Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 89101112 16>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
FanisPeir Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 26/Ιουνίου/2013
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση FanisPeir Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ
    Αποστολή: 01/Ιουλίου/2013 ώρα 19:14
Καλησπερα παιδια και καλο μηνα ! Με ενδιαφερει η σχολη πλοιαρχων εμπ ναυτικου... Πηγα σημερα στο υπουργειο ναυτιλιας στον Πειραια ρωτησα για τις υγειονομικες εξετασεις και για το μονο που ανχονομαι ειναι για τα ματια... Εχω 1,5 βαθμο μυωπια σε καθε ματι και δεν ξερω αν θα με παρουν για πλοιαρχο ή για μηχανικο; Καποιος σαν πιο εμπειρος ας μου απαντησει. Ευχαριστω ! παω με το απολυτηριο...
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουλίου/2013 ώρα 19:19
Τα μηνύματα της πρώτης σελίδας δεν τα είδες; Ντρέπεσαι;
Επιστροφή στην κορυφή
kapetanaki Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 15/Αυγούστου/2013
  Παράθεση kapetanaki Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Αυγούστου/2013 ώρα 20:28
Γεια σας παιδια φετος θελω και γω να μπω στην εμποροπλοιαρχων αν περασω στην σχολη υπαρχει περιπτωση να με κοψουν στις υγειονομικες εξετασεις γιατι εχω κανει τυμπανοπλαστικη στο αυτι μου; Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Σεπτεμβρίου/2013 ώρα 02:06
Αρχικά αποστάλθηκε από kapetanaki

Γεια σας παιδια φετος θελω και γω να μπω στην εμποροπλοιαρχων αν περασω στην σχολη υπαρχει περιπτωση να με κοψουν στις υγειονομικες εξετασεις γιατι εχω κανει τυμπανοπλαστικη στο αυτι μου; Ευχαριστω

Oι συγκεκριμένες υγειονομικές εξετάσεις είναι "του φτερού". Εννοώ ότι δεν είναι εξονυχιστικές. Αν έχει αποκατασταθεί το πρόβλημα σου πλήρως, μην τους αναφέρεις τίποτα. Ευχαριστώ.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
ΠαναΓής Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΠαναΓής Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 23:54
’ρα οι εξετάσεις (ακτινογραφία θώρακος + μυωπία) γίνονται σε ιδιωτικούς γιατρούς και όχι σε οποιοδήποτε ιατρείο ή νοσοκομείο της αρεσκείας μας. Σωστά ή κάνω λάθος;
Επιστροφή στην κορυφή
Panos011 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 24/Φεβρουαρίου/2014
  Παράθεση Panos011 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 21:26
Επίσης, πόσες φορές γίνονται οφθαλμολογικές εξετάσεις.1 κατα τις προκαταρτικές και 1 για να πάρω το δίπλωμα του Πλοιάρχου Γ';

Το λέω γιατι είμαι 18 και θα κάνω λέιζερ, που σημαίνει ότι μάλλον μετά απο 4 χρόνια (στην αποφοίτηση) θα ανεβεί 1-2 βαθμούς.

Γνωρίζει κανένας;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 12:07
Ναι, γίνεται 1 πριν μπεις και 1 πριν αποφοιτήσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
ignatios Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 05/Μαρτίου/2014
  Παράθεση ignatios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαρτίου/2014 ώρα 17:00
Καλησπερα παιδια. Εχω 5,25 και 5,75 μυωπια. Ενδιαφερομαι για πλοιαρχων. Εαν κανω laser με δεχονται ή παω μηχανικων?
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2014 ώρα 00:33
Για πλοίαρχος μόνο με laser, αλλιώς δήλωσε μόνο για μηχανικός.
Επιστροφή στην κορυφή
ignatios Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 05/Μαρτίου/2014
  Παράθεση ignatios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2014 ώρα 14:34
Ευχαριστω πολυ!
Επιστροφή στην κορυφή
Panagiotis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Panagiotis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουνίου/2014 ώρα 14:53
Θα ηθελα να ρωτησω αν γινονται και τοξικολογικες εξετασεις
Επιστροφή στην κορυφή
Lgch Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Lgch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουλίου/2014 ώρα 12:07
Εχω μια ασθένεια και πέρασα απο επιτροπή για να μπω στο ΑΕΙ που θέλω χωρις πανελληνιες αλλά με απέρριψαν. Μπορω να μπω στην ΑΕΝ;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιουλίου/2014 ώρα 00:55
Αρχικά αποστάλθηκε από Lgch

Εχω μια ασθένεια και πέρασα απο επιτροπή για να μπω στο ΑΕΙ που θέλω χωρις πανελληνιες αλλά με απέρριψαν. Μπορω να μπω στην ΑΕΝ;

Εξαρτάται την ασθένεια. Διάβασε την προκήρυξη ώστε να ενημερωθείς για το ποιες ασθένειες κρίνονται απορριπτέες για την ΑΕΝ.
Επιστροφή στην κορυφή
oldpsy Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση oldpsy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουλίου/2014 ώρα 19:48
Στην σελίδα του ΥΝΑ αναφέρεται καθαρά ότι ως τελευταια ημερομηνια της υγειονομικης εξετασης απο τις κατα τοπους Υεανεθ οριζεται η παρασκευη 11.07.2014. Παρ'όλα αυτά στο λιμεναρχείο Θεσσαλονίκης και σε πολλά ακόμα οι επιτροπές δεν υπάρχουν ακόμα από την Τετάρτη 9.07 η την Πέμπτη 10.07. Και να σκεφτείς ότι το μέλλον πολλών παιδιών κρίνεται από κάτι τέτοια.
Επιστροφή στην κορυφή
ταδε Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ταδε Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουλίου/2014 ώρα 17:23
Τοξικολογικες ποτε σου κανουν στο εμπορικο ναυτικο?
Επιστροφή στην κορυφή
Δημητρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημητρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Νοεμβρίου/2014 ώρα 21:31
Αν η μυωπια ανεβει μετα την αποφοιτηση της σχολης και δεν ειναι ανατρεψιμη με λειζερ τι γινετε ; Απαγορευετε να μπαρκαρεις; Για πλοιαρχος παντα
Επιστροφή στην κορυφή
Γιάννης3 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2015
  Παράθεση Γιάννης3 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Φεβρουαρίου/2015 ώρα 17:52
Με μυωπία 5,5 σε καθε ματι υπαρχει περιπτωση να με παρουν για μηχανικο; Και αν τους πω οτι θα κανω λειζερ για να μην χασω τσαμπα την χρονια γινεται να με περασουν?
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Φεβρουαρίου/2015 ώρα 23:46

Απόσπασμα από την προκήρυξη του 2014 σχετικά με την οπτική οξύτητα.

3. Η οπτική οξύτητα και αντίληψη χρωμάτων που απαιτείται κατά ειδικότητα είναι η ακόλουθη:

Οπτική οξύτητα

χωρίς γυαλιάμε γυαλιάΑντίληψη χρωμάτων
(1) Υποψήφιοι
ΑΕΝ/ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ
4/10-4/10
ή 5/10-3/10
7/10-7/10Σε (10) ISHIHΑRA που δείχνονται
επιτρέπονται (3) σφάλματα.
(2) Υποψήφιοι
ΑΕΝ/ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ
2/10-2/106/10-6/10Αναγνώριση τρίχρωμου φανού

ΠΡΟΣΟΧΗ:

1. Όσοι από τους υποψήφιους/ες χρησιμοποιούν γυαλιά οράσεως, πρέπει να τα φέρουν μαζί τους κατά την εξέτασή τους για την οπτική οξύτητα.

Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 89101112 16>