Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1112131415 16>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ
    Αποστολή: 26/Ιανουαρίου/2016 ώρα 18:15
Αρχικά αποστάλθηκε από el_eng

Ουρολογικες εξετασεις δεν κανεις για την αποκτηση του διπλωματος οταν οταν περνας ΑΝΥΕ με το που βγεις απο την σχολη;

Κάνεις, πάνε πακέτο με τις αιματολογικές. Σε στέλνουν σε ιδιωτικό διαγνωστικό, όπου επειτα καταθέτεις με σφραγίδα ιατρού τις απαντήσεις. ’λλωστε, ουρολογικές κάνεις και πρίν μπείς σε καράβι απο την ναυτιλιακή, επίσης σε ιδιωτικό διαγνωστικό, για έκδοση της κάρτας υγείας, αλλά και όχι μόνο, και σε ισχύ να έχεις κάρτα υγειας, εάν αλλάξεις εταιρεία, πάλι σε περνούν απο εξετάσεις, καθότι κάθε νατιλιακή έχει δικιά της ιδιωτική ασφάλεια για να ασφαλίζει τα πληρωματα της οσο αυτά είναι εν πλώ.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
el_eng Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση el_eng Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιανουαρίου/2016 ώρα 19:39
Αρχικά αποστάλθηκε από dn24

Ουρολογικες εξετασεις δεν κανεις για την αποκτηση του διπλωματος οταν οταν περνας ΑΝΥΕ με το που βγεις απο την σχολη;

Κάνεις, πάνε πακέτο με τις αιματολογικές. Σε στέλνουν σε ιδιωτικό διαγνωστικό, όπου επειτα καταθέτεις με σφραγίδα ιατρού τις απαντήσεις. ’λλωστε, ουρολογικές κάνεις και πρίν μπείς σε καράβι απο την ναυτιλιακή, επίσης σε ιδιωτικό διαγνωστικό, για έκδοση της κάρτας υγείας, αλλά και όχι μόνο, και σε ισχύ να έχεις κάρτα υγειας, εάν αλλάξεις εταιρεία, πάλι σε περνούν απο εξετάσεις, καθότι κάθε νατιλιακή έχει δικιά της ιδιωτική ασφάλεια για να ασφαλίζει τα πληρωματα της οσο αυτά είναι εν πλώ.
Ναι καταλαβα... Αν και δεν με αφορα για το αμεσο μελλον απλα επειδη στην σχολη καποιοι καθηγητες επανειλλημενα μας εμφανιζουν την ΑΝΥΕ σαν μπαμπουλα που δεν θα μας δωσει διπλωμα και το εχω μεγαλη απορια. Τι εξετασεις γινονται; Περαν απο οφθαλμολογικες και ουρολογικες-αιματολογικες;
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιανουαρίου/2016 ώρα 20:54

Ναι καταλαβα... Αν και δεν με αφορα για το αμεσο μελλον απλα επειδη στην σχολη καποιοι καθηγητες επανειλλημενα μας εμφανιζουν την ΑΝΥΕ σαν μπαμπουλα που δεν θα μας δωσει διπλωμα και το εχω μεγαλη απορια. Τι εξετασεις γινονται; Περαν απο οφθαλμολογικες και ουρολογικες-αιματολογικες;

Καρδιογράφημα, και ΩΡΛ-ακουόγραμμα, όπως και ακτινογραφία θώρακος.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
ΤασοςΑ. Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΤασοςΑ. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Απριλίου/2016 ώρα 12:40
Ποιο μηνα περιπου πραγματοποιουνται οι ιατρικες εξετασεις?
Επιστροφή στην κορυφή
nikos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση nikos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2016 ώρα 10:13
Εάν μάθει κάποιος ποιες μέρες δέχονται οι ιατροί (οφθαλμίατρος-παθολόγος) για υγειονομική εξέταση στην Θεσσαλονίκη Ας ενημερώσει και εμάς τους υπόλοιπους. Πήρα τηλ στο Κεντρικό Λιμεναρχείο Θεσσαλονίκης και δεν ήξεραν.
Επιστροφή στην κορυφή
Βαγγέλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Βαγγέλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιουλίου/2016 ώρα 15:06
Καλησπέρα στο φόρουμ,
Τελειωσα και οριστικά σήμερα με τη κατάθεση στον Ασπροπυργο αλλα ο "οφθαλμιατρος" στο πειραια μου εβαλε 7/10 και επειδη δεν ειχα ποτε μειωπια στη ζωη μου πηγα και εκανα εξεταση σε εναν κανονικο οφθαλμιατρο ο οποιος μου ειπε οτι δεν εχω κανενα προβλημα. Τι παιζει με τους γιατρους εκει ;
Επιστροφή στην κορυφή
ntina1999 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 12/Αυγούστου/2016
  Παράθεση ntina1999 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Αυγούστου/2016 ώρα 12:18
Τι ακριβως εξετασεις πρεπει να κανω και που για να μπορω να εισαχθω στο εμπορικο ναυτικο ; Ευχαριστω πολυ.
Επιστροφή στην κορυφή
TAG Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 09/Φεβρουαρίου/2016
  Παράθεση TAG Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 22:04
ntina, την περιοδο Ιουνιου-Ιουλιου θα πας στο Λιμεναρχειο με τα χαρτια σου που θα βγει η προκυρηξη και αυτοι θα σε στειλουν σε καποιους γιατρους, στα γραφεια τους.

Θα κανεις οφθαλμολογικες και παθολογικες. Στις οφθαλμολογικες κοιτουν αν εχεις την οπτικη οξυτητα που πρεπει και αν εχεις δυσχρωματοψια κλπ. Στις παθολογικες τα αναλογα. Ειναι κατι απλο, αρκει να μην εχεις καποια σοβαρα θεματα με την υγεια σου, να μην εχεις μυωπια σε μετριο-μεγαλο βαθμο (τα ορια ειναι λιγο αυστηρα) κλπ.

Αρχες Ιουνιου θα βγει η προκυρηξη, θα την διαβασεις ενδελεχως και θα ξερεις τι να κανεις. Καλο διαβασμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Αντιστρατήγος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αντιστρατήγος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 14:05
Εχω μερικη αχρωματοψια και ενδιαφερομαι για μηχανικος και επισης τι ειναι η Αναγνωριση τριχρωμου φανου?
Επιστροφή στην κορυφή
Βασιλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Βασιλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαΐου/2017 ώρα 16:17
Εχω μια απορια, φετος τελειωνω εχω proficiency Και θα δηλωσω για εμποροπλοιαρχων, αλλα εχω περιπου 1 βαθμο μυωπια, περναω για καπετανιος ή θα με κοψουν;
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαΐου/2017 ώρα 01:32
Αρχικά αποστάλθηκε από Βασιλης

Εχω μια απορια, φετος τελειωνω εχω proficiency Και θα δηλωσω για εμποροπλοιαρχων, αλλα εχω περιπου 1 βαθμο μυωπια, περναω για καπετανιος ή θα με κοψουν;

Δεν θα σε κόψουν Βασίλη.
Επιστροφή στην κορυφή
Γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2017 ώρα 20:12
Παιδια θελω να περασω μηχανικος αλλα εγω μυωπια 3,75 στο ενα και 4 στο αλλο. Σημερα πηγα στον οφθαλμιατρο και απ'οτι ειδαμε χωρις γυαλια πιανω με το ζορι 1/10 αλλα με γυαλια πιανω τα παντα. Βλεπω απο παλια ποστ οτι περναγανε και με μεγαλυτερο προβλημα απο εμενα αλλα και παλι εχω το αγχος. Πιστευετε οτι το εχω;
Επιστροφή στην κορυφή
TAG Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Παράθεση TAG Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2017 ώρα 13:16
Αμα πιανεις με το ζορι 1/10, τότε Γιώργο με 2 ζόρια πιάνεις 2/10 που είναι το όριο. Είναι λίγο δύσκολα τα πραγματα για σένα, Γιώργο. Μπορείς να δοκιμάσεις (θα σε κοστισει 30/40Ε για τα παραβολα), αμα θες. Λογικά, χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, δεν περνάς το όριο του 2/10.
Επιστροφή στην κορυφή
Γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουνίου/2017 ώρα 00:33
Το παραβολο το πηρα ηδη οποτε αναγκαστικα θα παω, ειχα δει στην αρχη του φορουμ εναν τυπα που ειχε το ιδιο θεμα με εμενα και του λεγανε πως περναει γιαυτο ημουν αισιοδοξος. Και παλι ευχαριστω για την απαντηση και καλη μου τυχη
Επιστροφή στην κορυφή
mattypocket Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 15/Φεβρουαρίου/2017
  Παράθεση mattypocket Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2017 ώρα 20:18
Παιδες ηταν κανεις αλλος ΥΕΑΝΕΘ Πειραια σημερα το πρωι; Τι ηταν αυτοοο
Επιστροφή στην κορυφή
TAG Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Παράθεση TAG Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιουνίου/2017 ώρα 01:24
Τι εννοείς,mattypocket;(Δεν ειμουν εκει, απλα ρωτω)
Επιστροφή στην κορυφή
mattypocket Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 15/Φεβρουαρίου/2017
  Παράθεση mattypocket Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιουνίου/2017 ώρα 10:33
Αρχικά αποστάλθηκε από TAG

Τι εννοείς,mattypocket;(Δεν ειμουν εκει, απλα ρωτω)

Αστο φιλε αν δεν ησουν εκει δεν θα καταλαβεις. Ουσιαστικα μας ειχαν απο τις 9 το πρωι ως τις 1 μες την ζεστη ορθιους για να μας δειξει 5 νουμερα ο οφθαλμιατρος και να μας ρωτησει αν εχουμε κανα προβλημα ο παθολογος. Οτι να ναι. Η εξεταση που μονο εξεταση δεν την λες κραταγε 30 δευτερολεπτα και ειμασταν εκει 4 ωρες σαν να μην πω. Ο παθολογος ειδικα μας εβαλε 30 ατομα σε ενα δωματιο μας ρωταει εχετε καποιο κινητικο προβλημα, καποιο χρονιο προβλημα; Νταξει φυγετε. Τρεχεις να βγαλεις ακτινογραφιες (που δεν την κοιταξαν καν) να παρεις παραπεμπτικα, πληρωνεις παραβολα για αυτο το φιασκο. Ελληνικο κρατος ομως τι περιμενεις.
Επιστροφή στην κορυφή
TAG Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Παράθεση TAG Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιουνίου/2017 ώρα 13:08
Καταλαβαίνω τι λες φίλε μου. Δεν έχω ζήσει τόσο πολύ περίμενε (μονο σε εφορια), αλλα απο το 2014 μέχρι και φέτος, κάθε χρόνο κάνω αιτήσεις για ΑΕΝ, μονο ιατρικη εξεταση δεν λεγεται (Ιδιαιτερως η Παθολογικη), η Οφθαλμιατρος μπορω να πω κανει καλα τη δουλεια της.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 1112131415 16>