Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 7891011 16>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ
    Αποστολή: 05/Ιουνίου/2012 ώρα 23:44
Γεια σας. Θελω και εγω να περασω πλοιαρχος. Στο ενα ματι εχω μυωπια 2,50 και στο αλλο 2,75. Μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε αν εχω ελπιδες?
Επιστροφή στην κορυφή
panosnm Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 05/Ιουνίου/2012
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση panosnm Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιουνίου/2012 ώρα 23:15
Γεια και απο μενα, θα ξανακανω μηχανογραφικο με το 10%, εδωσα περυσι πανελλαδικες και τωρα θελω να μπω στην πλοιαρχων. Επειδη δεν εχω βγαλει ακρη με τη υγειο/κη εξεταση, θα παω να κανω εξετασεις και θα τις στειλω ταχυδρομικος μαζι με τα υπολοιπα δικαιολογητικα; Πρεπει να παω σε συγκεκριμενους γιατρους ή και σε καποιον της "γειτονιας" μου.
Ευχαριστω, θα το εκτιμουσα πολυ αν με διαφωτιζε καποιος/καποια.
Επιστροφή στην κορυφή
mitsos11 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση mitsos11 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2012 ώρα 05:50
Ρε παιδια εγω που εχω αστιγματισμο (1.25) και στα 2 ματια χριαζομαι laser;
Επιστροφή στην κορυφή
nikitas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση nikitas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουνίου/2012 ώρα 13:34
Ρε παιδια αν ομως εχεις ναυτικο φυλαδιο, προυπηρεσια ως καμαρωτος 15 μηνες αλλα μυωπια 8 βαθμους και στα 2 ματια και δεν εχω τα λεφτα για λασερ τι κανεις; Βοηθηστε με σας παρακαλω... Μπορω να κανω κατι ωστε να περασω τους γιατρους;
Επιστροφή στην κορυφή
Sailor123 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 27/Σεπτεμβρίου/2012
Κατάσταση: Online
  Παράθεση Sailor123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2012 ώρα 21:59
Καλησπερα

αμα καποιος κανεις το μηχανογραφικο και δηλωσει πρωτη επιλογη : αεν πλοιαρχων και δευτερη : αεν μηχανικων, και περασει πλοιαρχων και παει στην υγειονομικη εξεταση και κοπει στην οραση για πλοιαρχοσ... τοτε μπορει να παει για μηχανικοσ την ιδια χρονια; η πρεπει να περιμενει για του χρονου;

καποιος με 2.50 μυωπια κατα την γνωμη σας περναει την εξεταση η οχι;(μια γνωμη απλως)

ευχαριστω!

Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2012 ώρα 22:05
Διάβασε προηγούμενες σελίδες και οι 2 σου απορίες έχουνε απαντηθεί

α) Χρησιμοποιείστε την αναζήτηση του φόρουμ, και ανατρέξτε στις ανάλογες θεματικές ενότητες. Συνήθως οι πιο πολλές ερωτήσεις έχουν απαντηθεί αρκετές φορές παλαιότερα.

Επιστροφή στην κορυφή
Sailor123 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 27/Σεπτεμβρίου/2012
Κατάσταση: Online
  Παράθεση Sailor123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Οκτωβρίου/2012 ώρα 16:12
Διαβασα προηγουμενα post και δεν διευκρινιζεται αν δηλωσεις 1η σχολη πλοιαρχων και 2η μηχανικων και κοπεις στην υγειονομικη αν περνας τον ιδιο χρονο η πρεπει να περιμενεις για τον επομενο; Ολοι γραφουν οτι ο γιατρος τους λεει πηγαινε για μηχανικος, αλλα ποτε εκεινη την χρονια; Η πρεπει να περιμενει για τις επομενες πανελληνιες (δηλαδη την αλλη χρονια); Αν μπορειτε απαντηστε μου.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Οκτωβρίου/2012 ώρα 19:30
Προφανώς το παρακάτω μήνυμα εγώ είμαι μάγος και το βρήκα...

Αρχικά αποστάλθηκε από greko_27

καλο θα ηταν οσοι εχεται καποιο προβλημα ορασεως ακομα και λιγη μυωπια εαν θελεται να δειλωνεται και για μηχανικοι.. Παλαιοτερα υπηρχαν πολλα περιστατικα οπως πχ αποφοιτου που στις προκαταρκτικες του εξετασεις ο γιατρος δεν εκοψε τον υποψηφιο για δυσχρωματωψια με αποτελεσμα να περασει στην ΑΕΝ-Πλοιαρχων και οταν αποφοιτησε τελικα τον εκοψε η ΑΝΥΕ... Τζαμπα δηλαδη τα 4 χρονια στην σχολη. Οποτε θελει προσοχη το ολον ζητημα.

Επιστροφή στην κορυφή
cocoblogger Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 30/Δεκεμβρίου/2011
  Παράθεση cocoblogger Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Δεκεμβρίου/2012 ώρα 22:30
Διαβασα τα προηγουμενα posts και εχω μια απορια!
Για Τις ιατρικες εξετασεις στις ΑΕΝ σε εξεταζουν μονο για οπτικη οξυτητα σε εξεταζουν;
Δεν τους ενδιαφερουν ΔΜΣ και λοιπες απαιτησεις οπως στις στρατιωτικες;
Ευχαριστω.
Την σημαια που αγαπω Εχει εναν λευκο σταυρο Και θα την υπηρετω Μεχρι να με βρουν νεκρο...
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Δεκεμβρίου/2012 ώρα 03:58
Διάβασε την προκήρυξη
Επιστροφή στην κορυφή
cocoblogger Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 30/Δεκεμβρίου/2011
  Παράθεση cocoblogger Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Δεκεμβρίου/2012 ώρα 16:02
Επειδη την διάβασα την προκυρηξη φίλε μου! Απλώς, αναφέρει μονοπάτι πρέπει να γίνουν οι απαραίτητες εξετάσεις απ την αρμόδια υπηρεσία. Χωρίς να τις αναφέρει ποιες ειναι αυτές!

Επεξεργασία μηνύματος: Περιεχόμενο που δεν έχει σχέση με τον τίτλο του θέματος σβήνεται, ψάξε στο φόρουμ και θα βρεις το σχετικό θέμα.

Την σημαια που αγαπω Εχει εναν λευκο σταυρο Και θα την υπηρετω Μεχρι να με βρουν νεκρο...
Επιστροφή στην κορυφή
αντιγρεκο......... Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση αντιγρεκο......... Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Δεκεμβρίου/2012 ώρα 15:48
Μαγγες μν ψαρωνεται με οτι γραφεται εδω μεσα, σημερα περασα ανυε για το διπλωμα του γ πλοιαρχου και ολα κομπλε, ουτε που σε εξεταζουν, ο οφθαλμιατρος δεν ρωτηςε καν το ονομα μου (πηγα με φακους επαφης γτ εχω Αστιγματισμο) συν απο τα νουμερα που μου εδειξε τα μισα τα ειπα λαθος... Οποτε χαλαρα δν παιζει να κοβεται καποιος για κανενα λογο!
Επιστροφή στην κορυφή
Perhfanos_Ellhn Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 27/Δεκεμβρίου/2012
  Παράθεση Perhfanos_Ellhn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2013 ώρα 16:24
Αρχικά αποστάλθηκε από Ariv

Όπως έχω πει και σε προηγούμενα μηνύματα μου η μυωπία μου είναι κάπως μεγάλη και ίσως να με κόψουν για πλοιάρχων. Ερώτηση... Αν τους παρακαλέσω πως προκειμένου να μην χάσω μια ολόκληρη χρονιά (και μιας και το 10 % από του χρόνου καταργείται και θα πρέπει να ξαναδώσω πανελλήνιες) να με πάρουν με την προυπόθεση πως θα κάνω την εγχείρηση μέχρι τον Δεκέμβρη και αν είναι να με ελένξουν πάλι πως όντως την έκανα... Πιστεύετε πως θα με περάσουν; Γιατί θα είναι κρίμα να περιμένω άλλον ένα χρόνο δίνοντας και πάλι πανελλήνιες...

Ποιο καταργείται από του χρόνου;
Εννοείς ότι θα μπαίνεις μόνο από Πανελλήνιες και όχι με απολυτήριο+πτυχίο Αγγλικών+ναυτική προυπηρεσία
ή άλλο εννοούσες;
Σε παρακαλώ αν ξέρεις κάτι ενημέρωσε με επειδή τραβάω τα μαλλιά μου...
Έσο έτοιμος
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2013 ώρα 16:50
Αρχικά αποστάλθηκε από Perhfanos_Ellhn

Αρχικά αποστάλθηκε από Ariv

Όπως έχω πει και σε προηγούμενα μηνύματα μου η μυωπία μου είναι κάπως μεγάλη και ίσως να με κόψουν για πλοιάρχων. Ερώτηση... Αν τους παρακαλέσω πως προκειμένου να μην χάσω μια ολόκληρη χρονιά (και μιας και το 10 % από του χρόνου καταργείται και θα πρέπει να ξαναδώσω πανελλήνιες) να με πάρουν με την προυπόθεση πως θα κάνω την εγχείρηση μέχρι τον Δεκέμβρη και αν είναι να με ελένξουν πάλι πως όντως την έκανα... Πιστεύετε πως θα με περάσουν; Γιατί θα είναι κρίμα να περιμένω άλλον ένα χρόνο δίνοντας και πάλι πανελλήνιες...

Ποιο καταργείται από του χρόνου;
Εννοείς ότι θα μπαίνεις μόνο από Πανελλήνιες και όχι με απολυτήριο+πτυχίο Αγγλικών+ναυτική προυπηρεσία
ή άλλο εννοούσες;
Σε παρακαλώ αν ξέρεις κάτι ενημέρωσε με επειδή τραβάω τα μαλλιά μου...

Kαλησπέρα φίλε μου, το post του χρήστη 'ariv' είναι σε άλλο θέμα αναρτημένο, και το post αυτό αν έχεις την καλοσύνη και το διάβασεις λίγο πιο καλά, λέει για το 10%. Όχι δεν θα καταργηθεί ο τρόπος εισαγωγής αυτός που αναφέρεις, αν και εκ των προτέρων γνωρίζω πως απαντώ σε λάθος topic όμως οφείλω να σου συστήσω την ψυχραιμία, αυτό το topic αφορά τις ιατρικές εξετάσεις στο Εμπορικό Ναυτικό, μην αγχώνεσαι!
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
Perhfanos_Ellhn Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 27/Δεκεμβρίου/2012
  Παράθεση Perhfanos_Ellhn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2013 ώρα 19:42
Οκ όλα καλά dn24
ς'ευχαριστώ
Έσο έτοιμος
Επιστροφή στην κορυφή
Mechanical_Engineer Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Mechanical_Engineer Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Φεβρουαρίου/2013 ώρα 21:19

Με εφτά βαθμούς κόβεσαι. Ισχύει για τη μυωπία ό, τι και στο λιμενικό σώμα δηλαδή 2.5 για μηχανικούς!

Συγκεκριμένα μπορείς να αναζητήσεις το Π. Δ.591/75 (Α 191), στο οποίο αναφέρεται ο όρος οπτική οξύτητα.

Η ερμηνεία λοιπόν αυτού του νόμου είναι μέχρι 2.5 άντε βαριά βαριά μέχρι 3.

Βασικά οι ΑΕΝ ελέγχονται και ακολουθούν το λιμενικό σώμα.

Προσοχή! Αν κάνεις laser και πας να δουλέψεις στα αμπάρια μπορεί να πάθεις γερή μόλυνση ή και τύφλωση. Μετά την εγχείριση χρειάζεσαι 2.5 χρόνια παρακολούθηση από το γιατρό.

Επιστροφή στην κορυφή
lostre Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση lostre Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιουνίου/2013 ώρα 13:42
Τι υγειονομικες εξετασεις χρειαζονται; Τι ειδους εξετασεις 8α πρεπει να κανω;
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιουνίου/2013 ώρα 18:45
Αρχικά αποστάλθηκε από lostre

Τι υγειονομικες εξετασεις χρειαζονται; Τι ειδους εξετασεις 8α πρεπει να κανω;

Πέρυσι, αναρτήθηκε στο site του ΥΕΝ πίνακας, ατόμων κληθέντων προς υγειονομική εξέταση στις 03/09/2012, και φέτος περίπου αναμένεται πάνω-κάτω πάλι στην ίδια ημερομηνία ανάλογη ανάρτηση. Στην προκήρυξη, αλλά και κατά την προσέλευση σας στα κατά τόπους λιμεναρχεία, θα λάβετε αυτή τη γνώση, μην ανησυχείτε. Ευχαριστώ.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 7891011 16>