Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Μισθός και επιδόματα Λιμενικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 234
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
mysterio Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 09/Δεκεμβρίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση mysterio Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Μισθός και επιδόματα Λιμενικού
    Αποστολή: 17/Ιανουαρίου/2019 ώρα 22:21
Αρχικά αποστάλθηκε από Τασος

Γεια σε όλους, είμαι μαθητής β Λυκείου, όπως μαθαίνω την επόμενη χρονιά που θα δίνω πανελλήνιες θα έχω την ευκαιρία να επιλέξω σχολη αξιωματικών και υπαξιωματικών λιμενικού σώματος. Επειδή διαβάζω πολλά στο διαδίκτυο και ακούω ακόμα περισσότερα από κάποιους θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου λύσει 2απορίες. Πρώτον τα αθλήματα στα όποιος θα εξεταστω μου δίνουν επιπλέον μόρια; Δεύτερον διαβάζω πως ο αρχικός μισθός αξιωματικού ειναι 1150 και του υπαξιωματικου 950. Είναι με κρατήσεις; Ευχαριστώ.
Καλησπέρα φίλε μου και καλή σου δύναμη στην προσπάθεια σου.

Στο πρώτο ερώτημα σου, ΔΕΝ σου δίνουν επιπλέον μόρια τα αθλήματα που θα κληθείς να εξεταστείς ούτε η επίδοση σου σε αυτά παίζει ρόλο απλά πρέπει να περάσεις τα όρια που υπάρχουν.

Όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα σου, με το νέο μισθολόγιο που υφίσταται τώρα πλέον, ο νέος Σημαιοφόρος έχει μεικτό βασικό μισθό στα 1155€ και ο νέος Λιμενοφύλακας 985€ αντίστοιχα. Το ίδιο ισχύει και για όλους τους νέους Α/Ξ και ΥΠ/ΑΞ σε όλα τα σώματα ασφαλείας και στρατό.

Για να μην σου βάλω να διαβάσεις ολόκληρο το ΦΕΚ ρίξε μια ματιά σε αυτό το άρθρο και τους πίνακες του http://www.asfalistiko.gr/%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1/%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%AD%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB/ και θα καταλάβεις και την εξέλιξη του μισθού με βάση την ιεραρχική άνοδο και τα έτη υπηρεσίας.

Τέλος να ξέρεις ότι τα καθαρά συνολικά ποσά του βασικού μισθού και των επιδομάτων (π. Χ. Νυχτερινά, πενθήμερα κλπ) διαφέρουν από αυτά που θα δεις. Γενικά και λίγο μπακαλίστικα να έχεις στο μυαλό σου ότι σαν Λιμενοφύλακας θα παίρνεις περίπου γύρω στα 900 με 1000€ και σαν Αξιωματικός γύρω στα 1000 με 1100€.
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Πολίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 10:33
Βρε παιδιά τα 1155 και 985 είναι μεικτά έτσι; Διότι πάω στο μισθολόγιο των ένστολων και υπολογίζω π. χ. σημαιοφόρος με.2 ετη υπηρεσίας παίρνει περίπου 970 ενώ λιμενοφυλακας770
Επιστροφή στην κορυφή
Theo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Theo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 23:33
Γνωρίζετε περίπου πόσα άτομα παίρνουν και στις 2 σχολές του λιμενικού;
Επιστροφή στην κορυφή
mysterio Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Παράθεση mysterio Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαρτίου/2019 ώρα 01:55
Αρχικά αποστάλθηκε από Πολίτης

Βρε παιδιά τα 1155 και 985 είναι μεικτά έτσι; Διότι πάω στο μισθολόγιο των ένστολων και υπολογίζω π. Χ. Σημαιοφόρος με.2 ετη υπηρεσίας παίρνει περίπου 970 ενώ λιμενοφυλακας770
Ναι μεικτά είναι τα ποσά αυτά που αναφέρονται.
Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
Επιστροφή στην κορυφή
Xanthos Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 20/Μαΐου/2019
  Παράθεση Xanthos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαΐου/2019 ώρα 20:11
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος... αν πχ μπεις στη στολη λιμενοφυλακων η οποια ειναι 6 μηνες.. μεχρι να την τελειωσεις περνεις καποιο μισθο; η κατι εστω για τα εξοδα;
Επιστροφή στην κορυφή
mysterio Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Παράθεση mysterio Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαΐου/2019 ώρα 20:48
Αρχικά αποστάλθηκε από Xanthos

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος... Αν πχ μπεις στη στολη λιμενοφυλακων η οποια ειναι 6 μηνες. Μεχρι να την τελειωσεις περνεις καποιο μισθο; Η κατι εστω για τα εξοδα;
Ναι όλοι οι δόκιμοι έχουν μια μισθοδοσία κατά τη διάρκεια της φοίτησης τους στη σχολή, η οποία για τους Λιμενοφύλακες ήταν γύρω στα 200 με 240 ευρώ αν θυμάμαι καλά από φίλους μου που ήταν εκεί. Εμάς στους Υπαξιωματικούς ήταν 103€ μόνο! Μην ρωτήσεις το γιατί δεν γνωρίζω τον λόγο!
Επιστροφή στην κορυφή
Xanthos Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 20/Μαΐου/2019
  Παράθεση Xanthos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαΐου/2019 ώρα 21:20
Ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση.. νασαι καλα.. οσο γιαυτην την προκυρηξη που λενε οτι θα βγει τι γνωμη εχεις θα βγει η οχι; η ειδικες δυναμεις θα εχουν προτεραιοτητα γνωριζεις; συγνωνη για τις πολλες ερωτησεις αλλα. εχω πληρης αγνοια..
Επιστροφή στην κορυφή
mysterio Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Παράθεση mysterio Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαΐου/2019 ώρα 22:53

Ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση. Νασαι καλα. Οσο γιαυτην την προκυρηξη που λενε οτι θα βγει τι γνωμη εχεις θα βγει η οχι; Η ειδικες δυναμεις θα εχουν προτεραιοτητα γνωριζεις; Συγνωνη για τις πολλες ερωτησεις αλλα. Εχω πληρης αγνοια.
Χωρίς να έχω κάποια προσωπική πληροφόρηση, θεωρώ αρκετά σίγουρο το ότι θα βγει, με βάση αυτά που ακούγονται και γράφονται! Όσον αφορά τις ειδικές δυνάμεις δε νομίζω να έχουν κάποια προτεραιότητα, εκτός εαν υπάρξουν κάποιες θέσεις μόνο για εκεί ή εαν υπάρξουν ξεχωριστές θέσεις για ειδικότητες που αποκτήθηκαν στις ένοπλες δυνάμεις (όπως και στις ειδικές δυνάμεις φυσικά) όπου σε αυτό αποκλείονται αυτόματα οι γυναίκες (το αναφέρω για λόγους ανταγωνισμού). Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να μπεις και να διαβάσεις στο αντίστοιχο θέμα του φόρουμ που αφορά την αναμενόμενη προκήρυξη για Λιμενοφύλακες. Να είσαι καλά και καλή σου τύχη!
Επιστροφή στην κορυφή
Δημήτρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημήτρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2019 ώρα 22:45
Αρχικά αποστάλθηκε από mysterio

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος... Αν πχ μπεις στη στολη λιμενοφυλακων η οποια ειναι 6 μηνες. Μεχρι να την τελειωσεις περνεις καποιο μισθο; Η κατι εστω για τα εξοδα;
Ναι όλοι οι δόκιμοι έχουν μια μισθοδοσία κατά τη διάρκεια της φοίτησης τους στη σχολή, η οποία για τους Λιμενοφύλακες ήταν γύρω στα 200 με 240 ευρώ αν θυμάμαι καλά από φίλους μου που ήταν εκεί. Εμάς στους Υπαξιωματικούς ήταν 103€ μόνο! Μην ρωτήσεις το γιατί δεν γνωρίζω τον λόγο!

Καλησπέρα. Στην ιστοσελίδα διαβάζω για 2 χρόνια η σχολή των λιμενοφυλάκων και 4 των σημαιοφόρων. Εδώ λες για 6 μήνες; Τι ισχύει τελικά;
Ενδιαφέρομαι για την προκύρηξη εκτός πανελληνίων.
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Freddo_Espresso Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 17/Αυγούστου/2017
  Παράθεση Freddo_Espresso Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2019 ώρα 23:38
6-8 μήνες από προκήρυξη
"Όλοι θέλουν το καλό σου, αρκεί να μην είναι καλύτερο από το δικό τους."
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 234
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.