Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 34567 20>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
alexandridis125 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 19/Οκτωβρίου/2012
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση alexandridis125 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους
    Αποστολή: 02/Νοεμβρίου/2012 ώρα 17:44
Γειά σας. Πήγα σήμερα στο φρουραρχείο και μετα απο κει στο 414 και ο στρατιωτικός γιατρός μου έγραψε την ενδειξη Β eτήσια αναβολη. Το 401 γίνεται να μου γυρίσει την ετήσια αναβολλή σε απαλλαγή; Ειναι η δεύτερη φορά που παίρνω αναβολλή ψυχικής υγειας και πασχω απο ψυχωσική συνδρομή υπο αγωγή και αισθάνομαι αδύναμος για στράτευση.
Επιστροφή στην κορυφή
Stryg Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 06/Ιανουαρίου/2012
  Παράθεση Stryg Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Νοεμβρίου/2012 ώρα 17:47
Πρέπει να συμπληρωθούν δύο χρόνια αναβολής πρώτα.
Επιστροφή στην κορυφή
xristos99 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 01/Δεκεμβρίου/2012
  Παράθεση xristos99 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Δεκεμβρίου/2012 ώρα 04:01
Παιδιά παρουσιάζομαι τον Ιανουάριο. Ήταν για Νοέμβριο άλλα πήρα την 3μηνη αναβολή για κοινωνικούς λόγους... Θα είναι εύκολο να πάρω Απαλλαγή Στρατεύσης για ψυχολογικούς λόγους;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Δεκεμβρίου/2012 ώρα 14:42
Αρχικά αποστάλθηκε από xristos99

Παιδιά παρουσιάζομαι τον Ιανουάριο. Ήταν για Νοέμβριο άλλα πήρα την 3μηνη αναβολή για κοινωνικούς λόγους... Θα είναι εύκολο να πάρω Απαλλαγή Στρατεύσης για ψυχολογικούς λόγους;

Έχεις ψυχολογικά; Τι εννοείς άν θα είναι εύκολο; Εννοείται ότι θα πρέπει να υπάρχουν πειστικές αποδείξεις ότι ψυχολογικά... Δεν είσαι καλά! Ελπίζω να καταλαβαινόμαστε
Επιστροφή στην κορυφή
Akis_7 Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 12/Μαΐου/2012
  Παράθεση Akis_7 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Δεκεμβρίου/2012 ώρα 19:31
Δεν ξέρω πως τα καταφέρνουν και τους πείθουν και παίρνουν τρελόχαρτο, εμένα ένας φίλος μου πήγε και έκανε ασυναρτησίες ότι και καλά είναι αυτιστικός και τετοια και τους έπεισε.
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Δεκεμβρίου/2012 ώρα 20:44
Δεν ξέρω τώρα τι γίνεται αλλά παλαιότερα έβλεπες απίθανες περίπτωσεις όπως μερικοί που έμεναν άπλητοι για ημέρες, άλλου που "φύτευαν" καλαμάκια στα παρτέρια και περίμεναν να μεγαλώσουν, άλλοι να ντύνονται με γυναικεία ρούχα την ημέρα της κατάταξης κλπ κλπ.
Επιστροφή στην κορυφή
panos2171 Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 13/Απριλίου/2011
  Παράθεση panos2171 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Δεκεμβρίου/2012 ώρα 00:03
Καλά άμα θες να το παίξεις τρελός είναι το μόνο εύκολο. Αυτό με τα καλαμάκια πάντως πρέπει να ήταν τρελό τρολάρισμα!
Επιστροφή στην κορυφή
xristos99 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 01/Δεκεμβρίου/2012
  Παράθεση xristos99 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Δεκεμβρίου/2012 ώρα 01:58
Χαχαχα Κλαίω... Καλό Αυτό Με τα Καλαμάκια...
βασικά ρ Παιδιά Δουλεύω Κάπου Τώρα Σε μια Καλή Δουλειά... Με Πολύ Καλό Μισθό . Ο ναι. Και δε Θέλω Να την Αφήσω Γιατί Θα την Χάσω...
Οχι δεν εχω Ψυχολογικά... Ε κ λέω να το παίξω τρελός. ’λλα δε ξέρω τι να πω οτι εχω. Λέτε να πάω σε εναν Ιδιωτικό Ψυχολόγο Να του πω στα ισα αύτο που θέλω μπας και μου δώσει καμιά ιδέα για οτι κ καλα Πάσχω Απο κατι ; Και να μου δώσει κε κανα Χαρτί... Τι Προτείνετε
Επιστροφή στην κορυφή
BERTOLLUCI Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 10/Δεκεμβρίου/2012
  Παράθεση BERTOLLUCI Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Δεκεμβρίου/2012 ώρα 18:03
Παιδια μια τελευταια ερωτηση απο μενα αν παρεις 2 χρονια αναβολη και μετα δε σου δωσουνε ι5 ψυχολογικο τι μπορεις να κανεις; Θα αναγκαστεις να υπερετησεις με ψυχολογια με το ζορι;
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Δεκεμβρίου/2012 ώρα 18:11
Αρχικά αποστάλθηκε από BERTOLLUCI

Παιδια μια τελευταια ερωτηση απο μενα αν παρεις 2 χρονια αναβολη και μετα δε σου δωσουνε ι5 ψυχολογικο τι μπορεις να κανεις; Θα αναγκαστεις να υπερετησεις με ψυχολογια με το ζορι;

Για να πάρεις απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους,θα πρέπει να πάρεις δύο χρόνια αναβολής. Η επιτροπή θα κρίνει εαν τελικά θα υπηρετήσεις, εαν είσαι τόσο. Πειστικός θα απαλλαγείς. Συμβουλευτικά, αυτά τα ερωτήματα έχουν απαντηθεί, τα έχω διαβάσει σε προηγούμενες σελίδες, οπότε εαν έχεις την καλοσύνη, κανόνας του φόρουμ είναι να μην επαναλαμβάνονται τα ίδια ερωτήματα και απαντήσεις, διότι εμείς έχουμε την πρόθεση να βοηθάμε αλλά Τα επαναλαμβανόμενα μηνύματα σβήνονται (ορθώς) απο τους moderator.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
BERTOLLUCI Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 10/Δεκεμβρίου/2012
  Παράθεση BERTOLLUCI Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Δεκεμβρίου/2012 ώρα 18:22
Ναι σε περιπτωση που δεν απαλλαγεις ενω εχεις χαρτια και τετοια τι θα κανεις; Με το ζορι δε γινεται
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Δεκεμβρίου/2012 ώρα 18:51
Αρχικά αποστάλθηκε από BERTOLLUCI

Ναι σε περιπτωση που δεν απαλλαγεις ενω εχεις χαρτια και τετοια τι θα κανεις; Με το ζορι δε γινεται

Αν όπως λές έχεις χαρτιά και κριθείς απο την αρμόδια επιτροπή στο 414 ή στο 424 ότι δεν είσαι υπόχρεος θητείας με βάση τα χαρτιά απο δημόσιο ιατρό (μετράει πιο πολύ) και με βάση τις ψυχολογικές παθήσεις που θα βρείς εδώ Στο link του κ.moderator, τότε νοείται αυτονόητο ότι δεν θα υπηρετήσεις. Καλή τύχη.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
Kapoios13 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Kapoios13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2013 ώρα 19:52
Χαίρεται, μόλις πήρα την δεύτερη ετήσια αναβολή μου για ψυχολογικούς λόγους (καταθλιπτικές εκδηλώσεις). Την απόφαση να πάρω την αναβολή την πήρα όταν έπαθα κρίση πανικού εν ώρα υπηρεσίας στην μονάδα. Μην ξέροντας τι έχω στην αρχή με πάνε στους ψυχολόγους οι οποιοι μου είπαν πως είμαι καταθλιπτικός και κίνησαν τις ανάλογες διαδικασίες. Στην αρχή δεν μου έδιναν 1 χρόνο που ζητούσα αλλα 6 μήνες, στο τέλος μου δώσανε 1 χρόνο από μονοι τους. Μετά από αυτό που πέρασα εκεί μέσα δεν θέλω να ξαναπατήσω σε στρατόπεδο. Αν κάνω ότι προτείνεται στα προηγούμενα link και απαντήσεις θα μου δώσουνε απαλλαγή?
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2013 ώρα 21:16
Αρχικά αποστάλθηκε από Kapoios13

Χαίρεται, μόλις πήρα την δεύτερη ετήσια αναβολή μου για ψυχολογικούς λόγους (καταθλιπτικές εκδηλώσεις). Την απόφαση να πάρω την αναβολή την πήρα όταν έπαθα κρίση πανικού εν ώρα υπηρεσίας στην μονάδα. Μην ξέροντας τι έχω στην αρχή με πάνε στους ψυχολόγους οι οποιοι μου είπαν πως είμαι καταθλιπτικός και κίνησαν τις ανάλογες διαδικασίες. Στην αρχή δεν μου έδιναν 1 χρόνο που ζητούσα αλλα 6 μήνες, στο τέλος μου δώσανε 1 χρόνο από μονοι τους. Μετά από αυτό που πέρασα εκεί μέσα δεν θέλω να ξαναπατήσω σε στρατόπεδο. Αν κάνω ότι προτείνεται στα προηγούμενα link και απαντήσεις θα μου δώσουνε απαλλαγή;

Για αυτό τον λόγο τα γράφουμε.

Επιστροφή στην κορυφή
- Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση - Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2013 ώρα 20:03

Ο ψυχίατρος θεωρείται γιατρός. Και είναι αποδεκτό χαρτί σε αυτούς στο Νοσοκομείο Αν συμφωνεί και εκείνος να το δώσει για τον καθένα που έχει κάποιο πρόβλημα. Οι οπλίτες φαντάροι Στα χ στρατόπεδα τις περισσότερες φορές είναι ψυχολόγοι... Και όχι γιατροί-ψυχίατροι. Μην μπερδέυουμε τις επιστήμες. Και η κουτσή Μαρία μπορεί να γραφτεί για ψυχολογία. Μην δίνεις λεφτά στον καθένα...

Επιστροφή στην κορυφή
melavamph Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 05/Ιανουαρίου/2013
  Παράθεση melavamph Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Φεβρουαρίου/2013 ώρα 23:27
Καλησπερα παιδια! Ηθελα να ρωτησω το εξης: Λογω καποιων ψυχολογικων προβληματων (κρισεις πανικου, απροσδιοριστη φοβια και κλειστοφοβια), δεν θελω να υπηρετησω! Παρουσιαζομαι Μαρτιο! Απαλλαγη θα παρω αφου παρουσιαστω και μετα εξεταστω; Η μπορω απο πριν; Ευχαριστω εκ των προτερων!
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Φεβρουαρίου/2013 ώρα 23:33
Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Διαβάζεις το παραπάνω θέμα και μαθαίνεις.
Επιστροφή στην κορυφή
melavamph Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 05/Ιανουαρίου/2013
  Παράθεση melavamph Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Φεβρουαρίου/2013 ώρα 23:44
Σε ευχαριστω! Κατι ακομα που δεν καταλαβαινω! Φρουραρχειο εννοουμε στρατολογια; Ειμαι απο ηρακλειο κρητης
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 34567 20>