Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 13141516>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Giorgos61 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 05/Οκτωβρίου/2018
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Giorgos61 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ
    Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2018 ώρα 12:42
Οι εξετασεις ποτε γινονται ακριβως?
Επιστροφή στην κορυφή
Vasilis_Ch Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 06/Φεβρουαρίου/2016
  Παράθεση Vasilis_Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Οκτωβρίου/2018 ώρα 18:08
Αρχικά αποστάλθηκε από Giorgos61

Οι εξετασεις ποτε γινονται ακριβως;
Αφού ολοκληρώσεις επιτυχώς τις εξετάσεις - φοίτηση στη σχολή και αφού έχεις συμπληρώσει τους απαιτούμενους 12 μήνες ως δόκιμος τότε κατεβαίνεις στα Μητρώα και καταθέτεις αίτηση για έκδοση διπλώματος Γ Μηχανικού ή Γ Πλοιάρχου αντίστοιχα. Από εκει σου κόβουν ένα παραπεμπτικό και περνάς ΑΝΥΕ.
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos61 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Giorgos61 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Οκτωβρίου/2018 ώρα 20:09
Ποιους 12 μηνες ως δοκιμες αφου υποτίθεται δεν μπηκα στη σχολη ακομη. Εγω μιλαω για τις ιατρικες εξετασεις για να μπεις στις σχολες.
Επιστροφή στην κορυφή
Vasilis_Ch Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση Vasilis_Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Νοεμβρίου/2018 ώρα 16:42
Όταν κατεθέτεις τα χαρτιά για εισαγωγή τότε κάνεις κάποιες εξετάσεις αλλα όχι τίποτα φοβερό. Έναν παθολόγο και έναν οφθαλμίατρο
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos61 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Giorgos61 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Νοεμβρίου/2018 ώρα 20:18
Εάν καποιος δεν περασει τις ιατρικες εξετασεις που γινονται λιγο πριν το πρωτο μπαρκο τι γινεται; Τον διωχνουν απτην σχολη?
Επιστροφή στην κορυφή
Vasilis_Ch Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση Vasilis_Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Νοεμβρίου/2018 ώρα 16:41
Δεν μπορεί καν να γραφτεί στη σχολή. Είναι απαραίτητη προϋπόθεση να περάσει επιτυχώς τους γιατρούς.
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos61 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Giorgos61 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Νοεμβρίου/2018 ώρα 19:36
Καπου διαβασα ότι οι εξετασεις πριν το μπαρκο είναι πιο αυστηρες από αυτές που γινονται για την εισαγωγή και προβληματιστηκα τι γινεται εάν καποιος περασει αυτές για την εισαγωγή και μετα δεν περασει αυτές για το μπαρκο.
Επιστροφή στην κορυφή
Vasilis_Ch Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση Vasilis_Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Νοεμβρίου/2018 ώρα 17:18
Αυτές οι εξετάσεις τις απαιτούν οι εταιρείες και όχι η ΑΕΝ ή για το δίπλωμα.
Δεν τις έχουν όλες οι εταιρείες σε τόσο αυστηρή κλίμακα, αλλά υπάρχουν. Αν κοπείς από αυτές απλά δεν μπαρκάρεις με τη συγκεκριμένη εταιρεία.
Δεν έχει κάποια επίπτωση στη σχολή.
Επιστροφή στην κορυφή
Θανος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Θανος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Νοεμβρίου/2018 ώρα 13:25
Να ρωτήσω με μυωπία 7 μπορώ να μπω μηχανικός;
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos61 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Giorgos61 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Νοεμβρίου/2018 ώρα 18:38
Αρχικά αποστάλθηκε από Θανος

Να ρωτήσω με μυωπία 7 μπορώ να μπω μηχανικός;
Ναι μπορεις
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos61 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Giorgos61 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 19:46
Με πλατυπωδια και σκολιωση μπορω να μπω στην σχολη;

Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos61 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Giorgos61 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2019 ώρα 21:56
Ρε παιδια ας μου απαντησει καποιος γιατι ανγχωνομαι. Μπορω με λιγη σκολιωση και πολύ πλατυποδια να μπω στη σχολη για καπετανιος; Όταν φοραω τους πατους μου δεν ποναω καθολου όταν στέκομαι πολύ ωρα, είναι σαν να μην εχω πλατυποδια.
Επιστροφή στην κορυφή
Νεκταρια Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νεκταρια Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιανουαρίου/2019 ώρα 13:12
Ο γιος μου εξεταστηκε και εχει υπερμετρωπια 2-10 και 10-10 θα κανει λειζερ αλλα δεν θα του ανεβει πολυ αντε να φτασει τα 4-10 ... αυτο που δεν καταλαβανω ειναι αν σε εξεταζουν και με γυαλια! Αν κανει το λειζερ και ειναι 4-10 και 10-10 χωρις γυαλια τι γινεται;
Επιστροφή στην κορυφή
el_eng Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση el_eng Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 13:20
Φιλε μου εχω μυωπια 1.75 σε καθε ματι βγαινω το καλοκαιρι με το καλο απο την σχολη Μηχανικων. Θα αντιμετωπισω θεμα με την μυωπια στην ΑΝΥΕ?
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos61 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Giorgos61 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 16:17
Αρχικά αποστάλθηκε από el_eng

Φιλε μου εχω μυωπια 1.75 σε καθε ματι βγαινω το καλοκαιρι με το καλο απο την σχολη Μηχανικων. Θα αντιμετωπισω θεμα με την μυωπια στην ΑΝΥΕ;

Όχι, δεν πρόκειται να αντιμετωπίσεις καποιο προβλημα
Επιστροφή στην κορυφή
Μακης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μακης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 02:08
Φιλε Giorgos61 αν εχεις υπερβολικα μεγαλο ποδι πρεπει να το κοψεις. Διαφορετικα δεν θα σε περασουν οι γιατροι. Πχ αν εχεις 1,70 υψος και το ποδι σου ειναι μεγαλυτερο απο 35 εκατοστα την εβαψες. Μην πας καθολου καλυτερα θα παει τζαμπα το παραβολο. Επισης λες οτι εχεις σκολιωση. Που πας για καπετανιος με σκολιωση; Εισαι σοβαρος; Εγω παντως στο λεω, αν πας σαν ξεχαρβαλωμενη ψωλη στους γιατρους μην περιμενεις να σε περασουν ουτε με σφαιρες. Ασε τα καπετανιλικια λεω εγω καλυτερα και κατεβασε εκει ενα παιχνιδι να παιξεις να σου φυγει και η καυλα. Αστο τα βαπορια δεν ειναι για ολους. Ειναι για λιγους και καλους.
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos61 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Giorgos61 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 12:31
Αρχικά αποστάλθηκε από Μακης

Φιλε Giorgos61 αν εχεις υπερβολικα μεγαλο ποδι πρεπει να το κοψεις. Διαφορετικα δεν θα σε περασουν οι γιατροι. Πχ αν εχεις 1,70 υψος και το ποδι σου ειναι μεγαλυτερο απο 35 εκατοστα την εβαψες. Μην πας καθολου καλυτερα θα παει τζαμπα το παραβολο. Επισης λες οτι εχεις σκολιωση. Που πας για καπετανιος με σκολιωση; Εισαι σοβαρος; Εγω παντως στο λεω, αν πας σαν ξεχαρβαλωμενη ψωλη στους γιατρους μην περιμενεις να σε περασουν ουτε με σφαιρες. Ασε τα καπετανιλικια λεω εγω καλυτερα και κατεβασε εκει ενα παιχνιδι να παιξεις να σου φυγει και η καυλα. Αστο τα βαπορια δεν ειναι για ολους. Ειναι για λιγους και καλους.

Εχω υψος 1.78μ και το ποδι μου δεν είναι καν 30 εκατοστα. Πριν λιγες μερες ρωτησα μια κοπελα που διδασκει σε μια ιδιωτικη σχολη στην κυπρο για την πλατυπωδια και μου ειπε ότι δεν εχω πρόβλημα, Οσο αφορα τη σκολιωση είναι πολύ λιγη Ισα που φενεται, πηγα και σε γιατρο και μου ειπε ότι δεν είναι απαγορευτικη η σκολιωση μου και είναι κατω από 10 μοιρες. Καπετάνιος θελω να παω ρε φιλε όχι βατραχάνθρωπος.
Επιστροφή στην κορυφή
Nikos_147 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 23/Απριλίου/2019
  Παράθεση Nikos_147 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Απριλίου/2019 ώρα 20:28
Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι για το εμπορικό ναυτικό αλλά έχω κοντά στα 3.70 μυωπία και θα ήθελα να μου πείτε αν περνάω τις εξετάσεις για πλοίαρχος περισσότερο αλλά και για μηχανικός. Αν όχι μπορώ να κάνω λέιζερ μέσα στο καλοκαίρι και επανεξέταση αργοτερα;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 13141516>