Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 23456 16>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ
    Αποστολή: 03/Μαρτίου/2011 ώρα 13:59
Αρχικά αποστάλθηκε από adreas

Γρεκο27 εχω προβλημα στο 1 ματι εχω αμβλυωπια και εχω οραση με τ ζορι 2/10 και 8ελω ν μπω πλοιαρχων αμα με κοψουν τι γινεται; Πρεπει ν ξαναδωσω πανελληνιες για μηχανικων; Η με πανε αυτοματα?

Για πλοιαρχος κοβεσαι... για αυτο και θα δειλωσεις στο μηχανογραφικο σου και την ειδικοτητα του μηχανικου...θα πρεπει να γνωριζεται οι περισσοτεροι πως οσοι απο εσας περασουν στις ΑΕΝ και μετα απο 4 χρονια αποφοιτησουν θα ξαναπερασεται υγειονομικες εξετασεις στο Ναυτικο Νοσοκομειο του Πειραια και επειτα θα παραπεμφειτε στην ΑΝΥΕ.Η ΑΝΥΕ ειναι ιδιαιτερα αυστηρη στο θεμα της ορασης για τους πλοιαρχους... καλο θα ηταν οσοι εχεται καποιο προβλημα ορασεως ακομα και λιγη μυωπια εαν θελεται να δειλωνεται και για μηχανικοι... παλαιοτερα υπηρχαν πολλα περιστατικα οπως πχ αποφοιτου που στις προκαταρκτικες του εξετασεις ο γιατρος δεν εκοψε τον υποψηφιο για δυσχρωματωψια με αποτελεσμα να περασει στην ΑΕΝ-Πλοιαρχων και οταν αποφοιτησε τελικα τον εκοψε η ΑΝΥΕ... τζαμπα δηλαδη τα 4 χρονια στην σχολη... οποτε θελει προσοχη το ολον ζητημα.
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
adreas Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 27/Φεβρουαρίου/2011
  Παράθεση adreas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαρτίου/2011 ώρα 20:29
Δεν εχω προβλημα να δηλωσω για μηχανικος απλα ρωτησα μηπως και... Αα εχω και δισχρωματοψια Αρα να μην μπω καν στον κοπο να βαλω πλοιαρχων ε; Κατευθειαν μηχανικος?
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαρτίου/2011 ώρα 21:17
Αρχικά αποστάλθηκε από adreas

Δεν εχω προβλημα να δηλωσω για μηχανικος απλα ρωτησα μηπως και... Αα εχω και δισχρωματοψια Αρα να μην μπω καν στον κοπο να βαλω πλοιαρχων ε; Κατευθειαν μηχανικος;

Κατευθειαν μονο για μηχανικος

AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
adreas Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 27/Φεβρουαρίου/2011
  Παράθεση adreas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαρτίου/2011 ώρα 23:44
Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις τωρα ο Θεος βοηθος να μην ανεβουν οι βασεις γιατι θα ειμαι πολυ ατυχος γιατι μπορουσα και περσι να μπω και το αποφασισα φετος να μπω.
Επιστροφή στην κορυφή
aariennostik Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 10/Μαρτίου/2011
  Παράθεση aariennostik Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαρτίου/2011 ώρα 13:25
Με 2,75 στο ενα και 3 στο αλλο, υπαρχει περιπτωση να περασω; Μηχανικος ξερω περναω.
Επιστροφή στην κορυφή
A8ηνα Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση A8ηνα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Απριλίου/2011 ώρα 15:31
Γεια σας,

Παω 3η λυκειου και εχω αποφασισει να δωσω εμποροπλοιαρχων. Ξερω οτι ειναι πολυ ζορικο αλλα πραγματικα αγαπω τη 8αλασσα. Πιστευετε οτι δεν υπαρχει καμια απολυτως ελπιδα (επιδη ειμαι κοπελα) ακομα και αν 8ελω πραγματικα να ακολου8ησω αυτο το επαγγελμα

Αυτο ομως που ηθελα να ρωτησω ειναι σχετικα με τη μυωπια. Εχω ενα βαθμο αλλα η μυωπια ειναι μυωπια.

Θα μπορουσε καποιος να μ πει αναλυτικα για το υγειονομικο τεστ; Π. Χ Το 4/7 ειναι ποσες σωστες απαντησεις δινεισ, αλα πως ειναι οι ερωτησεισ; Ειναι πολυ μικρα γραμματα που δεν υπαρχει περιπτωση να τα δω; Για ποση αποσταση μιλαμε; Πρεπει να πω οτι ανησυχω πολυ για αυτο το θεμα.

Επισης κατι τελευταιο. Ολες οι υγειονομικες εξετασεις 8α γινουν (τον ιουλιο αποτι ειδα) απο τη σχολη, Ή Πρεπει να κανω κατι εξτρα πχ ακτινογραφιες και να τις εχω ετοιμες απο τωρα;

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Απριλίου/2011 ώρα 18:39
Το 8/10 χωρις διορθωση σημαινει οτι ειδες σωστα γυρω στο 80% χωρις γυαλια απο τους πινακες που σε εδειξε ο οφθαλμιατρος. Παρομια εξεταση σε οφθαλμιατρο εχεις κανει. Για τα γραμματα ολα τα μεγεθη παιζουν. Για την αποσταση θα την εκτιμησεις οταν θα πας εκει. Εαν κοπεις πας για μηχανικος.
Οι υγειονομικες εξετασεις και ο τοπος που θα πραγματοποιηθουν οπως και αλλες λεπτομεριες θα γραφονται μεσα στην προκηρυξη.ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΝΤΙΝΟΤΕΡΟ ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΣΑΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΤΕ ΚΑΤΑΘΕΣΕΤΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ-ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. Καθονται που καθονται οι νερομπατσογραφιαδες ολη μερα ρωτηστε τους και κατι, μην ντρεπεστε. Δεν θα κουραστουν.
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Απριλίου/2011 ώρα 18:42
Αρχικά αποστάλθηκε από aariennostik

Με 2,75 στο ενα και 3 στο αλλο, υπαρχει περιπτωση να περασω; Μηχανικος ξερω περναω.

Εαν πιασεις τα ελαχιστα ορια χωρις διορθωση μπορεις να πας για πλοιαρχος. Εαν οχι ξερεις...
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Manos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Manos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Απριλίου/2011 ώρα 13:28
Καλημέρα σας... Είμαι καινούριος στο φόρουμ και έχω μία απορία όπως είναι λογικό. Λοιπόν ενδιαφέρομαι για τους πλοιάρχους. Το πρόβλημα είναι ότι έχω μυωπία 4,5 στο αριστερό και 6 στο δεξί. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην πιάνω τα όρια; Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Απριλίου/2011 ώρα 18:34
Αρχικά αποστάλθηκε από Manos

Καλημέρα σας... Είμαι καινούριος στο φόρουμ και έχω μία απορία όπως είναι λογικό. Λοιπόν ενδιαφέρομαι για τους πλοιάρχους. Το πρόβλημα είναι ότι έχω μυωπία 4,5 στο αριστερό και 6 στο δεξί. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην πιάνω τα όρια; Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ

Εαν οντως πιασεις 7/10 (7 στα 10, δηλαδη να εχεις επιτυχια 70% στην οραση σου) χωρις γυαλια με αυτην την μυωπια, εεεε τοτε πρεπει να εισαι ο σουπερμαν.
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Ariv Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 12/Απριλίου/2011
  Παράθεση Ariv Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Απριλίου/2011 ώρα 01:20

Ο Μάνος είμαι... Με γυαλιά θα εξετάσουν; Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να κάνω ακόμα την εγχείρηση... Από την άλλη αν με κόψουν θα πρέπει να περιμένω του χρόνου να ξαναδώσω αφού θα έχω κάνει την εγχείρηση... Θεωρείς απίθανο ή τουλάχιστον δύσκολο να περάσω με τέτοια μυωπία;

Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Απριλίου/2011 ώρα 02:22
Αρχικά αποστάλθηκε από Ariv

Ο Μάνος είμαι... Με γυαλιά θα εξετάσουν; Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να κάνω ακόμα την εγχείρηση... Από την άλλη αν με κόψουν θα πρέπει να περιμένω του χρόνου να ξαναδώσω αφού θα έχω κάνει την εγχείρηση... Θεωρείς απίθανο ή τουλάχιστον δύσκολο να περάσω με τέτοια μυωπία;

Πρωτα θα σε εξετασουν με χωρις γυαλια και επειτα με γυαλια. Με αυτην την μυωπια το θεωρω αδυνατο να πιασεις το 7/10 χωρις γυαλια γιατι εχεις μεγαλη μυωπια... Θα σε κοψουν απο πλοιαρχο αλλα μπορεις να πας για μηχανικος... Αλλα η δουλεια του μηχανικου ειναι σαφως δυσκολοτερη.
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Ariv Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Ariv Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Απριλίου/2011 ώρα 10:23

Έλα όμως που θέλω πλοιάρχων. Τέλος πάντων... Σ ευχαριστώ πολύ.

Επιστροφή στην κορυφή
tz Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 23/Απριλίου/2011
  Παράθεση tz Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Απριλίου/2011 ώρα 02:07
Γεια σας! Ειμαι καινουρια στο φορουμ...
Ενδιαφερομαι και εγω για τους πλοιαρχους και ηθελα να ρωτησω... Αν υπαρχει η περιπτωση να πας με φακους επαφής και να μην το καταλαβουν (να μην εξετασουν τα ματια και να μην το προσεξουν, λογω βιασυνης) ...
Επισης οσοι δινουν πανελληνιες, πρεπει να στειλουν δικαιολογητικα ή καποια αίτηση τωρα (πριν τις πανελληνιες) ;
Επιστροφή στην κορυφή
strawberry Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση strawberry Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Απριλίου/2011 ώρα 03:44
Καλησπέρα παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω παίρνουν άτομα στις ΑΕΝ με σοβαρά νοσήματα π. Χ Διαβήτη
Επιστροφή στην κορυφή
Ariv Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Ariv Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Απριλίου/2011 ώρα 18:39

Καλησπέρα και χρόνια πολλά... Ερώτηση. Αν με κόψουν φέτος Λόγω της μυωπίας α) του χρόνου εφόσον κάνω την εγχείρηση και πάω πάλι παίζει να με θυμούνται και να μου πουν δεν παιρνάς επειδή πέρσι κόπηκες και τώρα έχεις κάνει την εγχείρηση οπότε δεν σε περνάμε΄΄

β) αν του χρόνου δώσω με το 10% (επειδη ενα 13 θα το βγάλω) θα ανήκς στο 50 % των εισακτέων της σχολής που θα μπουν με πανέλλήνιες ή θα ανοικω σε άλλη κατηγορία;
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Απριλίου/2011 ώρα 14:24
Αρχικά αποστάλθηκε από tz

Γεια σας! Ειμαι καινουρια στο φορουμ...
Ενδιαφερομαι και εγω για τους πλοιαρχους και ηθελα να ρωτησω... Αν υπαρχει η περιπτωση να πας με φακους επαφής και να μην το καταλαβουν (να μην εξετασουν τα ματια και να μην το προσεξουν, λογω βιασυνης) ...
Επισης οσοι δινουν πανελληνιες, πρεπει να στειλουν δικαιολογητικα ή καποια αίτηση τωρα (πριν τις πανελληνιες) ;

Οι αποφοιτοι των ΑΕΝ (οσοι εχουν παρει πτυχιο) παιρνουν υγειονομικες εξετασεις στο ΝΝΠ - ΑΝΥΕ για να παρουν το διπλωμα αξιωματικου Γ' Ταξεως ΕΝ. Εκει σιγουρα θα σε εξετασουν εαν φορας Φακους επαφης και ειδικα εαν δινεις για πλοιαρχος. Οποτε εαν εχεις μεγαλη μυωπια ενδεχεται να σε κοψουν και τσαμπα τα 4 χρονια στη σχολη. Οποτε καλυτερα τωρα στην αρχη να πας με τα γυαλια σου. Τις αιτησεις θα τις κανετε στο κοντινοτερο λιμεναρχειο της περιοχης σας οταν βγει η προκηρυξη τον μαιο.
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Απριλίου/2011 ώρα 14:32
Αρχικά αποστάλθηκε από strawberry

Καλησπέρα παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω παίρνουν άτομα στις ΑΕΝ με σοβαρά νοσήματα π. Χ Διαβήτη

Οσοι εχουν σοβαρα νοσηματα κοβονται απο τις υγειονομικες επιτροπες ή απο την ΑΝΥΕ.
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 23456 16>