Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 89101112 13>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

roumposg Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 08/Μαρτίου/2012
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση roumposg Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού
    Αποστολή: 08/Μαρτίου/2012 ώρα 19:06
Φίλε, ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχεις δίκιο ότι το προξενείο εκδίδει το πιστοποιητικό επιτόπου. Εγώ πήρα τηλέφωνο, και μου είπαν ότι δε γίνεται επειδή στη διάρκεια του διδακτορικού έχω «σύμβαση έργου», ενώ η κανονική δουλειά είναι «σύμβαση εργασίας», ή το αντίστροφο. Έχω δηλαδή εισόδημα χωρίς αυτό να είναι υποτροφία, αλλά δεν τους κάνει. Ωστόσο η απάντηση ήταν προφορική, και εγώ θέλω τεκμηριωμένη, γιατί υποψιάζομαι ότι αυτή η ερμηνεία είναι αυθαίρετη, και δε θα τολμήσουν να την εκφράσουν γραπτώς. Οπότε τους έστειλα όλα τα χαρτιά που ζητάνε κανονικά και περιμένω. Δες και εδώ.
http://pages.stern.nyu.edu/...anos/MKE/

Κανονικά ήταν να παρουσιαστώ την περασμένη Τρίτη, αλλά τις αιτήσεις για διακεκριμένο επιστήμονα τις εξετάζουν αφού παρέλθει η ημερομηνία που είναι να παρουσιαστείς (δεν κατάλαβα γιατί), οπότε δεν είχε νόημα να κάνω αίτηση νωρίτερα. Για να δούμε...
Επιστροφή στην κορυφή
Mike Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 14/Σεπτεμβρίου/2010
  Παράθεση Mike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαρτίου/2012 ώρα 19:19
Δεν νομιζω να εχω κατι να προσθεσω σε αυτα. Μονο το οτι μαλλον καλα εκανες, ωστε να τους πιεσεις να απαντησουν εγγραφως αντι να πουν κατι στον αερα. Παντως πιθανοτατα δε θα αλλαξει η απαντηση και πιθανως να πατησουν στο οτι η συμβαση ηταν συγκεκριμενης διαρκειας και οχι αοριστης. Αν και δε φαινεται αυτο απο τα χαρτια που μου ζητησαν.(το λινκ σου δεν δουλευει παντως)
Οσο για το δευτερο, αυτο κι αν ειναι κουφο. Δηλαδη θα αποφασισουν μετα την ημερομηνια καταταξης, οποτε αν δεν εγκριθει η απαλλαγη, τοτε εισαι αυτοματα ανυποτακτος; Τι χαζομαρα ειναι αυτη; Ετσι, αν αποφασισουν αρνητικα, θα οφειλεις αυτοματα 6 χιλιαδες, ενω θα επρεπε να σου δωσουν και ευκαιρια να Παρουσιαστεις
Επιστροφή στην κορυφή
roumposg Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 08/Μαρτίου/2012
  Παράθεση roumposg Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαρτίου/2012 ώρα 19:30
Για να δούμε μήπως αυτό δουλεύει
pages.stern.nyu.edu/...anos/MKE/

Ναι, το δεύτερο είναι λίγο κουφό, αλλά έτσι μου είπαν. Έγινε εντωμεταξύ και μπέρδεμα γιατί φέτος πρόσθεσαν ΕΣΟ, και ενώ υπολόγιζα να πάω το Μάιο, ήρθε χαρτί στο σπίτι για να παρουσιαστώ δυο βδομάδες πριν την ημερομηνία. Αλλά τελικά τα πρόλαβα.

Επίσης να συμπληρώσω σε όσους διαβάζουν ότι παλαιότερα αν ήσουν «διακεκριμένος επιστήμονας» είχες διακαίωμα για μειωμένη θητεία. Τώρα απλά σου δίνουν αναβολή το πολύ μέχρι τα 33.

Και μια ακόμη ερώτηση, αν και είναι εξειδικευμένη και δεν ξέρω αν γνωρίζει κανείς, αλλά φαίνεται να υπάρχουν αρκετά μέλη που ξέρουν λεπτομέρειες. Αν είμαι ανυπότακτος εξωτερικού, μπορώ να βγάλω βίζα για Αμερική; Συγκεκριμένα, είμαι σε status Η1Β και όταν έρθω Ελλάδα πρέπει να κάνω αίτηση για την αντίστοιχη βίζα. Ρωτάω επειδή πρέπει να απαντήσεις σε ερώτηση που λέει αν έχεις καταδικαστεί για κάποιο αδίκημα.

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
jorjo Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 13/Ιουλίου/2012
  Παράθεση jorjo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουλίου/2012 ώρα 18:30
Καλησπερα στην παρεα.

Γεννημενος τον Ιουλιο του 1967 και στρατιωτικα τακτοποιημενος ως μονιμος κατοικος εξωτερικου (διαμενω στο εξωτερικο 41 χρονια).

Θελω τον ερχομενο Αυγουστο (2012) να τακτοποιησω την υποθεση και να τελειωνω με τον στρατο μιας και εκλεισα πριν λιγες μερες τα 45.
Μπορει καποιο μελος του φορουμ να μου πει:

1. Τι δικαιολογητικα θα χρειαστει να καταθεσω στο στρατολογικο γραφειο της πολης μου στην Ελλαδα;
2. Μπορω να τακτοποιησω την υποθεση φετος η του χρονου; Ποτε εγινα 45 για τον στρατο;

Σας ευχαριστω.

Γιωργος

Επιστροφή στην κορυφή
Mike Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση Mike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουλίου/2012 ώρα 18:35
Χωρις να το γνωριζω, υποθετω πως μια ληξιαρχικη πραξη γεννησεως, θα αποδεικνυει οτι εισαι 45. Ισως και η ταυτοτητα σου μονο. Βεβαια υποθετω πως ο στρατος τα γνωριζει αυτα, οποτε δεν βρισκω γιατι πρεπει να καταθεσεις δικαιολογητικα.
Αληθεια, γιατι θες να 'τακτοποιησεις' το θεμα; Αφου οσο αφορα τον στρατο, δεν εχεις αλλη υποχρεωση. Χρειαζεσαι πιστοποιητικο; Σε καθε περιπτωση θα ελεγα να μιλησεις με το στρατολογικο σου γραφειο
Επιστροφή στην κορυφή
jorjo Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 13/Ιουλίου/2012
  Παράθεση jorjo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουλίου/2012 ώρα 18:40
Σε περιπτωση επαναπατρισης πιστευω πως καπου μπορει να μου ζητησουν απολυτηριο στρατου...

Τωρα θα μου πεις... *επαναπατριση* στην εποχη μας...
εεε... Δεν ξερεις καμμια φορα τι γινετε.

Παντως ευχαριστω για την απαντηση!
Επιστροφή στην κορυφή
Mike Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση Mike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουλίου/2012 ώρα 18:58

Ποιος να στο ζητησει; Εννοεις για εργασια; Φανταζομαι οτι θα ειναι σχετικα ευκολο να βγαλεις το πιστοποιητικο οταν σου χρειαστει. Εκτος αν προκειται να πας ετσι κι αλλως ελλαδα για διακοπες πχ

Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουλίου/2012 ώρα 19:51
Αρχικά αποστάλθηκε από jorjo

Καλησπερα στην παρεα.

Γεννημενος τον Ιουλιο του 1967 και στρατιωτικα τακτοποιημενος ως μονιμος κατοικος εξωτερικου (διαμενω στο εξωτερικο 41 χρονια).

Θελω τον ερχομενο Αυγουστο (2012) να τακτοποιησω την υποθεση και να τελειωνω με τον στρατο μιας και εκλεισα πριν λιγες μερες τα 45.
Μπορει καποιο μελος του φορουμ να μου πει:

1. Τι δικαιολογητικα θα χρειαστει να καταθεσω στο στρατολογικο γραφειο της πολης μου στην Ελλαδα;
2. Μπορω να τακτοποιησω την υποθεση φετος η του χρονου; Ποτε εγινα 45 για τον στρατο;

Σας ευχαριστω.

Γιωργος

1. Πιστοποιητικό μόνιμου κάτοικου εξωτερικού, δεν νομίζω να χρειαστείς κάτι άλλο, τηλεφώνησε στο στρατολογικό γραφείο της πόλης σου, σίγουρα θα σε εξυπηρετήσουν
Επιστροφή στην κορυφή
Κωνσταντινος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωνσταντινος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2012 ώρα 14:47
Γεια σας, ειμαι και εγω ΜΚΕ και γνωριζω οτι δικαιουμαι μειωμενη θητεια. Ομως ο προξενος που μου εβγαλε το πιστοποιητικο ΜΚΕ μου ειχε πει οτι εφωσον ειμαι ανω των 35 δικαιουμαι 3μηνη και οχι 6μηνη θητεια. Γνωριζετε αν ισχυει κατι τετοιο γιατι στο link που δωσατε για τους μονιμους κατοικους εξωτερικου δεν αναφερει τιποτα για τους ανω των 35?
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2012 ώρα 18:58
Για την μειωμένη θητεία ισχύει ότι γράφει το άρθρο
Επιστροφή στην κορυφή
Mike Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση Mike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2012 ώρα 19:21
Ψαξε και το νομο 3421/ 2005. Αλλα πρωτη φορα το ακουω αυτο που λες. Οι μονιμοι κατοικοι εξωτερικου εχουν 6μηνη θητεια και δικαιωμα τμηματικης θητειας (σε 2 τριμηνα). Μετα τα 35, δεν μειωνεται η υποχρεωση θητειας, απλα εχεις δικαιωμα εξαγορας της θητειας περα των 40 ημερων. Αυτα ξερω εγω.
Επιστροφή στην κορυφή
Θωμάς Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Θωμάς Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Οκτωβρίου/2012 ώρα 23:07
Γεια σας παιδιά, μια ερώτηση σε κάτι που δεν είναι σαφές ούτε στην νομοθεσία ούτε στις συζητήσεις που έχω διαβάσει:

Από ποια διάταξη - νόμο προκύπτει η επιστροφή του προστίμου των 6000 για ανυπότακτους που μετά γίνονται ΜΚΕ; Έχει κανείς προσωπική εμπειρία;

Επιστροφή στην κορυφή
Χρηστος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Χρηστος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Οκτωβρίου/2012 ώρα 17:28
Απο την στρατολογια μου ειπαν οτι για να θεωρησε μονιμος κατοικος εξωτερικου θα πρεπει να εχεις μεινει 11 χρονια εκτος ελλαδας για να το επιβεβαιωσει αυτο ο στρατος χρειαζετε να βγαλεις απο την πρεσβεια πιστοποιητικο μονιμου κατοικου εξωτερικου (δεν ρωτησα ακομα την πρεσβεια τι χαρτια θελει για να μου το βγαλουν αυτο) σε αυτην την περιπτωση ή περνεις αναβολη επ αοριστο το οποιο σημαινει οτι δεν μπορεις να καθησεις στην Ελλαδα περισοτερο απο 6 μηνες συνεχομενους ή αν θελεις να πας υπηρετεις 6 μηνες
Επιστροφή στην κορυφή
ΑΝΤΩΝΗΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΑΝΤΩΝΗΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2013 ώρα 16:46
Γεια σας, θελω να σας κανω μια ερωτηση γιατι ειμαι λιγο μπερδεμενος μ' αυτα που διαβασα... Ο γιος μου γεννηθηκε στην Αμερικη το 1994, ηρθαμε στην Ελλαδα για προσωπικους λογους τον Αυγουστο του 2007 μεχρι τον Ιανουαριο του 2010 (αυτο το διαστημα ηταν μαθητης σε Αμερικανικο γυμνασιο-λυκειο στην Ελλαδα) και μετα παλι πισω στην Αμερικη οπου τελειωσε το λυκειο και τωρα ειναι φοιτητης. Θεωρειται μονιμος κατοικος εξωτερικου για την στρατολογια;Eυχαριστω...
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2013 ώρα 19:44
Αν κάτσεις και διαβάσεις προηγούμενες αναρτήσεις θα σου λυθεί η απορία, δεν γίνεται να γράφουμε συνέχεια τα ίδια πράγματα.
Επιστροφή στην κορυφή
sabris Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση sabris Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2013 ώρα 14:39
Γεια σας παιδια, συγχαρητηρια για το Φορουμ! Ηθελα να κανω μια ερωτηση για τη μειωμενη θητεια 6μηνου γιατι κατα τη γνωμη καποιων ειναι δυνατη στην περπτωση μου ενω κατ'αλλους οχι.

Εχω συμπληρωσει 11 χρονια παραμονης στο εξωτερικο (Γερμανια) απο το 1989 μεχρι το 2000 (απο 1 χρονου μεχρι 12 χρονων, ανηλικος δλδ). Στη συνεχεια εχω εγκατασταθει με την οικογενεια μου στην Ελλαδα (6 χρονια γυμνασιο-λυκειο και αλλα 6 πανεπιστημιο).

Συμφωνα με τις πληροφοριες στην ιστοσελιδα του προξενειου Μοναχου:
<Το πέραν του εξαμήνου χρονικό διάστημα παραμονής του ανηλίκου τέκνου για οποιοδήποτε λόγο στην Ελλάδα, ανεξάρτητα από την κατοικία των γονέων, δεν υπολογίζεται για την απόκτηση της ιδιότητας του μονίμου κατοίκου εξωτερικού.>

Ετσι δικαιολογουνται τα 6 χρονια γυνασιου-λυκειου; Και τα υπολοιπα 6 χρονια πανεπιστημιου δικαιολογουνται ως σπουδες;

Αν μπορειτε να με βοηθησετε λιγο θ χαιρομουνα πολυ γιατι αποψεις διαφερουν... Ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2013 ώρα 15:40
Αρχικά αποστάλθηκε από sabris

Γεια σας παιδια, συγχαρητηρια για το Φορουμ! Ηθελα να κανω μια ερωτηση για τη μειωμενη θητεια 6μηνου γιατι κατα τη γνωμη καποιων ειναι δυνατη στην περπτωση μου ενω κατ'αλλους οχι.

Γειά σου κ εσένα. Απο την στιγμή που επέστρεψες στην Ελλάδα χάνεις την ιδιότητα του μόνιμου κατοίκου εξωτερικού, οπότε υπηρετείς πλήρη θητεία.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
sabris Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση sabris Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2013 ώρα 23:02
Δηλαδη χρειαζεται ως απαραιτητη προυποθεση η ιδιοτητα μονιμου κατοικου εξωτερικου, ετσι; Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 89101112 13>