ειναι παααρα πολυ.

Στον αντιποδα αν κανεις εχει πολυ μικρες πιθανοτητες
επαγγελματικης αποκαταστασης και αν απολυθει βα βγει
εξω και θα επιβαρυνει τους δικους του τοτε αρχιζει
να γινεται πιο ελκυστικη η ιδεα...
Επιστροφή στην κορυφή
ΥΠΛΧΟΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΥΠΛΧΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 02:07
Δεν πρεπει να το βλεπει καποιος ετσι.
τι εμπειριες ζει ο φανταρος; και τι ο εφεδρος; η ο ευζωνας; η ο ειδικοδυναμητης; η ο στρατονομος;
για εμενα η τελευταια επιλογη ειναι να πας φανταρος.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 03:18
Σιγά τα αίματα υπολοχαγέ. Έχω δει πολλούς ειδικοδυναμίτες κωλοβύσματα που κάτσανε 12 μήνες αθήνα. Αυτός δηλαδή τι παραπάνω έζησε από ενα παιδί που πήγε π. Χ στο πεζικό και ήτανε 6 μήνες στον έβρο;
Επιστροφή στην κορυφή
evritis309 Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 08/Φεβρουαρίου/2011
  Παράθεση evritis309 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 03:42
Ναι ναι, για τις εμπειρίες πάνε όλοι ΔΕΑ... Όχι για να πληρώνονται κ να γλιτώσουν τις σκοπιές...
Επιστροφή στην κορυφή
ΥΠΛΧΟΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΥΠΛΧΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 12:44
Για το φανταρο που παει εβρο δλδ τι βλεπει; εκτος απο σκοπια και υπνο;
αγορακι μ ο εφεδρος κανει ουλαμαγος. δκτης ιλης. ο ειδικοδηναμιτης κανει ασκησεις που ουτε στο ονειρο του βλεπει ο φανταρακος. κ μονο η ορκομοσια τα λεει ολα. οποτε αν εσυ πηγες στρ μν δηκαιολογεις τον εαυτο ς.
κ οσο για τον αλλο που λεει για τις σκοπιες ειναι αληθεια. ομως οταν θα τα φερουν οι καταστασεις θα του ζητηθουν παραπανω ευθυνες που ο φανταρακος δεν θα τις εχει ποτε και θα ζαρωνει στο θαλαμο με καφε κ τσιγαρο. αν θες να αμφισβητησεις αυτα που λεω τουλαχιστον βρες κανενα σοβαρο επιχειρημα
Επιστροφή στην κορυφή
oldie158 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ

Μέλος από: 23/Αυγούστου/2010
  Παράθεση oldie158 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 12:44

ελπίζω να μη συμμετέχουν σε τέτοιες συζητήσεις μόνιμα στελέχη των Ε. Δ. Οι ΔΕΑ είναι (καλώς ή κακώς) ένας θεσμός σε ισχύ και όποιος τον αμφισβητεί ας κάνει υπηρεσιακά τις αναφορές του για την κατάργηση του, όσο ισχύει ειρωνιούλες και απαξιώσεις είναι αντικανονικές

Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 19:25
Αρχικά αποστάλθηκε από ΥΠΛΧΟΣ

Για το φανταρο που παει εβρο δλδ τι βλεπει; Εκτος απο σκοπια και υπνο;
αγορακι μ ο εφεδρος κανει ουλαμαγος. Δκτης ιλης. ο ειδικοδηναμιτης κανει ασκησεις που ουτε στο ονειρο του βλεπει ο φανταρακος. Κ μονο η ορκομοσια τα λεει ολα. Οποτε αν εσυ πηγες στρ μν δηκαιολογεις τον εαυτο ς.
κ οσο για τον αλλο που λεει για τις σκοπιες ειναι αληθεια. Ομως οταν θα τα φερουν οι καταστασεις θα του ζητηθουν παραπανω ευθυνες που ο φανταρακος δεν θα τις εχει ποτε και θα ζαρωνει στο θαλαμο με καφε κ τσιγαρο. Αν θες να αμφισβητησεις αυτα που λεω τουλαχιστον βρες κανενα σοβαρο επιχειρημα

Μάλλον δεν διάβασες καλά αυτό που σου έγραψα. Τι διαφορά έχεις ένας ειδικοδυναμίτης που είναι 9μήνες στη αθήνα από τον φαντάρο που είναι στο έβρο; Μην το ξαναγράψω όμως. Εγώ ειδικές δυνάμεις πήγα και ντρέπομαι που μερικοί φορέσανε πράσινο μπερέ χωρίς να πάνε παραμεθώριο επειδή είχανε βυσματάκι και κλαίγανε για διανυκτερεύσεις!

Επιστροφή στην κορυφή
ΥΠΛΧΟΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΥΠΛΧΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 20:55
Εαν εσυ θες να μας πεις οτι ειναι το ιδιο ενας που ειναι στρατιωτης με εναν που παει ειδικες δυναμεισ
ειναι αποψη σ...
εξερεσεις υπαρχουν παντου αν με πιανεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 21:06
Αρχικά αποστάλθηκε από ΥΠΛΧΟΣ

Εαν εσυ θες να μας πεις οτι ειναι το ιδιο ενας που ειναι στρατιωτης με εναν που παει ειδικες δυναμεισ
ειναι αποψη σ...
εξερεσεις υπαρχουν παντου αν με πιανεις.

Για μένα το ίδιο είναι, πολλοί θέλουνε να υπηρετήσουνε στις ειδικές δυνάμεις αλλά για διάφορους λόγους δεν μπορούνε (προβλήματα υγείας.) τελοσπάντων μην ξεφεύγουμε από το θέμα. Ο θεσμός των ΔΕΑ για μένα πρέπει να αναβαθμιστεί!
Επιστροφή στην κορυφή
evritis309 Δες τη Λίστα

Μέλος από: 08/Φεβρουαρίου/2011
  Παράθεση evritis309 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 22:03
@oldie: Δεν νομίζω ότι έχουν απαξιωθεί οι ΔΕΑ, τουλάχιστον όχι περισσότερο από τους "φανταράκους"...

@ΥΠΓΟΣ: Έχω αρκετούς φίλους που υπηρετήσαν ως δόκιμοι. Όλοι είχαν τους λόγους τους που το επιλέξαν. Κυρίως λόγω της ηπιότερης θητείας, άλλοι για τα μόρια που δίνει για Σώματα ασφαλείας, άλλοι γιατί θα βγάζαν το κάτι τις στην θητεία τους (ντόπιοι γαρ). Κανένας μα κανένας δεν πήγε δόκιμος για τις εμπειρίες. Ακόμη κ ένας από αυτούς που έκανε ενδιαφέρουσα θητεία ως ΔΕΑ (ΤΘ) για τους λόγους που σου είπα διάλεξε να πάει δόκιμος. Και όπως σου είπε ο Greek Army δεν είναι ο κάθε "φανταράκος" γιωτάς που το μόνο που έχει να θυμάται είναι τα σκοπέτα κ το πόσο αρντάν ήταν σαν φαντάρος. Εγώ που ούτε σαν δόκιμος, ούτε σαν ειδικοδυναμίτης υπηρέτησα, έκανα 9 βολές (σε 9μηνο θημίζω), είχα ενδιαφέρουσες εμπειρίες στα σκοινάκια και μου δώθηκε η ευκαιρία να οδηγήσω κ ένα RM70 κ ένα Steyer, ασχέτως ειδικότητας. Όρεξη να χεις κ μπορείς να θυμάσαι πράγματα από τη θητεία σου. Άλλα παιδία πήγαν για Πλωτά στο ποτάμι χωρίς καν να προβλέπετε για την μονάδα τους. Τι το παραπάνω έχει ένας δόκιμος που βυσματικά πήγε σε κάνα ΛΣ ενός σχηματισμού κ μετά Αθήνα;
Επιστροφή στην κορυφή
kuronohito Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Φεβρουαρίου/2012
  Παράθεση kuronohito Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 14:09
Καλημέρα!
Να συστηθώ.
Ονομάζομαι Στας και πρόσφατα έγινα Έλληνας υπήκοος μέσω πολιτογράφισης.(τον Αύγουστο 2011).
Και οι δύο γονείς μου είναι ξένοι οπότε δεν ανήκω στους παλενοστούντες.
Είμαι 30 ετών, παντρεμένος χωρίς παιδιά.
Έχω τελειώσει πανεπιστίμιο (ΤΕΦΑΑ).
Μένω Κομοτηνή.
Με την γυναίκα μου ανοίξαμε καφενείο το φθινόπορο του 2011. Εχω αναβολή ως τα τέλη του 2012.

Σκοπεύω να μπω 2012 Νοέμβριο.
Ερώτηση λοιπόν είναι η παρακάτω:
Να μπω φατνάρος ή δόκιμος; Τι με συμφέρει;
Σαν φαντάρος ή δόκιμος θα έχω τις ίδιες πιθανότητες να με φέρουν στον Τόπο μου; Μήπως σαν δόκιμος να έχω περισσότερες ελπίδες; Υπάρχει τρόπος (νόμιμος) να εξασφαλίσω την θητεία μου στον τόπο μου λόγω του ότι είμαι παντρεμένος και έχω δική μου επιχείρηση;
Σαν φαντάρος θα έχω καθόλου δυνατότητα να βοηθώ στο καφενείο ή είναι απλά χαμένοι 9 μήνες;
Σαν δόκιμος αξίζει να κάνω 5 μήνες παραπάνω με αντίτιμο τον μισθό;
Δηλαδή, για το διάστημα που θα λείπω, αναγκαστικά θα μπει άτομο στο καφενείο. Οπότε αν μπω φαντάρος, θα δώσουμε 9 μισθούς. Αν μπω δόκιμος, θα δώσουμε 5 (την εκπαίδευση) και μετά ΑΝ με φέρουν στοντόπο που, θα μπορώ να καλύπτω την θέση ΚΑΙ θα έχω τον μισθό του δόκιμου.

Πείτε μου τις απόψεις σας

Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 14:17
Καλησπέρα και καλώς ήλθες στο forum. Μπορείς να διαβάσεις το παρακάτω άρθρο:

Υπέρ και κατά των Έφεδρων Αξιωματικών
Επιστροφή στην κορυφή
Αλεξανδρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αλεξανδρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Μαΐου/2012 ώρα 17:58
Τόσο χάλια δηλαδή; Είχα σκοπό να μπω τώρα τον Ιούλιο αλλα αποτι βλέπω δεν εχει κάποια σημασία.
Επιστροφή στην κορυφή
Νακος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νακος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Μαΐου/2012 ώρα 22:14
Αρχικά αποστάλθηκε από Greek_Army

Όχι απλά δεν πάνε γιατί δεν αξίζει για δύο λόγους

1. Οικονομικά

2. Μετάθεση

Οικονομικά μπορεί ένας ΔΕΑ να τα βγαλει περα με τον μισθο που θα παιρνει; Η δεν φτανουν;
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234>