Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 34567 16>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ
    Αποστολή: 29/Απριλίου/2011 ώρα 14:37
Αρχικά αποστάλθηκε από Ariv

Καλησπέρα και χρόνια πολλά... Ερώτηση. Αν με κόψουν φέτος Λόγω της μυωπίας α) του χρόνου εφόσον κάνω την εγχείρηση και πάω πάλι παίζει να με θυμούνται και να μου πουν δεν παιρνάς επειδή πέρσι κόπηκες και τώρα έχεις κάνει την εγχείρηση οπότε δεν σε περνάμε΄΄

β) αν του χρόνου δώσω με το 10% (επειδη ενα 13 θα το βγάλω) θα ανήκς στο 50 % των εισακτέων της σχολής που θα μπουν με πανέλλήνιες ή θα ανοικω σε άλλη κατηγορία;

Εαν κανεις λειζερ δεν υπαρχει κανενα προβλημα οποτε και εαν δωσεις. Για το 10% ισχυει οτι ισχυε και στα προηγουμενα χρονια.
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Ariv Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 12/Απριλίου/2011
  Παράθεση Ariv Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Απριλίου/2011 ώρα 14:40

Μάλιστα... Τώρα μπορώ να σου πω ότι ησύχασα κάπως περισσότερο. Σε ευχριστώ πολύ και πάλι...

Επιστροφή στην κορυφή
JOHNNYbball Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 03/Μαΐου/2011
  Παράθεση JOHNNYbball Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαΐου/2011 ώρα 20:36
Αρχικά αποστάλθηκε από kimi

Όχι Αυτά Τα Ξέρω Εγώ Θέλω Να Μάθω Αν Κάπου Λέει Το Βαθμό Μυωπίας Πχ Εγώ Έχω Και στα δυο Ματιά 4 Βαθμούς Αυτό Αν Περνάω... Και Μπορείτε Να μου Πείτε Και τα ’λλα Που σας ρώτησα... Ευχαριστώ

-μπορεις να κανεις λειζερ! Αν εχεις φυσικα την οικονιμικη δυνατοτητα...
Επιστροφή στην κορυφή
τζωρτζινα Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση τζωρτζινα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2011 ώρα 05:20
Καλησπερα, δινω φετος Πανελλαδικες εξετασεις... Ειμαι απο θεωρητικη, αλλα για καθαρα δικους μου λογους κι επειδη λατρευω τα ταξιδια, αποφασισα να δοκιμασω την εισαγωγη στις Α. Ε. Ν. Σιγουρα ειναι ενα απο τα επαγγελματα που εχει μελλον και ειδικα ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα στη χωρα μας.
Εχω μυωπεια (2,5 Και 2,5) περναω ή με κοβουν. Επισης, ποσο περιπου του μηνα βγαινει η προκήρυξη;
Επιστροφή στην κορυφή
Andreas97 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 04/Μαΐου/2011
  Παράθεση Andreas97 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2011 ώρα 18:16
Τζωρτζινα απ'οσο γνωριζω η προκηρυξη βγαινει μεσα στον μαϊο αν και η περσινη βγηκε 10 ιουνιου.
Επιστροφή στην κορυφή
Andreas97 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Andreas97 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2011 ώρα 18:19
Μιπως ξερει κανεις στην ΑΕΝ πλοιαρχων ποσα λαθη επιτρεπονται χωρις γυαλια ; Διαβασα την περσινη προκηρυξη αλλα δεν καταλαβα ελεγε 4/10-4/10 ή 3/10-5/10
Επιστροφή στην κορυφή
τζωρτζινα Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση τζωρτζινα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2011 ώρα 18:40
Εγω φοραω φακους επαφης.
υπαρχει καποιο προβλημα σε αυτο;
Επιστροφή στην κορυφή
Κώστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κώστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2011 ώρα 23:48
Καλησπέρα! Θελω τοσο πολυ να ρωτησω κατι και να μου δωσουν μια επιτελους σωστη απαντηση... Ισως την βρω εδω... Ειμαι στο τελευταιο ετος του σχολειου... Γραφω πανελληνιες και περιμενω να βγει η προκιριξη στην σχολη... ! Το προβλημα μου τωρα ειναι οτι γεννηθηκα με ρομβοιπποποδια... (δηλαδη δεν μπορουσα να περπατησω χωρις εγχηρηση... Η εγχηρηση εγινε, πετυχε και σημερα ουτε καν κουτσενω... Η αναπτυξη του ποδιου μου ειναι κανονικη μονο που φενεται το σιμαδι της εγχηρησης και ειναι λιγο πιο μικρο απο το αλλο καθος και το μακρος της πατουσας υστερει 1 εκατοστο απο το αλλο) εγω προσοπικα δεν εχω κανενα απολιτος προωλημα στην χρηση των ακρων μπορω να κανω τα παντα που συνιθιζουμε να κανουμε ως ανθρωποι με τα ποδια μας... Υπαρχει προβλημα για την εισαγωγη μου στην σχολη; Ξερει καποιος;
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2011 ώρα 15:03
Αρχικά αποστάλθηκε από Κώστας

Καλησπέρα! Θελω τοσο πολυ να ρωτησω κατι και να μου δωσουν μια επιτελους σωστη απαντηση... Ισως την βρω εδω... Ειμαι στο τελευταιο ετος του σχολειου... Γραφω πανελληνιες και περιμενω να βγει η προκιριξη στην σχολη... ! Το προβλημα μου τωρα ειναι οτι γεννηθηκα με ρομβοιπποποδια... (δηλαδη δεν μπορουσα να περπατησω χωρις εγχηρηση... Η εγχηρηση εγινε, πετυχε και σημερα ουτε καν κουτσενω... Η αναπτυξη του ποδιου μου ειναι κανονικη μονο που φενεται το σιμαδι της εγχηρησης και ειναι λιγο πιο μικρο απο το αλλο καθος και το μακρος της πατουσας υστερει 1 εκατοστο απο το αλλο) εγω προσοπικα δεν εχω κανενα απολιτος προωλημα στην χρηση των ακρων μπορω να κανω τα παντα που συνιθιζουμε να κανουμε ως ανθρωποι με τα ποδια μας... Υπαρχει προβλημα για την εισαγωγη μου στην σχολη; Ξερει καποιος;
εαν ρωτησουν Ποιος εχεις κανει εγχειριση μην απαντησεις καθολου
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2011 ώρα 15:33
Τι Ιατρικές Εξετασεις Χρειάζονται Για να Πάω Για Εμποροπλοιάρχων;
Επιστροφή στην κορυφή
Andreas97 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Andreas97 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαΐου/2011 ώρα 16:06
Ξερει κανεις ποτε ερχεται το παραπεμπτικο σημειωμα απο το ΥΕΝ για της ιατρικης εξετασεις... ; Και περιπου ποτε{ημερονια στο περιπου} πρεπει να γινουν ;
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Μαΐου/2011 ώρα 16:14
Αρχικά αποστάλθηκε από Andreas97

Ξερει κανεις ποτε ερχεται το παραπεμπτικο σημειωμα απο το ΥΕΝ για της ιατρικης εξετασεις... ; Και περιπου ποτε{ημερονια στο περιπου} πρεπει να γινουν ;
Θα τα αναγραφει αναλυτικα ολα στην προκηρυξη. Συνηθως απο τα λιμεναρχεια οπου θα καταθεσεται τα χαρτια σας.
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Μαΐου/2011 ώρα 16:17
Αρχικά αποστάλθηκε από Γιωργος

Τι Ιατρικές Εξετασεις Χρειάζονται Για να Πάω Για Εμποροπλοιάρχων;
Εχουμε παραπεμψει παλαιοτερες προκηρυξεις. Βασικες ειναι οι ιδιες με τις σχολες του ΠΝ και ΛΣ μονο που δεν εχει τσιτσιδωμα και τα ορια μυωπιας ειναι διαφορετικα.
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Glix Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Glix Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Μαΐου/2011 ώρα 02:04
Δεν εχω καταλαβει τι γινεται στην εξεταση της μυωπιας που λεει πχ (4/10) χωρις γυαλια... Εγω που εχω στο ενα 3 και στο αλλο 2βαθμους μυωπια και δεν μπορω να δω τι γινεται στα 3 μετρα μπροστα μου χωρις γυαλια ή φακους επαφης, τι κανω; Δεν γινεται να περασω?
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Μαΐου/2011 ώρα 02:11
Αρχικά αποστάλθηκε από Glix

Δεν εχω καταλαβει τι γινεται στην εξεταση της μυωπιας που λεει πχ (4/10) χωρις γυαλια... Εγω που εχω στο ενα 3 και στο αλλο 2βαθμους μυωπια και δεν μπορω να δω τι γινεται στα 3 μετρα μπροστα μου χωρις γυαλια ή φακους επαφης, τι κανω; Δεν γινεται να περασω;

Στην προηγούμενη σελίδα υπάρχει η ίδια απόρια αλλά για 8/10 χωρίς γυαλιά δες τις απαντήσεις του γκρέκο
Επιστροφή στην κορυφή
Andreas97 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Andreas97 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαΐου/2011 ώρα 15:32
Ξερει κανεις αν ερχεται καποιο γραμμα ή καποιο παραπεμπτικο απο το λημεναρχειο (ή απο το ΥΕΝ) για τις ιατρικες εξετασεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαΐου/2011 ώρα 15:53
Αρχικά αποστάλθηκε από Andreas97

Ξερει κανεις αν ερχεται καποιο γραμμα ή καποιο παραπεμπτικο απο το λημεναρχειο (ή απο το ΥΕΝ) για τις ιατρικες εξετασεις;

α. Δεν γίνονται δεκτά τα δικαιολογητικά υποψήφιου/ας, αν δεν περιλαμβάνουν την Γνωμάτευση Υγειονομικής Επιτροπής η οποία τον χαρακτηρίζει ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για την ειδικότητα ή ειδικότητες σε μια από τις οποίες επιθυμεί να φοιτήσει εφόσον εισαχθεί.

β. Για την Υγειονομική εξέταση των υποψηφίων και την έκδοση της σχετικής Γνωμάτευσης αρμόδια είναι η πλησιέστερη στον τόπο μόνιμης κατοικίας του υποψήφιου Υγειονομική Επιτροπή Απογραφομένων Ναυτικών και Εργατών Θαλάσσης (Υ. Ε. Α. Ν. Ε. Θ.), στην οποία παραπέμπεται ο υποψήφιος με παραπεμπτικό σημείωμα της πλησιέστερης στον τόπο μόνιμης κατοικίας του απογράφουσας Αρχής (ΥΠ. ΟΙ. Α. Ν./ΔΝΕΡ Α΄ ή Λιμενική Αρχή).

γ. Οι υποψήφιοι/ες κατά την Υγειονομική εξέταση πρέπει να φέρουν απαραίτητα μαζί τους το δελτίο αστυνομικής ταυτότητας ή άλλο ανάλογο επίσημο έγγραφο με επικυρωμένη φωτογραφία τους και (4) φωτογραφίες.

δ. Ειδικά οι διαμένοντες στην Αθήνα-Πειραιά και Προάστια για λήψη παραπεμπτικού σημειώματος για την Υ. Ε. Α. Ν. Ε. Θ. Αθηνών-Πειραιώς θα απευθύνονται στην ΔΝΕΡ Α΄, οδός 2ας Μεραρχίας 18, Πειραιάς,(09.00-12.00), έχοντας μαζί τους (Ι) ακτινογραφία Θώρακος από Κρατικό Νοσοκομείο με επικολλημένη φωτογραφία τους και την αντίστοιχη γνωμάτευση,(ΙΙ) 2 φωτογραφίες,(ΙΙΙ) διπλότυπο είσπραξης Δημοσίου Ταμείου αξίας (31,17) ΕΥΡΩ και (IV) δελτίο αστυνομικής ταυτότητας

Διάβασε την προηγούμενη προκήρυξη αναφέρει κι'άλλα πράγματα για τις υγειονομικές εξετάσεις
Επιστροφή στην κορυφή
Kos Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 25/Ιανουαρίου/2011
  Παράθεση Kos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Μαΐου/2011 ώρα 06:19
Λοιπον... Εχω μια ερωτηση... Στη σχολη παιζει να εχω κανενα προβλημα (δηλ. Να μην μπορω να γραφτω) λογω σκολιωσης; Γιατι ειδα παραπανω οτι ζητανε και μια ακτινογραφια αν δεν κανω λαθος...
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 34567 16>